נאוטיגסוןNeotigason

  • שם רפואי/גנריAcitretin
  • שם מסחרינאוטיגסון

שם גנרי

Acitreti

מה היא עושה?

אציטרטין משמשת לטיפול במקרים חמורים של התקרנות העור, כמו בפסוריאזיס, שלא הגיבו לטיפולים אחרים.

מגיעה בצורה של

כמוסות.

האם נדרש מרשם?

כן

האם היא בסל הבריאות?

כן

תדירות הנטילה

1פעמים ביוםותמיד לפי הנחיות הרופא או הרוקח

מינון שכיח

הוראות שימוש

1. בהפסקת הטיפול באציטרטין עלולה להופיע החמרה במצב הפסוריאזיס. ייתכן שיהיה צורך במחזור טיפולי נוסף בתרופה.2. נשים בגיל הפריון חייבות לדווח לרופא המטפל אם בכוונתן להרות או להיניק.

אחסון

יש לאחסן אציטרטין בטמפרטורה של 25-15 מעלות צלזיוס בכלי אטום לאור וללחות.

תופעות לוואי שכיחות

תופעות הלוואי המתוארות כאן הן הפיכות וחולפות לאחר סיום הטיפול באציטרטין.תופעת הלוואי השכיחה ביותר: יובש בעור ובריריות - בעיקר בפנים, בשפתיים וברירית האף. יובש באף עלול לגרום לדימום. במקרים כאלה מומלץ להיעזר בתכשירי לחות.תופעות לוואי שכיחות נוספות: יובש או גירוי בעיניים שעלולים לגרום לאי־יכולת להרכיב עדשות מגע. ניתן להשתמש בדמעות מלאכותיות ללא חומר משמר.נוסף על כך ייתכנו התופעות הבאות: דלקת בשפתיים, אודם ו/או קילוף ו/או פריחה ו/או דלקת בעור, רגישות־יתר של העור, תחושת דביקות של העור, נשירת שיער, כאבי שרירים.תופעות לוואי שמחייבות להפסיק את הטיפול ולפנות לרופא: כאבי מפרקים ו/או כאבי שרירים חמורים, פגיעה בראיית לילה, כאבי ראש חמורים, הקאות, הפרעות בראייה (נדיר).

הנקה

לא

הריון

לא

אלכוהול

לא

נהיגה

כן

הערות לתנאי לקיחה

נהיגה: אציטרטין עלולה לפגוע בראיית לילה, ולכן אסור לנהוג בלילה בעת שמטופלים בתרופה. הריון: אציטרטין היא תכשיר טרטוגני שעלול לגרום לעובר מומים קשים. חובה על כל אישה בגיל הפוריות המטופלת באציטרטין להשתמש ברציפות באמצעי מניעה יעיל החל מחודש לפני התחלת הטיפול באציטרטין, בתקופת הטיפול באציטרטין ובמשך שנתיים לפחות מיום הפסקת הטיפול. לפני התחלת הטיפול באציטרטין חובה לשלול קיום הריון. מומלץ לעשות בדיקת הריון מדי חודש במהלך הטיפול. אם גלולות למניעת הריון הן אמצעי המניעה הנבחר, מומלץ להשתמש בגלולות שבהן יש שילוב של מרכיב אסטרוגני ופרוגסטרוני. מומלץ לשלב עם הגלולות גם אמצעי מניעה חוצץ כמו קונדום או דיאפרגמה. אם למרות כל אמצעי הזהירות המטופלת נכנסת להריון במשך הטיפול, יש להפסיק את הטיפול באציטרטין ולפנות מיד לרופא ולמרכז לייעוץ טרטולוגי.

מתי אסור להשתמש?

1. לנשים הרות, לנשים שמתכננות להיכנס להריון ולנשים מיניקות אסור להשתמש בתרופה. יתר על כן, אסור להיכנס להריון בשנתיים שלאחר סיום הטיפול בתרופה!2. במקרה של רגישות־יתר לרטינואידים או לאחד ממרכיבי התרופה.3. אם אובחן ליקוי חמור בתפקוד הכבד או הכליות או אם אובחנו רמות גבוהות של שומנים בדם.4. אסור להשתמש באציטרטין בו־זמנית עם טטרציקלינים, מתוטרקסט או ויטמין A.5. אציטרטין אינה מיועדת לילדים - אלא אם הרופא המטפל הורה אחרת.

אזהרות חשובות

במקרים הבאים יש להיזהר בעת נטילת התרופה:1. מחלות לב ו/או מחלות של כלי הדם.2. מחלת כבד.3. מחלות של הכליה ושל מערכת השתן.4. סוכרת.5. השמנת־יתר.6. אלכוהוליזם.7. בתקופת הטיפול באציטרטין יש לעשות בדיקות של תפקודי הכבד ושל השומנים בדם. לאחר טיפול ממושך יש לעשות גם בדיקת עצמות.8. אסור לתרום דם במשך הטיפול ובמשך השנה שלאחר תום הטיפול.

תגובות בין תרופתיות

מתוטרקסט: אסור לקחת את התרופה עם אציטרטין מחשש להחרפת הפגיעה של מתוטרקסט בכבד.גלולות למניעת הריון: אציטרטין עלולה להפחית את היעילות של הגלולות למניעת הריון מהדור החדש שכוללות מינון נמוך של פרוגסטרון.טטרציקלין עלולה להגביר את תופעות הלוואי של אציטרטין.ויטמין A: השילוב עם אציטרטין עלול לגרום לרעילות הן של ויטמין A והן של אציטרטין.

שילוב עם מזון

יש ליטול את הכמוסות פעם ביום עם הארוחה העיקרית או עם חלב.

מי מוסמך לרשום את התרופה בישראל?

את התרופה רושם רופא עור.

בדוק אם התרופה במלאי

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

הנחות משמעותיות לתרופות מרשם ולתרופות ללא מרשם

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל