פורסם בראשונה: 10.01.2011
עדכון אחרון: 27.09.2015

  • צוות אתר כללית צוות אתר כללית

שבוע 9

גם השדיים שלך משתנים. מה עובר עלייך, מה עובר על העובר ואילו בדיקות מומלץ לעשות בשבוע 9 להריון
שבוע 9

​​מה עובר עלייך?

או יותר נכון - מה עובר על השדיים שלך? הם גדלים ומתמלאים וגם הופכים רגישים יותר. האזור מסביב לפטמות הופך לכהה יותר, והבליטות הקטנות שתמיד היו שם הופכות בולטות יותר. אם את בעלת עור בהיר, יכול להיות שתראי שהוורידים באזור מודגשים יותר. צפירת הרגעה: זה בסדר - הספקת הדם לכל הגוף שלך, לא רק לשדיים, מוגברת עכשיו.

וכמו כן, אם את מוצאת את עצמך בוכה באופרות סבון - שלא לומר בפרסומות שמשודרות באמצע - זה גם בסדר. לא רק השדיים שלך רגישים עכשיו, גם את רגישה מהרגיל. אלה ההורמונים, תאשימי אותם!

​כל מה שאישה בהריון צריכה באפליקציה אחת!

"40 שבועות - אפליקציית ההריון האישית שלך בכללית" זמינה להורדה מכל מכשיר סלולרי. זהירות, זה ממכר!

להורדת האפליקציה חינם ב-iTunes

להורדת האפליקציה חינם ב-Google Play

אפליקציית ההריון של כללית 

מה עובר על העובר?

הבריון שלך (או הבריונית) מתנשאים עכשיו לגובה של כ־2.3 סנטימטרים ושוקלים כשני גרם. אצבעות הידיים והרגליים כבר ברורות יותר, אבל עדיין מחוברות ביניהן בקרומים של עור.

השבוע מתחילים להיווצר המפרקים העיקריים - גם המרפקים והברכיים. גם הסרעפת - השריר שממלא תפקיד חשוב בפעולת הנשימה - מתחילה להתפתח.

בדיקות מומלצות

1. מידע גנטי - אם לא קיבלת עד עכשיו מידע גנטי רלוונטי למוצא שלך ושל אבי התינוק, כולל הפניה לבדיקות סקר למחלות תורשתיות - מומלץ שתעשי זאת עכשיו. לזימון תור לאחות מידע גנטי לחצי כאן.

במהלך הפגישה תדפיס לך האחות דוח ממוחשב, ולפיו תוכלי לדעת אילו בדיקות לנשאות של מחלות גנטיות מומלצות לך ולאב. אם בדיקה אחת או יותר ייצאו חיוביות, כלומר תימצא נשאות אצל אחד מכם - תופנו להמשך בירור.

מדוע הבדיקות חשובות כל כך? גם כשאין היסטוריה משפחתית לכך, קיים בכל הריון סיכון קטן שייוולד תינוק עם מחלה או עם מום. בעזרת בדיקות הסקר הגנטיות, שמותאמות למוצא של בני הזוג, ניתן כיום לגלות עוד לפני ההריון, או כבר בשלב מוקדם מאוד שלו, נשאות לכמה מחלות קשות העוברות בתורשה ועלולות להימצא אצל העובר.

רוצה לדעת עוד? קראי את המדריך לבדיקות גנטיות.

​שימי לב!

מומלץ לקבוע כבר עכשיו או ממש בקרוב תור לבדיקת שקיפות עורפית אותה ניתן לבצע בין השבוע ה-11 לשבוע ה-13 ו-6 ימים. היכן אפשר להיבדק? איך מזמינים תור? כמה עולה הבדיקה? האם צריך הפניה? הכנו לך מדריך שיענה לך על כל השאלות החשובות

2. בדיקות דם ושתן
בפגישה הראשונה לאחר שווידאת כי את בהריון, יעבור איתך הרופא על ההיסטוריה הרפואית שלך, על אורח החיים שלך, ויבדוק את משקל גופך.

בנוסף, יפנה אותך הרופא לסדרת בדיקות מעבדה שגרתיות: ספירת דם, בדיקת סוג הדם ונוגדנים ל־Rh, בדיקת דם לסוכר בצום, בדיקת שתן לכללית ולתרבית ובדיקת VDRL (לגילוי עגבת).

לעיתים יוסיף הרופא עוד בדיקות לפי שיקול דעתו, כמו למשל מצב חיסוני לווירוסים מסוימים (כמו CMV, HBV, HIV), תפקודי בלוטת התריס או בדיקות אחרות בהתאם למצבך הרפואי. 

הבדיקות יתבצעו ללא עלות במרכז לבריאות האישה או במרפאה. לזימון תור לבדיקות דם במרפאה לחצי כאן, או צרי קשר עם המרפאה או עם מרכז בריאות האישה שבהם תרצי להיבדק.

3. אולטרסאונד ראשון
הבדיקה מתבצעת באמצעות מכשיר אולטרסאונד המשדר גלי קול אל תוך הבטן (לרחם) באמצעות מתמר המחובר אליו. ההד המוחזר מן העובר, השליה ומי השפיר נקלט במתמר, מתורגם לתמונה ומועבר בזמן אמיתי למסך.

האולטרסאונד נעשה בגישה בטנית או בגישה נרתיקית או בגישה משולבת, לפי שיקול דעתו של הרופא. בשבועות מוקדמים של ההריון הגישה תהיה לרוב נרתיקית.

באולטרסאונד הראשון בודק הרופא את מקומו של שק ההריון (בתוך הרחם או מחוצה לו), את הדופק של העובר (כדי לוודא שהוא חי), את מספר העוברים ואת גיל ההריון.

הכנה לבדיקת אולטרסאונד

לכל סרטוני בדיקות ההריון >

החל מהשבוע השישי להריון ניתן למדוד את הקוטר של שק ההריון ואת קוטר העובר, וכך לקבוע, בדרגת דיוק גבוהה יחסית (סטייה של מספר ימים בלבד), את גיל ההריון.

הבדיקה מבוצעת ללא תשלום במרכזי בריאות האישה של כללית או במרפאות. לזימון תור צרי קשר ישירות עם המקום שבו תרצי להיבדק או חייגי 2700*. לא ניתן לזמן דרך מספר זה תורים לבדיקות אולטרסאונד שליש ראשון המתקיימות במחוזות דרום ואילת. 

את יכולה להיעזר במנוע החיפוש שבקצה העליון של העמוד לקבלת מידע על המרפאות ועל המרכזים לבריאות האישה שבהם ניתן להיבדק. דוגמה לחיפוש: "אולטרסאונד נשים בירושלים".

יש לך עוד שאלות? אנחנו ממליצים שתקראי את המדריך הזה. 

4. מעקב אחות
אחת לחודש עד השבוע ה־36 ואחת לשבועיים החל מהשבוע ה־36 ועד השבוע ה־40, תבדוק לך האחות מספר מדדים: לחץ דם, משקל, חלבון בשתן ובצקות.

הבדיקות יבוצעו אצל האחות במרכזי בריאות האישה או בטיפות חלב. לזימון תור חייגי 2700*, או צרי קשר ישירות עם סניף טיפת חלב או עם מרכז בריאות האישה שבהם תרצי להיבדק.

אם את בהריון ראשון, כללית מציעה לך הריון בליווי אישי - ליווי צמוד של אחות הריון לכל השאלות והתהיות שמתעוררות אצלך במהלך שבועות ההריון. לזימון תור לאחות ליווי הריון (בהריון ראשון בלבד) לחצי כאן.

העלייה המומלצת במשקל במהלך ההריון וגם קצב העלייה משתנים בין יולדת ליולדת. עלייה חריגה במשקל או העדר עלייה במשקל תחייב לעתים בירור נוסף.

אז כמה צריך לעלות במשקל במהלך הריון?

BMI לפני הריון

מצב ה־BMI

תוספת רצויה

מתחת ל־18.5​תת־משקל​18-12.5 קילוגרם​
24.9-18.5​משקל תקין​16-11.5 קילוגרם​
29.9-25​עודף משקל​11.5-7 קילוגרם​
גדול מ־30​השמנה​9-5 קילוגרם
 

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

בהריון?

כללית פלטינום מעניקה לך סל הריון בשווי של עד 8,000 ש"ח

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל