• בקשות למרפאה בקשות למרפאה
  • תור ללא סיסמה תור ללא סיסמה
  • תוצאות בדיקות תוצאות בדיקות
  • חיפוש שירותים חיפוש שירותים
  • רופא און־ליין רופא און־ליין
  • תשלום חוב מהיר תשלום חוב מהיר
  • רפואה דחופה רפואה דחופה
  • כללית מושלם כללית מושלם

פורסם בראשונה: 22.05.2006
עדכון אחרון: 14.06.2010

  • ד"ר יריב גדעוני

צילום רחם: לא נעים, לא נורא

נשים רבות מתלוננות על הבדיקה הפולשנית לבירור ליקויי פוריות. כמו כל בדיקה גינקולוגית צילום רחם הוא לא הכי נעים, אבל לרוב לא מכאיב. והיי, תתעודדו, לפעמים נכנסים בעקבותיו להריון

נשים מופנות לצילום רחם בדרך כלל לקראת או במהלך טיפולי פוריות כדי לברר האם הן סובלות מבעיות פוריות.

בעיות פוריות יכולות לנבוע מהפרעה בביוץ, מבעיה זכרית (העדר זרע, ספירת זרע  ירודה או פגיעה מורפולוגית בזרע) מבעיה מכנית (במבנה הרחם, החצוצרות  והאגן) או ליקוי פוריות מסיבה בלתי ידועה. הפרעת ביוץ ניתן לשלול בעזרת אולטרסאונד ובדיקות דם להורמונים. בעיה  אצל הגבר ניתן  לבדוק  בבדיקת זרע ואילו בירור הבעיה המכנית נעשה באמצעות  צילום רחם או היסטרוסקופיה.

סביב צילום רחם נוצרו הרבה מיתוסים והפורומים באינטרנט עמוסים לעייפה בחוויותיהן  של מטופלות שעברו את הבדיקה בסבל רב. קשה יותר למצוא הסברים טובים על אופן הבדיקה, תופעות הלוואי והתחושות במהלך הבדיקה. בעבודה שנעשתה על ידי הצוות הסיעודי במרכז בריאות האישה בהרצליה, נמצאה  התאמה בין הסברים מקדימים לבדיקה לבין ירידה ברמת הכאבים במהלך הבדיקה  ולאחריה. אז הנה לפניכן מידע והסברים לקראת הבדיקה:

האם צריכים לעבור הרדמה מקומית?

צילום רחם מתבצע במכון רנטגן, תחת שיקוף רנטגן ואינו כרוך בהרדמה או בהכנה  מיוחדת, פרט להמלצה לנטילת כדור משכך כאבים (לא מקבוצת הנקסין/וולטרן)  והימנעות מיחסי מין מהווסת ועד לבדיקה. הבדיקה מתבצעת בדומה לבדיקה גינקולוגית רגילה, תוך שימוש בספקולום (מרחיב  לנרתיק) ואחת מתופעות הלוואי השכיחות הינה אי־נוחות. לכן חשוב מאוד שהנבדקת תשתף פעולה.

האם צפויים דימומים?

צוואר הרחם הוא אזור מעבר בין הנרתיק המצופה רירית אפיתל העמיד בחיכוכים  ובין חלל הרחם המצופה ברירית עדינה. כיוון שהבדיקה כוללת ניקוי הנרתיק  וצוואר הרחם עם החדרה של קטטר הבדיקה לצוואר, ייתכנו דימומים הנובעים  מצוואר הרחם (הדימום לרוב איננו מהרחם עצמו והוא נובע מהפגיעה בצוואר).

נוסף על כך, לצורך הבדיקה בדרך כלל אוחזים בצוואר במכשיר בעל שתי  שיניים. תפיסה זו לעתים כואבת במקצת, ולפעמים נגרם בעקבותיה דימום קל מנקודות האחיזה בצוואר הרחם. מאחר שהנרתיק והצוואר מחוטאים בשימוש בתמיסת יוד, בנוסף לאפשרות לדימום  מהצוואר ייתכנו הפרשות חומות לאחר הבדיקה. אם ההפרשות נמשכות כיממה מהבדיקה, אין מקום לדאגה. לאחר החדרת הקטטר לצוואר הרחם, מוציאים את הספקולום ותחושת אי־הנוחות משתפרת.

איזה חומר מזריקים לרחם?

בשלב השני של הבדיקה, מזריקים לרחם חומר ניגוד ומשקפים את הרחם והחצוצרות. החדרת חומר הניגוד נעשית לאיטה על ידי רופא הנשים, תוך הסתכלות על מסך השיקוף. בשלב זה, ייתכן שהאישה תחוש בלחץ בבטן התחתונה. החלק הזה של הבדיקה נמשך מספר דקות בודדות ותחושת הלחץ לרוב חולפת עם סיום הזרקת חומר הניגוד.

צילום רחם

יש כאבים אחרי הבדיקה?

בסיום צילום רחם יוצאו כל המכשירים ולעתים תימשך ההפרשה החומה עוד מספר שעות. ייתכן שהכאב ימשך גם הוא זמן מה, אך לרוב יחלוף עוד לפני שתספיקי לסיים  להתלבש.

אם ההפרשה דמית, הכאבים לא חולפים או אף גוברים, מופיע חום סיסטמי ואת סובלת מכאבים עזים בבטן התחתונה - יש לפנות לרופא.

יש נשים שאחרי צילום רחם מצליחות להיכנס להריון. מה הסיבה לכך?

לעתים ליקוי הפוריות נובע מחסימה של החצוצרות בפקק שעשוי מריר וחיידקים. הפקק הזה מונע את הפגישה המיוחלת בין הביצית לזרע. במהלך הבדיקה, חומר הניגוד המוזרק דרך החצוצרות שוטף את החסימה לחלל הבטן. פעולה זו למעשה פותחת את החסימה ולא מעט נשים מצליחות להרות בעקבות הבדיקה ללא צורך בטיפולי פוריות. אולם נשים אחרות עלולות לסבול מדלקת באגן בעקבות אותו פקק רירי, וזו הסיבה  שבדרך כלל הרופאים ממליצים לאישה לקחת אנטיביוטיקה.

ולסיכום?

צילום רחם הוא בדיקה קצרה יחסית, היא אינה נעימה אך ברוב המקרים אינה מכאיבה והיא חיונית להמשך הטיפול.

ד"ר יריב גדעוני הוא מומחה לפריון ומיילדות במרכזי בריאות האישה של כללית בהרצליה, נתניה ואלפי מנשה ​