פורסם בראשונה: 22.03.2008
עדכון אחרון: 18.05.2017
  • ד"ר דנה פלורנטין ד"ר דנה פלורנטין
  • ד"ר פנינה שטרית ד"ר פנינה שטרית

הכול על החצבת

לקריאה נוחה
חצבת היא מחלה נגיפית חריפה ומדבקת מאוד. כשליש מהחולים במחלה סובלים מסיבוכים. יש חיסון נגד חצבת, ובישראל החלו לחסן נגד המחלה ב־1967 במנת חיסון אחת. החל מ־1978 מחסנים בשתי מנות

​חצבת (Measles או Rubeola) היא מחלה נגיפית חריפה ומדבקת מאוד שגורמת לחולים בה לפריחה אופיינית ולתחושה כללית רעה. את החצבת מחולל הנגיף פאראמיקסווירוס (Paramyxovirus).

המחלה מועברת מאדם לאדם באמצעות הפרשות מדרכי הנשימה ובמגע עם אדם חולה. על אף שקיים חיסון נגד חצבת, המחלה שכיחה יחסית. בעשור האחרון אירעו כמה התפרצויות חצבת בישראל - הגדולה ביותר בשנים 2008-2007 - בעיקר בקרב ילדים לא מחוסנים בעדה החרדית.

בשנים 2012-2011 היו בארץ התפרצויות ממוקדות בקרב אוכלוסיות שלא חוסנו - בעיקר פליטים שהגיעו מאפריקה ועובדים ממדינות מסוימות באסיה.

הנחיות ליוצאים לחו"ל בעקבות התפרצות חצבת באירופה

באחרונה (מאי 2017) התקבלו דיווחים על התפרצות חצבת בכל רחבי אירופה. הדיווחים הראשונים על התפרצות המחלה הגיעו כבר ב־2016 מרומניה, וממנה התפשטה המחלה למדינות נוספות למרות מבצעי חיסון מואצים ברחבי היבשת. מאז 1 בינואר 2016 התקבלו דיווחים על יותר מ־6,000 חולים בכ־30 מדינות באירופה ובהן, נוסף על רומניה, גם המדינות הבאות: אוסטריה, בלגיה, בולגריה, צ'כיה, דנמרק, צרפת, גרמניה, הונגריה, איסלנד, איטליה, פורטוגל, סלובקיה, ספרד ושוודיה. על התפרצויות של חצבת התקבלו דיווחים גם מארה"ב, ממדינות באפריקה ובדרום־מזרח אסיה ומאוסטרליה.

בעקבות ההתפרצויות האלה פירסם משרד הבריאות הנחיות מעודכנות לנוסעים לחו"ל, ובכלל זה לאירופה. לפי ההנחיות האלה ישנם כמה פלחי אוכלוסייה שמומלץ להם להתחסן נגד חצבת:

תינוקות בגיל חצי שנה עד שנה: יקבלו חיסון בתרכיב MMR בתחנות טיפות חלב, ללא תשלום.
ילדים מגיל שנה עד גיל 6  שנים: יקבלו חיסון בתרכיב MMRV בתחנות טיפות חלב, ללא תשלום.
ילדים מכיתה א' עד כיתה ט', שלא קיבלו חיסון מלא: יקבלו חיסון בשרותי הבריאות לתלמיד, ללא תשלום.
ילדים מכיתה ט' עד י"ב, שלא קיבלו חיסון מלא: יקבלו חיסון במרפאות החיסונים בלשכות הבריאות, ללא תשלום.
בני 18 שנים ומעלה: יקבלו חיסון במרפאות המטיילים, בתשלום מלא.
אנשים שחלו בעבר, וילידי 1956 או מבוגרים יותר: לא צריכים להתחסן.
ילידי הארץ בשנים 1957־1970, שלא חלו בעבר:  צריכים להשלים את החיסון (מנה אחת או שתיים, בהתאם לגיל ולמצב החיסון) על פי הנחיות משרד הבריאות.
לילידי הארץ בשנים 1971־1977, שחוסנו על פי שגרת החיסונים ולא חלו בעבר: מומלץ לקבל מנת חיסון אחת.
ילידי הארץ משנת 1978 ואילך, שחוסנו על פי שגרת החיסונים: לא צריכים להתחסן.

ד
"ר בת־שבע גוטסמן, היועצת למחלות זיהומיות בחטיבת הקהילה של כללית

איך נדבקים?

בקלות: 90% מהאנשים שאינם מחוסנים, הנמצאים באותו הבית עם אדם נגוע, יידבקו במחלה. החולים במחלה מדבקים החל מארבעה ימים לפני הופעת הפריחה האופיינית למחלה ועד ארבעה ימים לאחר הופעת הפריחה. לכן קשה מאוד להימנע מהדבקה.

מי נמצא בסיכון?

כל מי שלא חוסנו.

מה מרגישים כשיש חצבת?

תקופת הדגירה נמשכת 10 עד 14 יום. תסמיני החצבת כוללים שיעול, נזלת, גירוי בלחמיות העיניים וחום. בקיצור: כל הריריות "בוכות". התסמין העיקרי, המצביע על כך שמדובר בחצבת, הוא פריחה מפושטת על כל הגוף, הדומה לפרחיו הקטנים והצפופים של החצב (ומכאן גם שמה של המחלה). הפריחה מופיעה גם בריריות (בתוך הפה ובתוך העפעפיים).

כיצד נעשית האבחנה?

בבדיקה גופנית ניתן למשש קשרי (בלוטות) לימפה, ובחלק הפנימי של רירית הלחי (מול השיניים הטוחנות השניות) ניתן לראות נקודות על שם קופליק, שמאפיינות את החצבת. הן נראות כגרגירי מלח על רקע אדום. שלושה עד ארבעה ימים לאחר הופעת החום מופיעה פריחה אופיינית. לאחר כשלושה ימים הפריחה מתחילה לחלוף, ועם חלוף הפריחה מרגישים יותר טוב.

האבחנה היא  לפי התלונות האופייניות ולפי הבדיקה שהוסברה לעיל. כדי לאשר את האבחנה ניתן לבצע גם בדיקת נוגדנים בדם לחצבת.

זה מסוכן?

סיבוכים בזמן מחלת החצבת או לאחריה נפוצים מאוד ומתרחשים בכשליש מהמקרים. המחלה יכולה להסתבך לדלקת אוזניים, לשלשולים, לדלקת בקרנית העיניים, לדלקת ריאות ולסיבוכים נדירים נוספים אך מסכני חיים הכוללים:

דלקת מוח. זהו סיבוך נדיר שמתרחש בכ־0.1% מהמקרים, אך הוא מסוכן ועלול להיות קטלני.

SSPE. זהו סיבוך נדיר המתרחש בחמישה עד עשרה מקרים למיליון חולים ותוקף את החולה עד 10 שנים לאחר חלוף החצבת. זוהי דלקת מוח שיכולה לגרום אט־אט לפגיעה קשה ובלתי הפיכה במערכת העצבים המרכזית. התסמינים כוללים ירידה בהישגים בלימודים, שינויי התנהגות, הליכה לא יציבה, גמלוניות, פרכוסים ובהמשך הידרדרות הדרגתית עד למוות.

תמותה. חולה אחד עד שניים מתוך אלף עלולים למות בגלל המחלה. סיבת המוות המובילה בקרב ילדים היא דלקת ריאות. היא אחראית לכ־60% ממקרי המוות. בקרב מבוגרים סיבת המוות השכיחה היא דלקת של רקמת המוח.

ככלל, הסיכון לסיבוכים כתוצאה מהמחלה גבוה יותר בקרב ילדים מתחת לגיל חמש ובקרב מבוגרים מעל גיל 20 וגבוה במיוחד בקרב ילדים הסובלים מתת־תזונה, לרוב בארצות מתפתחות.

יש חיסון נגד חצבת?

לשמחתנו הרבה קיים חיסון כבר מאז שנות ה־60. החיסון מורכב מנגיף חי מוחלש. הוא ניתן באופן שגרתי במסגרת לוח החיסונים בטיפת חלב, אבל הבעיה היא שקיימות אוכלוסיות שאינן מתחסנות, ובגללן קיימות התפרצויות של מחלת החצבת.

מתי מתחסנים נגד חצבת באופן שגרתי?

תינוקות מתחסנים נגד חצבת בגיל שנה, ובהמשך ניתנת מנת דחף גם בבית הספר בכיתה א'. לא ניתן לחסן תינוקות בגיל צעיר משנה, כיוון שעד גיל שנה קיימים עדיין נוגדנים מהאמא שהועברו לתינוק במהלך ההריון, ולכן עד גיל שנה החיסון הרבה פעמים לא ייקלט. הנוגדנים מועברים לתינוק מהאמא במשך ההריון, ללא קשר אם האמא מניקה או לא. אם בסביבת התינוק יש ריבוי מקרי חצבת ניתן לשקול לחסנו גם לפני גיל שנה.

ב־1957 חיסנו נגד חצבת במדינות שונות. בישראל החלו לחסן נגד המחלה ב־1967 במנת חיסון אחת, והחל מ־1978החלו לחסן בשתי מנות.

החיסון הוא לכל החיים?

שני חיסונים מקנים הגנה לכל החיים.

ואם קיבלתי רק מנת חיסון אחת או לא חוסנתי בכלל?

החיסון מומלץ לכל מי שלא חוסן או שקיבל זריקת חיסון אחת בלבד. הסיבה: זריקה אחת אינה מקנה חיסון מלא. למבוגרים מומלץ להתחסן במשרד הבריאות או במרפאות מטיילים. לילדים מומלץ להתחסן בטיפת חלב.

אם קיבלתי שתי זריקות, אני יכול להיות בטוח לגמרי שלא אחלה?

רוב הסיכויים כי מי שקיבל שתי זריקות לא יידבק ולא יחלה. לאחר שתי מנות חיסון יהיו ל־99% מהנבדקים נוגדנים מגינים. אולם החיסון איננו מקנה הגנה של 100%, ולכן גם מי שחוסן בשתי זריקות עלול לחלות במחלה. אולם מקרים כאלה הם נדירים, ובכל מקרה המחלה תהיה קלה יחסית.

האם קיימות תופעות לוואי לחיסון?

מאחר שהחיסון כולל נגיף חי מוחלש, הוא עלול לגרום למחלה קלה. זו יכולה להופיע כשבוע לאחר החיסון ולהימשך כמה ימים.

לאנשים האלה אסור לקבל את החיסון:

• נשים בהריון.
• אנשים שפיתחו בעבר תגובה אלרגית קשה לחיסון.
• אנשים שפיתחו בעבר תגובה אלרגית קשה לג'לטין או לאנטיביוטיקה לא שכיחה בשם Neomycin, שבה נעשה שימוש בעיקר בבתי חולים ובהזרקה.
• ילדים או מתבגרים המטופלים באופן קבוע באספירין - בשל החשש מהתפתחות תסמונת ריי (Reye's Syndrome).
• אנשים שמערכת החיסון שלהם מוחלשת בגלל מחלה או בגלל טיפול מדכא חיסון.

ואם לא התחסנתי ונדבקתי?

הטיפול בחצבת הוא תומך בעיקרו (כלומר: אין תרופה המרפאת את המחלה) וכולל לרוב מתן נוזלים ותרופות להורדת חום. במקרים קשים יש צורך באשפוז.

מה קורה אם הייתי במגע עם חולה חצבת ואינני מחוסן?

עד 72 שעות מהחשיפה לחולה החצבת ניתן לקבל את החיסון, והוא עשוי למנוע את המחלה.

האם חצבת מסוכנת להריון?

חצבת עלולה לגרום ללידות מוקדמות או להפלות. יש גם דיווחים על מקרים מעטים שבהם המחלה פגעה בעובר. עקרונית המחלה אינה נחשבת לפוגעת בהתפתחות העובר.

כמה זמן נמשכת המחלה?

המהלך הרגיל של המחלה הוא כשבוע (יותר אם המחלה מסתבכת). חולים המחלימים מחצבת נזקקים לתקופת החלמה קצרה בלבד.

זה יחזור?

לא. חלית? יש לך הגנה לכל החיים.

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

 תרופות ללא מרשם בהנחה - לפרטים לחצו כאן

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל