פרוטופיקProtopic

  • שם רפואי/גנריTacrolimus
  • שם מסחריפרוגרף,פרוטופיק

שם גנרי

TACROLIMUS

מה היא עושה?

טקרולימוס הוא חומר מדכא מערכת החיסון, משמש למניעת דחיית שתל בחולים שעברו השתלת כליה, השתלת כבד, השתלת לב. בעדכון סל 2008 נוספה התוויה חדשה: למניעת דחיית שתל במושתלי ריאות. חיצוני: טקרולימוס נועד לטיפול באטופיק דרמטיטיס בינונית עד חמורה, בחולים שלא הגיבו לטיפול המקובל או כאשר אין אפשרות לתת טיפול מקובל.

מגיעה בצורה של

קפסולות, זריקות, משחה.

האם נדרש מרשם?

כן

האם היא בסל הבריאות?

לא

תדירות הנטילה

2פעמים ביוםותמיד לפי הנחיות הרופא או הרוקח

מינון שכיח

הוראות שימוש

1. מומלץ לשתות 2-3 ליטרים של נוזלים ליום בזמן הטיפול בטקרולימוס. 2. יש להימנע מחשיפה לאנשים חולים או משהייה במקומות הומי אדם. 3. בחולי סוכרת, יש לנטר רמות סוכר בדם לעיתים קרובות. 4. במידה ואתה סובל מבחילה, הקאה, חוסר תיאבון, מומלץ לאכול ארוחות קטנות לעיתים תכופות ולדאוג להיגיינת הפה. 5. במידה ואתה סובל משלשול מומלץ שתיית חלב רתוח, יוגורט. 6. במידה ואתה סובל מעצירות, הגבר פעילות גופנית, הגבר צריכת נוזלים, פירות וסיבים תזונתיים. אם אין שיפור, דווח לרופא. 7. במידה ואתה סובל מכאבי גב, יש להתייעץ עם הרופא לגבי נטילת משככי כאבים. 8. מריחה חיצונית: לפני המריחה יש לרחוץ המקום היטב וליבשו. יש למרוח שכבה דקה באזור הנגוע. אין לחבוש המקום.רחץ ידיים היטב לאחר הנגיעה בתכשיר. אין לחשוף האזור המטופל לשמש או לקרני UV. יש לדווח לרופא המטפל באם הינך מניקה.

אחסון

יש לאחסן במקום קריר ויבש.

תופעות לוואי שכיחות

שכיחות גבוהה (בבליעה): לב: כאבים בחזה, עליה בלחץ דם. מערכת עצבים מרכזית: סחרחורת, כאב ראש, רעד, נדודי שינה. כאב ראש ורעד הם ביטוי לרמות גבוהות בדם, ייתכן שיחלפו עם הפחתת מינון. עור: פריחה, גרד. אנדוקריני/מטבולי: סכרת, עליה ברמות סוכר בדם, עליה ברמות אשלגן בדם, תת-מגנזיום בדם, תת-פוספאט בדם. מערכת עיכול: כאב בטן, עצירות, שלשול, צרבת, בחילה, הקאה. מערכת השתן: דלקות בדרכי השתן. דם: אנמיה, ריבוי תאי דם לבנים, מיעוט טסיות. שריר ושלד: כאבי מפרקים, כאבי גב, חולשה, נימול. כליות: פגיעה בתפקוד כליתי, עליה בקראטינין, מיעוט שתן, דלקות בדרכי השתן. מערכת נשימה: שיעול, קריסה של חלק מהריאה. שכיחות גבוהה (במריחה חיצונית): כאב ראש, חום, תחושת בעירה במקום המריחה, גרד, פריחה, שיעול מוגבר (בעיקר בילדים), תסמינים דמויי שפעת, תגובה אלרגית.

הנקה

לא

הריון

לא

אלכוהול

לא

נהיגה

כן

הערות לתנאי לקיחה

הריון - טקרולימוס חוצה את השלייה, ועלול לגרום בעובר לאי ספיקת כליות ורמות גבוהות של אשלגן. יש להיוועץ ברופא.הנקה - טקרולימוס מופרש לחלב אם. השימוש בטקרולימוס בזמן ההנקה אינו מומלץ, כולל שימוש בתכשירי טקרולימוס למריחה חיצונית.אלכוהול - גם בעת השימוש בתכשיר למריחה חיצונית.דווח כי שתיית אלכוהול בזמן מריחת טקרולימוס עלולה לגרום להסמקה אדמומיות, ותחושת בעירה במקום המריחה.

מתי אסור להשתמש?

רגישות יתר לטקרולימוס.

אזהרות חשובות

מגביר סיכון ל: הופעת דלקות ולימפומה, התפתחות סוכרת תלוית אינסולין. יש להיזהר מחשיפה לשמש בזמן הטיפול. במינונים גבוהים, עלול לגרום לפגיעה כליתית ולפגיעה במערכת העצבים. מומלץ להימנע ממתן יחד עם ציקלוספורין, העלול להגביר פגיעה כליתית. מומלץ מרווח של 24 שעות מרגע סיום ציקלוספורין ועד התחלת טיפול בטקרולימוס. יש לנטר רמות טקרולימוס בדם. טקרולימוס עלול לגרום לעלית לחץ הדם. טיפול חיצוני: מומלץ להינתן לפרק זמן מינמלי עד חלוף התסמינים. אין להשתמש בטקרולימוס באופן חיצוני בילדים מתחת לגיל שנתיים, אין למרוח על מקום מודלק.

תגובות בין תרופתיות

1. חיסון פעיל: חל איסור לחסן בחיסון פעיל במשך 2 שבועות לפני התחלת הטיפול בטקרולימוס או במשך 3 חדשים לאחר הפסקת הטיפול בטקרולימוס. 2. פימוזיד: אין לתת טיפול בו זמנית עם טקרולימוס מחשש להארכת מקטע QT ולגרימת הפרעות קצב בלב. 3. סותרי חומצה: מומלץ מרווח של שעתיים בין תכשירים סותרי חומצה וטקרולימוס. 4. תכשירים אנטי פטריתיים ממשפחת האזולים, ווריקונזול: יש להפחית מינון הטקרולימוס לשליש המינון המקורי מחשש לרעילות. 5. מיץ אשכוליות: אסור לשתות מיץ אשכוליות בעת הטיפול בטקרולימוס, מחשש לרעילות של התרופה.

שילוב עם מזון

מומלץ להימנע מנטילת התרופה יחד עם מזון שומני. יש ליטול הכמוסות על קיבה ריקה. יש להימנע מאכילת אשכוליות או שתיית מיץ אשכוליות בעת הטיפול בתרופה זו.

בדוק אם התרופה במלאי

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

הנחות משמעותיות לתרופות מרשם ולתרופות ללא מרשם

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל