שם תרופה
א ב ג ד ה ו ז ח ט י כ ל מ נ ס ע פ צ ק ר ש ת 
 
 
שליחה לחבר הדפסה

Solian - סוליאן

 
 
  שמות מסחריים שמות מסחריים סוליאן
  שם גנרי שם גנרי AMISULPIRIDE
  צורות הגשה צורות הגשה טבליות.
  תכשירים תכשירים Amisulpiride Tablets 100mg, 400mg
  פעילות רפואית פעילות רפואית אמיסולפיריד הוא חוסם סלקטיבי של קולטנים לדופמין. תרופה זו היא בעלת תכונות אנטי פסיכוטיות ונוגדות דיכאון ומשמשת לטיפול בחולי סכיזופרניה, הן במצבים אקוטיים, בזמן התקף חריף, והן במצבים כרונים. במינונים נמוכים התרופה יעילה לטיפול בסימני הסכיזופרניה השליליים ובמינונים גבוהים מעל 600 מ``ג ליום, היא יעילה לטיפול בסימני הסכיזופרניה החיוביים. בשל תכונה זו נחשבת סוליאן לתרופה אטיפסיכוטית אטיפית.
  התוויות נגד התוויות נגד 1. רגישות יתר לאמיסולפיריד. 2. פאוכרומוציטומה. 3. גידולים תלויי פרולקטין וסרטן שד. 4. הריון והנקה. 5. ילדים מתחת לגיל 15.
  תופעות לוואי שכיחות תופעות לוואי שכיחות שכיחות גבוהה: הפרעות בשינה, אי שקט, הפרשת חלב, גודש בחזה. הפרעות בתנועה, עליה במשקל. שכיחות נמוכה: לב וכלי דם: האטה בקצב הלב, הארכה מבודדת של מקטע QT באקג, ירידה בלחץ הדם. מערכת עצבים מרכזית: הרגעה, עייפות, חרדה, הפרעות בשינה, כאב ראש, חוסר מנוחה וקושי בריכוז. מערכת עיכול: בחילות, הקאות, עצירות, חוסר תיאבון, יובש בפה. מערכת מין ושתן: הגברת הורמון החלב שיכול לגרום בנשים להפרשת חלב בשדיים ולהפסקת הווסת. עיניים: טשטוש ראיה הפרעות בתנועה כוללות תסמינים פרקינסוניים, חוסר מנוחה, תנועות בלתי רצוניות של הגפיים, פנים, לשון, שפתיים או איברים אחרים. נדיר מאד: Neuroleptic malignant syndrome (חום גבוה מאד, תת הכרה, קישיון שרירים, הסמקה, ופגיעה כבדית, במינונים גבוהים).
  תגובות בין תרופתיות תגובות בין תרופתיות 1. מומלץ לא לתת אמיסולפיריד יחד עם תרופות העלולות לגרום או להחמיר הפרעות קצב בלב כמו תרופות אנטיאריתמיות, ציסאפריד, תיורידאזין, אריתרומיצין. 2. הסיכון להופעת הפרעות קצב לב מוגבר גם בשילוב עם תרופות המאריכות את מקטע ה Q-T כדוגמת פימוזיד, הלופרידול, ונוגדי דכאון טריציקליים. 3. מומלץ להימנע משילוב אמיסולפיריד עם תרופות המאטות קצב לב או גורמות לתת אשלגן בדם מחשש להגברת סיכון להפרעות קצב כמו: חוסמי בטא, חוסמי תעלות סידן, קלונידין, דיגוקסין, משתנים אוצרי אשלגן וליתיום. 4. תרופות מדכאות מערכת העצבים המרכזית ואלכוהול: שילוב עם אמיסולפיריד עלול לגרום לדיכוי מוגבר של מערכת העצבים המרכזית. 5. תרופות להפחתת לחץ דם: שילוב עם אמיסולפיריד עלול להגביר השפעתן. 6. לבודופה ותרופות דופמינרגיות לטיפול בפרקינסון: אין לשלב עם אמיסולפיריד שהוא בעל פעילות אנטידופמינרגית הנוגדת פעילות תרופות אלו.
  מינון שכיח מינון שכיח סכיזופרניה: מבוגרים: דרך הפה: 50-300 מ``ג ביום בחולים עם סימפטומים שליליים ו 600-1200 מ``ג ביום בחולים עם סימפטומים חיוביים ופסיכוזה. קשישים: מינון התחלתי מינימלי, ועליה בהדרגה בהתאם לתגובות. ילדים: התרופה אינה מומלצת בילדים מתחת לגיל 15 מינון עד 300 מ``ג ליום ניתן ליטול במנה בודדת. מינונים מעל 300 מ``ג יש לחלק לשתי מנות ביום. ההשפעה הטיפולית של אמיסולפיריד תתבטא רק אחרי 4-6 שבועות של טיפול רציף. אין להפסיק את נטילת התרופה או להפחית במינון ללא התייעצות עם רופא מטפל, כיוון שהדבר עלול להוביל להחרפת המחלה.
  תדירות הנטילה תדירות הנטילה עד 300 מ``ג ליום: פעם אחת ביום, עדיף בלילה לפני השינה. מעל 300 מ``ג ליום: פעמיים ביום.
  השפעות תזונה השפעות תזונה ניתן ליטול אמיסולפיריד עם או ללא מזון.
  אחסון אחסון לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים.
  אזהרות חשובות אזהרות חשובות 1. אי ספיקת כליות (יש להפחית מינון) 2. חולי אפילפסיה 3. בחולי פרקינסון, לא מומלץ שימוש בו זמני עם אגוניסטים דופמינרגיים. 4. חולים קשישים (תתכן סכנה מוגברת לתופעות לוואי, ירידה בתפקוד כלייתי הדורשת שינוי מינון). 5. רגישות יתר בעבר לתרופות שהן נגזרות בנזאמידיות כמו סולפיריד, מטוקלופראמיד, תיאפריד. 6. שילוב בו זמני עם תרופות המדכאות את מערכת העצבים המרכזית או מפחיתות לחץ דם.
  הריון הריון השימוש אסור.
  הנקה הנקה אסור להיניק בזמן הטיפול עם אמיסולפיריד.
  נהיגה נהיגה מומלץ להימנע מנהיגה כיוון שאמיסולפיריד גורמת לטשטוש וירידה בריכוז.
  הוראות שימוש מיוחדות הוראות שימוש מיוחדות 1. אמיסולפיריד עלולה לגרום בתחילת הטיפול לירידת לחץ דם, סחרחורת וישנוניות/עייפות. תופעות אלו שכיחות יותר במינונים גבוהים ובקשישים. התופעות חולפות עם הזמן. 2. יש לדווח מיידית לרופא באם מופיע neuroleptic malignant syndrome : סיבוך של טיפול אנטיפסיכוטי המתאפיין בעליית חום הגוף, שינויים מנטליים, קשיון שרירים, דופק לא סדיר, קפיצות בלחץ דם, הזעת יתר. 3. עישון גורם להגברת הפרוק של פנותיאזינים ולהפחתת יעילותם. מומלץ להפחית/להפסיק לעשן. 4. אמיסולפיריד עלולה לגרום לאצירת שתן. במידה ויש עליה ברמות קראטינין בשתן, תדרש הפסקת טיפול. 5.סולפיריד עלול לדכא את רפלקס השיעול. קיימת סכנה לדלקת ריאות בעיקר בחולים קשישים. 6. ניתן למנוע ירידת לחץ דם בישיבה ע``י הרמת רגליים. 7. התרופה עלולה לשנות ויסות החום בגוף. 8. ההשפעה נוגדת ההקאה של אמיסולפיריד עלולה למסך מינוני יתר של תרופות אחרות או מחלות נוספות. 9. פגיעה בעיניים: יש לשים לב באם חל שינוי בחדות הראיה, פגיעה בראית לילה, מומלץ ללבוש משקפי שמש. 10. בחולי סכרת יש לבדוק רמות סוכר באופן רוטיני, מחשש ליציאה מאיזון. 11.קיימת סכנה לירידה בספירת כדוריות לבנות בעיקר בנשים ובקשישים בתקופה של 4-10 שבועות מתחילת הטיפול. 12. בחולים מסוימים, ההשפעה של הטיפול תופיע רק אחרי 7-8 שבועות מתחילת הנטילה. יש ליידע החולים לגבי אפשרות זו. 13. צבע השתן עלול להשתנות לורוד עד חום-אדמדם. 14. מומלץ להימנע מחשיפה לשמש מחשש לכוויות. יש ללבוש ביגוד ארוך ולמרוח האזורים החשופים לשמש בקרם הגנה, אפילו בחורף. 15. מומלץ לשמור על הגיינה נאותה של הפה מחשש להופעת פטרת בפה. 16. במינונים גבוהים, בילדים עם התייבשות או זיהום, קשישים ונשים עלולה להופיע הפרעה בתנועות. יש לדווח מיידית לרופא. התופעה חולפת בדרך כלל עם הורדת המינון. 17. מומלץ להרבות בשתיה בזמן הטיפול. 18. אין להפסיק טיפול בפתאומיות, הטיפול יופסק בהדרגה במשך מספר שבועות תוך הפחתת מינון הדרגתית..
  אלכוהול אלכוהול יש להימנע. השילוב עם סולפיריד יוביל לדיכוי מוחי מוגבר.
  בסל בסל כן.
  חייב מרשם חייב מרשם כן.