מקרודנטיןMacrodantin

  • שם רפואי/גנריNitrofurantoin
  • שם מסחרימקרודנטין,ניפורנטין,פורדנטין אורל,פורנטואינה

שם גנרי

Nitrofurtoi

מה היא עושה?

ניטרופורנטואין היא תרופה אנטיביוטית המשמשת לטיפול בזיהומים בדרכי השתן ולמניעתם.

מגיעה בצורה של

כמוסות, טבליות, תרחיף

האם נדרש מרשם?

כן

האם היא בסל הבריאות?

כן

חציה/כתישה/ריסוק/לעיסה

כן

תדירות הנטילה

4-1פעמים ביוםותמיד לפי הנחיות הרופא או הרוקח

מינון שכיח

הוראות שימוש

יש לנער היטב את התרחיף לפני השימוש.

דגשים לשימוש

דף מידע למטופל בעברית ובערבית מטעם היבואנית רז רוקחות. למידע נוסף על כמוסות ניטרופורנטואין מצורף כאן דף מידע למטופל בעברית ובערבית

אחסון

1. יש לשמור את התרופה בבקבוק אטום לאור, במקום קריר וחשוך, הרחק מהישג ידם של ילדים.2. יש להימנע מהקפאת התרחיף.

תופעות לוואי שכיחות

שכיחות גבוהה: שינוי צבע השתן לחום־צהוב, ירידה בתיאבון, בחילות, הקאות, שלשולים. ניתן להפחית את תופעות הלוואי במערכת העיכול באמצעות לקיחת התרופה עם אוכל או מיד אחרי האוכל. יש לציין שתופעות הלוואי במערכת העיכול תלויות במינון: ככל שהמינון גבוה יותר, עלולות תופעות הלוואי להיות קשות יותר.תופעות נדירות אך מסוכנות: תגובות של הריאות (שיעול, קוצר נשימה, החרפת המצב אצל חולי אסתמה), דלקת בכבד, תופעות של רגישות יתר, נוירופתיה (פגיעה בעצבים ההיקפיים).

הנקה

כן

הריון

כן

אלכוהול

לא

נהיגה

כן

הערות לתנאי לקיחה

הריון: מותר להשתמש בניטרופורנטואין בזמן ההריון. עם זאת, יש להימנע מנטילת התרופה בסמוך ללידה (החל מהשבוע ה־38 ועד ללידה). התרופה אסורה בהריון למי שסובלות ממחסור באנזים G6PD.הנקה: רק לתינוקות בני חודש ויותר מותר לינוק מנשים שמשתמשות ניטרופורנטואין. לתינוקות שסובלים ממחסור באנזים G6PD או מצהבת אסור - בכל גיל - לינוק מנשים שנוטלות את התרופה.אלכוהול: התרופה עלולה לפגוע בכבד. שתיית אלכוהול עלולה להחריף את הפגיעה הזאת.

מתי אסור להשתמש?

1. אם קיימת רגישות־יתר לאחד או יותר ממרכיבי התכשיר.2. במקרה של אי־ספיקת כליות.3. בשלבים האחרונים של ההריון, לקראת הלידה (החל מהשבוע ה־38). 4. בתקופת ההנקה - כל עוד התינוק לא הגיע לגיל חודש.5. במקרה של מחסור באנזים G6PD.5. ניטרופורנטואין אינה מיועדת לטיפול בזיהום בבלוטת הערמונית.

אזהרות חשובות

1. בטיפול ממושך (יותר מ־6 חודשים ברציפות) עלולה להיגרם לעיתים נדירות פגיעה בריאות. לכן בשימוש ממושך יש לנטר את תפקודי הריאות. אם מתפתחת פגיעה בריאות, יש להפסיק מיד את נטילת התרופה.2. במחלות כמו סוכרת, אנמיה, אי־ספיקת כליות, הפרעה במאזן האלקטרוליטים בדם וחסר בוויטמין B קיים סיכון מוגבר להתפתחות נוירופתיה (פגיעה בעצבים ההיקפיים).3. לעיתים נדירות פוגעת התרופה בכבד. במקרה כזה יש להפסיק מיד את נטילתה.4. שלשול חריף בגלל זיהום בקלוסטרידיום דיפיציל עלול להופיע אחרי שני חודשי טיפול. במקרה של שלשול חריף יש לדווח על כך מיד לרופא המטפל.5. ניטרופורנטואין אינה מיועדת לטיפול בפיילונפריטיס (דלקת של כליות) או ב־eriehric cee - זיהומים שמתפשטים מהכליות לעבר האיברים הסמוכים להן.

תגובות בין תרופתיות

1. פרובניציד מפחיתה את הפינוי של ניטרופורנטואין באמצעות הכליות.2. סותרי חומצה (בייחוד מלחי מגנזיום) מפחיתים ספיגה של ניטרופורנטואין. יש להמתין לפחות שעתיים בין נטילה של שתי התרופות.3. ניטרופורנטואין פוגעת בפעילות האנטיביוטית של נורפלוקסצין. לכן לא רצוי ליטול את שתי התרופות האלה ביחד.4. נטילה משולבת של פלוקונזול ושל ניטרופורנטואין עלולה להגדיל את השכיחות של תופעות לוואי בכבד ובריאות.

שילוב עם מזון

1. מומלץ ליטול ניטרופורנטואין עם הארוחה כדי לשפר את הספיגה ולהפחית את שכיחותן של תופעות הלוואי.2. זמן קצר לפני השימוש בתרופה ניתן לערבב את התרחיף עם מים או עם חלב או עם מיץ פירות או עם מזון לתינוקות (פורמולה).

בדוק אם התרופה במלאי

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

הנחות משמעותיות לתרופות מרשם ולתרופות ללא מרשם

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל