• בקשות למרפאה בקשות למרפאה
  • תור ללא סיסמה תור ללא סיסמה
  • תוצאות בדיקות תוצאות בדיקות
  • חיפוש שירותים חיפוש שירותים
  • רופא און־ליין רופא און־ליין
  • תשלום חוב מהיר תשלום חוב מהיר
  • רפואה דחופה רפואה דחופה
  • כללית מושלם כללית מושלם

פורסם בראשונה: 22.02.2006
עדכון אחרון: 25.07.2012

  • ד"ר ירון בוקר

א- מיניות: ואם אף פעם לא בא לי?

יש אנשים שמעולם לא חשו משיכה מינית כלפי אדם אחר והם בכלל לא חשים צורך לקיים יחסי מין. אין להם פנטזיות ורובם גם לא מאוננים. א-מיניות, זהות מינית נוספת מצטרפת לשוק

מה זה א-מיניות?

דווקא בעידן הנוכחי של פתיחות מינית לא קטנה, מופיעים יותר ויותר דיווחים על אנשים א-מיניים.

מדובר בגברים ובנשים שכל מה שקשור במין חולף-עובר לידם ולא מעניין אותם, או בקיצור: מין לא נמצא בסדר העדיפויות שלהם. אצל רובם, גם אוננות היא לא חלק מהרפרטואר והם אומרים כי מעולם לא חשו משיכה מינית כלפי אדם אחר.

בשנים האחרונות, בעידן האינטרנט, החלו התכתבויות בין הא-מיניים וישנם מספר אתרי אינטרנט העוסקים בנושא. אחד האתרים המובילים בנושא א-מיניות הוא www.asexuality.org ובו גולשים מכל רחבי העולם המפרסמים את תחושותיהם ומוצאים אנשים אחרים כמוהם.

חלק מהא-מיניים חיים עם השונות הזו ללא הפרעה, כך שלא אצל כולם זו אכן נחשבת לבעיה. אלא שמסתבר שרבים מהם אינם נהנים מחוסר תשוקה מינית ומרגישים שונים ומשונים.

יש השואלים את עצמם האם הם א-מיניים? אין עדיין הגדרה ברורה לא-מיניות. נכון לעכשיו, מקובל שמי שמרגיש את עצמו ככזה הוא כזה, או כזו, ולכן ההגדרה הנוכחית מאוד רחבה.

איך יודעים?

כדי להגיע לאבחנה ניתן להיעזר בשוני הקיים בין חובבי המין לבין "אלה שפשוט לא רוצים" הבא לידי ביטוי במספר תכונות עיקריות:

משיכה: אנשים א-מיניים שונים בצורה שבה הם מרגישים משיכה. לרוב, גבר או אשה שחשים משיכה למישהי או מישהו אחר, יבקשו לממש את התחושה הזאת במגע אינטימי עם מושא המשיכה. אדם או אשה א-מיניים המרגישים משיכה לא יגיעו לאינטימיות עם האחר. בדרך כלל אין "התאהבות" בקרב הקהילה זו.

עוררות: אנשים א-מיניים עשויים לחוש עוררות מינית כלשהי, אך היא אינה קשורה ברצון למציאת בן או בת זוג מיניים. חלקם יאוננו, אך גם אז ללא רצון או פנטזיה על בן או בת זוג אינטימיים. אצל רובם, אין עוררות מינית כלל.

יחסי זוגיות: לחלק מהא-מיניים יש צורך ביחסי שיתוף עם אחרים וחלקם מעדיפים חיי בדידות. על אף שלרובם יש חיי חברה פעילים, הם בדרך כלל לא חיים בזוגיות.

בעבר היו ויכוחים בקהילייה המדעית האם אכן ישנם אנשים החיים בפרישות מחיי מין. הדוגמה השכיחה ביותר היא נזירים החיים בפרישות. גם לגביהם היו חילוקי דעות האם הם אכן לא מקיימים יחסי מין.

בכל מקרה, התנזרות ממין משמעותה החלטה להימנע ממין במי שהמיניות קיימת בו. כנראה שלפחות חלק מאותם נזירים אכן לא התנסו ביחסי מין מעולם, ואם כך - זוהי אולי דוגמה טובה לפתרון יצירתי של בעיית הא-מיניות אצל חלק מהסובלים ממנה.

ממה זה בא?

בדרך כלל השוני מתחיל בילדות. בגיל ההתבגרות אותם גברים ונשים מרגישים שונים מאשר חבריהם, המתחילים לחוש תחושות מיניות ולהתעניין בסקס. הם אינם חשים צורך בקרבה גופנית עם אחרים ואינם מנסים לחקור את השינויים הגופניים החלים בגופם, כפי שעושים רוב בני הנוער. חלקם הקטן מאונן, אך גם אז אין להם דחף או פנטזיה על יחסי מין עם אחרים.

חלק מהא-מיניים נישאים, בעיקר מתוך רצון להביא ילדים לעולם, ונאלצים לקיים יחסי מין או להיעזר בטיפולי פריון שונים.

ישנם גם גברים ונשים שאינם מקיימים יחסי מין במשך תקופות ארוכות מתוך אי-רצון, או מתוך אילוצים שונים, אך אצלם ישנה על פי רוב תחושת תשוקה מינית כלשהי, גם אם אינה באה לידי ביטוי מעשי.

אחת הדוגמאות היא של אלמנות מבוגרות, החיות ללא בן זוג ואינן מקיימות יחסי מין (הגברים, כידוע, מתפגרים בגיל צעיר יותר מבחינה סטטיסטית...). אצלן היכולת וגם הרצון הבסיסי למגע, לתשוקה ולעוררות מינית קיימים, על אף שהם אינם ממומשים. בניגוד לכך, אצל הא-מיניים, מדובר במי שאין לו או לה כל רצון, חשק ועוררות מינית.

הגורם לכך אינו ידוע עדיין. נעשו מעט מאוד מחקרים בנושא, אבל בהם גילו כי בקרב בעלי חיים, התופעה של הא-מיניות כנראה אינה כה נדירה. ישנם סוגי יונקים זכרים שחלקם (כעשרה אחוזים) אינו נוטה להזדווג עם הנקבות. בבני-אדם, לעומת, זאת, לא נעשו מחקרים רציניים בנושא (ככל הנראה כיוון שהנושא אינו מעניין מספיק את קהילת "המיניים").

רוב המידע המצטבר בנושא הוא דרך סקרים על התנהגות מינית וכן דרך אותם אתרי אינטרנט העוסקים בנושא. אז מה עושים אם יש חבר טוב או חברה טובה שפשוט לא אוהבים סקס? מקבלים אותם בהבנה – ובכבוד

ד"ר ירון בוקר הוא רופא נשים וסקסולוג בקבוצת שירותי בריאות כללית