• בקשות למרפאה בקשות למרפאה
  • תור ללא סיסמה תור ללא סיסמה
  • תוצאות בדיקות תוצאות בדיקות
  • חיפוש שירותים חיפוש שירותים
  • רופא און־ליין רופא און־ליין
  • תשלום חוב מהיר תשלום חוב מהיר
  • רפואה דחופה רפואה דחופה
  • כללית מושלם כללית מושלם

פורסם בראשונה: 17.03.2010
עדכון אחרון: 23.09.2014

  • ד"ר יורם בלשר

הכול על פריחה אצל תינוקות

בפרסומות נראים התינוקות עם עור בוהק וחלק. בעולם האמיתי תינוקות רכים מקושטים בפצעונים ובקילופי עור. מדוע העור שלהם פורח? מדריך מרגיע להורים

נולד לכם במזל טוב תינוק, אתם מאושרים ושמחים, אבל קצת מודאגים. פניו של הרך הנולד מקושטות בנקודות אדומות, והוא לא נראה כמו התינוק הוורדרד מהפרסומות.

מה קרה לעור של התינוק שלי?

לפני שנחפש את הסיבה לפריחה, כמה מלים על העור: מדובר באיבר הגדול ביותר בגופנו, וחלקו במשקל הגוף הוא כ־15%. לעור תפקידים חשובים ביותר ובהם: הגנה מפני התייבשות, הגנה מזיהומים וּויסות טמפרטורת הגוף.

ממה נגרמת פריחה אצל תינוקות?

מעצם היותו מעטפת חיצונית חשוף העור כמעט כל הזמן לגירויים שונים, ואלה יכולים לבוא לידי ביטוי, בין השאר, בפריחה. זו יכולה לבוא לידי ביטוי בשינויים בצבע העור ובמרקם שלו.

פריחה אצל תינוקות, ולא רק אצלם, יכולה להיות מרוכזת באזור אחד בגוף, מפושטת באזורים שונים או על הגוף כולו. הפריחה עלולה לגרד ועלולות להתלוות אליה גם תופעות נוספות: חום מקומי, בולטות מעל שטח העור, יובש וסדקים, שלפוחיות ונפיחויות.

לפריחות יכולות להיות סיבות רבות: תגובה לתרופות, תגובה לזיהומים שונים או תגובה אלרגית. לעתים נדירות עלול להתלוות לפריחה גם כאב מקומי. גורמים שונים יגרמו לפריחות דומות או אפילו זהות, כיוון שמגוון התגובות האפשריות של רקמת העור לגירויים השונים הוא מוגבל. 

האם פריחה אצל תינוקות עלולה להיות מסוכנת?

בדרך כלל הפריחה אינה מסוכנת, אינה מזיקה וגם אינה מידבקת. רוב הפריחות גם חולפות מעצמן בתוך זמן קצר. אולם יש פריחות בגיל הילדות שהגורם להופעתן עלול לסכן חיים.

איך מזהים פריחה מסוכנת?

אם הפריחה נעלמת כאשר לוחצים עליה ושבה לצורתה המקורית עם שחרור הלחץ, היא ככל הנראה אינה מסוכנת. לעומת זאת, אם הפריחה אינה נעלמת בזמן שלוחצים על האזור הנגוע, ייתכן שמדובר בפריחה מסוכנת שנובעת מדימומים בעור. דימומים כאלה מחייבים פנייה מיידית לבדיקה רפואית. גם אם הפריחה מלוּוה בנפיחות סביב הפה, בלשון ובשפתיים - עם קשיי נשימה או בלעדיהם - חייבים לפנות מיד לרופא.

בשורות הבאות מובא מידע על פריחות שאופייניות לתינוקות רכים בשבועות הראשונים לחייהם. לעיתים קרובות כל בליטה בעור או כתם גורמים לעלייה במפלס החרדה של ההורים, בעיקר אם מדובר בתינוק ראשון. התופעות האלה הן לרוב נורמליות ואינן מעידות על מחלה.

1. מיליה (Milia)
קרויות גם בשם "נקודות חלב" או "נקודות לבנות" או "נקודות צהבהבות". הנקודות האלה יכולות להופיע בפניו של יילוד בריא. הן נוצרות מתאי עור מתים שנלכדו בכיסיות זעירות בעור הפנים ולעיתים גם בחניכיים. הנקודות אינן גורמות לכאב או לכל סימפטום אחר. הן נעלמות מעצמן בתוך שבועות בודדים, ואין צורך בטיפול.

2. דלקת עור חלבית (סבוריאה)
מתאפיינת בפריחה שומנית בצבע אדום עם קשקשים. הפריחה בולטת מעט ומופיעה בדרך כלל בשלושת החודשים הראשונים לחיי התינוק. על פי רוב תופיע הפריחה על עור הקרקפת, אבל לעיתים קרובות גם מאחורי אפרכסות האוזניים ובקפלי העור בידיים ובאזור החיתול. הפריחה אינה מזיקה וברוב המקרים אינה דורשת טיפול תרופתי וחולפת מעצמה. במקרים יותר משמעותיים אפשר לטפל בדלקת העור החלבית באמצעות משחות שונות.

3. תפרחת חיתולים
גירוי בעור באזור החיתול אשר נגרם כתוצאה מרטיבות ממושכת. התפרחת מופיעה בתגובה למגע של העור עם השתן ועם הצואה. אם לאזור המגורה מתווסף זיהום בפטרייה בשם קנדידה, מדובר במצב מעט יותר בעייתי שמחייב טיפול.

הפריחה היא בצבע אדום חזק, מעט מורמת מפני השטח המוגדר ומתוחמת היטב. לעיתים יש אזורי פריחה נלווים הסמוכים לפריחה העיקרית שמרוכזת סביב איברי המין וגם בקפלי העור.

אם משחות כמו צינקוד לא מסייעות, ניתן להשתמש במשחות המכילות שילוב של נוגדי דלקת ושל פעילות נגד פטריות. משחות כאלה מחייבות מרשם מרופא ילדים.

4. תפרחת תינוקות נורמלית (Erythema toxicum)
מדובר בפריחה המופיעה אצל רוב היילודים בימים הראשונים לחיים, נמשכת כמה ימים ונעלמת מעצמה. הפריחה עשויה להתאפיין בשלפוחיות זעירות על רקע אזור אדום והיא מופיעה בפנים ובגפיים. אין צורך בטיפול, ואין סיבה לדאגה.

5. בייבי אקנה (Baby Acne)
לעיתים ניתן להבחין בבליטות אדומות על העור שבמרכזן יכולות להופיע נקודות לבנות. התפרחת, המכונה "אקנה של תינוקות", נגרמת מחשיפה של התינוק להורמונים של אמו. הנגעים בעור מופיעים בדרך כלל בין השבוע השני לשבוע הרביעי לחיים, אך לעיתים גם מאוחר יותר. רחצה רגילה היא הטיפול המומלץ, ובשום אופן אין להשתמש בתכשירים המיועדים לטיפול באקנה של מתבגרים.

ד"ר יורם בלשר הוא מומחה ברפואת ילדים בקבוצת כללית

חשוב לדעת
בדרך להיות הורים?

בואו לראות מה מגיע לכם בכללית מושלם

ניוזלטר כללית
רוצה לקבל את הניוזלטר השבועי שלנו?
אני מסכים לקבל הודעות במייל