מקרודנטיןMacrodantin

  • שם רפואי/גנריNITROFURANTOIN
  • שם מסחרימקרודנטין,ניפורנטין,פורדנטין אורל,פורנטואינה

שם גנרי

Nitrofurtoi

מה היא עושה?

ניטרופורנטואין היא תרופה אנטי בקטריאלית המשמשת לטיפול בזיהומים בדרכי השתן ולמניעתם.

מגיעה בצורה של

כמוסות, טבליות, תרחיף

האם נדרש מרשם?

כן

האם היא בסל הבריאות?

כן

חציה/כתישה/ריסוק/לעיסה

כן

תדירות הנטילה

4-1פעמים ביוםותמיד לפי הנחיות הרופא או הרוקח

מינון שכיח

הוראות שימוש

יש לנער היטב את התרחיף לפני השימוש.

דגשים לשימוש

למידע נוסף על תרחיף ניטרופורנטואין מצורף כאן דף מידע למטופל בעברית ובערבית מטעם היבואן של התרופה. למידע נוסף על כמוסות ניטרופורנטואין מצורף כאן דף מידע למטופל בעברית ובערבית מטעם היבואן של התרופה.

אחסון

יש לשמור את התרופה במקום קריר ולהרחיק אותה מהישג ידם של ילדים. אסור לחשוף את התרופה לאור חזק, ולכן רצוי לשמור אותה בבקבוק אטום לאור. יש להימנע מהקפאת התרחיף.

תופעות לוואי שכיחות

שכיחות גבוהה: ירידה בתיאבון, בחילות, הקאות, שלשולים. ניתן להפחית את התופעות האלה באמצעות לקיחת התרופה עם אוכל או מיד אחרי האוכל. יש לציין שתופעות הלוואי במערכת העיכול תלויות במינון: ככל שהמינון גבוה יותר, עלולות תופעות הלוואי להיות קשות יותר. תופעת לוואי שכיחה נוספת היא שינוי בצבע השתן לחום־צהוב. תופעות נדירות אך מסוכנות: תגובות של הריאות (שיעול, קוצר נשימה, החרפת המצב אצל חולי אסתמה), דלקת בכבד, תופעות של רגישות יתר, נוירופתיה (פגיעה בעצבים ההיקפיים).

הנקה

כן

הריון

כן

אלכוהול

לא

נהיגה

כן

הערות לתנאי לקיחה

הריון - מותר להשתמש בניטרופורנטואין בזמן ההריון. עם זאת, יש להימנע מנטילת התרופה בסמוך ללידה (החל מהשבוע ה־38 ועד ללידה). התרופה גם אסורה למי שסובלות ממחסור באנזים G6PD. הנקה - רק לתינוקות בני חודש ויותר מותר לינוק מנשים שנוטלות ניטרופורנטואין. לתינוקות שסובלים ממחסור באנזים G6PD או מצהבת אסור - בכל גיל - לינוק מנשים שנוטלות את התרופה.

מתי אסור להשתמש?

במקרים הבאים אסור להשתמש בתרופה: 1. רגישות יתר לניטרופורנטואין או למרכיבי התכשיר. 2. אי־ספיקת כליות (CrCl lt60 l/i) 3. הריון - לקראת הלידה (שבועות 42-38) 4. תינוקות מתחת לגיל חודש. 5. ניטרופורנטואין אינה מיועדת לטיפול בזיהום בבלוטת הערמונית. 6. במקרה של מחסור ב־G6PD (האנזים glucoe-6-hohte dehydrogee).

אזהרות חשובות

1. בטיפול ממושך (יותר מ־6 חודשים ברציפות) עלולה להיגרם לעיתים נדירות פגיעה בריאות. לכן בשימוש ממושך יש לנטר את תפקודי הריאות. אם מתפתחת פגיעה בריאות, יש להפסיק מיד את נטילת התרופה. 2. במחלות כמו סוכרת, אנמיה, אי־ספיקת כליות, הפרעה במאזן האלקטרוליטים בדם וחסר בוויטמין B קיים סיכון מוגבר להתפתחות נוירופתיה (פגיעה בעצבים ההיקפיים). 3. לעיתים נדירות פוגעת התרופה בכבד. במקרה כזה יש להפסיק מיד את נטילתה. 4. שלשול חריף בגלל זיהום בקלוסטרידיום דיפיציל (eudoereou coliti) עלול להופיע אחרי שני חודשי טיפול. במקרה של שלשול חריף יש לדווח על כך מיד לרופא המטפל. 4. ניטרופורנטואין אינה מיועדת לטיפול בפיילונפריטיס או ב־eriehric cee.

תגובות בין תרופתיות

1. פרובניציד מפחיתה את הפינוי של ניטרופורנטואין באמצעות הכליות. 2. סותרי חומצה (בייחוד מלחי מגנזיום) מפחיתים ספיגה של ניטרופורנטואין. יש להמתין לפחות שעתיים בין נטילה של שתי התרופות. 3. נורפלוקסצין. השילוב בין שתי התרופות אינו רצוי שכן ניטרופורנטואין פוגעת בפעילות האנטיביוטית של נורפלוקסצין. 4. פלוקונאזול. יש להימנע משילוב עם ניטרופורנטואין מחשש להגברת השכיחות של תופעות הלוואי בכבד ובריאות.

שילוב עם מזון

מומלץ ליטול ניטרופורנטואין עם הארוחה כדי לשפר את הספיגה ולהפחית את שכיחותן של תופעות הלוואי. זמן קצר לפני השימוש בתרופה ניתן לערבב את התרחיף עם מים או עם חלב או עם מיץ פירות או עם מזון לתינוקות (פורמולה).

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

הנחות משמעותיות לתרופות מרשם ולתרופות ללא מרשם

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל