פורסם בראשונה: 22.11.2010
עדכון אחרון: 08.11.2012

  • ד"ר שמואל גבעון ד"ר שמואל גבעון

כבד שומני: מדריך רפואי

מחלת הכבד השומני פוגעת ב־30 אחוזים מהאנשים והיא מחלת הכבד הנפוצה ביותר בעולם המערבי. רובם כלל לא מרגישים בקיומה של המחלה וניתן לזהות את קיומה רק בבדיקת אולטרה סאונד

קל מאוד לזהות (ולמשש) עודף שומנים, בתנאי שהם מתיישבים במקומות הקלאסיים המועדים להשמנת יתר: במותניים ובבטן, בישבן ובירכיים. לעומת זאת, כאשר השומנים מתיישבים בכבד, אי אפשר להרגיש בהם וגם לא ניתן לראות אותם, אלא בבדיקת אולטרסאונד.

מה זה כבד שומני?

כאשר שיעור השומן בכבד הוא יותר מ־10%-5%, ייתכן שמדובר במחלת הכבד השומני. היא פוגעת בכ־30% מהציבור ומוגדרת כמחלת הכבד הנפוצה ביותר בעולם המערבי.

התופעה של שקיעת שומן בכבד מוכרת לנו מאז שבדיקות האולטרסאונד נכנסו לשגרה. התופעה עצמה התגלתה באקראי, במהלך חיפוש אחר הפרעות אחרות בבטן.

האם כבד שומני הוא תופעה מסוכנת?

עד לאחרונה סברו הרופאים שכבד שומני לא מהווה בעיה בריאותית משמעותית ולכל היותר המליצו להפחית מהמשקל ולעשות פעילות גופנית. אולם עם הזמן שמו לב לכך שיותר ויותר חולים פיתחו מחלת כבד סופנית, ללא סיבה ברורה, ונזקקו להשתלת כבד.

התברר כי במקרים מסוימים נפגע הכבד השומני עם הזמן ותפקודו משתבש. וכך, ממצב של ממצא אקראי ולא משמעותי בבדיקת אולטרסאונד, הפך הכבד השומני למחלה משמעותית, המוגדרת כהצטברות חריגה של שומן בתאי הכבד, מעל הכמות הנורמלית, העומדת על 5%.

עד כמה נפוצה מחלת הכבד השומני?

30% מהאנשים לוקים בכבד שומני והשיעור עולה ל־60% בקרב השמנים. כ־20% מהלוקים בכבד שומני יפתחו מחלת כבד כרונית ובחמישית מהמקרים האלה יתפתחו שחמת הכבד (צירוזיס, נזק בלתי הפיך של תאי הכבד) או גידולים בכבד. במצבים הקיצוניים, הפתרון יהיה השתלת כבד. מחלת הכבד השומני צפויה לעלות במקביל לעלייה בשכיחות ההשמנה, שהיא המגיפה הבולטת ביותר במאה ה־21.

מה מרגישים כשיש כבד שומני?

רוב החולים אינם חשים דבר ורובם אינם מודעים לקיום המחלה. לעתים יש תחושת עייפות מוגברת, או אי נוחות או כאב בצד הימני של הבטן. ביטויי המחלה זהים כמעט למחלת הכבד הנובעת מפגיעה הנגרמת מצריכת אלכוהול מוגזמת, אך הגורם למחלה ואופן הטיפול בה שונים בתכלית ומכן נובע שמה הרפואי: "מחלת הכבד השומני שאינה נובעת מצריכת אלכוהול".

המחלה יכולה להתבטא בהצטברות של שומן בכבד ללא שינויים נוספים, או הצטברות של שומן שגורמת לדלקת בכבד, או הצטברות שומן שגורמת לצלקות, עד שנוצרת שחמת הכבד במצב החמור ביותר.

מהם גורמי הסיכון העיקריים לכבד שומני?

גורמי הסיכון העיקריים למחלת הכבד השומני הם מחלות לב וכלי דם ובהם: סוכרת, לחץ דם גבוה, יתר שומנים בדם ובעיקר עודף טריגליצרידים. מכלול המחלות האלה נקרא "הסינדרום המטבולי" ונמצא שמחלת הכבד השומני מהווה חלק מהסינדרום הזה.

הגורם המשותף למחלות הללו הוא עמידות של תאי הגוף לאינסולין, שהינו ההורמון המופרש מהלבלב. האינסולין מפעיל קולטנים שנמצאים על קרום תאי השרירים ותאי השומן, שבעזרתם הגלוקוזה נכנסת מהדם לתאים. תגובה ירודה של הקולטנים לאינסולין גורמת למחלת הסוכרת בקרב מבוגרים, עקב הצטברות של הגלוקוזה בדם.

מכאן שאנשים עם עודף משקל או חולי סוכרת, יהיו בסיכון גבוה פי שלושה עד ארבעה לפתח כבד שומני, בהשוואה לאנשים רזים. במקביל, הלוקים במחלת הכבד השומני נמצאים בסיכון יתר לפתח סוכרת, יתר לחץ דם, רמות גבוהות של שומנים בדם והשמנת יתר, המהווים גורמי סיכון למחלות לב. מחקרים שפורסמו באחרונה מצביעים על האפשרות שמחלת הכבד השומני היא הסנונית מבשרת את הסינדרום המטבולי.

האם המחלה נפוצה יותר בקרב מבוגרים?

המחלה עלולה לפגוע בכל גיל, גזע או מין. עם זאת, מרבית המקרים מתגלים בעשור החמישי והשישי לחיים, ואצל אנשים בעלי משקל עודף, יתר שומנים בדם או חולי סוכרת הם בסיכון מוגבר לפתח את המחלה.

האם גם ילדים יכולים לחלות במחלת הכבד השומני?

לצערנו, מגיפת ההשמנה אינה פוסחת על הדור הצעיר ועלולה להתבטא כבר בשלבים המוקדמים של הילדות. כחמישית מן הילדים בעולם המערבי סובלים מהשמנת יתר ומחלת הכבד השומני היא תוצאה ישירה של השמנה זו.

לכן, להקפיד על תזונה נכונה ומאוזנת ועל משקל תקין כבר בגילים הצעירים. חשוב לא פחות לאבחן כבד שומני בקרב הילדים שנמצאים בסיכון, כדי למנוע מסיבוכים אפשריים בבגרות.

האם משקל גוף תקין הוא תעודת ביטוח נגד כבד שומני?

מחלת הכבד השומני עלולה להתגלות גם בחולים רבים שאינם שמנים, אינם סובלים מסוכרת או מרמות גבוהות של שומני הדם ושתפקודי הכבד שלהם תקינים. לכן, לא מפתיע שבמרבית המקרים המחלה מתגלה רק במקרה, תוך כדי בדיקת אולטרסאונד של הבטן לחיפוש הפרעות אחרות.

אנשים שנמצאים בסיכון מוגבר לפתח את המחלה, כמו בעלי משקל עודף, חולי סוכרת ואנשים שיש להם רמות גבוהות של שומני הדם עשויים לקבל הפנייה מכוונת לבדוק את התופעה. במקביל יש לשלול צריכה מוגברת של אלכוהול (יותר מ־20 גרם ליום לנשים או יותר מ־30 גרם ליום לגברים).

האם ניתן לזהות את מחלת הכבד השומני בבדיקת מעבדה?

לעתים רחוקות ניתן למשש בבדיקה גופנית כבד מוגדל, המצביע על הצטברות השומן בתוכו. לעתים, רמות מוגברות של אנזימי הכבד בדם מרמזות על קיומה של המחלה. עם זאת, ברוב המקרים רמות האנזימים של הכבד בדם תקינות.

מתי ימליצו על ביופסיה?

ביופסיה של הכבד נחוצה רק במקרים שהאבחנה לא ברורה או כשקיים חשש להתפתחות דלקת ו/או הצטלקות רקמות הכבד, שבדיקת האולטרסאונד אינה מסוגלת לאתר.

איך מטפלים במחלת הכבד השומני?

הטיפול במחלה משלב טיפול בכל התסמינים והמחלות הנלוות, הפחתת גורמי סיכון כגון סוכרת לא מאוזנת והפחתת רמות שומנים בדם, עם הורדת משקל וביצוע פעילות גופנית מוגברת.

ההורדה במשקל מבוססת על התאמת תפריט אישי, בהתאם למשקל החולה, מצבו הבריאותי, העדפותיו ואורחות חייו. התפריט יתבסס על כלכלה דלת קלוריות ו/או דלת פחמימות או שומנים, בהתאם לצורך.

מחקרים הראו שהירידה במשקל חייבת להיות הדרגתית (חצי עד קילו לשבוע), מכיוון שהורדת משקל מהירה עלולה להחמיר את המחלה ולגרום בסופו של דבר לעלייה נוספת במשקל, מכיוון שהגוף מפעיל מנגנוני הגנה, שמשפרים את חילוף החומרים שלו. על כן, מומלץ להפחית בין 500 ל־1,000 קלוריות לכל היותר מהצריכה היומית.

האם יש טיפול תרופתי לכבד שומני?

אין תרופה ייעודית לטיפול בכבד שומני. אמנם נבדקו כמה תרופות לטיפול בכבד שומני, אך ללא תוצאות חד משמעיות. עם זאת, במחקר שנערך במכון לדרכי העיכול והכבד במרכז הרפואי תל אביב (איכילוב) נבדקה את היעילות של תרופה המיועדת להורדה במשקל, לטיפול בכבד שומני ונצפו תוצאות בהחלט מרשימות.

איך מקדימים תרופה למכה?

במקרים רבים שינוי אורחות החיים, כלכלה נכונה ופעילות גופנית ימנעו מראש את התפתחות מחלת הכבד השומני ואת הסיבוכים העתידיים שלה.

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בכללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

 תרופות ללא מרשם בהנחה - לפרטים לחצו כאן

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל