פורסם בראשונה: 05.09.2007
עדכון אחרון: 16.07.2013

  • ד"ר דנה פלורנטין ד"ר דנה פלורנטין

"גלולת היום שאחרי": כל ההסברים, בלי חששות (ומדריך מלא)

האם מותר לקחת פוסטינור או Ella אחרי שלושה או חמישה ימים מקיום יחסי המין הלא-מוגנים? ולמה למרות הנוחות, מדובר רק בגלולה לשעת חירום? מה תעשי לגוף שלך אם תשתמשי בה בלי הגבלה (רמז: רק רע. רע רע רע)?
אישה אוחזת שלט של אין כניסה

בקיצור

1.

בטוח להשתמש בגלולת היום שאחרי? כן, אבל רק למקרי חירום. כמו: אם שכחת גלולה, אם הקונדום נקרע, אונס -או כל סיבה אחרת שגרמה לקיום יחסי מין בלי אמצעי מניעה.

2.

אפשר לרכוש את הגלולות בבית המרקחת ללא מרשם אם את מעל גיל 16, ורצוי לקחת אותה קרוב ככל הניתן לקיום היחסים, עד חמישה ימים.

3.

הגלולה הזו בשום פנים לא מחליפה אמצעי מניעה רגילים. מינון ההורמונים בה גבוה, ולקיחה שלה לזמן ממושך עלולה לגרום לשיבוש המחזור ולתופעות לוואי נוספות.

מה זה?

פוסטינור ניו (Postinor new, Levonogestrel) ו־Ella שתיהן גלולות שמונעות הריון שאותן ניתן לקחת לאחר קיום יחסי מין לא־מוגנים. התרופות ידועות גם בשם הפופולרי "גלולת היום שאחרי".

מה ההבדל בין "פוסטינור New" לבין "פוסטינור"?

פוסטינור New מחליפה את קודמותיה פוסטינור 2 (Levonorgestrel, Postinor 2) - שתי גלולות שנלקחו במרווח של 12 שעות בין אחת לאחרת.

עד כמה "לאחר קיום היחסים" ניתן לקחת אותה?

בהתאם לנייר עמדה של האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה ניתן להשתמש בגלולת "היום שאחרי" ביעילות גם חמישה ימים לאחר המגע המיני, ולא רק שלושה, כפי שסברו בעבר. ועם זאת, עדיף לקחת אותה כמה שיותר קרוב לזמן קיום יחסי המין הלא־מוגנים.

מה מכילה הגלולה?

הגלולה מכילה את ההורמון סינטטי פרוגסטרון. ההורמון מצוי גם בחלק מהגלולות הרגילות למניעת הריון, אך במינון נמוך יותר.

מה עושה לי ההורמון הזה?

אם נטלת פוסטינור או Ella לפני הביוץ, הגלולה תמנע את שחרור הביצית מהשחלה, ובכך יימנע הביוץ. אם נטלת פוסטינור או Ella לאחר הביוץ, הגלולה תמנע את התפתחות הגופיף הצהוב. אם נטלת אותה לאחר התפתחות הגופיף הצהוב, הגלולה תמנע את השרשת הביצית המופרית. כך נמנע ההריון, למעשה, עוד לפני היווצרותו.

האם יש צורך במרשם רופא או רופאה?

אם את מעל גיל 16, ניתן לקנות את הגלולה ללא מרשם בבתי המרקחת.

איך משתמשים?

נוטלים את הגלולה לפני שיעברו חמישה ימים מאז קיום היחסים לא מוגנים.

האם הגלולה יעילה במניעת הריון?

ככל שנוטלים אותה קרוב יותר לקיום היחסים הלא מוגנים, יעילותה גבוהה יותר. באופן כללי, פוסטינור ו־Ella נחשבות כיעילות מאוד ומפחיתות את הסיכוי להיכנס להריון ב-92%. וזה הרבה.

יש מקרים שבהם הגלולה לא יעילה?

כן.

במקרים הבאים:

• אם הקאת בתוך שלוש שעות מנטילת הגלולה.
• אם קיימת יחסי מין לא מוגנים שוב פעם לאחר נטילת הגלולה (רע מאוד!).
• אם את נוטלת תרופות נוספות, המעכבות את השפעת הגלולה. למשל, תרופות לאפילפסיה

האם יש תופעות לוואי?

לפעמים.

 איזה למשל?

בחילות, כאב בטן, שלשול, כאבי ראש, עייפות, רגישות בשדיים ושינויים במחזור.

לפעמים, כמה ימים אחרי השימוש, תסבלי מדימום בעקבות נשירה של רירית הרחם. זהו הדימום הווסתי שנגרם, למעשה, מדימום של רירית הרחם שנושרת.

מה עם המחזור החודשי שלי? זה משפיע עליו?

המחזור הרגיל אמור להגיע פחות או יותר במועד הצפוי. אם המחזור אינו מגיע ואת מבחינה באיחור של חמישה ימים ויותר, את צריכה לבצע בדיקת הריון.

האם השימוש ישפיע עלי בטווח הארוך או יפגע בפוריות שלי?

לפי הידע הרפואי הקיים כיום, לא.

אז למה לי בכלל לקחת גלולות למניעת הריון?

השימוש מיועד לשימוש רק במקרה של "תאונה", כאשר קונדום נקרע או החליק, בנסיבות מסוימות של שכיחת גלולות או לאחר מקרי אונס. גלולת היום שאחרי איננה תחליף לאמצעי מניעה יעילים ורגילים. ואם זה לא ברור, אני חוזרת שוב: הגלולה מיועדת לשימוש במצבי חירום בלבד.

ויש נזק בלקיחה מרובה?

שימוש ממושך בגלולה עלול לחשוף אותך לרמות גבוהות יחסית של הורמונים ועלול להיות מלווה ביותר תופעות לוואי, כולל הפרעות בסדירות המחזור.

וזה רע?

כן, זה בלגן הורמונלי. מדובר בגלולה עם מינון גבוה יחסית של פרוגסטרון ולא בריא להכניס מינון גבוה כזה לגוף לאורך זמן. הרבה יותר בריא לגוף מינון נמוך וקבוע של הורמונים, כמו זה המצוי בגלולות למניעת הריון, ולא מינונים שעולים באופן חד בזמנים לא קבועים.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת משפחה בקבוצת כללית, מנחת הפורום "עזוב אותך מרופא..." ורופאת הבית של מגזין "20 פלוס"

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל