דפלפטDepalept

  • שם רפואי/גנריValproic Acid, Sodium Valproate
  • שם מסחרידפלפט,אורפיריל,ולפורל,דפלפט כרונו

שם גנרי

VALPROIC ACID

מה היא עושה?

סודיום ולפרואט היא המלח של חומצה ולפרואית. שתי הצורות האלה זהות מהבחינה הפרמקולוגית ומשמשות למטרות הבאות:1. טיפול בכל סוגי האפילפסיה (בטיפול יחיד או בשילוב עם תרופות אנטי־אפילפטיות נוספות).2. טיפול באירועי מניה הקשורים להפרעה דו־קוטבית.

מגיעה בצורה של

טבליות מצופות דפלפט 200 מיליגרם, 500 מיליגרם. טבליות לשחרור מושהה, דפלפט כרונו 500 מיליגרם. כמוסות ולפורל 200 מיליגרם. סירופ: 200 מיליגרם/5 מיליליטר (110 מיליליטר). תמיסה: 200 מיליגרם/1 מיליליטר (50 מיליליטר). אליקסיר (נטול סוכר): 40 מיליגרם/1 מיליליטר (110 מיליליטר).

האם נדרש מרשם?

כן

האם היא בסל הבריאות?

כן

חציה/כתישה/ריסוק/לעיסה

לא

תדירות הנטילה

3-2פעמים ביוםותמיד לפי הנחיות הרופא או הרוקח

מינון שכיח

הוראות שימוש

1. כמוסות וטבליות בציפוי אנטרי (דפלפט): יש לבלוע אותן בשלמותן. אסור לרסק, ללעוס או לכתוש. אסור לפתוח כמוסות ולפורל מחשש לגירוי הפה והגרון.2. חומצה ולפרואית עלולה לגרום לגירוי מערכת העיכול. לכן יש ליטול את התרופה עם כמות גדולה של מים או עם מזון.3. אסור לערבב או ליטול תמיסת סודיום ולפרואט (תמיסת דפלפט) יחד עם משקאות מוגזים. הסיבה: בערבוב כזה נוצרת חומצה ולפרואית הגורמת לגירוי הפה והגרון.4. אסור ליטול תרופות ללא מרשם בלי ליידע את הרופא המטפל. הכוונה היא בעיקר לנוגדי כאבים, לאנטיהיסטמינים, לתרופות הרגעה ולתרופות שינה.5. בזמן הטיפול בוולפרואט מומלץ לשתות 3-2 ליטרים נוזלים ביום.

אחסון

יש לשמור את התרופה במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים.תוקף לאחר הפתיחה1. תמיסת דפלפט: 50 יום.2. סירופ דפלפט: חודשיים.

תופעות לוואי שכיחות

שכיחות גבוההמערכת העצבים המרכזית: ישנוניות, סחרחורות, נדודי שינה, עצבנות.עור: התקרחות.מערכת העיכול: בחילות, שלשולים, הקאות, כאבי בטן, קשיי עיכול, אובדן תיאבון.מערכת הדם: ירידה במספר הטסיות.מערכת השריר והשלד: רעד, חולשה.מערכת הנשימה: זיהומים בדרכי הנשימה, דלקת בלוע, קוצר נשימה.שכיחות נמוכהמערכת הלב וכלי הדם: לחץ דם גבוה, דפיקות לב, בצקות בגפיים, קצב לב מואץ, כאבים בחזה.מערכת העצבים המרכזית: שכחה, חרדה, בלבול, דיכאון קליני, הרגשת חולי, הפרעות אישיות.עור: חבורות, עור יבש, הופעת כתמים בעור (פטכיה), אלרגיה של העור, פריחה.המערכת האנדוקרינית: הפסקת הווסת, כאבים בזמן הווסת.מערכת העיכול: שיהוקים, נפיחות, הקאת דם, עלייה בתיאבון, דלקת בלבלב, פצעים בחניכיים, שינוי בטעם, עלייה במשקל.מערכת המין והשתן: עלייה בתדירות של מתן שתן, אי־שליטה במתן שתן, דלקת וגינלית.כבד: עלייה באנזימים AST ו־ALT.

הנקה

כן

הריון

לא

אלכוהול

לא

נהיגה

לא

הערות לתנאי לקיחה

נהיגה: התרופה עלולה לגרום לסחרחורות ולישנוניות. מותר לנהוג רק לאחר שמוודאים שהתרופה אינה גורמת לתופעות הלוואי האלה.הריון: התרופה עלולה לגרום למומים בעובר.הנקה: התרופה מופרשת לחלב אם. יש חילוקי דעות בין המומחים אם אמהות מיניקות יכולות להשתמש בתרופה. אם הן נוטלות את התרופה, על התינוק היונק להיות במעקב צמוד אחר צהבת, שכן התרופה עלולה לפגוע בכבד שלו.אלכוהול: שתיית אלכוהול עלולה להחריף את הדיכוי של מערכת העצבים המרכזית.

מתי אסור להשתמש?

1. אם קיימת רגישות־יתר לוולפרואט.2. אם ישנה מחלת כבד פעילה.3. אם ישנה היסטוריה משפחתית של אי־ספיקת כבד.4. במקרה של פורפיריה.5. במהלך ההריון.6. דפלפט כרונו אינה מיועדת לילדים השוקלים פחות מ־25 קילוגרם.

אזהרות חשובות

1. ולפרואט עלולה לגרום לאי־ספיקת כבד: יש לבדוק את תפקודי הכבד לפני תחילת הטיפול ובמהלך 6 החודשים הראשונים לטיפול.2. לפני התחלת טיפול יש לוודא שהמטופל אינו נוטה לסבול מדימומים או עומד לעבור ניתוח.3. יש להשתמש בתרופה בזהירות במקרה של אי־ספיקת כליות.4. אסור להפסיק את השימוש בוולפרואט בבת אחת.5. השימוש בתרופה עלול לגרום לירידה בספירת הטסיות, לעיכוב בהצמתת טסיות ולדימום.6. רעד עשוי להצביע על מינון־יתר.7. השימוש בתרופה עלול לגרום לפנקריאטיטיס (דלקת בלבלב): יש ליידע את הרופא המטפל על כל תסמין שעלול להצביע על דלקת של הלבלב כמו כאב בטן, בחילות, הקאות או חוסר תיאבון. יש להפסיק את הטיפול בתרופה אם אכן אובחנה דלקת בלבלב.8. אסור לתת את התרופה יחד עם למוטריגין.

תגובות בין תרופתיות

1. חומצה ולפרואית מפחיתה את היעילות של קלוזפין (לפונקס) (תרופה לטיפול בסכיזופרניה).2. חומצה ולפרואית עלולה להגביר את הפעילות של התרופות הבאות: דיאזפם, למוטריגין, נימודיפין, פנוברביטל ותרופות נוגדות דיכאון ממשפחת הטריציקלים.3. התרופות הבאות מפחיתות את הפעילות של חומצה ולפרואית: קרבמזפין (טריל, טגרטול), למוטריגין (למיקטל), פניטואין (אפנוטין), כולסטירמין (כול־לס), אציקלוביר, מפלוקווין (אסור לתת את התרופה הזאת לחולים שסובלים מפרכוסים), סנט ג'והן וורט.4. התרופות הבאות עלולות להגביר את הפעילות של חומצה ולפרואית: כלורפרומזין, קלריתרומיצין, אריתרומיצין, פלבמט, סימטידין, פלואוקסטין, פלובוקסמין ואיזוניאזיד. אספירין עלולה לגרום לרעילות של חומצה ולפרואית.

שילוב עם מזון

יש ליטול ולפרואט מיד לאחר הארוחה.

בדוק אם התרופה במלאי

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

הנחות משמעותיות לתרופות מרשם ולתרופות ללא מרשם

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל