פורסם בראשונה: 23.10.2006
עדכון אחרון: 02.08.2007
  • ד"ר דניאל דליות ד"ר דניאל דליות

ידידו הטוב של הזקן

לקריאה נוחה
התעסוקה הכרוכה בטיפול בכלב מעודדת פעילות מנטאלית ופיסית ותורמת לשימור יכולות מנטליות ופיסיות. גם אדם תשוש וסיעודי יכול לקבל מהכלב שמחת חיים ורוגע ולשפר את איכות חייו
זקן וכלב

הכלב הוא בעל חיים מקסים. נ-ק-ו-ד-ה. סוד הקסם האישי שלו טמון בעץ האבולציוני  ובזכות היותו נצר לזאב. כל הטוב שבכלב בא מהזאב.

הזאב? הטורף המפחיד מסיפורי הילדים??? הדמות הרעה בכיפה אדומה???

למרות השם הרע שיצא לו, הזאב הוא יצור מקסים. כל תכונותיו הנפלאו - החוכמה, יכולות ביצוע מדהימות, חוש ריח, חוש התמצאות ואהבת המשחק - הועברו ממנו לכלב. אגב, ההכלב צמח מהזאב ככל הנראה במסלול אבולוציוני ישיר, מבלי שבעלי חיים אחרים ממשפחת הכלביים, כמו התן והצבוע, יקחו חלק בסיפור התהוותו.
בניגוד לזאב, הכלב דווקא נהנה מיחסי ציבור טובים גם בעולם הספרות ובקולנוע ולא רק הודות ללאסי. ``מגילת סן מיקלה`` של אקסל מונטה, ``קשטנקה`` של צ`כוב, ``מאחורי הגדר`` של ביאליק, ``סיפור פשוט`` של עגנון ו``מישהו לרוץ עמו`` של דוד גרוסמן הם חלק מהדוגמאות. בכולם  הכלב הוא אח ורע, הוא חש אותך ואתה חש אותו.   הכלב נהנה בצדק מדימוי חיובי - ידידו הטוב של האדם. הוא משמש לשמירה, הגנה, חיפושים, רעיית צאן, עזרה לעיוורים ועוד ועוד תפקידים חיוניים. לכן האדם מתייחס אליו אל חבר ורע ומחזיקו בביתו.

חבר חבר, אבל אני לא הכלב שלך!

ברור שבהחזקת כלב יש אלמנט של אנוכיות, אתה הוא ראש העדר והכלב כנוע כלפיך וזקוק לך, אתה כל עולמו. אך עם זאת אתה נותן לו טיפול ראוי, כבוד ואהבה מעבר לצורך אנוכי:
א. טיפול בכלב הוא הוא לא דבר קל. אנחנו צריכים לקנות לו אוכל, לנקות אותו לזכור מתי צריך לחסן אותו, לטייל אתו ולהשקיע הרבה אנרגיה. עבודה קשה זו מחזיקה אותנו בהיכון, בלחץ חיובי וטוב. יש לנו תכלית, מטרה, יש בשביל מה לקום, יש סדר יום.
ב. אחזקת כלב יוצרת תחושות טובות עם הרבה עדנה ורכות: שאתה מטפל במישהו, שאתה אחראי כלפי מישהו ושאותו מישהו אוהב אותך עד אין קץ.
ג. החיים עם בעל חיים שאוהבים תורמים לתחושת רוגע ומביאים להפרשת חומרים כמו סרוטונין ואנדורפינים. 
ד. מחקרים שונים הראו כי טיפול בכלב מסייע להתמודדות עם מחלות שונות: יתר לחץ דם, מחלת לב, סוכרת, דמנציה, דיכאון, כאב בלתי נשלט.
ה. השפעה טובה על תפקוד: שימור תפקוד של עצמאים, מניעת הידרדרות בקרב אנשים מוגבלים, שיפור איכות חיים של אנשים תשושים וסעודים, למשל בבתי אבות.

כלב לכל זקן?

אין ספק שהכלב גורם אושר לאדם, משפר את בריאותו ואת תפקודו. לכן הוא טוב גם לזקן, בין אם הזקן צלול ועצמאי ובין אם הוא תשוש או סעודי.
הטיפול בכלב מסייע בשימור התפקוד ובשימור הצלילות בזקנים עצמאיים וצלולים, כיוון שההטיפול בכלב מצריך לוגיסטיקה כמו קניית אוכל, מתן חיסונים, דאגה לניקיון, הורדה פעמיים או שלוש לצורך טיול נפלא עם חבר. כל אלה מוסיפים לפעילות הגופנית המנטאלית.

גם אם הזקן תשוש וחולה?

באופן עקרוני, התשובה חיובית. עם זאת ברור שזקן תשוש, שתפקודו הגופני שברירי ומוגבל חייב להיזהר, שהיצור האהוב לא יגרום לו צרות. כך למשל, טיול עם כלב עלול להסתיים חלילה בשבר מפרק הירך כתוצאה מנפילה עקב משיכת יתר של הכלב. לכן, הטיפול והלוגיסטיקה ובעיקר ההליכה בחוץ, צריכים להתבצע בליווי וסיוע של בני משפחה או מטפלת.
זקן סיעודי המרותק לכיסא גלגלים יכול אף הוא ליהנות מהכלב. בכמה בתי אבות מאפשרים לכלבים להסתובב ולשבת ליד הזקן הסיעודי, ללקק את ידו ולהרעיף עליו אהבה. באותה הזדמנות הזקן מלטף את הכלב ומערכת היחסים הזאת משפרת את מצב רוחו. בשלבים מוקדמים של אלצהיימר, כשהתפקוד עדיין סביר, תורם הכלב לשיפור מצב הרוח ולהאטה בהידרדרות המנטאלית. בשלבים מתקדמים, תורם הכלב להפגת מתח ולהרגעה.

ד"ר דניאל דליות מגדל כלב ורופא במרכז הרפואי הגריאטרי בית רבקה, מקבוצת כללית.