• בקשות למרפאה בקשות למרפאה
  • תור ללא סיסמה תור ללא סיסמה
  • תוצאות בדיקות תוצאות בדיקות
  • חיפוש שירותים חיפוש שירותים
  • רופא און־ליין רופא און־ליין
  • תשלום חוב מהיר תשלום חוב מהיר
  • רפואה דחופה רפואה דחופה
  • כללית מושלם כללית מושלם

פורסם בראשונה: 17.03.2010
עדכון אחרון: 09.01.2012

  • ד"ר יורם בלשר

הכל על פריחה אצל תינוקות

בפרסומות, התינוקות נראים עם עור בוהק וחלק. בעולם האמיתי, תינוקות רכים מקושטים בפצעונים וקילופי עור. למה העור שלהם פורח? מדריך מרגיע להורים

נולד לכם במזל טוב תינוק, אתם מאושרים ושמחים, אבל קצת מודאגים. פניו של הרך הנולד מקושטים בנקודות אדומות והוא לא נראה כמו התינוק הוורדרד מהפרסומות.

מה קרה לעור של התינוק שלי?

לפני שנחפש את הסיבה לפריחה, כמה מלים על העור:  מדובר באיבר הגדול ביותר בגופנו וחלקו במשקל הגוף הוא כ־15 אחוז. לעור תפקידים חשובים ביותר ובהם: הגנה מפני התייבשות, הגנה מזיהומים וויסות טמפרטורת הגוף.

ממה נגרמת פריחה אצל תינוקות?

מעצם היותו מעטפת חיצונית, העור חשוף כמעט כל הזמן לגירויים שונים, אשר יכולים להתבטא בין השאר בפריחה. העור עלול לפרוח בתגובה לגירויים שונים - והפריחה הזאת מתבטאת  בשינויים בצבע, בהופעה ובטקסטורה.

פריחה אצל תינוקות, ולא רק, יכולה להיות מרוכזת באזור אחד בגוף, מפושטת באזורים שונים או על הגוף כולו. הפריחה עלולה גם לגרד ועלולות להתלוות אליה גם תופעות נוספות: חום מקומי; בולטות מעל שטח העור עם יובש וסדקים; שלפוחיות, נפיחויות או פריחות הנגרמות מסיבות שונות ובהן תגובה לתרופות, תגובה לזיהומים שונים או תגובה אלרגית. לעתים נדירות עלול להתלוות לפריחה גם כאב מקומי. גורמים שונים יגרמו לפריחות דומות או אפילו זהות, כיוון שמגוון התגובות האפשריות של רקמת העור לגירויים שונים הינו מוגבל. 

האם פריחה אצל תינוקות עלולה להיות מסוכנת?

בדרך כלל הפריחה אינה מסוכנת, לא מזיקה וגם אינה מדבקת. רוב הפריחות גם חולפות מעצמן תוך זמן קצר. אולם יש פריחות בגיל הילדות, שהגורם להופעתן עלול לסכן חיים.

איך מזהים פריחה מסוכנת?

אם הפריחה נעלמת כאשר לוחצים על האזור, ושבה לצורתה המקורית עם שחרור הלחץ, היא ככל הנראה אינה מסוכנת. לעומת זאת, אם הפריחה לא נעלמת בזמן שלוחצים על האזור הנגוע, ייתכן שמדובר בפריחה מסוכנת, שנובעת מדימומים בעור,  אשר נוכחותם מחייבת פניה מיידית לבדיקה רפואית. בנוסף, אם הפריחה מלווה בנפיחות סביב הפה, בלשון ובשפתיים עם או בלי  קשיי נשימה, חייבים לפנות מיד לרופא.

בשורות הבאות נתמקד בפריחות שאופייניות לתינוקות רכים, בשבועות הראשונים לחייהם. לעתים קרובות, כל בליטה או כתם גורמים לעלייה במפלס החרדה של ההורים, בעיקר אם מדובר בתינוק ראשון. חלק מהתופעות הללו בעור הן נורמליות ואינן מעידות על מחלה:

1. מיליה (Milia)
קרויות גם בשם "נקודות חלב" או "נקודות לבנות" או "נקודות צהבהבות". הנקודות הללו עשויות להופיע בפניו של יילוד בריא - והן נוצרות מתאי עור מתים, שנלכדו בכיסיות זעירות בעור הפנים ולעיתים גם בחניכיים. הנקודות אינן גורמות לכאב או לכל סימפטום אחר. הן נעלמות מעצמן תוך שבועות בודדים, ואין צורך בטיפול.

2. דלקת עור חלבית (סבוריאה)
מתאפיינת בפריחה שומנית בצבע אדום עם קשקשים. הפריחה מעט בולטת ומופיעה בדרך כלל בשלושת החודשים הראשונים לחיי התינוק. על־פי רוב, הפריחה תופיע על עור הקרקפת, אבל לעתים קרובות גם מאחורי אפרכסות האזניים ובקפלי העור בידיים ובאזור החיתול.  הפריחה אינה מזיקה וברוב המקרים אינה דורשת טיפול תרופתי וחולפת מעצמה. במקרים יותר משמעותיים, אפשר לטפל בדלקת העור החלבית במשחות שונות.

3. תפרחת חיתולים
גירוי בעור באזור החיתול אשר נגרם כתוצאה מרטיבות ממושכת. התפרחת מופיעה בתגובה למגע של העור עם השתן והצואה. אם לאזור המגורה מתוסף זיהום בפטריה בשם קנדידה, מדובר במצב מעט יותר בעייתי ולכן הוא מחייב טיפול.

הפריחה באזור היא בצבע אדום חזק, מעט מורמת מפני השטח המוגדר ומתוחמת היטב. לעתים יש אזורים נלווים, הסמוכים לפריחה העיקרית המרוכזת סביב אברי המין וגם בקפלי העור.

אם משחות כמו צינקוד לא מסייעות, ניתן להשתמש במשחות המכילות שילוב של פעילות נגד פטריתית ונוגדת דלקת, אותן יש לקבל במרשם מרופא הילדים.

4. תפרחת תינוקות נורמלית (Erythema toxicum)
מדובר בפריחה המופיעה אצל רוב היילודים בימים הראשונים לחיים. התפרחת נמשכת מספר ימים ונעלמת מעצמה. הפריחה עשויה להתאפיין בשלפוחית זעירה על רקע אזור אדום והיא מופיעה בפנים ובגפיים. אין צורך בטיפול - ואין סיבה לדאגה.

5. בייבי אקנה (Baby Acne)
לעיתים ניתן להבחין בבליטות אדומות על העור, אשר במרכזן יכולות להופיע נקודות לבנות. התפרחת, המכונה "אקנה של תינוקות", נגרמת מחשיפה של התינוק להורמונים של אמו. הנגעים בעור מופיעים בין השבוע השני לשבוע הרביעי לחיים, אך גם מאוחר יותר. רחצה רגילה היא ה"טיפול" המומלץ ובשום אופן אין להשתמש בתכשירים המיועדים לטיפול באקנה של מתבגרים.

ד"ר יורם בלשר הוא מומחה ברפואת ילדים בקבוצת כללית

חשוב לדעת
בדרך להיות הורים?

בואו לראות מה מגיע לכם בכללית מושלם

ניוזלטר כללית
רוצה לקבל את הניוזלטר השבועי שלנו?
אני מסכים לקבל הודעות במייל