פורסם בראשונה: 02.07.2006
עדכון אחרון: 01.03.2012

  • ד"ר דנה פלורנטין ד"ר דנה פלורנטין

סקביאס: הכי (אבל הכי) מגרד בעולם

אין שום דבר עלי אדמות שמגרד יותר, או משגע יותר, ואת זה יכולים לספר כל מי שאי-פעם זכו ל"ביקור" של הקרדיות הזעירות הגורמות לסקביאס. החדשות הטובות: מורחים את הגוף במשחה, ממתינים שמונה שעות – ונפטרנו מזה
בחור עם סקביאס

​האם זה שכיח?

מאוד. שיעורי ההדבקה בסקביאס (Scabies) עולים עם השנים, למרות שכיום אין כל בעיה לטפל בנגע המעצבן הזה. ההידבקות שכיחה בכל הגילאים, שכיחה מאוד בצבא, אבל גם בכל מקום שבו שוהים וחיים ביחד זמן ממושך (אפילו בבתי אבות)

זה קשור לאי שמירה על היגיינה וללכלוך, לא?

ממש לא. סקביאס היא קרדית (ובאנגלית - Mite). קרדיות הסקביאס אינן פוסחות על שום מגזר וניתן למצוא אותן חופרות בעורם של בני כל השכבות ללא הבדל דת, מין, גזע או מצב סוציו-אקונומי.

קרדיות? חופרות?! אמא'לה?!?!... מה זה בעצם סקביאס?

קרדית זעירה בשםSarcoptes Scabiei , שגודלה כ-0.3 מילימטרים. הקרדית חופרת מנהרות בעור וניתן לזהות את החפירות אילו בהסתכלות ישירה על העור.

איכס... בעור שלי?

כן. בעור שלך.

איך יודעים שזה סקביאס?

די פשוט לראות את המסלולים שמשאירות הקרדיות החופרות בעור. המקומות הטובים והנוחים ביותר לזיהוי המנהרות האלה הם האזורים שבין אצבעות הידיים ("קרומי הידיים"), שורשי כפות הידיים והרגליים. החפירות נראות כמו מסלולים מורמים מעט, דקים מאוד, מתעקלים ובעלי גבעות בקצותיהם, ולפעמים גם לאורכם. לפעמים אפשר ממש להבחין בקווים ארוכים של נקודות אדומות (כמו במשחק "חבר את הנקודות" של ילדים).

אגב, אצל גברים, לפעמים אפשר לזהות את הסקביאס גם על-פני איבר המין והאשכים, וגם שם הנגע מתבטא כשורות של נקודות אדומות, מורמות מעט מעל העור.

מה אני מרגיש/ה?

אם נדבקת בסקביאס בפעם הראשונה בחייך, תרגיש או תרגישי סימני גירוד רק כחודש לאחר ההדבקה עצמה (הזמן שלוקח למערכת החיסונית של הגוף להגיב לפלישה. הגירוד הוא התגובה של המערכת החיסונית.)

הגירוד מוחמר בשעות הלילה (לא ברור למה) ולעתים קרובות הוא מתחיל בכפות הידיים או ברגליים ומשם מתפשט לכל חלקי הגוף. הגירוד הוא חזק ביותר ועלול, אם להשתמש בדימוי, לשגע פילים.

אצל מי שזו להם הדבקה חוזרת ומערכת החיסון שלהם כבר מזהה את הקרדית על החומרים השונים שהיא מפרישה - יופיע הגירוד בתוך מספר ימים. בנשים מבוגרות תואר לעיתים קרובות גירוד בפטמות, המלווה בפריחה עורית מפושטת.

איך אני יודע/ת שזה סקביאס?

לרוב תוכל או תוכלי לראות את התסמינים המתוארים למעלה גם בעצמך. את האבחנה עושים הרופא או הרופאה על-פי תיאור הגירוד והתבוננות קפדנית בעור, לפעמים בעזרת זכוכית מגדלת. במידת הצורך, ניתן לקחת דגימה מאיזור חשוד ולהתבונן בה תחת מיקרוסקופ ולזהות את הקרדית, הפרשותיה או ביציה.

איך הגיע אלי הדבר הזה?

הסקביאס עובר במגע מאדם לאדם או במגע עם לבוש או מצעים (ולכן ההדבקה שכיחה כל-כך לאחר התכרבלות בשמיכה צבאית...).

סקביאס היא נגע המוגדר כמחלת עור. סקביאס מדבקת מאוד ובמקרים רבים אדם אחד שנדבק בנגע עלול להדביק קבוצה שלמה של אנשים, השוהה איתו זמן ממושך באותו מקום (עוד סיבה שהסקביאס כל-כך נפוץ בצבא).

אז על כמה קרדיות אנחנו מדברים?

מספר הקרדיות שאפשר למצוא בגוף של מי שנדבק אינו גדול. מדובר לרוב בכעשר עד 15 קרדיות.

להיכנס לפאניקה?

רק אם זה עושה לך טוב.

נניח שאני מחליט/ה להתעלם מזה, כי הגוף שלי כבר יסדר את הכל לבד... (אחרי הכל, הייתי קילר בגולני או לוחמת בצנחנים, קטן עלי)

לא רק שלא יעבור לבד, ימשיך ויתפשט. אבל אל דאגה, אף אחד ואף אחת לא מסוגלים לסבול את הגירוד הזה. סמכו עלי, אתם הולכים לטפל בזה!

יש טיפול?

לא רק שיש, הוא גם ממש יעיל, וככל שתקבל או תקבלי  טיפול מהר יותר, כך תחלוף ההתפרצות של הסקביאס מהר יותר (הרחבה בהמשך).

סקביאס והחבר/ה שלי? זה מדבק? הדבקתי אותו/ה?

מאוד סביר להניח שכן. מגע ממושך של עור בעור הוא הדרך הבטוחה להעברת הקרדיות הקטנות.

בינינו, אפשר לקנות משהו נגד זה בבית מרקחת ולסגור עניין?

אפשר (ורצוי!) לקנות תכשיר מתאים נגד סקביאס בבית מרקחת. רוב התרשימים לא מצריכים מרשם רופא או רופאה.

ונניח שאני צריך ללכת בשביל זה לרופא. צריך רופא מיוחד וכל הווג'ראס הזה, או שהרופא משפחה שלי מספיק?

רופא משפחה מספיק, אבל אם רוצים – אפשר ללכת ישר לרופא עור. אפשר גם לפנות ישירות לרופא עור 

ומה אני עושה אם אני בחו"ל, על החוף בקוסאמוי או ב"ריינבו פסטיבל" באמצע שומקום?

תפוס יוזמה, תפסי יוזמה, ונסו להשיג את התרופות... יש בתי מרקחת במדינות העולם השלישי שבהם אפשר לקנות הכל בלי מרשם, ואפשר לפנות גם לרופא מקומי.

מספיק לי לטפל בעצמי או שצריך לעבור את טקס ההשפלה הפומבי של להודיע לפרטנרים?...

כדאי להודיע, בעיקר כיוון שבשל שיעורי ההדבקה הגבוהים רצוי לטפל לא רק במי שחטפו את הסקביאס, אלא לבצע טיפול מונע גם באנשים שאיתם הייתם במגע קרוב (בני-זוג, בני בית, חברים קרובים וכולי) בחודש שטרם גילוי ההדבקה.

מעבר לטיפול התרופתי (בהמשך הכתבה) כדאי לכבס את המצעים והבגדים בהרתחה עם תחילת הטיפול – ולחזור על כל העניין כעבור שבוע ביחד עם הטיפול התרופתי החוזר. 

על איזה טיפול אנחנו מדברים?

הטיפול עצמו נעשה, לרוב, באמצעות משחות המכילות חומרים ההורגים את הקרדיות. ברוב המקרים הקרדיות מחוסלות בטיפול הראשון וניכרת החלמה מוחלטת של הנגעים בתוך חודש. גם בעבור נשים בהריון (ופעוטות) קיים טיפול האמור להיות בטוח ונטול תופעות לוואי לאם או לתינוקה.

והגירוד?

כנגד הגירוד העז ניתן להשתמש בתרופות אנטי-היסטמיניות (נוגדות תסמיני אלרגיה) ובמקרים של זיהום משני עם חיידקי סטאפילוקוק או סטרפטוקוק באזורי הגירוד העוריים, ניתן להשתמש בתכשירים אנטיביוטיים מקומיים (הדורשים מרשם רופא או רופאה).

לפעמים הגירוד נמשך גם מספר שבועות לאחר הטיפול. הסיבה: המשך התגובה של המערכת החיסונית לחומרים שנשארו בעור מהקרדיות (כלומר: גם אחרי שהקרדית מתה, עדיין נשארו בתוך העור חומרים שהפרישה ואשר מתנקים מהעור רק כעבור מספר שבועות). בתופעות כאלה ניתן לטפל מקומית במשחות המכילות סטרואידים במינון חלש, עד שהגירוד חולף. גם משחות אלה דורשות מרשם רופא או רופאה.

לידע כללי, מה התרופות שקיימות נגד זה?

יש כמה סוגי משחות שכולן יעילות מאוד:

Eurax: מורחים את המשחה על כל הגוף פעם ביום, במשך חמישה ימים.

Lyclear: מורחים את המשחה על כל הגוף ושוטפים כעבור שמונה שעות.

Bicide: מורחים את המשחה על כל הגוף ושוטפים כעבור שמונה שעות.

Duo-Scabil: משחה שאותה מורחים על כל הגוף מספר פעמים ביום.

Mite-X: מורחים את המשחה על כל הגוף ושוטפים כעבור שמונה שעות.

לרוב מומלץ לחזור על הטיפול כעבור שבוע. יש לקרוא היטב את הוראות השימוש של התרופה.

האם יש כמה סוגים של סקביאס?

כן. הסוג הגדל ומתרבה רק בבני אדם קרוי "הומיניס", על שמנו (Hominis בלטינית). סוג אחר של סקביאס מצוי בכלבים ובחיות בית אחרות והוא מדבק מאוד לבני אדם (בכלבים נגע הסקביאס, הקרוי Mange, גורם לנשירת שיער).

במקרה שיש בבית בעל חיים שנדבק בסקאביאס, מומלץ ללכת לרופא או לרופאת עור ולהתייעץ לגבי הטיפול בבני המשפחה (וזה גם לא רעיון רע לקחת את בעל החיים לבדיקה וטרינרית בהזדמנות זו...).

כמה זמן זה נמשך החולרע הזה?

עד שתטפל או תטפלי בו.

זה יחזור?

אם סיימת את הטיפול במלואו, חיסלת את הקרדית לפעם הזו. אבל אפשר להידבק שוב. בגלל זה כדאי שגם בן או בת הזוג יטופלו.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת משפחה בקבוצת שירותי בריאות כללית ומנחת הפורום "עזוב אותך מרופא..."

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל