רפגליניד־טבעRepaglinide-Teva

  • שם רפואי/גנריRepaglinide
  • שם מסחרינובונורם,רפגליניד־טבע

שם גנרי

Regliide

מה היא עושה?

בסוכרת מסוג 2. סוכרת מסוג 2 מתאפיינת בכך שהלבלב אינו מייצר כמות מספקת של אינסולין או שהרקמות בגוף אינן מגיבות היטב לאינסולין שהלבלב מייצר. רפגליניד פועלת על הלבלב וגורמת לכך שיגביר את הפרשת האינסולין.2. רפגליניד עוזרת במיוחד להפחית את רמות הסוכר בדם לאחר ארוחה, ולכן יש ליטול אותה בסמיכות לארוחות.3. ניתן לשלב את רפגליניד עם מטפורמין או עם תרופות אחרות לסוכרת.4. במקביל לטיפול התרופתי יש לאמץ אורח חיים בריא: הקפדה על תזונה שמתאימה לחולי סוכרת, על משקל גוף תקין ועל פעילות גופנית סדירה. כמו כן יש להתנזר לחלוטין מעישון

מגיעה בצורה של

טבליות.

האם נדרש מרשם?

כן

האם היא בסל הבריאות?

כן

חציה/כתישה/ריסוק/לעיסה

כן

תדירות הנטילה

מינון שכיח

הוראות שימוש

1. יש ליטול את התרופה לפני כל ארוחה, בהתאם להוראת הרופא.2. אסור לדלג על ארוחות, שכן נטילת התרופה בלי לאכול משהו לאחר מכן עלולה להגביר את הסיכון להיפוגליקמיה.3. אם נשכחה מנת תרופה, יש לדלג עליה. אסור ליטול מנה כפולה.4. יש לפעול לפי הנחיות הרופא בנוגע לפעילות גופנית ובנוגע לתזונה שמתאימה לחולי סוכרת.

דגשים לשימוש

1. רפגליניד היא תרופה שמעודדת הפרשת אינסולין מהלבלב ומשמשת לטיפול בסוכרת מסוג 2. היא אינה מתאימה לטיפול בסוכרת מסוג 1.2. יש ליטול רפגליניד כחצי שעה לפני כל ארוחה או בהתאם להמלצת הרופא המטפל.3. יש להקפיד על תזונה שמתאימה לחולי סוכרת.4. יש לעקוב אחרי תופעות לוואי (ראו בסעיף "תופעות לוואי שכיחות"). במיוחד חשוב לעקוב אחרי תסמינים של היפוגליקמיה, שהיא תופעת הלוואי השכיחה ביותר. היפוגליקמיה עלולה להיות מסוכנת אם לא מטפלים בה כראוי.5. במהלך הטיפול ברפגליניד יש להיות במעקב רפואי צמוד ולעשות בדיקות דם לפי הוראות הרופא. הרופא עשוי להורות למטופל לעשות בדיקות ביתיות לניטור רמות הדם בסוכר.

אחסון

יש לאחסן את התרופה במקום סגור, בטמפרטורה שאינה עולה על 25 מעלות צלזיוס, הרחק מהישג ידם של ילדים.

תופעות לוואי שכיחות

תופעת הלוואי השכיחה ביותר היא היפוגליקמיה. זו עלולה לפרוץ אם נוטלים מנה גדולה של רפגליניד, אם מתעמלים יותר מהרגיל, אם מדלגים על ארוחות במהלך היום, אם נוטלים תרופות נוספות לטיפול בסוכרת או אם סובלים ממחלת כבד או ממחלת כליות.אלה הם התסמינים שמעידים על היפוגליקמיה: זיעה קרה, חיוורון, עור קר, סחרחורות, כאבי ראש, תחושת רעב, עייפות קיצונית וחולשה, בלבול, דופק מהיר, רעד, חרדה וקשיי ריכוז. אם מופיעים התסמינים האלה, יש לאכול מזון עשיר בסוכר או לצרוך טבליות המכילות גלוקוז ולנוח. אם התסמינים האלה נמשכים,יש לפנות לרופא. אם ההיפוגליקמיה גורמת לעילפון, יש לפנות לרופא כדי לשקול את האפשרות להחליף תרופות או להכניס שינויים בתזונה ובפעילות גופנית.היפוגליקמיה ממושכת או שאינה מטופלת עלולה לגרום לנזק מוחי ואף למוות. תרופות מסוימות עלולות למסך את התסמינים של היפוגליקמיה (ראו בסעיף "תגובות בין־תרופתיות"). יש להתייעץ עם הרופא המטפל בנוגע לתרופות הנוספות שנוטלים.תופעות לוואי שכיחות נוספות: כאבי ראש, כאבי בטן, שלשולים.תופעות לוואי נדירות: הקאות, עצירות, ראייה מטושטשת, הפרעות בתפקודי הכבד, כאבים בחזה, מחלת לב כלילית, הפרעות בקצב הלב ושינויים בבדיקת האק"ג, דופק מוגבר, נשירת שיער, תגובות אלרגיה קשות, שינויים בספירת תאי הדם האדומים או בספירת טסיות הדם, דלקת בלבלב ודלקת בכבד.תופעות לוואי שמחייבות פנייה לרופא: רגישות־יתר לרפגליניד (שבאה לידי ביטוי באחת או יותר מהתופעות הבאות: פריחה בעור, הופעת חבורות על העור, גרד או אדמומיות, נפיחות של הפנים, של השפתיים, של הלשון או של הגרון, קשיי נשימה, דופק מוגבר, הזעה, סחרחורות).אם ממשיכים לסבול מתסמיני סוכרת (תכיפות במתן שתן, צמא מוגבר, יובש בפה, עור יבש) אף שנוטלים רפגליניד, יש לפנות לרופא כדי שיתאים טיפול אחר.

הנקה

לא

הריון

לא

אלכוהול

לא

נהיגה

כן

הערות לתנאי לקיחה

נהיגה: לתרופה אין השפעה על היכולת לנהוג, אך כפי שכבר צוין, תופעת הלוואי הנפוצה ביותר שלה היא היפוגליקמיה, שתסמיניה כוללים, בין היתר, סחרחורות, עייפות קיצונית, חולשה, בלבול, רעד וקשיי ריכוז. מובן שהתסמינים האלה אינם מאפשרים לנהוג. לכן יש להימנע מנהיגה אם סובלים מהיפוגליקמיה.הריון: אין די מידע בנוגע לבטיחות התרופה לעובר. לכן ההמלצה היא להימנע מליטול אותה בתקופת ההריון.הנקה: אין די מידע בנוגע לבטיחות התרופה לתינוק היונק. היצרן ממליץ שלא להשתמש בה בזמן ההנקה.אלכוהול: שתיית אלכוהול עלולה להחמיר את הסוכרת ואת התסמינים של היפוגליקמיה.

מתי אסור להשתמש?

1. אם קיימת רגישות־יתר לאחד או יותר ממרכיבי התרופה.2. לפני גיל 18 שנים.3. אם אובחנה סוכרת מסוג 1 (שנקראה בעבר "סוכרת נעורים") שמתאפיינת בכך שהלבלב כלל אינו מייצר אינסולין.4. במקרים של חמצת סוכרתית קטוטית (מצב מסכן חיים שנובע מהצטברות של חומצה ושל גופי קטון בדם של חולי סוכרת).5. אם ידוע על מחלת כבד חמורה.6. בתקופת ההריון.7. בתקופת ההנקה - אם המטופלת נוטלת במקביל ג'מפיברוזיל (תרופה שאינה משוּוקת בארץ).

אזהרות חשובות

1. רפגליניד עלולה לגרום להיפוגליקמיה (מחסור בסוכר בדם). ההיפוגליקמיה עלולה להיות מוחמרת אם נוטלים תרופות נוספות להורדת רמות הסוכר או אם מדלגים על ארוחה. יש להכיר את התסמינים של היפוגליקמיה ולעקוב אחריהם (ראו בסעיף "תופעות לוואי שכיחות").2. יש לדווח לרופא המטפל על כל תרופה שנוטלים, לרבות תרופות לסוכרת.3. על המטופל לדווח לרופא אם הוא סובל לעיתים (או סבל בעבר) מהיפוגליקמיה.4. יש לדווח לרופא המטפל אם סובלים מפגיעה בתפקוד הכבד ו/או הכליות.5. לפני ניתוח או לאחר פציעה קשה (טראומה) עשוי הרופא להורות על הפסקת הנטילה של רפגליניד והמרתה בתרופה אחרת לטיפול בסוכרת.6. אין די מידע בנוגע להשפעות של רפגליניד על בני 75 שנים ויותר. קשישים עלולים להיות רגישים יותר לתופעות הלוואי של התרופה, ולכן מומלץ לא לתת להם אותה.7. יש להיות במעקב רפואי סדיר בזמן הטיפול בתרופה ולערוך לעיתים קרובות בדיקות דם. ייתכן שהרופא יורה על בדיקות נוספות המומלצות לחולי סוכרת, כמו בדיקת עיניים.

תגובות בין תרופתיות

1. אסור לשלב רפגליניד עם התרופה ג'מפיברוזיל (להפחתת רמות הטריגליצרידים והכולסטרול בדם. התרופה אינה משוּוקת בישראל).2. ישנן תרופות רבות שעלולות להעלות את הרמות של רפגליניד בדם ולהגביר את הסיכון להיפוגליקמיה. כמו כן יש תרופות רבות שעלולות לפגוע ביעילות של רפגליניד. מאחר שלא ניתן למנות את כולן, יש לדווח לרופא המטפל - עוד לפני התחלת הטיפול ברפגליניד - על כל תרופה נוספת שנוטלים.3. תרופות שבשילוב עם רפגליניד מגבירות את הסיכון להיפוגליקמיה: תרופות אחרות לטיפול בסוכרת (כמו מטפורמין ואינסולין), נוגדי דיכאון ממשפחת מעכבי MAO (כמו פנלזין), תרופות לדילול דם (כמו אספירין וקלופידוגרל), תרופות אנטיביוטיות מסוימות (כמו קלריתרומיצין, ריפמפיצין וטרימתופרים).4. תרופות שפוגעות ביעילות של רפגליניד ומעלות את רמות הסוכר בדם: סטרואידים (כמו פרדניזון), תרופות ממשפחת התיאזידים (כמו הידרוכלורותיאזיד), תרופות לטיפול במושתלי איברים (כמו ציקלוספורין), תרופות נוגדות פסיכוזה (כמו קלוזפין ואולנזפין), גלולות למניעת הריון (ותרופות הורמונליות אחרות), דנזול לטיפול בדלקת של רירית הרחם (אנדומטריוזיס), תרופות לטיפול באסתמה (כמו סלבוטמול וטרבינפין), תרופות לטיפול בהצטננות ובנזלת (כמו פסאודואפדרין), תרופות לטיפול בפטרת (כמו איטרקונזול), תרופות לטיפול באפילספיה (כמו קרבמזפין, פניטואין ופנוברביטל), סנט ג'ון וורט (תרופה ממקור טבעי לטיפול בדיכאון), תרופות מסוימות לטיפול בסרטן או באקרומגליה (ענקוּת). 5. תרופות שבשילוב עם רפגליניד עלולות להעלות או להפחית את רמות הסוכר בדם: תרופות לטיפול בבלוטת התריס (כמו לבותירוקסין).6. אם רפגליניד ניטלת במשולב עם מעכבי ACE או עם חוסמי בטא (כמו אטנולול ופרופרנולול) לטיפול במחלות לב ובלחץ דם גבוה או עם נוגדי דלקת לא סטרואידיים (כמו איבופרופן ודיקלופנק) - עשוי הרופא להורות למטופל לעשות בדיקות לתפקוד הכליות.

שילוב עם מזון

1. יש ליטול את התרופה במהלך חצי השעה שלפני הארוחה.2. יש להתייעץ עם הרופא או עם דיאטנית בנוגע לתזונה המומלצת לחולי סוכרת.

בדוק אם התרופה במלאי

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

הנחות משמעותיות לתרופות מרשם ולתרופות ללא מרשם

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל