• בקשות למרפאה בקשות למרפאה
  • תור ללא סיסמה תור ללא סיסמה
  • תוצאות בדיקות תוצאות בדיקות
  • חיפוש שירותים חיפוש שירותים
  • רופא און־ליין רופא און־ליין
  • תשלום חוב מהיר תשלום חוב מהיר
  • רפואה דחופה רפואה דחופה
  • כללית מושלם כללית מושלם

פורסם בראשונה: 19.03.2012
עדכון אחרון: 19.03.2012

  • פרופ' אייל שיינר

זירוז לידה: השיטות, היתרונות והחסרונות

כשאין ברירה וחייבים להוציא את העובר לאוויר העולם, מזרזים את הלידה. איך עושים את זה? האם זה עוזר, וכמה זה באמת כואב? כל התשובות במדריך המלא לזירוז לידה

אישה בהריון
בקיצור

1. מתי עושים זירוז? גיל ההריון נושק ל־42 שבועות; עיכוב גדילה תוך רחמי; מיעוט מי שפיר; רעלת הריון או סוכרת הריונית.

2. איך מזרזים? יש כמה שיטות: סטריפינג (הפרדת קרומים ידנית), קטטר בלוני (שמוחדר לצוואר הרחם), הורמון פרוסטגלנדין לריכוך צוואר הרחם ופיטוצין להתכווצות הרחם.

3. מה עדיף? השימוש בכל אחת מהשיטות תלוי במצבה של היולדת ובהתאם לשיקול דעתו של הרופא המטפל.

​​ברוך שלא עשני פילה...

משך ההריון משתנה בין יונקים שונים. בעוד שהפילה נושאת את עוברה במשך 22 (!) חודשים (בכל זאת הפילון שוקל כ־90 קילוגרמים בלידתו...), הרי שאוגרים ועכברים מושכים הריון לא מעבר לכ־20 יום (מתברר שלפעמים יש יתרון בלהיות עכבר).

אצל בני אדם ההריון אורך בערך 40 שבועות מאז הווסת האחרונה (שהתקיימה לפני הביוץ וההתעברות) ועד הלידה. למעשה, מועד הלידה התקין הוא בין שבוע 37 ועד שבוע 42 להריון. ואכן, אצל רוב הנשים תתפתח לידה באופן טבעי וספונטני בין שבועות אלה.

ומה אם לא?

לעתים התהליך מסרב להגיע למרות שגיל ההריון כבר ממש נושק לשבוע 42, או שקיימות סיבות אחרות לזרז לפני המועד: בעיות לעובר, כגון עיכוב גדילה תוך רחמי או מיעוט מי שפיר; או סיבות אימהיות, כגון רעלת הריון או סוכרת הריונית בלתי מאוזנת. במצבים הללו יחליט הרופא המטפל על זירוז או השראת לידה בשיטות מגוונות.

וזה מצליח?

ההצלחה תלויה בגורמים רבים, ובייחוד מדד הבשלות הצווארית: מהי הפתיחה של צוואר הרחם? מהי המחיקה? מהו מיקום צוואר הרחם (אחורי או קדמי)? מהו גובה החלק המוביל? מהי רכות הצוואר? כל הנתונים הללו נסכמים למדד בשלות הצוואר המכונה בישופ.

שמעתי שסקס יכול לעזור?

הרעיון בקיום יחסי מין בהריון הוא ברור: נוזל הזרע מכיל פרוסטגלנדינים טבעיים, שגורמים להתכווצויות הרחם ומסייעים בהכנת הרחם ללידה. אולם, מספר עבודות ניסו לבחון את ההשפעה של סקס לא מוגן (שיחשוף את היולדת לנוזל הזרע המכיל פרוסטגלנדינים) על משך הלידה ולא הראו קשר מובהק.

קבוצת חוקרים ממלזיה חילקה נשים לשתי קבוצות: קבוצה אחת של 108 נשים הרות קיבלה ייעוץ לקיים יחסי מין סמוך ללידה, וזאת לעומת קבוצת ביקורת של 102 יולדות שלא קיבלה ייעוץ כזה. רוב היולדות (יותר מ-60%) שקיבלו המלצה לקיים יחסי מין סמוך ללידה אכן ביצעו זאת, לעומת פחות מ־40% בקבוצת ההשוואה. יחד עם זאת לא היה כל הבדל בין הקבוצות לגבי מועד הלידה או תחילת לידה עצמונית. גם אורגזמה לא נמצאה כמזרזת לידה.

יכול להיות שסקס דווקא מסכן את ההריון?

סקס בלתי מוגן לא נמצא כגורם שמסכן את ההריון, ושיעור הסיבוכים כגון ניתוחים קיסריים או סיבוכים עובריים לא היה שונה בין הקבוצות.

מה לגבי שיטות טבעיות אחרות?

לא נמצאה עדות מחקרית לקשר מובהק בין הליכות או מאמצים לזירוז לידה. לא קיימים מחקרים מבוקרים שמראים יעילות של שיטות טבעיות נוספות לזירוז לידה כמו שיאצו, רפלקסולוגיה או הומאופתיה. יחד עם זאת נראה כי שיטות אלה לא יכולות להזיק.... 

ועכשיו לשיטות הפחות טבעיות:

• סטריפינג
• קטטר בלוני
• פרוסטגלנדינים
• פיטוצין

סטריפינג: הפרדת קרומים ידנית

על השיטה: סטריפינג היא שיטת זירוז מכנית ידנית. משתמשים בשיטה זו רק כאשר קיימת פתיחה מסוימת של צוואר הרחם, המאפשרת לרופא להכניס אצבע או שתיים ובתנועות סיבוביות לבצע הפרדה של קרומי השק העוברי מדפנות הרחם.

הפעולה גורמת לשחרור של פרוסטגלנדינים טבעיים (אנדוגניים) המביאים לשיפור התנאים הצווארים (מובילים להבשלת צוואר הרחם) ולצירים שיובילו לקידום תהליך הלידה. ייתכן פרק זמן של יממה ויותר עד תחילת צירים ולעתים נדרשת חזרה על הפעולה.

זה כואב? הפעולה עלולה להביא לתחושה של אי נוחות ואף לכאב. זה תלוי בפתיחה הקיימת, במידת הסטריפינג המבוצעת וכמובן בסף הכאב של היולדת. לא תמיד מדובר בפעולה עם אי נוחות משמעותית.

יעילות: בוצעו מספר מחקרים שהשוו שיטה זאת לשיטות תרופתיות של השראת לידה, והיא נמצאה שווה לשיטות האחרות מבחינת שיעור הניתוחים הקיסריים, הזיהומים והסיבוכים העובריים.

מחקרים מצאו שביצוע סטריפינג משבוע 37 היה קשור בפחות הריונות שנמשכו מעבר למצופה (מעבר לשבוע 42). החיסרון: סטריפינג גורם לאי נוחות של היולדת ולסיכון יתר לדימום.

קטטר בלוני

על השיטה: מחדירים קטטר דק (צינורית פלסטיק) לצוואר הרחם. לעתים משתמשים בקטטר עם שני בלונים.

ניפוח הבלון שבקצה הקטטר באמצעות נוזל מימי (סליין) יוצר לחץ על צוואר הרחם. הלחץ מעורר הפרשה של פרוסטגלנדינים וגורר התחלה של דינמיקה צווארית, דהיינו פתיחה של צוואר הרחם ומחיקה שלו. בדרך כלל לאחר החדרת הקטטר נשאר הבלון למשך 24-12 שעות (תלוי בסוג הבלון).

זה כואב? השיטה לא נוחה לעתים. אבל חשוב לציין שהיולדת יכולה לעשות הכל עם הבלון, כולל פיפי כמובן, כי הוא לא בשלפוחית השתן אלא בצוואר הרחם.

יעילות: מדובר על שיטה שנחשבת בטוחה וללא תופעות לוואי.

פרוסטגלנדינים לריכוך צוואר הרחם

על השיטה: פרוסטגלנדין הוא חומר ממשפחת ההורמונים המצוי ברקמות הגוף: בזרע, ברחם ועוד. הפרוסטגלנדינים גורמים להתכווצויות הרחם ומסייעים בהכנת הרחם ללידה. בזמן הלידה הם מרככים את צוואר הרחם ומקדמים את המחיקה והפתיחה שלו.

השימוש בפרוסטגלנדין נעשה באמצעות ג'ל, נר או טבליות, שמחדירים לתוך הנרתיק קרוב לצוואר הרחם. מטרת השימוש היא לגרום לשיפור בתנאים הצוואריים (בניקוד הבישופ) על ידי ריכוך של צוואר הרחם ועידוד התפתחותם של צירים.

זה כואב? תופעת לוואי עלולה להיות צירים תכופים וכואבים.

יעילות: התרופה הנחשבת יעילה.

פיטוצין (סינטוצינון)

על השיטה: מדובר על נגזרת סינתטית של הורמון האוקסיטוצין שמדמה את פעולתו. התרופה ניתנת באמצעות עירוי ומהווה חיקוי של הפעילות המכנית של הרחם על ידי חיקוי האוקסיטוצין, הגורם להתכווצויות ברחם.

זה כואב? בהעדר תנאים צוואריים תקינים הטיפול עלול להיות ממושך וכרוך באי נוחות עד כאב אם הצירים יהיו סדירים, ואף בשיעור מוגבר יחסית של ניתוחים קיסריים.

יעילות: הטיפול יעיל ביותר בעיקר לאחר שהתנאים הצוואריים טובים, דהיינו יש פתיחה כלשהי ומחיקה.

פרופ' אייל שיינר הוא יו"ר ועדת ההתמחות בבית חולים "סורוקה" בבאר שבע מקבוצת כללית