פורסם בראשונה: 23.05.2008
עדכון אחרון: 16.02.2011

  • ד"ר איריס מנור ד"ר איריס מנור
  • שלומית רוזן שלומית רוזן

ריטלין: כל מה שרצית לדעת ולא היה לך את מי לשאול

מי המציא את התרופה ריטלין, איך היא פועלת, מה ההשפעה שלה, מי רשאי לתת אותה, איך מבצעים מעקב אחר הטיפול, איך משתלבים בו רופא או רופאת המשפחה - ופעם אחת ולתמיד: יש לה או אין לה תופעות לוואי? ד"ר איריס מנור ושלומית רוזן מגישות: המדריך המלא
כל התשובות לשאלות על ריטלין

אחרי האבחון, המליצו לי על ריטלין, והבנתי שיש כמה סוגים, מה ההבדלים ביניהם?

ריטלין היא תרופה ממשפחת המעוררים והיא נמצאת בשוק הישראלי במספר צורות

מהו הטיפול התרופתי בהפרעת קשב?

מתן התרופה ריטלין (Ritalin, Methylphenidate Hydrochloride).

ריטלין "מתקן אותי"?

את או אתה לא "מקולקלים" ומטרת הטיפול אינה ל"תקן" או לשנות את האדם באופן קבוע.

אז מה המטרה?

להשיג איכות חיים טובה יותר בתחומים של החיים שבהם נתקלים בקשיים ובהפרעות־תפקוד.

מאיפה צצה בכלל הריטלין?

ריטלין היא תרופה ממשפחת המעוררים, שיוצרה בראשונה ב-1955 על־ידי יצרנית התרופות "ציבה" (Ciba Pharmaceutical Company) כתרופה המיועדת לטיפול בעייפות כרונית, בדיכאון ובנרקולפסיה וכן כתרופה המסייעת להתגבר על תופעות־הלוואי המרגיעות של תרופות אחרות.

בניסיונות על חיות מעבדה שנעשו אז בתרופה החדשה התגלה כי היא מעודדת שלווה, ריכוז וקשב טובים יותר, והחוקרים המשיכו ופיתחו מהתרופה את החומר הפעיל מתילפנידייט שבו החל הטיפול בהיפראקטיביות כבר בשנות ה-50 של המאה ה-20.

בשנות השישים התרופה אף שווקה תחת השם "ריטוניק" (Ritonic) במטרה לסייע בשיפור מצב הרוח ולעורר חיות.

בשנות ה-70 של המאה ה-20 הראו מחקרים שונים, כי החומר מתילפנידייט יעיל מאוד בטיפול בתסמינים השונים הקשורים בהפרעות קשב והתרופה, ששמה הוחלף ל"ריטלין", החלה להיות משווקת לטיפול בהפרעות אלה. ב-1980, לאחר שהמכון האמריקני הלאומי לבריאות הנפש הכיר בהפרעת קשב באופן רשמי, החל השימוש הגובר בריטלין לטיפול בהפרעות קשב. מאז שנות ה-90, ריטלין הוא הטיפול התרופתי המיטבי (בשילוב טיפול התנהגותי־רגשי תומך) בהפרעות קשב.

מי רשאי לתת לי מרשם לריטלין?

רופא או רופאה שתחום התמחותם הוא נוירולוגיה (ענף ברפואה העוסק בעצבים, במבניהם ובמחלותיהם), פסיכיאטר או פסיכיאטרית, או רופא או רופאת ילדים עם מומחיות מיוחדת בהתפתחות הילד.

ככה סתם?

לא.

רק לאחר שנערך אבחון מלא.

איך מבוצע האבחון?

קרא/י על כך כאן.

מה עושים אחרי שמקבלים את המרשם הראשוני לריטלין?

בהתאם להנחיות של הנוירולוגים, הפסיכיאטרים או המומחים להתפתחות הילד, רופא או רופאת המשפחה יכולים להמשיך את הטיפול ולרשום את מרשמי ההמשך לתרופה.

שמעתי מחבר שריטלין זה מה-זה-סרטים... מלא תופעות לוואי מסוכנות...

על אף שריטלין היא תרופה מוכרת יותר מ-50 שנה, שבמהלך השימוש בה נעשו אלפי מחקרים שהוכיחו את יעילותה ובטיחותה, הטיפול בה עדיין מלווה מיתוסים רבים, שמהווים מכשול בעבור אלה שעשויים להיטיב את מצבם בענק משימוש מושכל בה.

את יכולה לפרט קצת על המיתוסים לעומת המצב האמיתי?

בהחלט.

• בניגוד לאגדות אורבניות, ריטלין אינו גורם להתמכרות.

• ריטלין אינו פוגע בתפקודי הגוף (תפקודי הכבד, הכליות, תמונת הדם וכדומה).

• ריטלין אינו מחמיר טיקים אלא, להפך - ככל הנראה גורם להפחתתם.

• ריטלין עשוי להיות יעיל גם בעבור מי שסובלים מדיכאון וחרדה.

• ריטלין אינו פוגע בגדילה של ילדים ובני־נוער (וסך כל ההשפעה האפשרית על הצמיחה לגובה היא עד שני סנטימטרים – במקרים שהשפעה כזו קיימת).

• ריטלין אינו ידוע כגורם לתופעות־לוואי ארוכות־טווח.

• ריטלין הוא אחת התרופות הבטוחות והיעילות ביותר המצויות כיום.

מה ריטלין עושה תכל'ס במוח שלי ומה ההשפעה שלו?

80 עד 85 אחוזים מהנוטלים ריטלין יגיבו אליו היטב. כלומר: הם יזכו בשיפור משמעותי בפעילות־היתר וביכולות הקשב.

בנוסף לכך צפוי שיפור מסוים בהתנהגות, ביחסים הבינאישיים ובביצועים הקוגניטיביים. התרופה פועלת על מערכת העצבים המרכזית, ובעוד על־פני השטח נדמה שהיא "מרגיעה", למעשה, ברמה המוחית, היא פועלת באופן הפוך, כלומר: מעוררת.

מנגנון הפעולה הידוע של מתילפנידייט (החומר הפעיל בריטלין על נגזרותיו השונות) מעלה את רמות המוליך העצבי דופאמין במוח ובכך "מתקן" את חוסר האיזון בין מספר מעבירים עצביים באונה המצחית (אחד מחלק המוח, המחולק למספר אונות) - חוסר איזון שהוא, ככל הנראה, אחד הגורמים להפרעה בקשב.

העלייה ברמות הדופאמין מאפשרת למי שסובלים מהפרעה בקשב שני דברים עיקריים:

1. שליטה עצמית גבוהה יותר.

2. צורך מופחת להתנהג באופן היפראקטיבי.

רגע רגע, אין בכלל שום תופעות לוואי?

גם לאקמול יש תופעות לוואי, וכך גם לכל תרופה וגם לריטלין. כמו בשימוש בכל תרופה חשוב לשים דברים בפרופורציות ולשקול תמיד את היתרונות (שיפור איכות החיים היומיומית) לעומת תופעות־הלוואי.

על אילו תופעות־לוואי אנחנו מדברים פה?

לריטלין מספר תופעות לוואי שכיחות, שניתן לצמצמן בהתאמה מיטבית של המינון, זמן הנטילה של התרופה במשך היום, או במעבר לתרופה שונה מאותה משפחה.

אלה תופעות־הלוואי השכיחות:

• פגיעה בתיאבון ובשינה (על כן מומלץ ליטול את התרופה עם האוכל ולא לקחת אותה בשעות הערב).

• ירידה במשקל.

• עלייה ברגישות לגירויים.

• עצבנות.

כאבי בטן.

כאבי ראש.

 אמא'לה...

להירגע!

כל אחת ואחד מושפעים מהתרופה באופן שונה: כן, יהיו אנשים שיסבלו מכל תופעות־הלוואי הנפוצות האפשריות (וניתן לשנות להם את המינון ובכך להפחית את הופעתן), ויהיו כאלה שלא יסבלו מאף תופעת־לוואי. הדרך היחידה לדעת בוודאות מהן השפעות התרופה, היא ליטול אותה ולהיות במעקב אחר תופעות־הלוואי לצד השינוי המבורך ביכולת להיות קשוב.

איזה סוגי ריטלין נמכרים בישראל?

ריטלין "רגיל" (Ritalin, Methylphenidate Hydrochloride) בעל השפעה של עד ארבע שעות: כדורים במינון של 10 מיליגרם.
(התרופה נמצאת בסל הבריאות).

ריטלין לשחרור איטי (Ritalin SR, Methylphenidate Hydrochloride) בעל השפעה של עד שמונה שעות: גלולות של 20 מיליגרם, בתוספת חומרים בלתי־פעילים, שמטרתם לשלוט בשחרור החומר הפעיל ולבקר אותו.
(התרופה נמצאת בסל הבריאות).

ריטלין לשחרור ארוך־טווח (Ritalin LA). (התרופה לא נמצאת בסל הבריאות).

קונצרטה (Concerta, Methylphenidate Hydrochloride). משך ההשפעה של "קונצרטה" הוא עשר עד 12 שעות. מינון התרופה בדם מיד לאחר נטילתה נמוך והוא עולה בהדרגה ומגיע לשיא כעבור שמונה שעות. קונצרטה מגיעה בארבעה מינונים: 18, 27, 36 ו-54 מיליגרם. (התרופה לא נמצאת בסל הבריאות).

הקלה משמעותית: מ-31 בדצמבר 2008 ניתן לקבל עד 90 מיליגרם ריטלין ביום

משרד הבריאות אישר את העלאת המינון המקסימלי היומי של ריטלין, המותר בישראל, ל-90 מיליגרם. התקנות החדשות ייכנסו לתוקף ב-31 בדצמבר 2008.

מה המשמעות של זה לגבי?

עד כה הוגבל המינון היומי המקסימלי ל-60 מיליגרם ריטלין - מכל סוג שהוא.

כיוון שהמינון ניתן בהתאם למשקל הגוף, נוצר מצב שלעתים מבוגרים, בני־נוער וילדים כאחד לא קיבלו את המינון המתאים, אלא לאחר פנייה מיוחדת למשרד הבריאות.

בעיה נוספת ניצבה לפתחם של אלה שהשתמשו בתכשירי ריטלין ארוכי־טווח, שהמינון המקביל שלהם ל"ריטלין רגיל" גבוה מ-60 מיליגרם (למשל: 10 מיליגרם ריטלין "רגיל" מקבילים ל-36 מיליגרם קונצרטה).

כעת יכול המינון המקסימלי להגיע ל-90 מיליגרם ביממה.

במקרים חריגים במיוחד (אנשים גבוהים מאוד או בעלי משקל עודף) ניתן יהיה לרשום ריטלין במינון מקסימלי של 120 מיליגרם באישור מיוחד, הן של הרופא או הרופאה המטפלים והן של מנהל המוסד הרפואי שבמסגרתו ניתן המרשם - ולשם כך עדיין נדרש "טופס 29 ג'" המפורסם, שהוא האישור המיוחד לחריגה מהמינון שמתיר משרד הבריאות.

מה זה אומר בפועל?

שמבוגרים, בני־נוער וילדים כאחד יכולים לקבל כעת מינון מתאים יותר (עד 90 מיליגרם) ללא האישורים המיוחדים שהיו דרושים קודם לכן).

עוד צעד קטן, עם משמעות גדולה, לסובלים מהפרעות קשב וריכוז.

שלומית רוזן, 25.11.2008​

 איריס מנור היא פסיכיאטרית מומחית של הילד והמתבגר ומנהלת המרכז לקשב ולהפרעות קשב וריכוז במרכז לבריאות הנפש "גהה" בפתח־תקווה, מקבוצת כללית, ומנהלת את פורום הפרעות־הקשב של "20 פלוס". היא משמשת יועצת ל"קווים ומחשבות", העמותה הלאומית להפרעות קשב

עו"ס שלומית רוזן היא מתאמת המחקר במרכז לקשב ולהפרעות קשב וריכוז במרכז לבריאות הנפש "גהה" בפתח־תקווה ומנהלת־משותפת של פורום הפרעות־הקשב של "20 פלוס"

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

הנחות משמעותיות לתרופות מרשם ולתרופות ללא מרשם

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל