אבחנות

פורסם בראשונה: 24.05.2012
עדכון אחרון: 13.03.2014

  • ד"ר רות גופן ד"ר רות גופן
  • ד"ר יורם אברהמוב פרופ' יורם אברהמוב

צניחת רחם

מהי צניחת רחם? ממה היא נגרמת? מהם התסמינים שלה? כמה זמן היא נמשכת? איך מאבחנים? איך מטפלים? זה חד־פעמי? זה יחזור? עלולים להיות סיבוכים? איך חיים עם צניחת רחם? מדריך
צניחת רחם

שם האבחנה בעברית: צניחת רחם
שם האבחנה באנגלית: Uterine Prolapse
שם האבחנה במערכת המחשב של הרופא (קליקס): Prolapse Uterus, Prolapse Uterovaginal Incomplete, Prolapse Uterovaginal complete

 

מה זה?

צניחת רחם היא מצב שבו הרחם יורד אל תוך חלל הנרתיק. במקרים חמורים הוא אף עלול לבלוט מחוץ לנרתיק.

המצב הזה מתרחש בגלל היחלשותן והתארכותן של רצועות התמיכה (ליגמנטים) שמקבעות את הרחם לדופנות האגן. התהליך הזה נמשך שנים רבות, אך צובר תאוצה בעיקר לאחר הפסקת הווסת.

RECHEMCHADASH.jpg

ממה נגרמת צניחת רחם?

יש כמה גורמים עיקריים לצניחת רחם:

• לידה טראומטית - למשל, כאשר היילוד גדול במיוחד או כאשר שלב הלחיצות (השלב השני של הלידה) מתארך או עקב שימוש במכשיר ואקום או במלקחיים בעת הלידה ("לידה מכשירנית"). כל אלה גורמים לפגיעה ברצועות התומכות של הרחם - פגיעה שמביאה בהמשך להיחלשותן וכתוצאה מכך לצניחת הרחם.

• נטייה תורשתית/גנטית - חולשה מולדת של רקמת החיבור בגוף הנובעת בעיקר ממוטציות בגנים האחראים לייצור הקולגן והאלסטין. בגלל החולשה המולדת הזאת יש נשים שמצויות בסיכון־יתר להיחלשות הרצועות התומכות של הרחם וכתוצאה מכך הן בסיכון־יתר לצניחת הרחם.

• שינויים הקשורים לגיל - כמו חוסר באסטרוגן לאחר גיל המעבר - המובילים להיחלשותה של רקמת החיבור בגוף.

מהם התסמינים?

צניחת רחם יכולה להיות בדרגות חומרה שונות: קלה, בינונית או קשה. כאשר הצניחה קלה, התסמינים קלים. אולם כאשר הצניחה בינונית עד קשה, התסמינים קשים יותר. התסמינים האפשריים הם:

• כאבים או אי־נוחות באזור הנרתיק.

• תחושה של מלאות באזור הנרתיק.

• קושי במתן שתן וקושי ביציאות.

• קושי בקיום יחסי מין.

עם מי אפשר להתייעץ באינטרנט?

ניתן להתייעץ עם רופאים מומחים של כללית בפורום אורוגינקולוגיה וכירורגיה אגנית משקמת, בפורום בריאות האישה ובפורום בריאות המשפחה.

איך אני לעומת האחרים?

כ־8% מהנשים מעל גיל 40 מדווחות על צניחה של איברי אגן שונים (כמו רחם ושלפוחית השתן).

כמה זמן זה נמשך?

צניחת רחם היא מצב כרוני (קבוע), אולם טיפול מתאים יכול למנוע מצב שבו הבעיה הזאת פוגעת באיכות החיים של המטופלת.

איך מאבחנים?

האבחון נעשה באמצעות בדיקה גינקולוגית פשוטה. ייתכן שבעת הבדיקה יבקש ממך הגינקולוג להשתעל או לעשות תנועות שונות כדי להפעיל לחץ על איברי האגן.

איך מטפלים?

אם מידת הצניחה היא קלה, אין בדרך כלל צורך בטיפול. אולם אם הצניחה היא בינונית או קשה, יש לרוב צורך בטיפול, משום שהתסמינים עלולים לגרום לאי־נוחות רבה ולהפריע בחיי היום־יום. אלה הם הטיפולים האפשריים:

1. שינוי באורח החיים: שמירת על משקל גוף תקין, חיזוק השרירים ברצפת האגן וכן הפסקת עישון (אם מעשנים). עישון גורם לפרצי שיעול, ואלה מחמירים את התסמינים של צניחת הרחם.

2. טבעת המוחדרת דרך הנרתיק מסייעת להחזיק את הרחם במקומו ומונעת את הצניחה. את  הטבעת מתאים רופא נשים. הטיפול הזה יעיל לצניחה קלה עד בינונית, אולם הוא אינו יעיל במקרה של צניחה קשה יותר.

3. ניתוח לתיקון הצניחה: ישנן שתי אפשרויות ניתוח: כריתת רחם או הרמתו. כריתת רחם מקובלת יותר ונעשית על פי רוב בגישה נרתיקית. הרמת רחם נעשית בגישה לפרוסקופית (באמצעות סיב אופטי שמוכנס דרך חתכים קטנים שנעשים בדופן הבטן) או בגישה נרתיקית. בניתוח להרמת הרחם נעשה שימוש ברשת כדי לייצב את הרחם במקומו. לגישה הלפרוסקופית (שנקראת גם "טכניקה זעיר פולשנית") יש שיעורי הצלחה גבוהים ושיעור נמוך של סיבוכים. נוסף על כך ההחלמה מניתוח שנעשה בגישה הלפרוסקופית היא מהירה מאוד.

זה חד־פעמי? זה יחזור?

צניחת רחם היא מצב כרוני, והוא מורגש יותר בעת שעושים פעילויות שונות כמו מתן שתן, שיעול והרמת משקל כבד.

עלולים להיות סיבוכים?

• בעקבות בלט הרחם דרך הנרתיק והתחככותו עם רירית הנרתיק עלול להיווצר פצע בנרתיק.

• צניחה של איברים נוספים אל הנרתיק כמו שלפוחית השתן והרקטום.

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

צניחת רחם היא רק לעיתים נדירות ביותר מצב חירום רפואי. אולם אם את מרגישה תסמינים שמתאימים לצניחת רחם מומלץ לפנות לרופא הנשים לבדיקה ולשקול את אפשרויות הטיפול השונות. יש להביא בחשבון שהמצב עלול להחמיר עם הזמן, וטיפול מוקדם, כמו פיזיותרפיה לחיזוקה של רצפת האגן, יכול לסייע כדי לבלום את התקדמות התהליך.

בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?

אם מידת הצניחה קלה, היא אינה מפריעה בדרך כלל לפעילות היום־יומית של האישה. אולם אם חומרת הצניחה היא בינונית עד קשה, עלולה להיגרם הפרעה של ממש לפעילויות השונות בחיי היום־יום, ומומלץ לפנות לבדיקה ולשקול את אפשרויות הטיפול השונות. הטיפול עשוי להשיב את המצב לקדמותו ולאפשר חזרה לפעילות רגילה ללא כל הפרעה.

איך לומדים לחיות עם צניחת רחם?

שמירה על משקל גוף תקין, תרגילים לחיזוק השרירים ברצפת האגן, הימנעות מעישון ומהרמת משאות כבדים ותזונה עשירה בסיבים למניעת עצירויות יכולים לסייע מאוד להפחתת התסמינים של צניחת רחם ולשמירה על רצפת אגן חזקה. אם כל אלה אינם עוזרים, מומלץ לקבל טיפול רפואי ולא להזניח את הבעיה, שכן היא עלולה לגרום אי־נוחות של ממש בחיי היום־יום.

 

ד"ר רות גופן היא מומחית ברפואת משפחה במרפאות של כללית בתל־אביב

פרופ' יורם אברהמוב הוא רופא מומחה בגינקולוגיה, מנהל היחידה לאורוגינקולוגיה ולכירורגיה אגנית משקמת במחוז חיפה והגליל המערבי ובמרכז הרפואי כרמל מקבוצת כללית ופרופ' חבר קליני בבית הספר לרפואה של הטכניון בחיפה

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

צריכים חוות דעת שנייה?

​כללית מושלם מאפשרת לכם להתייעץ עם רופא מומחה בהנחה משמעותית

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל