פרקוסטPercocet-5

  • שם רפואי/גנריOxycodone+Paracetamol
  • שם מסחריפרקוסט

שם גנרי

Oxycodoe-Prcetol

מה היא עושה?

פרקוסט היא תרופה משולבת המיועדת להקל על כאבים בינוניים וחזקים. התרופה מכילה שני חומרים פעילים:1. אוקסיקודון - משכך כאבים אופיאטי.2. פרצטמול - משכך כאבים ומוריד חום.

מגיעה בצורה של

טבליות.

האם נדרש מרשם?

כן

האם היא בסל הבריאות?

כן

תדירות הנטילה

מינון שכיח

הוראות שימוש

1. בשימוש ממושך יש להביא בחשבון שיהיה צורך ליטול תכשירים נגד עצירות.2. בתחילת הטיפול תיתכן תחושת בחילה. אם התופעה נמשכת, יש לדווח לרופא המטפל.3. ניתן להקל על תופעות לוואי כמו סחרחורת, עייפות או תחושת עילפון באמצעות שכיבה במיטה.4. בשימוש ממושך עלולה אוקסיקודון לגרום להתמכרות לתרופה.5. בעת שמשתמשים בתרופה מומלץ להימנע מנהיגה או מהפעלת ציוד מכני.6. אסור ליטול במקביל תרופות ללא מרשם בלי לדווח על כך לרופא.7. לפני ניתוח (כולל טיפול שיניים) יש ליידע את הרופא המטפל על השימוש באוקסיקודון.

דגשים לשימוש

1. פרקוסט היא תרופה משולבת המיועדת להקלה על כאבים בינוניים עד חריפים. התרופה מכילה שני חומרים פעילים: אוקסיקודון (משכך כאבים אופיאטי) ופרצטמול (משכך כאבים ומוריד חום).2. במקרים הבאים אסור להשתמש בתרופה: אם ידוע על רגישות לאחד ממרכיביה, אם קיים דיכוי נשימתי חריף או במקרה של שלשול שנגרם מזיהום או שהוא הקשור למחלת קוליטיס פסוידוממברנוסי (הנגרמת בעקבות שימוש בתרופות אנטיביוטיות שונות).3. שימוש ממושך עלול לגרום להתמכרות. פרצטמול עלולה לגרום נזק לכבד במקרים המפורטים בסעיף "אזהרות מיוחדות". אסור להשתמש בתרופה הזאת יותר מ־10 ימים בלי להתייעץ עם רופא. כדי למנוע מינון־יתר של פרצטמול ואף הרעלת פרצטמול אסור ליטול תרופות נוספות להורדת חום ולשיכוך כאבים או תרופות להצטננות. ייתכנו תופעות כמו סחרחורת או עילפון - במיוחד בזמן קימה פתאומית משכיבה או מישיבה. לפני כל ניתוח (כולל ניתוח שיניים) או טיפול דחוף יש להודיע לרופא המטפל על נטילת התרופה הזאת.4. תופעות הלוואי השכיחות הן יובש בפה, עצירות, הרגשה כללית של אי־נוחות, נמנום, ירידה בכמות השתן, סחרחורת או הרגשת התעלפות, עייפות לא רגילה או חולשה.5. מינון שכיח: 1 כדור פעם ב־6-4 שעות.

אחסון

יש לשמור את התרופה בטמפרטורת החדר, הרחק מהישג ידם של ילדים.

תופעות לוואי שכיחות

תופעות שכיחות: יובש בפה, עצירות, תחושת אי־נוחות, נמנום, ירידה בכמות השתן, סחרחורת או הרגשת התעלפות, עייפות לא רגילה או חולשה.תופעות לוואי שמחייבות התייחסות מיוחדת: תגובות אלרגיות (כמו גרדת ופריחה), קוצר נשימה, חוסר נוחות או התרגשות לא רגילה, בלבול, הזיות, דיכאון, עצירות חריפה, נפיחות, בחילות, הקאות, ירידה בלחץ הדם, קצב לב מהיר, זיעה מוגברת, התכווצויות או כאבים בבטן (נדיר). במקרים האלה יש להפסיק את הטיפול בתרופה ולפנות לרופא.

הנקה

לא

הריון

לא

אלכוהול

לא

מותר לילדים

לא

נהיגה

לא

הערות לתנאי לקיחה

נהיגה: התרופה עלולה לגרום לישנוניות.הריון: אוקסיקודון אינה תרופת הבחירה לטיפול בכאבים בזמן ההריון. יש להתייעץ עם הרופא המטפל. ישנם מקרים שבהם עשוי הרופא המטפל לאשר מתן פרקוסט לאיש הרה - אך רק לתקופה מוגבלת. אסור להשתמש בתרופה בסמוך ללידה מחשש לדיכוי נשימתי או לתסמיני גמילה בעובר.הנקה: אוקסיקודון אינה תרופת הבחירה לטיפול בכאבים בזמן ההנקה. יש להתייעץ עם הרופא המטפל. אוקסיקודון מופרשת בכמויות מזעריות לחלב אם. ניתן ליטול את התרופה אחרי הנקה, אך יש לעקוב אחרי תסמיני ישנוניות בתינוק. מומלץ ליטול את הכדור רק במקרה חירום ובמרווחים גדולים בין נטילה לנטילה.פרצטמול: אין עדות שפרצטמול מסכנת את התינוק היונק, אבל יש להימנע משימוש ממושך.אלכוהול: שתיית אלכוהול בעת שמטופלים בתכשיר עלולה להגביר את הסכנה לדיכוי הנשימה ולהירדמות.

מתי אסור להשתמש?

1. אם ידוע על רגישות לאחד או יותר ממרכיבי התרופה.2. אם קיים דיכוי נשימתי חריף.3. אם סובלים משלשול הקשור למחלת קוליטיס פסוידוממברנוסי (הנגרמת משימוש בתרופות אנטיביוטיות שונות) או משלשול שהוא תוצאה של הרעלה.

אזהרות חשובות

1. שימוש ממושך עלול לגרום לתלות. 2. במקרים הבאים עלולה פרצטמול לגרום נזק לכבד: אם קיימת מחלת כבד, אם היא ניתנת במינון גבוה (יותר מ־4 גרם ביום), אם היא ניתנת לתקופה ממושכת, אם שותים אלכוהול במהלך הטיפול, אם נוטלים בו־זמנית תכשירים נוספים המכילים פרצטמול או תרופות אחרות הפוגעות בכבד.3. אסור להשתמש בתרופה הזאת לעיתים קרובות או לתקופה ממושכת (יותר מ־10 ימים) בלי להתייעץ עם רופא.4. אסור ליטול תרופות נוספות להורדת חום ולשיכוך כאבים או תרופות להצטננות ללא התייעצות עם רופא או עם רוקח - כדי למנוע מינון־יתר ואף הרעלת פרצטמול.5. בעקבות נטילת התרופה הזאת ייתכנו סחרחורות ואף עילפון - במיוחד בזמן קימה פתאומית משכיבה או מישיבה. מומלץ לקום באיטיות כדי להפחית את התופעה.6. לפני כל ניתוח (כולל ניתוח שיניים) ולפני כל טיפול דחוף יש להודיע לרופא המטפל על נטילת התרופה הזאת.

תגובות בין תרופתיות

1. אסור ליטול פרקוסט יחד עם תרופות המדכאות פעילות מוחית, כמו נרקוטיקה, פנוטיאזינים, ברביטורטים, בנזודיאזפינים. שילוב כזה עלול לגרום לדיכוי חריף של הפעילות המוחית ואף לדיכוי נשימתי מוגבר.2. נוגדי דיכאון כמו חוסמי מונואמינאוקסידז ותרופות טריציקליות עלולים להגביר את ההשפעה של אוקסיקודון3. תרופות אנטיכולינרגיות הניתנות בו־זמנית עם אוקסיקודון עלולות לשתק את פעילות המעיים.

שילוב עם מזון

אין מגבלות.

מי מוסמך לרשום את התרופה בישראל?

התרופה מנופקת אך ורק לפי מרשם מיוחד למתן תרופות נרקוטיות, בהתאם לחוק.

בדוק אם התרופה במלאי

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

הנחות משמעותיות לתרופות מרשם ולתרופות ללא מרשם

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל