אלדוספירוןAldospirone

  • שם רפואי/גנריSPIRONOLACTONE
  • שם מסחריאלדקטון,אלדוספירון,ספירונול

שם גנרי

SPIRONOLACTONE

מה היא עושה?

ספירונולקטון שייך לקבוצת משתנים משמרי אשלגן. משתמשים בה בדרך כלל בשילוב עם משתנים אחרים לטיפול בבצקת (אצירת נוזלים) הנובעת מסיבות שונות - אי ספיקת לב, שחמת הכבד עם מיימת ,תסמונת נפרוטית, מיימת על רקע ממאירות, הפרשה מוגברת של אלדוסטרון.

מגיעה בצורה של

טבליות.

האם נדרש מרשם?

כן

האם היא בסל הבריאות?

כן

תדירות הנטילה

1פעמים ביוםותמיד לפי הנחיות הרופא או הרוקח

מינון שכיח

הוראות שימוש

בתקופת הטיפול יש לערוך בדיקות לחץ דם, אק``ג, רמת אלקטרוליטים בדם. אין להגזים באכילת מזון עשיר באשלגן: תרד, פירות יבשים, קטניות, פיצוחים, בננות, שזיפים או עגבניות, יש להימנע מתוספי אלשגן ותחליפי מלח.

אחסון

לשמור בטמפרטורת החדר, להרחיק מחום ולחות. להרחיק מהישג ידם של ילדים!

תופעות לוואי שכיחות

עצירות, שילשולים, בחילות, יובש בפה, כאבי ראש, סחרחורת, ישנוניות, עייפות, בלבול, פריחה, ירידה בתפקוד המיני, גינקומסטיה (גדילת שדיים בגברים)- תלויה במינון ומשך הטיפול, הפרעות במחזור. תת אשלגן בדם - יש להפסיק נטילת התרופה, תת נתרן בדם, נזק לכבד.

הנקה

לא

הריון

לא

אלכוהול

כן

נהיגה

כן

הערות לתנאי לקיחה

הריון - השימוש בתרופה אינו מומלץ. (בחיות מעבדה התרופה גרמה להופעת סימנים נקביים בעוברים ממין זכר הודות להשפעה אנטי- אנדרוגנית שלה).הנקה - יש לשקול תועלת לאם וסיכונים לעובר. יש להיוועץ ברופא המטפל.אלכוהול -

מתי אסור להשתמש?

1. רגישות יתר לספירונולקטון או אחד ממרכיבי התכשיר. 2. אצירת שתן. 3. אי ספיקת כליות חריפה. 4. היפרקלמיה (יתר אשלגן בדם) או היפונתרמיה (תת נתרן בדם).

אזהרות חשובות

1. מומלץ להימנע מדיאטה עשירה באשלגן (בננות, פירות יבשים, אבוקדו, עגבניות, פיצוחים, קטניות, שוקולד), מתוספי אשלגן (מולטי-ויטמינים), תחליפי מלח דלי נתרן (מכילים הרבה אשלגן) במהלך הטיפול. 2. תרופות העלולות לגרום להיפרקלמיה (כגון: מעכבי ACE). יש לנטר רמות אלקטרוליטים בדם. 3. אי ספיקת כבד קשה - הטיפול עלול לגרום לעורר אנצפלופתיה (שקיעה ברמת ההכרה) עקב שינויים מהירים מדי ברמות אלקטרוליטים בדם. 4. אי ספיקת כליות- יש להימנע מהטיפול אם מדובר באי ספיקה בינונית עד קשה, עקב סיכון מוגבר להיפרקלמיה. יש להפסיק נטילת התרופה, אם הופיעה היפרקלמיה בדם. 5. הריון. 6. סוכרת. 7. קשישים.

תגובות בין תרופתיות

1) מעכבי ACE , אמילוריד, דיאטה עשירה באשלגן, תוספי אשלגן - מגבירים סיכון להיפרקלמיה, במיוחד באנשים עם תפקוד כלייתי לקוי. יש לנטר באופן קפדני. 2) כולסטיראמין (קושר חומצות מרה) - עלול לגרום לחמצת בחולים עם שחמת הכבד. יש להימנע משילוב תרופתי זה. 3) דיגוקסין - סיכון מוגבר לטוקסיות של דיגוקסין עקב עליה ברמותיו בדם (בחילות, הקאות, כאבי בטן, אריטמיות). 4) ליתיום - סיכון מוגבר לטוקסיות של ליתיום עקב עליה ברמותיו בדם (חולשה, רעד, צמא מוגבר, בלבול). 5) ציקלוספורין, טקרולימוס - סיכון מוגבר להיפרקלמיה. יש לנטר רמות אשלגן בדם. 6) אספירין, NSAID -עלולים להפחית השפעה משתנת של ספירונולקטון. 7) ליקוריץ - מומלץ להימנע! מפחית מיעילות התרופה, סיכון מוגבר להיפוקלמיה (תת אשלגן בדם).

שילוב עם מזון

יש ליטול עם או אחרי הארוחה. אין להגזים באכילת מזון עשיר באשלגן: תרד, פירות יבשים, קטניות, פיצוחים, בננות, שזיפים או עגבניות, יש להימנע מתוספי אלשגן ותחליפי מלח.

בדוק אם התרופה במלאי

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

הנחות משמעותיות לתרופות מרשם ולתרופות ללא מרשם

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל