פורסם בראשונה: 09.01.2014
עדכון אחרון: 07.02.2014

  • ד"ר חגי סלוצקי ד"ר חגי סלוצקי

איך מצחצחים נכון את השיניים

יופי שאתם מצחצחים שיניים, אבל צריך גם לצחצח נכון. איך עושים את זה? יש לנו כמה טיפים בשבילכם וגם בשביל הילדים
אמא אבת מצחצחות שיניים. טיפים

​כולנו יודעים לצחצח שיניים. אנחנו הרי מצחצחים שיניים מדי יום, מאז שהיינו קטנטנים. זו פעולה אוטומטית ושגרתית שהיו לנו שנים רבות להתמחות בה. אבל הרגלים אוטומטיים לא תמיד משרתים אותנו. ואכן, רבים מצחצחים שיניים בצורה לא נכונה, בין אם מפני שבחרו במברשת שיניים לא מתאימה או בגלל טכניקה לקויה. אז הנה כמה דברים שכדאי לדעת על פעולת הצחצוח וגם טיפים לבריאות הפה של ילדים קטנים: 

מברשת השיניים

המפתח להיגיינת פה טובה כבר נמצא בחדר האמבטיה שלנו ואנחנו משתמשים בו גם כך מדי יום. מדובר, כמובן, במברשת השיניים שלנו. משום שהיא כה חשובה, יש לבחור את המתאימה ביותר: נוחה לאחיזה ולשימוש, רכה (כדי לא לגרום נזק לשיניים ולחניכיים) ושהגודל של החלק הסיבי יתאים לגודל של הפה, כלומר באורך של שלוש שיניים פחות או יותר.

חשוב לזכור שלמברשת שיניים אורך חיים מסוים ושיש להחליף מברשת לאחר לא יותר משלושה־ארבעה חודשים. כמו כן, לא הוכח באופן מדעי כי מברשת שיניים חשמלית יעילה יותר מצחצוח ידני קפדני במיוחד, אבל היא בהחלט מקלה על מלאכת הצחצוח ולכן מאוד מומלצת.

לקביעת בדיקת שיניים חינם ולפרטים נוספים לחץ/י כאן>>

צחצוח

יש לצחצח שיניים פעמיים ביום לפחות: בבוקר לאחר ארוחת הבוקר, ולפני השינה. לפי השיטה הקלאסית, מצחצחים את פני השטח החיצוניים והפנימיים של השיניים כשהמברשת בזוית של 45 מעלות ביחס לחניכיים, וזוכרים להקפיד לא לשכוח את השיניים האחוריות. כדאי לצחצח גם את הלשון, שכן מצטברת עליה כמות רבה של חיידקים, שבין היתר אחראים לתופעת הריח הרע מהפה.

רבים מסיימים את מלאכת הצחצוח לאחר 30-20 שניות בלבד, זמן שאיננו מספיק בשביל לשמור על היגיינת פה מיטבית. לכן, מומלץ להתחיל בצחצוח שיניים עם מברשת ללא משחה, ורק לאחר ניקוי יסודי של כל משטחי השיניים ניתן לעבור בשנית עם משחת שיניים המכילה פלואוריד.

הניקוי במברשת אינו מושלם, ולכן כדאי להשתמש באמצעים משלימים לניקוי בין השיניים, כמו חוט דנטלי, קיסמים או מברשת אינטרדנטלית. בנוסף, אחת לכמה זמן יש לעבור ניקוי שיניים אצל שיננית (מומלץ טיפול בפלואור המחזק את השן).

מזון

ארוחות מלאות ושתי ארוחות ביניים המורכבות מחטיפי פירות וירקות גורמות את הנזק המועט ביותר ביחס למאכלים אחרים. וארוחות מסודרות והימנעות מריבוי חטיפים בין הארוחות תורמת גם היא לצמצום נזקים.

הממתקים והחטיפים המזיקים ביותר הם אלה שנדבקים לשיניים, שכן הם שוהים זמן רב יותר על השן, בעוד שממתקים שאינם דביקים – שוקולד, למשל - נשטפים ביתר קלות על ידי הרוק. חטיפי הצ'יפס המלוחים, לדוגמה, מזיקים לשיניים הרבה יותר משוקולד. מזונות דביקים נוספים שכדאי להימנע מהם או להפחית בצריכה שלהם הם במבה, טופי, מרשמלו וכד'.

איך מצחצחים לילדים?

תינוקות
מיד עם בקיעת שיני חלב אפשר לנקות אותן עם פיסת גזה או מטלית רטובה. לאחר בקיעת שיני חלב האחרות יש לצחצח בעזרת מברשת רכה מאוד בתוספת משחת שיניים בכמות קטנה, כגודל אפונה. כדאי שהמשחה תהיה טעימה ובעלת מראה מושך כדי לגרום לילד לאהוב את פעולת הצחצוח.

מדוע חשוב לטפל בשיני חלב, למרות שהן נושרות ומתחלפות?
חשוב מאוד לטפל בשיניים האלו כדי להבטיח את בריאות הפה של הילד בהמשך. דלקת וזיהום בשיניים הנשירות תשפיע גם על בריאותו הכללית של הילד ולפעמים תפגע גם בגדילה ובהתפתחות שלו.

יתרה מזו, הפגיעה במשנן נובעת מחיידקים ומתוך כך קיימת "הדבקה" בין השיניים הנשירות לקבועות גם בעת בקיעתן ואפילו כאשר הן נמצאות כנבט בעצם הלסת ונפגעות כתוצאה של הדלקת והזיהום במשנן הנשיר.

מה היא עששת הבקבוק?
עששת הבקבוק מופיעה אצל תינוקות שהורגלו להירדם עם בקבוק המכיל נוזל ממותק או בעת הנקה תכופה עד לגיל מבוגר יחסית. כאשר לא מנקים את השיניים לאחר מכן, התוצאה עלולה להיות שתינוקות ופעוטות סובלים משיניים הרוסות כבר בגיל שנה־שנתיים.

ילדים
חיקוי היא הצורה הטובה ביותר ללמד את הילדים לצחצח שיניים. ילדים בגיל שנתיים־שלוש יכולים ללמוד על ידי הסתכלות על ההורים, אך חשוב גם לעקוב בקפידה אחר הצחצוח שלהם ולהשתתף בו באופן פעיל. עד לגיל שבו הילד יכול לשרוך לבד שרוכי נעליים, על ההורים לצחצח לו את השיניים. יש להקנות הרגל של צחצוח שיניים לפחות פעמיים ביום ולשבח את הילד על שיניים נקיות וחיוך יפה.

ד"ר חגי סלוצקי הוא מומחה לרפואת שיניים ציבורית ורופא השיניים הראשי של רשת מרפאות השיניים כללית סמייל.

לקביעת בדיקת שיניים חינם ולפרטים נוספים לחץ/י כאן>>

 

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל