• בקשות למרפאה בקשות למרפאה
  • תור ללא סיסמה תור ללא סיסמה
  • תוצאות בדיקות תוצאות בדיקות
  • חיפוש שירותים חיפוש שירותים
  • רופא און־ליין רופא און־ליין
  • תשלום חוב מהיר תשלום חוב מהיר
  • רפואה דחופה רפואה דחופה
  • כללית מושלם כללית מושלם

פורסם בראשונה: 17.03.2010
עדכון אחרון: 13.02.2013

  • ד"ר דנה פלורנטין ד"ר דנה פלורנטין

חום גבוה: כל מה שרצית לדעת עליו. מדריך

מה זה חום גבוה? מתי צריך ללכת לרופא או לרופאת המשפחה? באילו מחלות חורף עולה החום? כשהטמפרטורות עולות...

בקיצור

1. כל חום מעל 38 מעלות נחשב לחום גבוה. לא מדובר במחלה בפני עצמה, אלא בכלי של הגוף להילחם במחלות שונות. הורדת חום לא עוזרת לנו להחלים, אלא רק מקלה על הכאבים.

2. בחום גבוה בפני עצמו לא צריך להדאיג. אבל, אם הוא נמשך שלושה ימים ברצף ומרגישים לא טוב, צריך בהחלט לגשת לרופא לבדיקה.

3. מחלות רבות מלוות בחום גבוה אבל לא תמיד צריך אנטיביוטיקה. היא טובה רק נגד מחלות שנגרמות בגלל חיידקים. לכן, היא לא תעזור במקרה של הצטננות ושפעת, שנגרמות מנגיפים.

מה זה חום גבוה?

כל חום מעל 38 מעלות.

באמת?

כן. אף שנהוג לומר שטמפרטורת הגוף הנורמלית היא 37 מעלות צלזיוס, מדובר בערך חישובי ממוצע ולא בערך קבוע, מפני שאצל אדם בריא טמפרטורת הגוף עולה ויורדת במהלך היממה, כאשר בשעת הקימה בבוקר טמפרטורת הגוף היא הנמוכה ביותר, ובשעות אחר הצהריים והערב היא הגבוהה ביותר.

חום גבוה נחשב מעל 38 מעלות. החום בפני עצמו, אינו מחלה, אלא תגובת הגנה של הגוף כלפי תוקפים שונים, כמו נגיפים וחיידקים. חום הגוף מחזק את מערכות ההגנה של הגוף ומסייע להן להתגונן ולהשתלט על הפולש הזר.

ומה לגבי הורדת חום?

הורדת חום במקרה של מחלות זיהומיות שונות איננה מסייעת באופן ישיר להחלמה או להשמדת הפולשים הזרים (הנגיפים, החיידקים), אבל מסייעת לשיפור ההרגשה הכללית בזמן מחלת החום.

איך אפשר להוריד חום?

האמצעים להורדת חום כוללים תרופות (כגון אקמול, נורופן) או גם אמבטיית מים פושרים.

מתי פשוט חייבים ללכת לרופא או לרופאה?

אם החום הגבוה (מעל 38 מעלות) נמשך שלושה ימים רצוף, וכאשר מרגישים לא טוב.

מתי נוטלים אנטיביוטיקה ומתי לא?

אנטיביוטיקה נוטלים, רק במרשם רופא, כאשר חולים במחלה זיהומית הנגרמת על־ידי חיידקים. אנטיביוטיקה לא משפיעה על נגיפים ולכן אין טעם לקחת אנטיביוטיקה לטיפול בשפעת או בהצטננות נגיפית.

לעומת זאת, בדלקת גרון חיידקית ובדלקת ריאות חיידקית חשוב מאד לקחת אנטיביוטיקה ולסיים את הטיפול במלואו.

ישנן מחלות חיידקיות שחולפות לעתים ללא טיפול אנטיביוטי. עם אלה נמנות דלקת אוזניים חריפה וסינוסיטיס. בכל מקרה, אם מדובר במחלה שנגרמת על־ידי חיידקים, ואם מפתחים חום ממושך, חולשה קיצונית וכאבים חזקים - מומלץ ליטול טיפול אנטיביוטי.

דלקת גרון חיידקית סטרפטוקוקלית מחייבת טיפול אנטיביוטי, משום שאם לא תטופל, היא עלולה לגרום לסיבוך שנקרא קדחת השיגרון. במצב כזה תיתכן פגיעה בפרקים, בלב ואף במוח.

האם חשוב לנוח בבית כשחולים?

כן. העבודה לא תברח, והרכבת של המדליות לא בדרך! כשחולים - מאוד חשוב לתת לגוף לנוח.

למה?

כי אם ממשיכים בשגרת החיים הרגילה, אפשר לסבך את המצב ובמקום להחלים כמו שצריך – להפוך חולים יותר!

לדוגמה?

הצטננות שלא זוכה להתייחסות הולמת (מנוחה ושתייה מרובה) עלולה להסתבך לדלקת ריאות. מהצד האחר, גם לא צריך להיכנס להיסטריה מכל דליפת אף קטנה. הכי חשוב: ללכת עם התחושה שלך. אם את או אתה מרגישים חולשה, יש לכם חום גבוה וההרגשה הכללית רעה עדיף להישאר בבית.

חלק מהתסמינים של מחלות החורף כוללים גם חום גבוה:

• דלקת ריאות

דלקת ריאות נגרמת בדרך־כלל על־ידי חיידקים, לעתים גם על־ידי וירוסים (נגיפים). דלקת ריאות נגרמת כאשר נאדיות הריאה (קשי־האוויר הזעירים שנמצאים בריאות) מתמלאים במוגלה. הסימפטומים (תסמינים) תלויים בחלק הריאה שנפגע ובמידת האלימות של החיידקים או הווירוסים (נגיפים) – ובעמידותה של המערכת החיסונית שלך. הם כוללים: שיעול עם כיח מוגלתי רב, כאבים בחזה, חום ולעיתים גם קוצר נשימה. לרוב דלקת ריאות מתחילה כברונכיט (דלקת הסימפונות).

איך מבדילים בין דלקת ריאות חיידקית לדלקת ריאות ויראלית (נגיפית)?
בפועל קשה להבדיל קלינית (על בסיס הבדיקה בלבד), בין דלקת ריאות חיידקית ובין דלקת ריאות הנגרמת על־ידי נגיף (וירוס). באופן טיפוסי דלקת ריאות חיידקית מופיעה באופן חד עם חום גבוה ותמונה סוערת יותר, אבל זה אינו סימן אבחנתי. לעתים, אפילו לאחר התבוננות בצילומי החזה, קשה להבחין בין דלקת חיידקית לדלקת ויראלית (נגיפית).

לגבי הטיפול, מאחר ואנטיביוטיקה הורגת רק חיידקים ולא וירוסים (נגיפים), אין טעם לטפל באנטיביוטיקה במחלות ויראליות (נגיפיות) בכלל, ובדלקת ריאות ויראלית (נגיפית) בפרט.

מה לגבי דלקת ריאות בילדים?
בילדים דלקת ריאות היא הרבה פעמים סיבוך של מחלה ויראלית (נגיפית) קודמת, כך שבהתחלה יש מחלת צינון אבל במקום שהמצב ישתפר יש המרה המאופיינת בעליית חום, החמרה במצבו הכללי של הילד, חוסר תיאבון, שיעול, נשימה מהירה מהרגיל וקוצר נשימה. דלקת ריאות בילדים יכולה להיות ויראלית (נגיפית) או חיידקית.

האם יש דלקת ריאות ללא חום?
דלקת ריאות עשויה להתרחש גם ללא עלייה משמעותית בחום הגוף. ילדים רכים, קשישים, חולים במחלה כרונית ובעיקר חולי דיאליזה, וחולים הנוטלים תרופות המטשטשות את העלייה בחום הגוף, כמו סטרואידים, אקמול, אספירין וכדומה, מגבירים את הסיכוי שמחלה דלקתית או זיהומית תתרחש ללא עלייה בחום הגוף.

מתי כדאי לפנות לרופא?
בכל חשד לדלקת ריאות.

מתי לחשוד?
אם מפתחים חום ממושך, המלווה בכיח מוגלתי ובשיעול ממושך, בכאבים בחזה ובקוצר נשימה.

• שפעת

מה זו שפעת?
שפעת היא מחלת חום חריפה ולא נעימה, הנגרמת על־ידי נגיף השפעת (Influenza Virus). המחלה מאופיינת בחום גבוה, בכאבי שרירים, בכאבי ראש, בשיעול, בנזלת, בחולשה ובהרגשה כללית רעה. ביטוייה חריפים יותר מהצטננות רגילה והיא עשויה להיות מלווה גם בכאבי גרון, בדלקת בלחמיות העיניים ובהגדלת קשרי הלימפה בצוואר.

צריך בדיקות מעבדה כדי לאבחן שפעת?
לרוב לא. האבחנה נעשית על־סמך התלונות של החולה וממצאי הבדיקה הגופנית.

למה לא בודקים במעבדה?
כי לרוב אין חשיבות לאיתור המדויק של סוג הנגיף. התהליך גם אורך מספר ימים, שבמהלכם רוב האנשים מחלימים ממילא.

מתי חולים בשפעת?
שפעת היא מחלה עונתית שכיחה מאוד, מדבקת מאוד, המתפרצת בעיקר בחודשי הסתיו המאוחרים והחורף.

מה ההבדל בין שפעת להצטננות?
שפעת נגרמת על־ידי נגיף הנקרא אינפלואנזה (Influenza Virus), ומתבטאת במחלה קשה הכוללת חום גבוה, כאבי שרירים, כאבי ראש, נזלת, שיעול וכאבי גרון.

הצטננות נגרמת על־ידי נגיפים אחרים שאינם נגיפי שפעת ומתבטאת בעיקר בנזלת ולעתים גם בשיעול. החום לרוב לא גבוה, המחלה אינה ממושכת כמו שפעת, ובאופן כללי המחלה קלה יותר ומרגישים פחות רע.

צריך ללכת לרופא או לרופאה?
לרוב מספיק לשכב במיטה ולרחם על עצמך, ואין צורך ברופאים, למעט במקרים הבאים:

1. אם את או אתה מעוניינים לקבל טיפול ספציפי נגד שפעת - כדאי לגשת לרופא בתוך 48 שעות מתחילת הסימפטומים (תסמינים).

2. אם מתפתח חום גבוה מעל 38 מעלות הנמשך יותר משלושה ימים.

3. אם מתפתח שיעול מתגבר, המלווה בכיח מוגלתי ובכאבים בחזה.

4. אם מתפתחים בו־זמנית חום גבוה, כאבי ראש חזקים, קושי להסתכל באור והקאות.

5. אם מתפתח כאב אוזניים חד.

6. אם מתפתח כאב בפנים עם נזלת מוגלתית ואם תסמינים אלה נמשכים יותר משבוע.

7. אם מתפתח קוצר נשימה.

• הצטננות

מה זה?
הצטננות, או "נזלת" (Common Cold), היא דלקת זיהומית נגיפית של דרכי הנשימה העליונות, המתבטאת באף דולף, לפעמים בחום, לפעמים בכאב גרון, לפעמים בכאבי ראש, לפעמים בהתעטשויות – ולפעמים בשילוב של כמה מתסמינים אלה. חוץ מזה, ההרגשה הכללית רעה. הצטננות נגרמת על־ידי הרבה מאוד סוגים של נגיפים. המחלה נמשכת בדרך־כלל ממספר ימים ועד שבוע.

מתי חולים בהצטננות?
בעיקר בעונות המעבר, אולם אפשר לחלות בה בכל עונות השנה.

האם זה מסוכן?
לרוב לא, ההצטננות חולפת לאחר מספר ימים, בדרך־כלל ללא כל סיבוכים.

וכשהיא מסתבכת?
הסיבוך הנפוץ ביותר הוא גודש במערות הפנים (סינוסיטיס). ילדים קטנים, קשישים וחולים במחלות כרוניות עלולים לפתח גם דלקת ריאות. ילדים קטנים ותינוקות עלולים לפתח גם דלקת אוזניים חדה על רקע ההצטננות

מה ההבדל בין שפעת להצטננות?
שפעת נגרמת על־ידי נגיף הנקרא אינפלואנזה (Influenza Virus), ומתבטאת במחלה קשה הכוללת חום גבוה, כאבי שרירים, כאבי ראש, נזלת, שיעול וכאבי גרון. הצטננות נגרמת על־ידי נגיפים אחרים שאינם נגיפי שפעת ומתבטאת בעיקר בנזלת ולעתים גם בשיעול. החום לרוב לא גבוה, המחלה אינה ממושכת כמו שפעת, ובאופן כללי המחלה קלה יותר ומרגישים פחות רע.

ממה נגרמת הצטננות?
ממאות סוגים וזנים של נגיפים שונים. אגב, בעוד שהשפעת הרגה במהלך ההיסטוריה האנושית מאות מיליוני בני אדם (בעיקר תינוקות וקשישים), מהצטננות לרוב לא מתים, ושכיחות הסיבוכים בה נמוכה יותר.

• דלקת גרון

מה זה דלקת גרון?
דלקת גרון (Laringitis) היא מצב דלקתי של הלוע, נגרם על־ידי נגיפים או חיידקים. ישנם שני סוגים של דלקת גרון: דלקת גרון חיידקית ודלקת גרון נגיפית.

דלקת גרון חיידקית נגרמת ברוב המקרים על־ידי חיידק שנקרא סטרפטוקוק, ומתבטאת בכאבי גרון, בקשיי בליעה, בחום, בכאבי ראש ובכאבי שרירים.

דלקת גרון נגיפית נגרמת על־ידי מגוון רחב של נגיפים ומתבטאת בתחושת צריבה בגרון, בצרידות, בנזלת ובשיעול.

מתי חולים בדלקת גרון?
בעיקר בעונות המעבר והחורף.

האם זה מסוכן?
דלקת גרון נגיפית אינה מסוכנת ולרוב חולפת מעצמה. דלקת גרון חיידקית, שאינה מטופלת, עלולה להתפתח לדלקת גרון חריפה ולגרום במקרים נדירים לסיבוך הנקרא קדחת שיגרון, המתבטא בפגיעה במפרקים, בלב ואף במוח. לכן יש חשיבות לטיפול. טיפול אנטיביוטי מונע את הסיבוך.

מתי כדאי לפנות לרופא?
דלקת גרון נגיפית חולפת מעצמה. לדלקת גרון חיידקית רצוי וכדאי מאוד ליטול טיפול אנטיביוטי. כדאי לפנות לרופא או לרופאה אם מפתחים חום גבוה וממושך (מעל 38 מעלות) הנמשך יותר משלושה ימים ומלווה בקשיי בליעה, בכאבי ראש ובכאבי שרירים.

כיצד נעשית האבחנה?
האבחנה נעשית לרוב על־ידי בדיקה גופנית של הרופא או הרופאה. הם יסתכלו בלוע ("תפתח פה גדול...") ויחפשו נוכחות של מוגלה או אודם קל על פני השקדים. ממצאים אלה, בצירוף התסמינים שהתפתחו אצלך, מכוונים את הרופאים לאבחנה. נוכחות של מוגלה על פני השקדים בצירוף חום גבוה אך ללא נזלת, ללא שיעול וללא צרידות מצביעים על זיהום חיידקי. במקרים של ספק ניתן לקחת משטח מהלוע ולשלוח אותו לתרבית במעבדה.

לידיעתך – במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים לחץ/י​ כאן

 
ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת משפחה בקבוצת שירותי בריאות כללית ומנהלת הפורום "רפואת משפחה"

חשוב לדעת
בדרך להיות הורים?

בואו לראות מה מגיע לכם בכללית מושלם

ניוזלטר כללית
רוצה לקבל את הניוזלטר השבועי שלנו?
אני מסכים לקבל הודעות במייל