סוליאןSolian

  • שם רפואי/גנריAMISULPIRIDE
  • שם מסחריסוליאן

שם גנרי

Aiuliride

מה היא עושה?

אמיסולפיריד היא חוסם סלקטיבי של קולטנים לדופמין. זוהי תרופה בעלת תכונות אנטי־פסיכוטיות ונוגדות דיכאון ומשמשת לטיפול בחולי סכיזופרניה הן במצבים אקוטיים, בזמן התקף חריף, והן במצבים כרוניים. במינונים נמוכים התרופה יעילה לטיפול בסימני הסכיזופרניה השליליים, ובמינונים גבוהים - מעל 600 מ"ג ביום - היא יעילה לטיפול בסימני הסכיזופרניה החיוביים. בשל התכונה הזאת נחשבת אמיסולפיריד לתרופה אטיפסיכוטית א־טיפית.

מגיעה בצורה של

טבליות.

האם נדרש מרשם?

כן

האם היא בסל הבריאות?

כן

תדירות הנטילה

2-1פעמים ביוםותמיד לפי הנחיות הרופא או הרוקח

מינון שכיח

הוראות שימוש

1. אמיסולפיריד עלולה לגרום בתחילת הטיפול לירידת לחץ דם, סחרחורת וישנוניות/עייפות. תופעות אלו שכיחות יותר במינונים גבוהים ובקשישים. התופעות חולפות עם הזמן. 2. יש לדווח מיידית לרופא באם מופיע euroletic ligt ydroe : סיבוך של טיפול אנטיפסיכוטי המתאפיין בעליית חום הגוף, שינויים מנטליים, קשיון שרירים, דופק לא סדיר, קפיצות בלחץ דם, הזעת יתר. 3. עישון גורם להגברת הפרוק של פנותיאזינים ולהפחתת יעילותם. מומלץ להפחית/להפסיק לעשן. 4. אמיסולפיריד עלולה לגרום לאצירת שתן. במידה ויש עליה ברמות קראטינין בשתן, תדרש הפסקת טיפול. 5.סולפיריד עלול לדכא את רפלקס השיעול. קיימת סכנה לדלקת ריאות בעיקר בחולים קשישים. 6. ניתן למנוע ירידת לחץ דם בישיבה ע``י הרמת רגליים. 7. התרופה עלולה לשנות ויסות החום בגוף. 8. ההשפעה נוגדת ההקאה של אמיסולפיריד עלולה למסך מינוני יתר של תרופות אחרות או מחלות נוספות. 9. פגיעה בעיניים: יש לשים לב באם חל שינוי בחדות הראיה, פגיעה בראית לילה, מומלץ ללבוש משקפי שמש. 10. בחולי סכרת יש לבדוק רמות סוכר באופן רוטיני, מחשש ליציאה מאיזון. 11.קיימת סכנה לירידה בספירת כדוריות לבנות בעיקר בנשים ובקשישים בתקופה של 4-10 שבועות מתחילת הטיפול. 12. בחולים מסוימים, ההשפעה של הטיפול תופיע רק אחרי 7-8 שבועות מתחילת הנטילה. יש ליידע החולים לגבי אפשרות זו. 13. צבע השתן עלול להשתנות לורוד עד חום-אדמדם. 14. מומלץ להימנע מחשיפה לשמש מחשש לכוויות. יש ללבוש ביגוד ארוך ולמרוח האזורים החשופים לשמש בקרם הגנה, אפילו בחורף. 15. מומלץ לשמור על הגיינה נאותה של הפה מחשש להופעת פטרת בפה. 16. במינונים גבוהים, בילדים עם התייבשות או זיהום, קשישים ונשים עלולה להופיע הפרעה בתנועות. יש לדווח מיידית לרופא. התופעה חולפת בדרך כלל עם הורדת המינון. 17. מומלץ להרבות בשתיה בזמן הטיפול. 18. אין להפסיק טיפול בפתאומיות, הטיפול יופסק בהדרגה במשך מספר שבועות תוך הפחתת מינון הדרגתית..

אחסון

לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים.

תופעות לוואי שכיחות

שכיחות גבוהה: הפרעות בשינה, אי שקט, הפרשת חלב, גודש בחזה. הפרעות בתנועה, עליה במשקל. שכיחות נמוכה: לב וכלי דם: האטה בקצב הלב, הארכה מבודדת של מקטע QT באקג, ירידה בלחץ הדם. מערכת עצבים מרכזית: הרגעה, עייפות, חרדה, הפרעות בשינה, כאב ראש, חוסר מנוחה וקושי בריכוז. מערכת עיכול: בחילות, הקאות, עצירות, חוסר תיאבון, יובש בפה. מערכת מין ושתן: הגברת הורמון החלב שיכול לגרום בנשים להפרשת חלב בשדיים ולהפסקת הווסת. עיניים: טשטוש ראיה הפרעות בתנועה כוללות תסמינים פרקינסוניים, חוסר מנוחה, תנועות בלתי רצוניות של הגפיים, פנים, לשון, שפתיים או איברים אחרים. נדיר מאד: Neuroletic ligt ydroe (חום גבוה מאד, תת הכרה, קישיון שרירים, הסמקה, ופגיעה כבדית, במינונים גבוהים).

הנקה

לא

הריון

לא

אלכוהול

לא

נהיגה

לא

הערות לתנאי לקיחה

נהיגה - אמיסולפיריד גורמת לטשטוש ולירידה בריכוז. אלכוהול - השילוב של אלכוהול ושל אמיסולפיריד גורם לדיכוי מוחי מוגבר.

מתי אסור להשתמש?

במקרים הבאים אסור להשתמש בתרופה:1. רגישות־יתר לאמיסולפיריד. 2. פאוכרומוציטומה. 3. גידולים תלויי פרולקטין וסרטן השד. 4. הריון והנקה. 5. ילדים מתחת לגיל 15.

אזהרות חשובות

1. אי ספיקת כליות (יש להפחית מינון) 2. חולי אפילפסיה 3. בחולי פרקינסון, לא מומלץ שימוש בו זמני עם אגוניסטים דופמינרגיים. 4. חולים קשישים (תתכן סכנה מוגברת לתופעות לוואי, ירידה בתפקוד כלייתי הדורשת שינוי מינון). 5. רגישות יתר בעבר לתרופות שהן נגזרות בנזאמידיות כמו סולפיריד, מטוקלופראמיד, תיאפריד. 6. שילוב בו זמני עם תרופות המדכאות את מערכת העצבים המרכזית או מפחיתות לחץ דם.

תגובות בין תרופתיות

1. מומלץ לא לתת אמיסולפיריד יחד עם תרופות העלולות לגרום או להחמיר הפרעות קצב בלב כמו תרופות אנטיאריתמיות, ציסאפריד, תיורידאזין, אריתרומיצין. 2. הסיכון להופעת הפרעות קצב לב מוגבר גם בשילוב עם תרופות המאריכות את מקטע ה Q-T כדוגמת פימוזיד, הלופרידול, ונוגדי דכאון טריציקליים. 3. מומלץ להימנע משילוב אמיסולפיריד עם תרופות המאטות קצב לב או גורמות לתת אשלגן בדם מחשש להגברת סיכון להפרעות קצב כמו: חוסמי בטא, חוסמי תעלות סידן, קלונידין, דיגוקסין, משתנים אוצרי אשלגן וליתיום. 4. תרופות מדכאות מערכת העצבים המרכזית ואלכוהול: שילוב עם אמיסולפיריד עלול לגרום לדיכוי מוגבר של מערכת העצבים המרכזית. 5. תרופות להפחתת לחץ דם: שילוב עם אמיסולפיריד עלול להגביר השפעתן. 6. לבודופה ותרופות דופמינרגיות לטיפול בפרקינסון: אין לשלב עם אמיסולפיריד שהוא בעל פעילות אנטידופמינרגית הנוגדת פעילות תרופות אלו.

שילוב עם מזון

ניתן ליטול אמיסולפיריד עם או ללא מזון.

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

הנחות משמעותיות לתרופות מרשם ולתרופות ללא מרשם

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל