ארקוקסיהArcoxia

  • שם רפואי/גנריEtoricoxib
  • שם מסחריארקוקסיה

שם גנרי

Etoricoxi

מה היא עושה?

אטוריקוקסיב משמשת לטיפול במצבים הבאים:1. דלקת מפרקים ניוונית (אוסטיאוארתריטיס) - במינון של 30 מיליגרם ו־60 מיליגרם.2. דלקת מפרקים שגרונית (ראומטואיד ארתריטיס) ודלקת חוליות מקשחת (אנקילוזינג ספונדליטיס) - במינון של 90 מיליגרם.3. להקלה על כאבים הנובעים משיגדון (גאוט) - במינון של 120 מיליגרם.אטוריקוקסיב מעכבת את האנזים COX2 שנמצא בעיקר ברקמות דלקתיות בגוף (לעומת האנזים COX1 שנמצא גם ברקמות אחרות שאינן דלקתיות). אטוריקוקסיב שייכת למשפחת התכשירים נוגדי הדלקת שאינם סטרואידים (NSAID').התרופה הראשונה שיצאה לשוק מקבוצת ה־NSAID' הייתה אספירין, שמעכבת הן את COX1 והן את COX2. אטוריקוקסיב, לעומת זאת, שייכת לדור חדש יותר של NSAID', המעכב ספציפית את COX2. התכונה הזאת של אטוריקוקסיב מפחיתה תופעות לוואי מסוימות (למשל במערכת העיכול). לעומת זאת, מעכבי COX2 עלולים להגביר את הסיכון לאירועים במערכת כלי הדם והלב (במיוחד בשימוש ממושך).

מגיעה בצורה של

טבליות.

האם נדרש מרשם?

כן

האם היא בסל הבריאות?

לא

תדירות הנטילה

מינון שכיח

הוראות שימוש

יש להפסיק את הטיפול ולפנות מיד לרופא המטפל אם מופיעים אחד או יותר מהתסמינים הבאים:1. חום.2. נפיחות בפנים, בשפתיים או בגפיים.3. פריחה.4. קוצר נשימה.5. כאב בטן מתמשך.6. צואה דמית או שחורה.7. שינויים במתן שתן.8. הצהבת העור והעיניים.

דגשים לשימוש

1. אטוריקוקסיב משמשת לטיפול בדלקת מפרקים ניוונית, בדלקת מפרקים שגרונית ולהקלה על כאבים הנובעים משיגדון.2. אסור להשתמש בתרופה במקרים של רגישות־יתר לאספירין, לאחד ממרכיבי התרופה או לתרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות. התרופה אינה מיועדת לצעירים בני פחות מ־18 שנים.3. התרופה עלולה להגביר את הסיכון לאירועים במערכת כלי הדם והלב (במיוחד בשימוש ממושך אצל אנשים שלהם יש היסטוריה של מחלות לב וכלי דם).4. יש להפסיק את הטיפול ולפנות לרופא אם מופיעים אחד או יותר מהתסמינים הבאים: חום, נפיחות בפנים, בשפתיים או בגפיים, פריחה, קוצר נשימה, כאב בטן מתמשך, צואה דמית או שחורה, שינויים במתן השתן, הצהבת העור והעיניים.5. המינון היומי המקובל: לטיפול בדלקת מפרקים ניוונית - 60-30 מיליגרם לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית - 90 מיליגרם לטיפול בדלקת חוליות מקשחת - 90 מיליגרם לטיפול בשיגדון - 120 מיליגרם. ראו פירוט מלא בסעיף "מינון שכיח".

אחסון

יש לשמור את התרופה בטמפרטורת חדר ולהרחיק אותה מחום ומלחות. יש לאחסן את התרופה הרחק מהישג ידם של ילדים.

תופעות לוואי שכיחות

תופעות שכיחות: בחילות, שלשולים, צרבות, כאבי בטן, כאבי ראש, סחרחורות, תסמינים של רגישות־יתר (פריחה, גרד, התקף אסתמה). תופעות נדירות: אי־ספיקת כליות, עלייה בלחץ הדם, שינויים בתפקודי הכבד, הפרעות בספירת הדם, תגובות אלרגיות בריאות ודלקת אלרגית של שריר הלב.

הנקה

לא

הריון

לא

אלכוהול

לא

מותר לילדים

לא

נהיגה

לא

הערות לתנאי לקיחה

נהיגה: התרופה עלולה לגרום לסחרחורת ולישנוניות. מותר לנהוג רק אחרי שמוודאים שהתרופה אינה גורמת לתופעות הלוואי האלה.הריון: בהריון יש להעדיף תרופות כמו פרצטמול או אופטלגין (בהגבלת מינון ומשך הטיפול). קיים איסור מוחלט לתת תרופות נוגדות כאב שאינן סטרואידיות בשליש השלישי להריון.הנקה: עדיף להשתמש בתרופות נוגדות דלקת חלופיות כמו נורופן או וולטרן.אלכוהול: שתיית אלכוהול בזמן שמטופלים בתרופה מגבירה את הסיכון לתופעות לוואי במערכת העיכול.

מתי אסור להשתמש?

1. במקרה של רגישות־יתר לאספירין או לתרופות אחרות ממשפחת ה־NSAID'. רגישות־יתר עלולה לגרום להתקף אסתמה, לאורטיקריה (פריחה מגרדת ומפושטת), לאנגיואדמה (נפיחות בפנים, בשפתיים ובלשון) או לפוליפים באף.2. אם ישנה רגישות־יתר לאחד ממרכיבי התרופה.3. במהלך מחלת כבד או מחלת כליות חמורה.4. במקרה של אחת יותר מהמחלות הבאות: אי־ספיקת לב (בינונית או חמורה), תעוקת חזה, התקף לב, ניתוח מעקפים, מחלה של כלי הדם ההיקפיים (זרימת דם לא טובה ברגליים או בכפות הרגליים בגלל היצרות או חסימה של כלי הדם), אירוע מוחי מכל סוג שהוא (כולל מיני שבץ והתקף איסכמי חולף). התרופה אסורה גם למי שסובל מלחץ דם גבוה שאינו מטופל באמצעות תרופות.התרופה עלולה להגביר מעט את הסיכון להתקף לב ולאירוע מוחי, ולכן היא אסורה למי שסובלים בהווה או שסבלו בעבר מבעיות בלב או מאירוע מוחי.5. במהלך ההריון וההנקה.6. בעת שסובלים ממחלת מעיים דלקתית (כמו קרוהן), מדלקת כיבית של המעי הגס או מדלקת של המעי הגס.7. בעת מחלה פפטית פעילה (בקיבה או במעיים) או דימום בקיבה או במעיים.8. התרופה אינה מיועדת לצעירים בני פחות מ־18 שנים.

אזהרות חשובות

1. מחלות לב, לחץ דם גבוה ואירוע מוחי. מעכבי COX2 קשורים לסיכון מוגבר לאירועי לב, כולל התקף לב, החמרה של לחץ דם גבוה והגברת הסיכון לאירוע מוחי. הסיכון מוגבר בעיקר באנשים שיש להם גורמי סיכון נוספים למחלת לב איסכמית. יש ליידע את הרופא אם קיימים גורמי סיכון למחלת לב, כמו לחץ דם גבוה, רמת כולסטרול ושומנים גבוהה, סוכרת, מחלת כלי דם פריפריים ועישון.2. לחץ דם גבוה. התרופה עלולה להעלות את לחץ הדם אצל מי שסובלים מאחת או יותר מהבעיות הבאות: אי־ספיקת לב, אגירת נוזלים, מחלת לב איסכמית, לחץ דם גבוה. הסיכון גדל במיוחד אם התרופה ניתנת במינונים גבוהים. במקרים כאלה חשוב לעקוב אחרי ערכי לחץ הדם.3. בעיות במערכת העיכול. תרופות ממשפחת ה־NSAID' עלולות להחמיר תופעות לוואי במערכת העיכול כמו גירוי, כיבים, דימומים וניקוב. יש להשתמש בתרופה בזהירות במקרים של מחלות במערכת העיכול (דימומים או כיבים) וכן במקרים של שימוש במקביל באספירין, בנוגדי קרישה או בקורטיקוסטרואידים. האוכלוסיות שנדרשות לשימוש זהיר במיוחד: קשישים, אלכוהוליסטים ומעשנים.4. בעיות עור. תרופות ממשפחת ה־NSAID' עלולות לגרום לתופעות לוואי קשות בעור, כמו תסמונת סטיבן־ג'ונסון (תגובת עור נדירה ומסכנת חיים כתוצאה מנטילת תרופות).5. הפרעות בתפקוד הכליות והכבד. יש להשתמש בזהירות בתרופה אם סובלים מהפרעות בתפקוד הכליות או הכבד או במקרה של התייבשות. תרופות ממשפחת ה־NSAID' עלולות להחמיר הפרעות בתפקוד הכליות.6. זיהומים. התרופה עלולה להסוות או להסתיר חום, שהוא סימן לזיהום.

תגובות בין תרופתיות

1. נטילת אטוריקוקסיב עם אספירין מגדילה את הסיכון לתופעות לוואי במערכת העיכול. עם זאת, אסור להפסיק נטילת מינונים נמוכים של אספירין (כדי למנוע התקף לב או אירוע מוחי) בלי להתייעץ עם רופא, כיוון שאטוריקוקסיב - בניגוד לאספירין - אינה מדללת את הדם. יש לשים לב שאטוריקוקסיב עלולה להפחית את ההשפעה המגינה על הלב של אספירין במינון נמוך.2. נטילת אטוריקוקסיב בשילוב עם תרופות אחרות ממשפחת ה־NSAID' מעלה את הסיכון לתופעות לוואי במערכת העיכול.3. תרופות ממשפחת ה־NSAID' עלולות להפחית את ההשפעה של תרופות להורדת לחץ דם ושל תרופות משתנות ולהפריע לאיזון לחץ הדם.4. נטילת אטוריקוקסיב בשילוב עם מעכבי ACE (תרופות להורדת לחץ דם) מגדילה את הסיכון לפגיעה בכליות.5. נטילת אטוריקוקסיב בשילוב עם תרופות שמדכאות את מערכת החיסון - כמו ציקלוספורין או טקרולימוס - מגדילה את הסיכון לפגיעה בכליות. במקרה של נטילה משולבת כזאת יש לנטר את תפקוד הכליות.6. נטילת אטוריקוקסיב בשילוב עם התרופות הבאות מגדילה את הסיכון לתופעות לוואי: ליתיום (תרופה לטיפול בהפרעות פסיכיאטריות), מתוטרקסט (תרופה לטיפול בסרטן ובמחלות אוטו־אימוניות), המרכיב האסטרוגני בגלולות למניעת הריון ודיגוקסין.7. נטילת אטוריקוקסיב עם קומדין מגדילה את הסיכון לדימום. במקרה של נטילה משולבת כזאת יש לנטר את קרישיות הדם.8. נטילת אטוריקוקסיב יחד עם ריפמפיצין (סוג של אנטיביוטיקה) מקטינה את רמות האטוריקוקסיב בדם.

שילוב עם מזון

ניתן ליטול אטוריקוקסיב עם אוכל או בלעדיו.

בדוק אם התרופה במלאי

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

הנחות משמעותיות לתרופות מרשם ולתרופות ללא מרשם

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל