שליחה לחבר הדפסה

Aldospirone - אלדוספירון

 
 
  שמות מסחריים שמות מסחריים אלדוספירון / אלדקטון / ספירונול
  שם גנרי שם גנרי SPIRONOLACTONE
  צורות הגשה צורות הגשה טבליות.
  תכשירים תכשירים Tab. Aldactone 25mg Tab. Aldactone 100mg
  פעילות רפואית פעילות רפואית ספירונולקטון שייך לקבוצת משתנים משמרי אשלגן. משתמשים בה בדרך כלל בשילוב עם משתנים אחרים לטיפול בבצקת (אצירת נוזלים) הנובעת מסיבות שונות - אי ספיקת לב, שחמת הכבד עם מיימת ,תסמונת נפרוטית, מיימת על רקע ממאירות, הפרשה מוגברת של אלדוסטרון.
  התוויות נגד התוויות נגד 1. רגישות יתר לספירונולקטון או אחד ממרכיבי התכשיר. 2. אצירת שתן. 3. אי ספיקת כליות חריפה. 4. היפרקלמיה (יתר אשלגן בדם) או היפונתרמיה (תת נתרן בדם).
  תופעות לוואי שכיחות תופעות לוואי שכיחות עצירות, שילשולים, בחילות, יובש בפה, כאבי ראש, סחרחורת, ישנוניות, עייפות, בלבול, פריחה, ירידה בתפקוד המיני, גינקומסטיה (גדילת שדיים בגברים)- תלויה במינון ומשך הטיפול, הפרעות במחזור. תת אשלגן בדם - יש להפסיק נטילת התרופה, תת נתרן בדם, נזק לכבד.
  תגובות בין תרופתיות תגובות בין תרופתיות 1) מעכבי ACE , אמילוריד, דיאטה עשירה באשלגן, תוספי אשלגן - מגבירים סיכון להיפרקלמיה, במיוחד באנשים עם תפקוד כלייתי לקוי. יש לנטר באופן קפדני. 2) כולסטיראמין (קושר חומצות מרה) - עלול לגרום לחמצת בחולים עם שחמת הכבד. יש להימנע משילוב תרופתי זה. 3) דיגוקסין - סיכון מוגבר לטוקסיות של דיגוקסין עקב עליה ברמותיו בדם (בחילות, הקאות, כאבי בטן, אריטמיות). 4) ליתיום - סיכון מוגבר לטוקסיות של ליתיום עקב עליה ברמותיו בדם (חולשה, רעד, צמא מוגבר, בלבול). 5) ציקלוספורין, טקרולימוס - סיכון מוגבר להיפרקלמיה. יש לנטר רמות אשלגן בדם. 6) אספירין, NSAIDs -עלולים להפחית השפעה משתנת של ספירונולקטון. 7) ליקוריץ - מומלץ להימנע! מפחית מיעילות התרופה, סיכון מוגבר להיפוקלמיה (תת אשלגן בדם).
  מינון שכיח מינון שכיח 25-200 מ``ג ליום. ילדים- מינון התחלתי 3 מ``ג/ק``ג, במנות מחולקות.
  תדירות הנטילה תדירות הנטילה פעם ביום.
  השפעות תזונה השפעות תזונה יש ליטול עם או אחרי הארוחה. אין להגזים באכילת מזון עשיר באשלגן: תרד, פירות יבשים, קטניות, פיצוחים, בננות, שזיפים או עגבניות, יש להימנע מתוספי אלשגן ותחליפי מלח.
  אחסון אחסון לשמור בטמפרטורת החדר, להרחיק מחום ולחות. להרחיק מהישג ידם של ילדים!
  אזהרות חשובות אזהרות חשובות 1. מומלץ להימנע מדיאטה עשירה באשלגן (בננות, פירות יבשים, אבוקדו, עגבניות, פיצוחים, קטניות, שוקולד), מתוספי אשלגן (מולטי-ויטמינים), תחליפי מלח דלי נתרן (מכילים הרבה אשלגן) במהלך הטיפול. 2. תרופות העלולות לגרום להיפרקלמיה (כגון: מעכבי ACE). יש לנטר רמות אלקטרוליטים בדם. 3. אי ספיקת כבד קשה - הטיפול עלול לגרום לעורר אנצפלופתיה (שקיעה ברמת ההכרה) עקב שינויים מהירים מדי ברמות אלקטרוליטים בדם. 4. אי ספיקת כליות- יש להימנע מהטיפול אם מדובר באי ספיקה בינונית עד קשה, עקב סיכון מוגבר להיפרקלמיה. יש להפסיק נטילת התרופה, אם הופיעה היפרקלמיה בדם. 5. הריון. 6. סוכרת. 7. קשישים.
  הריון הריון השימוש בתרופה אינו מומלץ. (בחיות מעבדה התרופה גרמה להופעת סימנים נקביים בעוברים ממין זכר הודות להשפעה אנטי- אנדרוגנית שלה).
  הנקה הנקה יש לשקול תועלת לאם וסיכונים לעובר. יש להיוועץ ברופא המטפל.
  נהיגה נהיגה אין בעיה מיוחדת.
  הוראות שימוש מיוחדות הוראות שימוש מיוחדות בתקופת הטיפול יש לערוך בדיקות לחץ דם, אק``ג, רמת אלקטרוליטים בדם. אין להגזים באכילת מזון עשיר באשלגן: תרד, פירות יבשים, קטניות, פיצוחים, בננות, שזיפים או עגבניות, יש להימנע מתוספי אלשגן ותחליפי מלח.
  אלכוהול אלכוהול אין מניעה. (אך יש להיזהר בגלל המחלה עצמה).
  בסל בסל כן.
  חייב מרשם חייב מרשם כן.