פורסם בראשונה: 29.07.2009
עדכון אחרון: 16.09.2015

  • פרופ' רן בליצר פרופ' רן בליצר

שפעת החזירים: מדריך רפואי

שפעת החזירים התפרצה בצפון אמריקה במרץ 2009 והתפשטה בכל העולם. מהם תסמיני שפעת חזירים? איך נדבקים? איזה טיפול קיים ואיך נמנעים? המדריך השלם באתר כללית
רופאה בודגת גרון לגבר

שפעת החזירים עלתה לכותרות במרץ 2009, לאחר שזוהתה לראשונה בצפון אמריקה ובמקסיקו. המחלה התפשטה במהירות למקומות נוספים, כמעט בכל רחבי העולם, וכעבור שלושה חודשים הכריז ארגון הבריאות העולמי כי מדובר במגפה.

לאחר התפשטות מהירה בחודשי הקיץ והחורף, פסקה התפרצות המחלה, והיא כעת שבה ומופיעה מדי חורף כאחד מזני השפעת הגורמים למחלת השפעת העונתית. לאור זאת, הוכנס זן שפעת החזירים לתרכיב החיסון העונתי הניתן מדי סתיו לאנשים הנכללים בקבוצות סיכון.

מתי הגיעה שפעת החזירים לראשונה לישראל?

המקרה הוודאי הראשון של שפעת החזירים בישראל זוהה ב־24 באפריל 2009 אצל ישראלי שחזר מביקור במקסיקו. לאחריו זוהו מקרים רבים נוספים.

בתחילה נרשמו מרבית המקרים בקרב ישראלים שחזרו מארצות הברית וממקסיקו, ולכן נערך מעקב אחרי החוזרים ממדינות אלו. בשל מיעוט המקרים בהתחלה והניסיון לבודד את נשאי המחלה, אושפזו החולים שאובחנו במחלה זו בבידוד וטופלו בתרופה אנטי־נגיפית - תמיפלו.

בהמשך עלה מספר החולים במחלה ומחודש יוני 2009 נרשמו מקרים של חולים שנדבקו במחלה בישראל (ולא נדבקו חו"ל). עד פברואר 2010 זוהו בישראל 10,256 מקרים מאומתים של חולים בנגיף. 90 בני אדם מתו מהמחלה, אולם רבים מהם סבלו במקביל ממחלות נוספות, ועל כן אין ודאות שכל הנפטרים מתו דווקא בעקבות השפעת.

בשורה התחתונה: החששות של משרד הבריאות כי מספר רב של אנשים יסבלו מסיבוכים קשים עקב תחלואה בשפעת החזירים - לא התאמתו.

מהי שפעת החזירים?

שפעת החזירים נגרמת על־ידי זן של שפעת, שכולל בתוכו מקטעים גנטים של נגיפי אדם, עופות וגם נגיפי שפעת של חזירים. הנגיף "קפץ" לבני־אדם, ותחילה התפשטה שפעת החזירים במקסיקו ומשם עשתה את דרכה במהירות לכל העולם.

מהם תסמיני שפעת החזירים?

לא ניתן להבדיל בין תסמינים של שפעת החזירים לבין תסמיני שפעת רגילה, כיוון שהתסמינים של שפעת החזירים הם חום, שיעול, נזלת וכאבי שרירים - בדיוק כמו התסמינים של שפעת רגילה.

איך נדבקים בשפעת חזירים?

תסמיני שפעת החזירים דומים לתסמיני שפעת רגילה והיא גם מדבקת בדומה לשפעת העונתית: הנגיפים מועברים מאדם לאדם בעיקר בשיעול, עיטוש, מגע ידיים ואחר כך מגע בפה או באף. ייתכן שגם מגע בחפץ שעליו הנגיפים שרדו עשוי להדביק, אך זו ככל הנראה לא דרך ההדבקה עיקרית. ככל הידוע, הטווח שבו עיקר הסיכון להידבק במחלה הוא מהופעת תסמיני שפעת החזירים ועד 24 שעות לאחר שחלפו.

מה צריך לעשות כדי להימנע מהדבקה?

כמו במניעת סוגי שפעת אחרים, חשוב לשמור על כמה כללים:

• לרחוץ ידיים במים ובסבון לעתים קרובות, ובמיוחד לאחר שיעול או התעטשות. גם ג'ל לחיטוי ידיים על בסיס אלכוהול יעיל.

• כשמשתעלים או מתעטשים, חשוב לכסות את הפה והאף בממחטות חד־פעמיות ולהשליכן לפח. אם אין לך ממחטות נייר חד־פעמיות בהישג יד, אפשר לכסות את הפה בעזרת הזרוע או השקע הפנימי של המרפק.

• כדי למנוע  את העברת הנגיפים - יש להשתדל להימנע ממגע בפה, באף ובעיניים בידיים לא נקיות.

• מומלץ להימנע, ככל האפשר, ממגע הדוק עם אנשים שחלו.

• אם חלית, חשוב להישאר בבית כדי למנוע את הפצת הנגיפים והדבקת אחרים.

איך מטפלים באנשים שחלו בשפעת חזירים?

הטיפול במחלה זהה כיום לכל שפעת עונתית אחרת. אנשים שלא מצויים בקבוצת הסיכון ולא סובלים ממחלה קשה במיוחד, יכולים לעבור את המחלה בביתם, ללא צורך בטיפול רפואי מיוחד. לעומת זאת, אנשים שסובלים ממחלה קשה מהרגיל, בפרט אם הם משתייכים לקבוצות בסיכון לתחלואה קשה, צריכים לפנות לקבלת טיפול רפואי.

ד"ר רן בליצר הוא מנהל המחלקה לתכנון מדיניות בריאות בכללית ויועץ משרד הבריאות למוכנות לשפעת העולמית

חשוב לדעת

בדרך להיות הורים?

​​​​​בואו לראות מה מגיע לכם בכללית מושלם

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל