פרוזקProzac

  • שם רפואי/גנריFluoxetine Hydrochloride
  • שם מסחריאפקטין,פלוטין,פריזמה,פרוזק

שם גנרי

Fluoxetie Hydrochloride

מה היא עושה?

פלואוקסטין היא תרופה נוגדת דיכאון שניתנת גם לטיפול בבולמיה ובתסמונת אובססיבית טורדנית (OCD).

מגיעה בצורה של

כמוסות, טבליות

האם נדרש מרשם?

כן

האם היא בסל הבריאות?

כן

תדירות הנטילה

2-1פעמים ביוםותמיד לפי הנחיות הרופא או הרוקח

מינון שכיח

הוראות שימוש

אין.

דגשים לשימוש

1. פלואוקסטין היא תרופה נוגדת דיכאון, הניתנת גם במצבי בולמיה ובתסמונת אובססיבית טורדנית. 2. אסור להשתמש בתרופה במקרה של רגישות יתר. 3. חולי אפילפסיה, קשישים, ילדים, מתבגרים וצעירים עד גיל 24 - צריכים להיזהר בעת נטילת התרופה. 4. תופעות לוואי שכיחות: כאב ראש, עצבנות, חרדה, נדודי שינה, בחילה, שלשול. 5. טיפול מומלץ בדיכאון: 20 מ"ג ביום.

אחסון

יש לאחסן במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים.

תופעות לוואי שכיחות

כאב ראש, עצבנות, חרדה, נדודי שינה, בחילה, שלשול.

הנקה

לא

הריון

כן

אלכוהול

לא

נהיגה

כן

הערות לתנאי לקיחה

נהיגה - יש להימנע מנהיגה עד שלומדים איך התרופה משפיעה על הגוף. התרופה עלולה לגרום לטשטוש ולנמנום.הריון - תרופות ממשפחת ה־SSRI הן התרופות המועדפות לטיפול בדיכאון בזמן ההריון. במספר מחקרים התגלה כי יש עלייה של פי 2 במומי לב אחרי נטילת פרקוסטין שלרוב מסתדרים מעצמם. עדיף לא להתחיל טיפול בדיכאון בשליש ראשון להריון עם פרקוסטין. עם יתר התרופות ממשפחת ה־SSRI ניתן להתחיל.הנקה - התרופות הנמצאות בעדיפות ראשונה מקבוצת ה־SSRI' לטיפול בדיכאון בזמן הנקה הן פראוקסטין וסרטרלין, כיוון שהן מופרשות לחלב האם באחוז הנמוך ביותר.יש לעקוב אחרי תופעות הלוואי בתינוק. יש לערוך מעקב אחר משקל התינוק כל שבוע בתחילת הטיפול ולהיות במעקב רופא ילדים. מומלץ לעשות סקירת מערכות מאוחרת מדויקת בשבוע 22-23 עם דגש על האנטומיה של הלב (ואקו לב עוברי). בחדר הלידה יש ליידע את הצוות הרפואי לגבי נטילת SSRI כדי לוודא שאין תסמיני גמילה בתינוק.אלכוהול - אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של התרופה במערכת העצבים המרכזית.

מתי אסור להשתמש?

אסור ליטול את התרופה במקרה של רגישות יתר.

אזהרות חשובות

יש להיזהר במקרים הבאים: 1. הפרעה בתפקוד הכליות או הכבד. 2. אפילפסיה: לחולים לא מאוזנים אסור ליטול את התרופה. יש להפסיק את הטיפול אם מופיעים פרכוסים. 3. אצל קשישים ייתכן שיהיה צורך בהקטנת המינון. 4. פלואוקסטין מותרת לילדים מגיל שמונה לטיפול בדיכאון, ולילדים מגיל שבע לטיפול בתסמונת אובססיבית טורדנית . מומלץ כי המטופלים ובני משפחותיהם יעקבו אחרי שינויים התנהגותיים כמו הגברת דיכאון, מחשבות אובדניות, תוקפנות וכדומה. יש להקפיד על המלצה זאת במיוחד במטופלים צעירים בני 18עד 24. בילדים, במתבגרים ובצעירים עד גיל 24 שלקחו תרופות נוגדות דיכאון נצפתה עליה בניסיונות התאבדות, במחשבות אובדניות ועוינות.

תגובות בין תרופתיות

1. נטילת חוסמי MAO (כמו סלגילין) במקביל לפלואוקסטין עלולה לגרום לעלייה חדה בלחץ הדם ואף למוות. שבועיים לפני תחילת הטיפול בפלואוקסטין יש להפסיק את הטיפול בחוסמי MAO. ניתן ליטול חוסם MAO (כולל מוקלובמיד) רק חמישה שבועות אחרי הפסקת הטיפול בפלואוקסטין. 2. זמן מחצית החיים של דיאזפם גדל כאשר הוא נלקח עם פלואוקסטין. 3. תופעות הלוואי של טריציקלים אנטידפרסנטים מוגברות כאשר הן נלקחות עם פלואוקסטין. 4.נטילת טריפטופאן (חומצה אמינית) יחד עם פלואוקסטין עלולה לגרום לעצבנות יתר, לחוסר מנוחה ולתופעות לוואי במערכת העיכול. 5. תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידליות (כמו אספירין) עלולות להגביר את הסיכון לדימום מוגבר, בעיקר ממערכת העיכול. 6. תרופות נוגדות דיכאון (כמו פלואוקסטין) עלולות להפחית את היעילות של טמוקסיפן.

שילוב עם מזון

אין.

מי מוסמך לרשום את התרופה בישראל?

אין.

בדוק אם התרופה במלאי

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

הנחות משמעותיות לתרופות מרשם ולתרופות ללא מרשם

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל