• בקשות למרפאה בקשות למרפאה
  • תור ללא סיסמה תור ללא סיסמה
  • תוצאות בדיקות תוצאות בדיקות
  • חיפוש שירותים חיפוש שירותים
  • רופא און־ליין רופא און־ליין
  • תשלום חוב מהיר תשלום חוב מהיר
  • רפואה דחופה רפואה דחופה
  • כללית מושלם כללית מושלם

פורסם בראשונה: 13.02.2011
עדכון אחרון: 08.11.2012

  • ד"ר דניאל בן דב
  • קטי קמחי קטי קמחי

טחורים בהריון: תוצאה כואבת למטען חורג

כל אישה חמישית תסבול מטחורים בהריון. ואם לא בהריון, אז אחרי הלידה. איך תדעי אם יש לך טחורים ואיך אפשר לטפל במפגע הבולט

​אם את לא סובלת מהם בזמן הריון את בת מזל, אבל זה לא אומר שלא תסבלי מהם אחרי הלידה. לכן חשוב שתדעי מהם טחורים ואיך לטפל בהם.

אישה בהריון נמצאת תחת הקטגוריה של קבוצת סיכון להופעת טחורים. כל אישה חמישית תפתח  טחורים בהריון, וזאת בעיקר בגלל העומס על גופה בשליש האחרון של ההריון. מובן שיש גם את העלייה בנפח הדם, עלייה ברמות הפרוגסטרון - שגורם בעקיפין להחלשת שרירי הגוף בכלל ולשרירי פי הטבעת בפרט - והרבה מאד לחץ: לחץ על הוורידים בפלג הגוף התחתון, לחץ העובר היושב על קרקעית האגן, לחץ הנוצר על הרחם ופי הטבעת בשל המשקל העודף ולחץ דם גבוה.

בקיצור, את את לחוצה באופן כללי ולא אוכלת נכון – רוב הסיכויים שתרצי לקרוא את המשך הכתבה הזו.

מה זה טחורים?

הטחורים הם ורידים המתנפחים באזור פי הטבעת ויכולים לבוא לידי ביטוי בכאב, בדימום,בעצירות, בעקצוץ, בגירוד ובנפיחות מקומית. בשלבים מתקדמים הטחורים הבולטים עלולים לגרום לכאבים בזמן ישיבה ו/או עמידה, התנפחות ודימום הנוצר בשל חיכוך תמידי עם הבגדים.

יש כמה דרגות חומרה והן יכולות להופיע ולעבור במהלך ההריון, אבל אצל רבות מהיולדות בלידה וגינלית (רגילה) מופיעים טחורים אחרי לידה בגלל הלחץ הגדול המופעל על כל שרירי רצפת האגן בזמן הלידה. אל דאגה, גם הם, כמו לאסי לרוב הם ישובו הביתה. חשוב להדגיש: אסור בתכלית האיסור לנסות ולדחוף את הטחורים לתוך פי הטבעת.

איך אני יכולה לדעת שיש לי טחורים?

בדרך כלל תגלי דימום טרי על נייר הטואלט או באסלה. לעתים הדימום מלווה בתחושת אי נוחות, גרד או כאבים בפי הטבעת, בעיקר במהלך מתן צואה. לעתים פשוט ממששים בליטה לא מוכרת מפי הטבעת.

טיפים לטיפול בטחורים:

מים
טיפ נפלא באופן כללי גם בהריון וגם אחרי לידה. במקרה של טחורים חשוב במיוחד שהצואה תהיה רכה וספוגית. הגורם החשוב ביותר הוא מניעת עצירות, שבמקרים רבים נגרמת מתכשירי ברזל בהריון. אסור השימוש בתכשירים משלשלים בהריון היכולים לגרום ללידה מוקדמת.

סיבים
בהמשך לטיפ הקודם, כיוון שאיכות הצואה שלך משפיעה באופן ישיר על מצב הטחורים חשוב לאכול מזון עשיר בסיבים המרככים את הצואה. המומלצים הם ירקות, פירות (מלבד בננה), דגנים מלאים וקטניות. מומלץ גם לשלב שמנים בריאים, בעיקר שמן זית, שמומלץ לשתות אותם בבוקר על בטן ריקה (בערך כף אחת). כמו כן מומלץ השימוש בסובין קלוי כתוסף מזון.

מגבונים
נכון, זה פחות אקולוגי אבל הימנעי משימוש בנייר טואלט השורט את האיזור הפגוע, והעדיפי במקומו מגבונים לחים (ניתן להשיג בבתי המרקחת מגבונים לחים מיוחדים לטחורים המכילים תמציות צמחים מרגיעות ומכווצות). הטוב ביותר הוא לרחוץ את המקום במים לאחר היציאה.

אמבטיות
רכשי לעצמך גיגית שבה תוכלי לשבת בנוחיות, והקפידי מדי יום על אמבטיית ישיבה במים קרירים. הקור מכווץ את כלי הדם ויוצר אלחוש מקומי מרגיע.

ישיבה
פני לעצמך זמן איכות בשירותים והקפידי שהעניינים ייעשו בצורה הנוחה והרגועה ביותר שאפשר. רצוי בשעה יומית קבועה המתאימה לסדר היום שלך. במקום ללחוץ את הצואה החוצה, הרפי את האגן ופי הטבעת ללא מאמצים יתרים. מאמץ לרוקן את המעיים מחמיר את מצב הטחורים ואם אכן התחלת לאכול ולשתות נכון – אין סיבה להתאמץ. לוקח לך יותר זמן? זה בסדר. אל תמהרי ותני למעיים לעשות את מה שהם יודעים לעשות.

משחות ונרות
משחות לטחורים חיצוניים ופתילות לטחורים פנימיים מביאים להקלה. הקפידי להשתמש בתכשירים ללא סטרואידים או המכילים שמן זית. ניתן להשתמש במאלחשים מקומיים, בקרם או בג'ל. 

גלגל ים
 אם קשה לך לשבת, גלגל ים קטן ומנופח היטב החוצץ בינך ובין המושב יכול לעזור.

שטיפה
המים מקלים על הכאב ועוזרים לשמור על אזור פי הטבעת נקי כך שלא יתפתחו זיהומים ודלקות באזור. לכן, למרות השימוש במגבונים וישראל שמתייבשת, שטפי את האזור כמה פעמים ביום.

רפואה משלימה
 דיקור סיני אסור בהריון מחודש חמישי והלאה. נטורופטיה או משחות טבעיות הנמכרות בבתי טבע יכולים לסייע משמעותית בתהליך ההחלמה רק אחרי הלידה.

פרוקטולוג
אם ניסית את כל ההצעות הקודמות ועדיין אינך חשה שום הקלה במצב, גשי לרופא ובקשי הפניה לפרוקטולוג.

מומלץ כחודשים  לאחר הלידה לפנות לפרוקטולוג על מנת לבדוק אם יש צורך בטיפול משלים לטחורים על מנת שלא ישובו בעתיד. כעשרה אחוזים מהנשים מפתחות פצע בפי הטבעת המכונה פיסורה ומצריך טיפול.

לקוחת כללית מושלם? 

את זכאית לארבע התייעצויות עם רופא מומחה בשנה (על ההתייעצות הרביעית להיות בתחום ההיריון). 
למידע נוסף לחצי כאן

בנוסף, את זכאית למגוון כיסויים על בדיקות שונות. 
למידע נוסף לחצי כאן

לקוחת כללית מושלם פלטינום? 

את זכאית לסל הריון כספי בשווי אלפי שקלים, למימוש על פי בחירתך​.
למידע נוסף לחצי כאן​​​​​​


ד"ר דניאל בן דב הוא מומחה בכירורגיה ורפואה דחופה ואף ברפואה אלטרנטיבית. הוא סגן מנהל מרכז לרפואה דחופה ומנהל מיון טראומה במרכז רפואי כרמל מקבוצת כללית