פורסם בראשונה: 08.11.2016
עדכון אחרון: 08.11.2016
  • צוות אתר כללית צוות אתר כללית

המחקרים החדשים של המרכז הרפואי "מאיר"

לקריאה נוחה
בכל שנה מציינים ב"מאיר" את שבוע המחקר, בו מציגים את כל המחקרים המעניינים ופורצי הדרך שנעשו השנה, כמו למשל: שיטה לאבחון מהיר של זיהומים וחיידקים; מידע שחשוב להורים - במה צריך לעדכן את הרופא המרדים בפגישה שלפני הניתוח? ויש עוד
אירועי שבוע המחקר במרכז הרפואי "מאיר"

השבוע נפתח שבוע המחקר הרביעי במרכז הרפואי "מאיר". מדובר בחגיגה מדעית בה יוצגו מאות עבודות מחקר הנעשות במהלך השנה על־ידי סגל המרכז הרפואי. בסיום השבוע ייבחרו העבודות המצטיינות של בית החולים.

המחקר הראשון עוסק בנושא שמעסיק הורים רבים: 

במה חשוב לעדכן את הרופא המרדים לפני הניתוח של הילד?

כהורים, אתם בטח יודעים או לפחות יכולים לתאר לעצמכם כמה מלחיץ זה ללוות את הילד לניתוח. במחקר שנעשה לאחרונה במרכז הרפואי "מאיר" התגלה כי לשיחה המקדימה של ההורים עם הרופא המרדים לפני הניתוח יש השפעה מכרעת על התנהלות ההרדמה הכללית בזמן הניתוח.

המחקר בדק 200 ילדים מגיל הלידה ועד גיל 18, ומצא כי ב־40% מהמקרים המידע שסיפק ההורה (ללא קשר למידע שנמצא במערכות הממוחשבות) השפיע על הדרך שבה בוצעה ההרדמה.

וזה עוד לא הכל, המחקר גם הוכיח את מה שהיה כנראה ברור לכולנו: ההורים יותר מעודכנים ברוב התסמינים והמחלות הנשימתיות (בעיקר בחורף) של הילדים שלהם מאשר המערכות הממוחשבות שבהן נעזרים הרופאים. הכוונה היא לצינון, נזלת, קוצר נשימה ולמעשה כל המחלות והתסמינים שהתרחשו בזמן שסמוך לניתוח. והרי זה הגיוני, מציין ד"ר דוד הופנשטיין, מנהל היחידה להרדמת ילדים במרכז הרפואי "מאיר" ויוזם המחקר, לא תמיד הולכים עם צינון או נזלת לרופא, ולכן המידע שמספקים ההורים לרופא המרדים הוא כל כך חשוב.

מה חשוב לספר לרופא המרדים לפני ההרדמה של הילד?
אם הילד סובל מהתופעות הבאות:
1. שיעול
2. צינון
3. נזלת
4. חרחורים
5. נחירות
6. צרידות
7. בנוסף, חשוב לציין גם אם אחד מההורים או שניהם מעשנים.
8. חשוב גם לעדכן אם יש אלרגיה, רגישות לתרופות, מזון או לחומרים אחרים שלא תמיד זוכרים לציין אותם.

הפרעות הנשימה שצוינו למעלה גורמות לנתיבי האוויר של הילד להיות רגישים יותר, מה שעלול לגרום לחסימה של דרכי האוויר במהלך הניתוח או להתקף אסתמה קשה ולהוביל את הילד לטיפול נמרץ.

יחד עם זאת, במחקר התגלה כי לא ניתן להסתמך רק על המידע הנמסר מההורים וכי המערכות הממוחשבות מספקות מידע חשוב על מחלות כרוניות, הפרעות נשימה שההורים לא תמיד יודעים איך קוראים להן ועוד מידע רפואי חשוב שההורים לעיתים שוכחים לספר לרופא.

עוד בשבוע המחקר:

צפייה בניתוחים בשידור חי
אורחי הכנס יוכלו לצפות בשידור חי בניתוחים של פרופ' אהוד אסיה, מנהל מחלקת עיניים במרכז הרפואי, ושל פרופ' מאיר ניסקה, מנהל המחלקה האורתופדית.

פרופ' ניסקה יבצע ניתוח של שחזור קרע בגיד האכילס וייצור גיד אכילס חדש.

פרופ' אסיה יציג המצאה פורצת דרך שפיתח, המאפשרת להרחיב אישון צר במהלך ניתוחי קטרקט ולהגיע ביתר קלות לכל חלקי העין.

שיטה חדשה להרחבת אישון צר בניתוח קטרקט

הרחבת אישון צר בניתוח קטרקט

פרופ' אסיה מדגים שיטה חדשה שפיתח להרחבת אישון צר בניתוח קטרקט

שיטה חדשנית לאיתור מהיר של זיהומים וחיידקים
כשחולה מתאשפז בבית החולים חשוב מאד לאתר את מקור המחלה או הזיהום. לעיתים, אבחון זריז של סוג הזיהום או החיידק יכול להציל חיים.

הדבר חשוב במיוחד כשמדובר בחולים במצב קריטי. אין זמן להמתין ימים לתרביות ולתוצאות של בדיקות מעבדה, והמרוץ נגד הזמן קובע מי ינצח - הרפואה או החיידק. בשבוע המחקר תוצג שיטה המשלבת מכשור חדש ומאפשרת אבחון מהיר של הווירוס או של החיידק ואיתור הסוג שלו.

מובילים במחקר ב"מאיר": מחקר העוסק בהתאמת הבדיקות הרפואיות למטופל נבחר להוות מודל לבתי חולים אחרים
במרכז הרפואי "מאיר" מנסים לצמצם עד כמה שניתן את כמות הטיפולים והבדיקות המיותרות שמבוצעות למטופלים בבית החולים. אחד הנושאים שמעניינים במיוחד הוא "בחירה מושכלת של בדיקות וטיפולים ברפואה". הכוונה היא לתת את הטיפול המדויק, הנחוץ, והמועיל ביותר למטופל, כזה שלא חוזר על עצמו או שלא מחמיר את מצבו. המטרה היא לקבוע מדדים לטיפולים או לבדיקות הנחוצים ביותר למטופל ולרופאים.

בנוסף, יוצגו גם הנושאים הבאים:

1. איך מאזנים סוכרת אצל קשישים במהלך האשפוז.
2. איך ממשיכים לעשות ספורט גם 10-5 שנים לאחר ניתוח ברכיים של שחזור רצועה צולבת קדמית.
3. סקירה על עתיד הגנטיקה וסיבות לפניות חוזרות של נשים למיון יולדות.

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל