ציקלוספוריןCyclosporine

  • שם רפואי/גנריCYCLOSPORIN
  • שם מסחריסנדאימון ניאורל,ציקלוספורין,דקסימון

שם גנרי

Cycloori

מה היא עושה?

ציקלוספורין פועלת לדיכוי מערכת החיסון של הגוף ומיועדת לטיפול בכמה מצבים שבהם מערכת החיסון עלולה לגרום נזק לגוף. בין היתר ניתנת התרופה במקרים הבאים: 1. למניעת דחייה של איברים שהושתלו (לב, כליות, כבד, לבלב וריאות) וכן למניעת דחייה של מוח עצם שהושתל.2. לטיפול בדלקת עיניים ממקור פנימי (Edogeou uveiti), לטיפול בדלקת פעילה (לא ממקור זיהומי) אמצעית (אובאיטיס אמצעית) או בדלקת פעילה אחורית (אובאיטיס אחורית) המסכנות את הראייה - לאחר שטיפול מסורתי נכשל או שגרם לתופעות לוואי בלתי רצויות. 3. לטיפול במקרים קשים של ספחת (פסוריאזיס) שאינם מגיבים לטיפול אחר - למטופלים בני 16 ויותר. 4. לטיפול במקרים קשים של דלקת עור אטופית (toic dertiti) שלא הגיבה לטיפולים אחרים - למטופלים בני 16 ויותר. 5. לטיפול במקרים קשים של דלקת מפרקים שגרונית שלא הגיבה לטיפולים אחרים. 6. לטיפול בתסמונת הנפרוטית (מחלת כליה שבאה לידי ביטוי בשיעור גבוה של חלבונים בשתן) וכן במחלת MCD (ראשי תיבות של Miil Chge Diee), שהיא אחד הגורמים לתסמונת הנפרוטית. ציקלוספורין ניתנת לטיפול בתסמונת הנפרוטית לאחר שכל הטיפולים האחרים נכשלו.

מגיעה בצורה של

כמוסות, תמיסה, זריקות.

האם נדרש מרשם?

כן

האם היא בסל הבריאות?

כן

תדירות הנטילה

2-1פעמים ביוםותמיד לפי הנחיות הרופא או הרוקח

מינון שכיח

הוראות שימוש

1. אופן השימוש בכמוסות דקסימון/סנדאימון, ניאוראל: אסור ללעוס! יש לבלוע את התרופה בשלמותה עם מעט מים. יש להשאיר את הכמוסות באריזת המגש המקורית עד השימוש. בזמן שפותחים אריזת כמוסות ניתן להבחין בריח אופייני לחומר. הריח הזה אינו מצביע על פגם כלשהו בכמוסות.2. יש לדאוג לטיפולי שיניים סדירים.3. אסור לאכול אשכולית או לשתות מיץ אשכוליות בזמן שנוטלים את התרופה.4. על חולי פסוריאזיס שנוטלים את התרופה להימנע מחשיפה מוגזמת לשמש ללא אמצעי הגנה.5. אופן השימוש בסנדאימון ניאוראל - תמיסה לשתייה:א. יש להקפיד על מדידת המנה המדויקת במזרק המצורף.ב. יש לדלל את התמיסה ממש לפני השתייה בכוס זכוכית (לא פלסטיק) - עדיף עם מיץ תפוזים או עם מיץ תפוחים אך לא עם מיץ אשכוליות. אפשר לדלל גם עם משקאות קלים אחרים. יש לערבב היטב ולשתות מיד. למזרק אסור לבוא במגע עם המדלל.ג. יש לשטוף את הכוס היטב בעזרת כמות נוספת של המדלל כדי לוודא שהמינון נלקח במלואו.ד. אסור לשטוף את המזרק, אלא יש לנגבו במטפחת נייר יבשה להסרת שאריות התמיסה.6. יש ליטול התרופה בכל יום באותה השעה.7. בזמן הטיפול יש להימנע מחשיפה רבה לשמש. כמו כן יש להימנע ממקומות הומי אדם.

אחסון

קפסולות: יש לאחסן במקום קריר ויבש מתחת ל־25 מעלות צלזיוס. אסור לשמור בקירור או בהקפאה.תמיסה לשתייה

תופעות לוואי שכיחות

שכיחות גבוהה: עייפות, שיעור יתר (הפיך עם הפסקת הטיפול), רעד, פגיעה בתפקוד הכליות, לחץ דם גבוה - בעיקר במושתלי לב - תפקוד ירוד של הכבד, גידול יתר של החניכיים, הפרעות במערכת העיכול (חוסר תיאבון, בחילה, הקאות, כאבי בטן, שלשולים), הרגשת חום בידיים וברגליים (בדרך כלל במהלך השבוע הראשון לטיפול). שכיחות נמוכה: כאבי ראש, פריחה על רקע אלרגי, אנמיה קלה, עלייה ברמות האשלגן בדם, עלייה ברמות החומצה האורית, עלייה ברמות המגנזיום בדם, עלייה במשקל, בצקת, דלקת בלבלב, נימול, עוויתות, הפרעות במחזור הווסת. נדיר: התכווצויות שרירים, חולשת שרירים, עליי ברמות הוכר בדם. במושתלי כבד ייתכנו אנצפלופתיה (פגיעה בתפקוד המוח), הפרעות בראיה ובתנועה, פגיעה בערנות.

הנקה

לא

הריון

כן

אלכוהול

כן

נהיגה

כן

הערות לתנאי לקיחה

הריון - ציקלוספורין עוברת את השליה. נשים מושתלות בדרך כלל ממשיכות ליטול ציקלוספורין גם בזמן ההריון. קיימים דיווחים כי תינוקות שנולדו לנשים שטופלו בתרופה בזמן ההריון נולדו במשקל נמוך או טרם זמנם. יש לשקול תועלת לאם מול נזק אפשרי לעובר ולהתייעץ עם הרופא המטפל.

מתי אסור להשתמש?

1. השימוש בתרופה אסור למי שסובלים מרגישות־יתר לציקלוספורין או לאחד ממרכיבי התרופה.2. למי שמטופלים בספחת (פסוריאזיס), בדרמטיטיס אטופית ובדלקת מפרקים אסור להשתמש בתרופה במקרים הבאים: תפקוד פגום של הכליות, פגיעה בתפקוד הכבד, לחץ דם שאינו מאוזן, זיהום או ממאירויות מכל סוג, חוץ מגידולי עור המחייבים ביופסיה לפני הטיפול בציקלוספורין.

אזהרות חשובות

1. בתקופת הטיפול בציקלוספורין יש לעשות את הבדיקות הבאות:א. בדיקות של רמת התרופה בדם.ב. מטופלים שסובלים מתפקוד לקוי של הכליות צריכים לבדוק את תפקוד הכליות לפני תחילת הטיפול. במהלך הטיפול עליהם לבדוק לחץ דם ואשלגן. ג. בדיקות של תפקודי הכבד. ד. חולי דרמטיטיס אטופית שמקבלים את התרופה צריכים להיות במעקב של רופא ולהיבדק אצלו אחת לשבועיים. נוסף על כך עליהם לעשות בדיקה של תפקוד הכליות וספירת דם. 2. יש להימנע ממזון עשיר באשלגן. 3. יש לתת תשומת לב מיוחדת למי שסובלים מהיפראוריצמיה (עודף של חומצת שתן בדם). 4. תיתכן עלייה ברמות הקראטינין והשתנן (אוריאה) בדם במהלך השבועות הראשונים לטיפול. השינויים האלה הם הפיכים ותלויים במינון: בדרך כלל הם מגיבים להפחתת המינון. 5. בזמן טיפול כרוני עלולים להתפתח שינויים מבניים בכליות. במושתלי כליה יש להבחין בין השינויים האלה לבין שינויים שמקורם בדחייה כרונית. 6. תיתכן עלייה הפיכה ותלויה במינון ברמות הבילירובין בסרום ולעיתים ברמות של אנזימי הכבד. 7. ציקלוספורין אינה מיועדת לטיפול ארוך טווח בספחת (פסוריאזיס) קשה. חולים מבוגרים יטופלו בציקלוספורין רק במקרה של פסוריאזיס שמפריעה לתפקודם. אם הם אכן מטופלים בתרופה, עליהם להיות במעקב אחר תפקודי הכליה שלהם. 8. מי שמטופלים בציקלוספורין לא יטופלו במשולב בקרניים אולטרא סגוליות (UV), בקרינת B ובפוטוכימותרפיה (PUVA). 9. תכשירי ציקלוספורין שונים אינם גנריים. כל שינוי מתכשיר לתכשיר חייב להיעשות בידיעת הרופא ובאישורו.

תגובות בין תרופתיות

התרופות הבאות הניתנות יחד עם ציקלוספורין עלולות לגרום לירידה בתפקוד הכליותאנטיביוטיקה: גנטאמיצין, טובראמיצין, ואנקומיצין, טרימתופרים, סולפא מתוקסאזול.תרופות כימותרפיות: מלפאלאן.נוגדי פטריות: קטוקונאזול, אמפוטריצין.נוגדי דלקת: סולינדאק, נאפרוקסן, דיקלופנאק.נוגדי חומצה: סימטידין, ראניטידין.תרופות המדכאות את מערכת החיסון: טאקרולימוס.נוגדי דלקת לא סטרואידיים.תרופות הגורמות לעלייה בריכוז הציקלוספורין בדםבולמי סידן: דילטיאזם, וראפאמיל.נוגדי פטריות: קטוקונאזול, פלוקונאול, איטראקונזול.אנטיביוטיקה: קלאריתרומיצין, אריתרומיצין.קורטיקוסטרואידים: מתילפרדניזולון .תרופות לטיפול באיידס: אינדינאביר, נאלפינאביר, ריטונאביר, סאקווינאביר וכן אלופורינול, ברומוקריפטין, דאנאזול, מתוקלופראמיד.תרופות הגורמות לירידה בריכוז הציקלוספורין בדםאנטיביוטיקה: ריפאמפין.נוגדי פרכוסים: קרבאמאזפין, פנובארביטאל, פניטואין, טיקלופידין.השפעות של תרופות ספציפיותמתוטרקסאט: ציקלוספורין גורמת לעלייה בריכוז המתוטרקסט בדם, אם כי, במקביל, יש ירידה בריכוז המטבוליט שלו בדם. לא ידוע אם לתופעה הזאת יש משמעות קלינית.פרדניזולון, דיגוקסין, לובסטטין: ציקלוספורין גורמת לעלייה בריכוז של התרופות האלה בדם.דיגוקסין: תיתכן הרעלה חמורה של דיגוקסין ימים ספורים לאחר תחילת הטיפול המשולב.תרופות משתנות אוצרות אשלגן עלולות לגרום להצטברות של אשלגן בדם.לובסטטין, כולכיצין: תיתכן סכנה של דלקת שרירים.ניפדיפין: תיתכן הגדלה של החניכיים.מתילפרדניזולון: מתן מינונים גבוהים של התרופה יחד עם ציקלוספורין עלול להגביר את הסיכון לפרכוסים.תרופות המדכאות את מערכת החיסון: מתן של תרופות כאלה עם ציקלוספורין מגביר את הדיכוי של מערכת החיסון.חיסונים: יעילותם של אלה עלולה לפחות אם הם ניתנים יחד עם ציקלוספורין. יש להימנע ממתן תרכיבי חיסונים חיים בעת שנוטלים את התרופה.צמח ההיפריקום: אסור להשתמש בו בזמן שנוטלים ציקלוספורין.

שילוב עם מזון

מומלץ ליטול את התרופה בשעות קבועות יחד עם מזון - מה שעשוי להפחית את תופעות הלוואי במערכת העיכול. אסור לאכול אשכולית או לשתות מיץ אשכוליות בזמן שנוטלים ציקלוספורין.

בדוק אם התרופה במלאי

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

הנחות משמעותיות לתרופות מרשם ולתרופות ללא מרשם

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל