פורסם בראשונה: 12.04.2011
עדכון אחרון: 18.12.2014

  • דוקטור נועה זפרן ד"ר נועה זפרן
בדיקת שיניים חינם בכללית סמייל​
​בדיקות מקיפות לשליש הראשון של ההריון במור לאישה
עד 30% הנחה ללקוחות כללית מושלם במילוי קמטים ובוטוקס בכללית אסתטיקה​
​בהריון? בקשי מהאחות סרטוני הכנה לבדיקות למייל האישי
להורדת אפליקציית ההריון החדשה של כללית ​​​
​כללית רפואה משלימה, לחצי כאן לפתרונות!

תנשמי עמוק: הצירים מתחילים

צירים הם אחת הדרכים של הגוף לאותת לך שהוא מוכן ללידה. זה כואב? הו, כן. יש גם צירים לא אמיתיים? חיובי. ותודה לחווה שבגללה כולנו סובלות

צירי לידה
בקיצור

1. צירים הם ביטוי להתכווצות של שריר הרחם שנועדה לכוון את העובר לעבר תעלת הלידה.

2. בצירים אמיתיים תחושי התקשות קצבית סדירה של הרחם אחת ל־7-5 דקות עם הרפיה בין כל התקשות.

3. מרגישה כמה התכווצויות בודדות במהלך היום? סביר להניח שאלו צירים מדומים (ברקסון היקס).

עד שלא חווים את זה אי־אפשר להבין כאבים של צירים. בהתחלה זה נדמה לפעמים כמו כאבי מחזור, קטן עלינו. אבל כשמגיעים לשלב הקרוב ללידה, קשה להישאר אדישים - או בלי אפידורל.

מה זה בכלל צירים?

צירים הם ביטוי להתכווצות של שריר הרחם שנועדה לכוון את העובר לעבר תעלת הלידה.  

למה זה כואב?

נכון, לא כל התכווצות של שריר בגוף מלווה בכאב. צירים, לצערנו, כן. הסיבה לכך אינה ברורה לחלוטין, והועלו כמה אפשרויות:

• ירידה ברמת החמצון לשריר. ניתן להשוות את התהליך לכאבים בחזה המופיעים בעת התקף לב, אז יש חסימה של כלי־דם וירידה באספקת החמצן לשריר.

• לחץ על קצות עצבים באזור של צוואר הרחם והחלק התחתון של הרחם על־ידי סיבי השריר. זו התיאוריה המקובלת ביותר, בהתחשב בעובדה שהזרקה מקומית של חומר אלחוש מפחיתה את כאבי הצירים.

• מתיחה של צוואר הרחם במהלך הפתיחה.

• מתיחה של קרום הצפק (הקרום העוטף את דפנות חלל הבטן ואיברים בחלל הבטן) על גבי החלק העליון של הרחם. גירוי שלו כמו במקרה של דלקת התוספתן יכול לגרום לכאבי בטן חזקים.

​כל מה שאישה בהריון צריכה באפליקציה אחת!

"40 שבועות - אפליקציית ההריון האישית שלך בכללית" זמינה להורדה מכל מכשיר סלולרי. זהירות, זה ממכר!

להורדת האפליקציה חינם ב-iTunes

להורדת האפליקציה חינם ב-Google Play

40barcode.jpg 

עד כמה כואב זה כואב?

ציר כואב הוא בדרך־כלל מעל 15 מילימטר כספית. זוהי עוצמת הציר המינימלית הדרושה לתחילת השינוי בצוואר הרחם והחלק התחתון של הרחם לקראת תחילת לידה. 

מתי אנחנו יודעים שאלה "צירים האמיתיים"?

בדרך־כלל לא קשה לזהות צירים, גם אם זה ההריון הראשון שלך. בצירים אמיתיים תחושי התקשות קצבית סדירה של הרחם אחת לכמה דקות (בין 5 ל-7), עם הרפיה בין התקשות להתקשות. לעתים ההתקשות תלווה בכאב בגב או בלחץ בבטן התחתונה. תחושת הצירים המלווה בכאב לא תיעלם עם שינויים בתנוחה.

ואם אני לא בטוחה?

במקרה של ספק תוכלי להיעזר במידע המתקבל בבדיקה של רופא הנשים. הרופא יבצע בדיקה חיצונית שעשויה להצביע על פעילות הרחם, ובדיקה וגינלית שתראה שינויים אפשריים שחלו בצוואר הרחם. ייתכן שיהיה צורך להיעזר גם ברישום פעילות הרחם במוניטור.

צירים אמיתיים גורמים למחיקה ולפתיחה של צוואר הרחם. רוצה לדעת אילו סימנים מצביעים על לידה קרובה? לחצי כאן.

יש צירים לא אמיתיים?

לא בדיוק. הכאב הוא אמיתי, אבל ייתכן שהוא תוצאה של צירים שלא מובילים לקראת לידה - הם נקראים "ברקסטון היקס" או צירים מדומים. זה נכון שמדובר לגמרי בצירים, כלומר בהתכווצויות של הרחם, אבל הם לא סדירים והתדירות של ההופעה שלהם לא עולה בהדרגה.

כאשר מדובר בכמה התכווצויות בודדות במהלך היום סביר להניח שאלו צירי ברקסטון היקס. אם זה כואב מאוד וסדיר מאוד, וכמובן אם הצירים מלווים בהפרשה דמית או בירידת מים, יש לפנות לרופא.

איך אדע אם לא מדובר בצירים מוקדמים?

לידה מוקדמת מוגדרת כלידה לפני שבוע 37, עם אותם קריטריונים לפיהם מגדירים לידה רגילה: צירים סדירים ודינמיקה צווארית.

יש כמה גורמי סיכון ללידה מוקדמת, ובהם: הריון מרובה עוברים, היפרדות שליה, תהליך זיהומי, עבר מיילדותי הכולל לידה מוקדמת בעבר ופקטורים גנטיים. אם כבר עברת את שבוע 34 את יכולה להירגע, כי בשלב זה כבר אין נטייה של הרופאים להתערב ולנסות למנוע את הלידה.

איך בודקים בחדר הלידה אם הצירים מדומים או מוקדמים?

בחדר הלידה הקריטריונים ברורים יותר. ניתן לנטר צירים בשתי דרכים:

ניטור חיצוני: הניטור נעשה על בטן האישה מעל אזור הרחם. ניטור כזה מאפשר הערכה של תחילת מועד הציר, שיאו וסיומו. הוא אינו מאפשר הערכה של עוצמת הציר, אלא באופן יחסי לצירים של אותה אישה.

ניטור פנימי: קצה אחד של קטטר מוחדר דרך הנרתיק לתוך הרחם, והקצה הפנימי מחובר לחיישן לחץ. ניטור כזה מאפשר מדידה מדויקת של עוצמת הציר וחישוב "יחידות מונטבידאו", סיכום של עוצמת כל הצירים שחלו במהלך 10 דקות של בדיקה.

התחלה של לידה מופיעה במונטבידאו 120-80 (3 צירים ב־10 דקות של 40 מילימטר כספית). אין גבול ברור בין מצב של טרום לידה ללידה, התהליך הוא בדרך־כלל פרוגרסיבי.

בשלב השני של הלידה אפשר לראות צירים של 100-80 מיליגרם כספית ותדירות של עד חמישה צירים ב־10 דקות. משך הציר הוא 80-60 שניות והוא לא משתנה לאורך כל הלידה. משך הציר וההרפיה ועד הציר הבא מאפשר לעובר להתאושש ולקבל שוב דם מחומצן.

ד"ר נועה זפרן היא רופאה בכירה במחלקת נשים ויולדות במרכז הרפואי "העמק" מקבוצת כללית. היא משיבה על שאלות בפורום הריון ולידה כאן באתר כללית