פורסם בראשונה: 10.01.2011
עדכון אחרון: 10.01.2011

בדיקת שיניים חינם בכללית סמייל​
​בדיקות מקיפות לשליש הראשון של ההריון במור לאישה
עד 30% הנחה ללקוחות כללית מושלם במילוי קמטים ובוטוקס בכללית אסתטיקה​
​בהריון? בקשי מהאחות סרטוני הכנה לבדיקות למייל האישי
להורדת אפליקציית ההריון החדשה של כללית ​​​
​כללית רפואה משלימה, לחצי כאן לפתרונות!

שבוע 9

האצבעות מחוברות בקרומים • מה עובר עלייך, מה עובר על העובר ואילו בדיקות מומלץ לעשות בשבוע 9 להריון

​​מה עובר עלייך?

או יותר נכון - מה עובר על השדיים שלך? הם גדלים ומתמלאים וגם הופכים רגישים יותר. האזור מסביב לפטמות הופך לכהה יותר, והבליטות הקטנות שתמיד היו שם הופכות בולטות יותר. אם את בעלת עור בהיר, יכול להיות שתראי שהוורידים באזור מודגשים יותר. צפירת הרגעה: זה בסדר - הספקת הדם לכל הגוף שלך, לא רק לשדיים, מוגברת עכשיו.

וכמו כן, אם את מוצאת את עצמך בוכה באופרות סבון - שלא לומר בפרסומות שמשודרות באמצע - זה גם בסדר. לא רק השדיים שלך רגישים עכשיו, גם את רגישה מהרגיל. אלה ההורמונים, תאשימי אותם!

מה עובר על העובר?

העובר שלך כבר שוקל כ־30 גרם, אורכו כשלושה סנטימטרים, והוא פעיל ביותר.

אף שכבר נוצרו השחלות או האשכים, לא ניתן לראות בשלב הזה איברי מין חיצוניים. לכן, עדיין מוקדם לבצע בדיקת אולטרסאונד ​לאבחון מין העובר.

אצבעות הידיים והרגליים ברורות יותר, אך מחוברות עדיין בקרומי עור. המפרקים העיקריים נוצרים עכשיו: מרפקים, ברכיים, ירכיים וכו'. זהו גם הזמן שבו מתחילה להיווצר הסרעפת, שבחיים שמחוץ לרחם תמלא תפקיד חשוב בתהליך הנשימה. 

בדיקות מומלצות

1.  בדיקות גנטיות

2. אולטרסאונד דופק
בדיקה זו יש לבצע רק פעם אחת בין השבוע ה-6 ל-9.הבדיקה מתבצעת באמצעות מכשיר אולטרסאונד המשדר גלי קול אל תוך הבטן (לרחם) באמצעות מתמר המחובר אליו. ההד המוחזר מן העובר, השליה ומי השפיר נקלט במתמר, מתורגם לתמונה ומועבר בזמן אמיתי למסך.

קיימים שני סוגים עיקריים של מתמרים: 
במתמר הווגינלי ייעשה שימוש בעיקר בתחילת ההריון. 
המתמר הבטני משמש לאיבחון בהמשך ההריון.

מה אפשר לראות בבדיקה? 

החל מהשבוע השישי להריון ניתן למדוד את הקוטר של שק ההריון ואת קוטר העובר ובדרך זו לקבוע, בדרגת דיוק גבוהה יחסית, את גיל ההריון. בבדיקה זו ניתן לזהות לראשונה דופק של העובר. ניתן גם לקבוע את מיקום ההריון, בתוך הרחם או מחוץ לרחם. ניתן גם לראות אם יש ברחם יותר מעובר אחד.

בשבועות אלו ניתן לקבוע את גודל העובר על ידי מדידת המרחק בין ראש העובר לעכוזו (CRL). בדרך זו ניתן לקבוע את גיל ההריון, בטעות של ימים ספורים בלבד. כך למשל יהיה המרחק בין הראש לעכוז בשבוע 7 כ-10 מילימטר ובשבוע 10 כ-35 מילימטר.

בדיקת האולטרסאונד תכלול גם את סקירת איברי האגן שלך ותתרכז בעיקר בשלילת הימצאותם של גידולים שחלתיים, ציסטות שחלתיות וכו'.

3. ספירת דם כללית 
ספירת הדם הכללית להמוגלובין ומספר הטסיות מבוצעת בפנייה הראשונה למעקב הריון ולפחות פעם נוספת בשבועות 28-24.

מטרת הבדיקה היא לאמוד את ההמוגלובין ואת מספר הטסיות בדם. הכדוריות האדומות בדמך מכילות המוגלובין שהינו חלבון בעל כושר קשירה של חמצן. באמצעות הכדוריות האדומות (המוגלובין) החמצן מועבר לאזורי גופך השונים וכמובן גם לעובר. על פי בדיקת ההמוגלובין בדמך ניתן לזהות אנמיה (חסר דם). 

אנמיה הינה תופעה שכיחה בהריון וכדי למנוע את הופעתה, ימליץ לך רופא הנשים שלך לכלול בתזונתך מאכלים עשירים בברזל. כדי להשלים את מאגרי הברזל בגופך, ימליץ לך רופא הנשים גם על נטילת כדורי ברזל וחומצה פולית. לטסיות (טרומבוציטים) בדמך תפקיד במנגנון קרישת הדם. ספירת הדם אמורה לגלות חריגות מהערכים הנורמליים של הטסיות ולהצביע על בעיות קרישה אפשריות. חריגה כזו תחייב בירור מקיף שיוצע לך על־ידי הרופא.

4. בדיקת סוג דם ו-Rh 
בדיקה זו יש לבצע רק פעם אחת בהריון בין שבוע 6 לשבוע 10. בבדיקה מזהים את סוג הדם שלך וגם אם יש לך Rh שלילי או חיובי.

Rh הוא חלבון הנמצא על פני שטח תאי הדם האדומים שלך. ל- 85 אחוז מהאנשים יש חלבון כזה (בעלי Rh חיובי) ול-15 אחוז אין חלבון כזה (בעלי Rh שלילי). אם יש לך Rh שלילי ובן זוגך בעל Rh חיובי, יש סיכוי שהעובר יהיה בעל Rh חיובי. בכל הריון יש מעבר של תאי דם עובריים אל האם וקיים חשש שמעבר זה יגרום לתגובה חיסונית מזיקה כלפי עוברך. התוצאה עלולה להיות אנמיה (חסר דם) של העובר שתביא אף למותו. אם תזוהי כבעלת Rh שלילי, תעברי בדיקות לוודא אם לא פיתחת נוגדנים כנגד Rh. בדיקה ראשונה (בדיקה על שם קומבס) תבוצע בביקורך הראשון ובדיקה שנייה בשבוע 24 עד 28 להריון. אם לא פיתחת נוגדנים, תקבלי זריקת חיסון בשבוע 28 להריון. אם ביצעת בדיקת סיסי שליה או בדיקת מי שפיר - תקבלי זריקת חיסון לאחר בדיקות אלו.

5. בדיקת שתן לכללית ולתרבית 
בדיקות אלה יש לבצע רק פעם אחת בין שבוע 6 לשבוע 12. בדיקת השתן הכללית מזהה את מרכיבי השתן השונים. בבדיקה זו יזהו, בין היתר, נוכחות של סוכר וחלבון בשתן. הבדיקה בדרך כלל מהירה ומבוצעת באמצעות מקלון מיוחד שנטבל בדגימת שתן שאותה תתבקשי למסור. הבדיקה תתבצע במהלך כל פגישה למעקב הריון. לבדיקה זו חשיבות באיתור המוקדם של הפרעות בתפקוד הכליה, רעלת הריון, סוכרת בהריון וכו'.

בדיקת השתן לתרבית נועדה לאתר זיהומים בדרכי השתן. שכיחות הזיהומים בדרכי השתן בהריון גבוהה. זיהומים אלו עלולים לגרום לסיבוכי הריון שונים ובהם לידות מוקדמות. הבדיקה תינתן בתנאים מיוחדים שיוסברו לך על ידי הצוות הרפואי.

תוצאות הבדיקה יתקבלו לאחר ימים אחדים. הימצאות זיהום חידקי (בקטריאלי) בדרכי השתן תחייב טיפול אנטיביוטי (המותר בהריון).

6. לחץ דם
לחץ דמך יימדד בכל בדיקה במהלך המעקב השגרתי שתבצעי בהריונך. ערכי לחץ הדם משתנים רק מעט במהלך ההריון. במחצית הראשונה של ההריון צפויה ירידה קלה בלחץ הדם ולאחר מכן עלייה קלה שתימשך עד ללידה. בשלבים מתקדמים של הריונך יכולה להתרחש ירידה חדה בלחץ הדם תוך שכיבה על גבך. במצב זה הרחם לוחץ על הורידים הגדולים בגופך (בעיקר על הווריד הנבוב (הווריד הגדול ביותר בגופך) וכתוצאה מכך יפחת באופן משמעותי נפח הדם המגיע ללב. הפחתה זו בנפח הדם החוזר ללב עלולה להביא לירידה מקבילה גם בנפח הדם שמוזרם מהלב ולירידה בלחץ הדם. העדיפי את תנוחת המנוחה כשאת שוכבת על צדך השמאלי.

עלייה חדה או הדרגתית בלחץ הדם בכל שלבי ההריון תחייב דיווח לרופא הנשים שלך ובירור שיכלול בדרך כלל הערכה של העלייה במשקלך, אבחון נוכחות בצקות, בדיקות דם ושתן והערכת מצב העובר.

7. שקילה 
ק
רוב לוודאי שתישקלי בכל ביקורת שתעשי במהלך ההריון. עלייה חריגה במשקל או העדר עלייה במשקל תחייב לעתים בירור נוסף. העלייה הממוצעת במשקל במהלך ההריון היא 13-12 קילוגרם. בשליש הראשון של ההריון העלייה הממוצעת במשקל היא של קילוגרם לחודש. סך הכל העלייה במשקל במהלך ההריון וגם קצב העלייה משתנים במידה רבה בין יולדת ליולדת. תוצאות הריון טובות מתקבלות גם בקבוצות היולדות עם עלייה גדולה במשקל וגם באלו עם עלייה קטנה במשקל. צבירת המשקל המומלצת בהריון תהיה נמוכה יותר בנשים עם משקל יתר וגבוהה יותר בנשים עם תת משקל.

לאחר הלידה לא חוזרים מיד למשקל הבסיסי שלפני ההריון. יולדות עוזבות את בית החולים במשקל גבוה בכארבעה קילוגרם מזה ששקלו לפני ההריון. עיקר הירידה במשקל, לאחר הלידה, תתרחש בשבועיים הראשונים שלאחר הלידה. הירידה במשקל, לאחר הלידה, של נשים ולדניות (שזו לא לידתן הראשונה) תהיה מתונה יותר. להנקה אין כמעט השפעה על הירידה במשקל לאחר הלידה. ​