• בקשות למרפאה בקשות למרפאה
  • תור ללא סיסמה תור ללא סיסמה
  • תוצאות בדיקות תוצאות בדיקות
  • חיפוש שירותים חיפוש שירותים
  • רופא און־ליין רופא און־ליין
  • תשלום חוב מהיר תשלום חוב מהיר
  • רפואה דחופה רפואה דחופה
  • כללית מושלם כללית מושלם

פורסם בראשונה: 12.04.2011
עדכון אחרון: 12.04.2011

  • ד"ר נועה זפרן

תנשמי עמוק: הצירים מתחילים

צירים הם אחת הדרכים של הגוף לאותת לך שהוא מוכן ללידה. זה כואב? הו, כן. ותודה לחווה שבגללה כולנו סובלות

אישה בצירים

עד שלא חווים את זה לא מבינים מהו כאב של צירים. בהתחלה זה נדמה לפעמים ככאבי מחזור, קטן עלינו. אבל כשמגיעים לשלב הקרוב ללידה, קשה להישאר אדישים או בלי אפידורל.

מה זה בכלל צירים?

צירים הם ביטוי להתכווצות של שריר הרחם שנועדה לכוון את העובר לעבר תעלת הלידה.  

למה זה כואב?

נכון, לא כל התכווצות של שריר בגוף מלווה בכאב. צירים, לצערנו, כן. הסיבה לכך אינה ברורה לחלוטין, והועלו כמה סברות:

• ירידה ברמת החמצון לשריר (ניתן להשוות את התהליך לכאבים בחזה המופיעים בעת התקף לב, אז יש חסימה של כלי דם וירידה באספקת החמצן לשריר).

• לחץ על קצות עצבים באזור של צוואר הרחם והחלק התחתון של הרחם על ידי סיבי השריר. זו התיאוריה המקובלת ביותר, בהתחשב בעובדה שהזרקה מקומית של חומר אלחוש מפחיתה את כאבי הצירים.

• מתיחה של צוואר הרחם במהלך הפתיחה.

• מתיחה של קרום הצפק (הקרום העוטף את דפנות חלל הבטן ואיברים בחלל הבטן) על גבי החלק העליון של הרחם (גירוי שלו כמו במקרה של דלקת התוספתן יכול לגרום לכאבי בטן חזקים).

עד כמה כואב זה כואב?

ציר כואב הוא בדרך כלל מעל 15 מ"מ כספית. זוהי עוצמת הציר המינימלית הדרושה לתחילת השינוי בצוואר הרחם והחלק התחתון של הרחם לקראת תחילתלידה.

מתי אנחנו יודעים שאלה "הצירים האמיתיים" שיובילו אותנו ללידה?

בדרך כלל אין קושי לזהות צירים, גם אם זהו הריונך הראשון.
בצירים אמיתיים תחושי התקשות קצבית סדירה של הרחם אחת לכמה דקות (7-5 דקות), עם הרפיה בין התקשות להתקשות. לעתים תלווה התקשות זו בכאב בגב או בלחץ בבטן התחתונה. תחושת הצירים המלווה בכאב לא תיעלם עם שינויים בתנוחה.

ואם אני לא בטוחה?

במקרה של ספק תוכלי להיעזר במידע המתקבל בבדיקתו של רופא הנשים. הרופא יבצע בדיקה חיצונית שעשויה להצביע על פעילות הרחם, ובדיקה וגינלית שתראה שינויים אפשריים שחלו בצוואר הרחם. יתכן שיהיה צורך להיעזר גם ברישום פעילות הרחם במוניטור. צירים אמיתיים הם כאלה הגורמים למחיקה ולפתיחה של צוואר הרחם. רוצה לדעת אילו סימנים מצביעים על לידה קרובה? לחצי כאן.

יש צירים לא אמיתיים?

לא בדיוק. הכאב הוא אמיתי, אבל ייתכן שהוא תוצאה של צירים שאינם מובילים לקראת לידה. צירים כאלה נקראים צירי ברקסטון היקס או צירים מדומים. אמנם מדובר לגמרי בצירים, כלומר בהתכווצויות של הרחם אך הם אינם סדירים ותדירות הופעתם אינה עולה בהדרגה. כאשר מדובר בכמה התכווצויות בודדות במהלך היום סביר להניח שאלו צירי ברקסטון היקס. אם זה כואב מאוד וסדיר מאוד, וכמובן אם הצירים מלווים בהפרשה דמית או בירידת מים, יש לפנות לרופא.

איך אדע אם לא מדובר בצירים מוקדמים?

לידה מוקדמת מוגדרת כלידה לפני שבוע 37. הקריטריונים שלפיהם מגדירים לידה מוקדמת דומים לאלה של לידה רגילה: צירים סדירים ודינמיקה צווארית. יש כמה גורמי סיכון ללידה מוקדמת, ובהם: הריון מרובה עוברים, היפרדות שליה, תהליך זיהומי, עבר מיילדותי הכולל לידה מוקדמת בעבר, פקטורים גנטיים. בסך הכל אם כבר עברת את שבוע 34, את יכולה להירגע כי בשלב זה כבר אין נטייה של הרופאים להתערב ולנסות למנוע את הלידה.

איך בודקים בחדר הלידה אם הצירים מדומים או מוקדמים?

בחדר הלידה הקריטריונים ברורים יותר. ניתן לנטר צירים בשתי דרכים:

• ניטור חיצוני: הניטור נעשה על בטן האישה מעל אזור הרחם. ניטור כזה מאפשר הערכה של תחילת מועד הציר, שיאו וסיומו. הוא אינו מאפשר הערכה של עוצמת הציר, אלא באופן יחסי לצירים של אותה אישה.

• ניטור פנימי: קצה אחד של קטטר מוחדר דרך הנרתיק לתוך הרחם, והקצה הפנימי מחובר לחיישן לחץ. ניטור כזה מאפשר מדידה מדויקת של עוצמת הציר וחישוב "יחידות מונטבידאו", סיכום של עוצמת כל הצירים שחלו במהלך 10 דקות של בדיקה.

התחלה של לידה מופיעה במונטבידאו 120-80 (3 צירים ב-10 דקות של 40 מ"מ כספית). אין גבול ברור בין מצב של טרום לידה ללידה, התהליך הוא בדרך כלל פרוגרסיבי.

בשלב השני של הלידה אפשר לראות צירים של 100-80 מ"ג כספית ותדירות של עד 5 ב-10 דקות. משך הציר הוא 80-60שניות ואינו משתנה לאורך כל הלידה. משך הציר וההרפיה ועד הציר הבא מאפשר לעובר להתאושש ולקבל שוב דם מחומצן. ​