פורסם בראשונה: 23.02.2009
עדכון אחרון: 08.11.2012

  • פרופ' ליאורה הראל
מה הבעיה? יש כללית רפואה משלימה! לחצו לפרטים​
בדיקת שיניים חינם בכללית סמייל​
קולונוסקופיה וירטואלית לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס במור​
לביטול וזימון תור ללא סיסמה​
עד 30% הנחה ללקוחות כללית מושלם במילוי קמטים ובוטוקס בכללית אסתטיקה​

כשהסטרפטוקוקוס בגרון פוגש את המפרקים

דלקת בגרון שנגרמה מסטרפטוקוקוס עלולה להסתבך ולגרום להופעתה של קדחת השיגרון. זו עלולה לפגוע במפרקים ובלב, ולכן חשוב להקפיד על טיפול אנטיביוטי עם זיהוי הדלקת בגרון במשך עשרה ימים

​​​​​​גאיה, ילדה בת עשר, ההתלוננה ערב אחד על כאב גרון ועל חום גבוה. הרופא שבדק אותה למחרת פסק שיש לה דלקת גרון חיידקית והמליץ על טיפול אנטיביוטי במוקסיפן במשך עשרה ימים. במשטח גרון זוהה אצלה חיידק סטרפטוקוקוס.

ההורים שהאמינו ש"צריך לקחת כמה שפחות אנטיביוטיקה כי היא מזיקה לגוף" פנו להומאופת, וזה המליץ על טיפול אחר. "נתנו לנו כדורים אדומים יפים", הם סיפרו והודו כי לא היה להם מושג מה הכילו. החום ירד כעבור שלושה ימים, גם כאבי הגרון פחתו, וכולם היו מרוצים כיוון שחשבו שהטיפול הצליח.

כעבור שלושה שבועות החלה גאיה לפתע לצלוע על רגל ימין והיא סבלה מנפיחות, מאודם ומכאבים עזים בברך הימנית. נוסף על כך, מדידת חום העלתה שחום גופה הוא 39 מעלות. ההורים נבהלו ופנו שוב לרופא המטפל, וזה המליץ לאשפז את הילדה.

במהלך האשפוז נדדה הדלקת מהברך הימנית לקרסול השמאלי ומשם המשיכה לברך השמאלית. בשל הכאבים החזקים לא יכלה גאיה ללכת ונזקקה לכיסא גלגלים. ביום החמישי למחלתה נתגלתה בבדיקת הלב איוושה חדשה, ובדיקת אקו לב הראתה פגיעה משמעותית באחד ממסתמי הלב. האבחנה הייתה חד־משמעית: קדחת השיגרון (rheumatic fever) שנגרמה בעקבות דלקת גרון שלא טופלה כראוי.

​​

מהי קדחת השיגרון?

קדחת השיגרון היא מחלה דלקתית התוקפת בכל גיל - חוץ מאשר בינקות - אך שיא שכיחותה הוא בגילאים 5 עד 15. המחלה עלולה לפגוע בכמה איברים בגוף: מפרקים, לב, עור ומוח. מחולל המחלה הוא החיידק סטרפטוקוקוס בטא המוליטי מקבוצה A, והקדחת מופיעה שניים עד שלושה שבועות לאחר דלקת הגרון.

קדחת השיגרון שכיחה יותר באוכלוסייה ברמה סוציו־אקונומית נמוכה ובאוכלוסיות החיות בצפיפות יתר, כיוון שהתנאים האלה מאפשרים את התפשטות החיידק. הופעה של קדחת השיגרון תלויה לא רק בגורם המזהם, הסטרפטוקוקוס המחולל את דלקת הגרון, אלא גם בגורם המאכסן - האדם. חוקרים מעריכים כי קיימת נטייה גנטית המכתיבה מי יחלה במחלה. ההערכה הזאת מסבירה את הנטייה המשפחתית לחלות בקדחת השיגרון.

איך נוצרת המחלה?

אין עדיין תשובה חד־משמעית לשאלה הזאת. עם זאת אנחנו יודעים שלא החיידקים עצמם גורמים לדלקת. התיאוריה המקובלת היא שמדובר בתגובה אוטואימונית: עם הופעת הזיהום נוצרים בגוף נוגדנים לחיידק. עקב דמיון בין מרכיבי החיידק לבין מרכיבי גוף שונים תוקפים הנוגדנים איברים שונים בגוף כמו מפרקים ולב. העובדה שחולפים כמה שבועות מתחילת הזיהום בגרון ועד להופעת המחלה מחזקת את התיאוריה הזאת, שכן דרוש זמן להיווצרות הנוגדנים.

מהן התופעות שמאפינות את קדחת השיגרון?

 דלקת מפרקים (ארטריטיס) - מופיעה בקרב יותר מ־75% מהחולים. המפרקים הופכים להיות אדומים, נפוחים וכואבים מאוד. תכונה אופיינית לדלקת מפרקים: קיימת נדידה של הדלקת ממפרק למפרק. למרות התמונה הדרמטית בהתחלה, כל התלונות בנוגע למפרקים חולפות בתוך כחודש־חודשיים גם ללא טיפול. וחשוב מכול: לא נגרם אף פעם נזק קבוע.

 דלקת שכבות הלב (קרדיטיס) - מופיעה בקרב 50%-60% מהחולים. זו התופעה החמורה ביותר של קדחת השיגרון, כיוון שבתצורתה זו עלולה המחלה לגרום לתמותה בשלב החריף שלה ולנזק קבוע ובלתי הפיך למסתמי הלב. זו גם הסיבה לאמירה ש"קדחת השיגרון מלקקת את המפרקים, אך נושכת את הלב". מידת החומרה משתנה ממחלה קלה, המתבטאת רק באיוושה הנשמעת בבדיקת הלב, ועד לאי־ספיקת לב קשה ולהפרעות קצב. האבחנה נעשית בעזרת בדיקת אקו לב (אקוקרדיוגרפיה).

 כוראה (chorea) - תנועות לא רצוניות בפנים, בידיים וברגליים. אלה מופיעות בעקבות פגיעה במערכת העצבים המרכזית. מקור המילה כוראה הוא בשפה היוונית ופירושה ריקוד (כוראוגרפיה). השם שניתן למחלה בא לתאר מעין תנועות ריקוד שהחולה עושה ללא שליטה. מדובר במחלה נדירה המופיעה רק בקרב 10%-15% מהמקרים, והיא מלווה בחוסר יציבות רגשית, בנטייה לבכי, בהפרעות שינה ובחרדה. כל התופעות האלה חולפות בתוך כמה חודשים.

 תופעות עוריות - קישריות תת־עוריות ופריחה אופיינית.

 חום

 שקיעת דם מוחשת

 אק"ג - בבדיקה השגרתית להערכת תפקוד הלב מופיע סימן אופייני לקדחת השיגרון: חסם פרוזדורי־חדרי מדרגה ראשונה.

איך יודעים שמדובר בקדחת השיגרון?

האבחנה של קדחת השיגרון נעשית על סמך כמה קריטריונים המבוססים על הסימנים שתוארו כאן. נוסף על כך נדרשת גם הוכחה שהיה באחרונה סטרפטוקוקוס, וזאת בעזרת משטח גרון או באמצעות בדיקת דם המראה עלייה ברמת הנוגדנים לסטרפטוקוקים (ASO).

איך מטפלים במחלה ובמאפייניה?

• בדלקת מפרקים מטפלים באספירין או בתרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים כמו נקסין ואדויל.

• הטיפול במחלת הלב תלוי בחומרת הפגיעה: ממנוחה בלבד ועד לטיפול בסטרואידים, משתנים ודיגוקסין.

• לכוראה יש כיום כמה טיפולים תרופתיים יעילים: טגרטול ודפאלפט.

זיהו אצל הילד שלי קדחת שיגרון. מה צופה לו העתיד?

אם מישהו חלה במחלה, סביר שיחזור ויחלה בה, אם יבוא שוב במגע עם חיידק הסטרפטוקוקוס. אם הייתה פגיעה בלב בהתקף הראשון של קדחת השיגרון, יש סבירות גבוהה שהיא תחזור גם בהתקפים הבאים.

איך אפשר למנוע את הופעת המחלה?

הדרך העיקרית היא למנוע את ההופעה הראשונית של המחלה - באמצעות מתן טיפול אנטיביוטי (מוקסיפן, רפאפן) בכל דלקת גרון שנגרמת מהחיידק סטרפטוקוקוס. חשוב מאוד להקפיד ​ליטול את התרופה על פי ההנחיות ובמשך עשרה ימים, כיוון  שטיפול קצר יותר אינו יעיל במניעת המחלה. גם לעיתוי הטיפול יש חשיבות רבה: כדי למנוע קדחת שיגרון יש לתת את הטיפול האנטיביוטי בתוך תשעה ימים מהרגע שבו מופיעים סימני המחלה.

מרגע שהילד חלה בקדחת השיגרון, הוא חייב לקבל טיפול מונע, כדי שלא יחלה שוב בדלקת גרון סטרפטוקוקלית ובעקבות כך תחזור המחלה. הטיפול הזה ניתן באמצעות זריקת פניצילין פעם בארבעה שבועות או באמצעות מתן תכשירי פניצילין דרך הפה (מוקסיפן, רפאפן). משך הטיפול המונע משתנה לפי חומרת המחלה: לרוב הוא ניתן עד גיל 21 ולפחות במשך חמש שנים מאז ההתקף של קדחת השיגרון (הארוך מבין שניהם). אם הייתה פגיעה בלב, ניתן הטיפול עד גיל 40. לחולים שנשארו עם נזק במסתם בלב מומלץ לקבל טיפול מונע לכל החיים!

ובשורה התחתונה?

יש לפנות לרופא המטפל בכל מקרה של דלקת גרון חריפה. אם מדובר בדלקת חיידקית, יש לתת טיפול אנטיביוטי מלא. חיסכון באנטיביוטיקה במקרים האלה אינו משתלם.

פרופ' ליאורה הראל היא מומחית למחלות מפרקים בילדים, מנהלת המרפאה הראומטולוגית וסגנית מנהל מחלקת ילדים ג' במרכז שניידר לרפואת ילדים, מקבוצת כללית

חשוב לדעת
בדרך להיות הורים?

​​​​​בואו לראות מה מגיע לכם בכללית מושלם

ניוזלטר כללית
אני מסכים לקבל הודעות במייל