פורסם בראשונה: 26.01.2012
עדכון אחרון: 26.01.2012
  • דוקטור יורם בלשר ד"ר יורם בלשר

הכול על מחלת הפה והגפיים

לקריאה נוחה
מחלת הפה והגפיים (שבטעות מכונה מחלת הפה והטלפיים) תוקפת בעיקר ילדים בני פחות מעשר שנים. המחלה מתאפיינת בפריחה בכפות הרגליים והידיים ובפצעים בפה. המחלה מאוד מדבקת וחולפת מעצמה
ילדה מפריחה בועות סבון

מחלת הפה והגפיים היא מחלה נפוצה שהגורם לה הוא נגיף (וירוס) מקבוצת הנגיפים הקרויה אנטרו־וירוסים. ברוב המקרים הנגיף האשם הוא מקבוצת הנגיפים קוקסאקי (Coxsackie B).

השם של המחלה נגזר מהתפתחות של פריחה שמופיעה על כפות הידיים והרגליים שאינה מלווה בגרד. נוסף על כך עלולים להופיע כיבים בפה. החשד הברור להופעת המחלה עולה כאשר בו בזמן מופיעים פריחה בגפיים ופצעים (אפטות) בפה.

האם יש קשר בין המחלה הזאת לבין מחלת הפה והטלפיים?

למחלת הפה והגפיים בבני אדם אין כל קשר למחלת הפה והטלפיים שתוקפת בעלי חיים בלבד ונקראת באנגלית Foot and Mouth Disease. בגלל הדמיון בשם נוצר הרושם שמדובר במחלה זהה - ולא כך המצב. אין הדבקה או העברה של מחלת הפה והטלפיים מבקר, מכבשים או מחזירים לבני אדם. מדובר אם כן בשתי מחלות שונות.

מי נדבק במחלה ואיך נדבקים?

מחלת הפה והגפיים מאוד מדבקת. המחלה נפוצה בעיקר בקרב ילדים בני פחות מ־10 שנים, אם כי גם מתבגרים ומבוגרים עלולים ללקות במחלה. רוב המבוגרים מחוסנים מפני מחלת הפה והגפיים בגלל העובדה שבילדותם נדבקו בנגיפים מקבוצת הקוקסאקי A ו־B. גם אם המחלה מתפתחת אצל מבוגרים, היא בדרך כלל קלה יותר מאשר אצל ילדים. לא נדיר שתהיה הדבקה חוזרת במחלה. לא כל הדבקה בנגיף ובמחלה תגרום להופעת תסמינים, וייתכן שהמחלה תחלוף ללא כל הסימנים הרגילים.

מאחר שהנגיפים האלה נשארים בגוף במשך שבועות לאחר שהסימנים חלפו, ייתכן כי מי שהיה חולה והבריא לגמרי מהמחלה ידביק ילדים אחרים.

ההדבקה עצמה מתרחשת באמצעות מגע בחפצים או במקומות שמזוהמים בנגיף. טיפות זעירות הנפלטות לאוויר בעקבות שיעול או עיטוש מכילות נגיפים רבים. לכן ניתן להידבק בנשימה של אוויר מזוהם או במגע עם משטחים וחפצים מזוהמים. מגע עם נוזלים, כמו רוק או הפרשות מהאף, מדבק אף הוא.

מה צריך לעשות כדי למזער את הסיכון להידבק?

חשוב לרחוץ את הידיים בקפדנות לאחר הליכה לשירותים או לאחר שמחליפים חיתול לתינוק נגוע, כיוון שהנגיף שורד בצואה במשך שלושה עד ארבעה שבועות.

מהם הסימנים להופעת מחלת הפה והגפיים?

הסימנים המוקדמים של מחלת הפה והגפיים הם חום והרגשה כללית ירודה, ירידה בתיאבון וכאב גרון. אל כל אלה מצטרפת פריחה בצורת נקודות אדומות קטנות על העור, ברירית הפה ובגרון. הפריחה בעור הופכת לאחר יום־יומיים לבולטת יותר, ללא גרד. נקודות הפריחה יכולות להיות שטוחות או בולטות משטח פני העור, חלקן יכול להפוך לפריחה שלפוחיתית ולרוב תופיע הפריחה על כפות הידיים והרגליים.

לעיתים מתפשטת הפריחה לאזורי גוף אחרים, בעיקר באזור הישבן. הנקודות האדומות הזעירות שהופיעו בפה הופכות עד מהרה לכיבים או לאפטות המלווים בכאב ומפוזרים על הלשון, על החניכיים ועל רירית הפה. הנגעים בפה גורמים לסבל ולכאב ולעיתים מקשים על האכילה ועל השתייה.

לא כל התופעות האופייניות למחלה חייבות להופיע. לעיתים מופיעים רק כמה מהנגעים ומהפריחה, ולעיתים המחלה חולפת בלי שנדע כלל שלקינו בה.

כמה זמן נמשכת המחלה?

בדרך כלל נמשכת המחלה כמה ימים, על פי רוב פחות מעשרה ימים. בתחילת המחלה מופיע כאב גרון, ובעקבותיו מופיעה פריחה בריריות של חלל הפה. לאחר מכן מתפתחת הפריחה בגפיים ובשאר חלקי הגוף.

איך מאבחנים את המחלה?

על אף שהפריחה במחלת הפה והגפיים דומה לפריחה השלפוחיתית של אבעבועות רוח, רופא הילדים יידע להבדיל בין שתי המחלות. לא קיימת בדיקת מעבדה לאישור האבחנה.

איך מטפלים במחלה?

בדומה למחלות נגיפיות אחרות, גם למחלת הפה והגפיים אין טיפול מיווחד, והטיפול המומלץ הוא: מנוחה, הורדת החום, שתייה מרובה והקלה על הכאב בגלל האפטות בפה. לאחר כמה ימים תחלוף המחלה מעצמה.

האם המחלה עלולה להסתבך?

הסיבוך המשמעותי הוא התייבשות שעלולה להיגרם בשל סירובו של הילד לשתות בגלל הכאבים שנגרמים מהנגעים בפה וכאב הגרון. לכן יש להקפיד על שתייה מרובה בכל דרך אפשרית.

לעיתים, בגלל הסירוב לשתות ולאכול יהיה צורך להתגבר על המחסור בנוזלים באמצעות עירוי נוזלים לווריד במסגרת יחידת מיון, אשפוז יום או מרכז בריאות הילד בקהילה. ברוב המקרים ניתן להתגבר על הבעיה בבית ללא צורך בעירוי.

סיבוכים אחרים הם נדירים: דלקת קרום המוח (מנינגיטיס) ודלקת המוח (אנצפליטיס). הסיבוכים הנדירים האלה חולפים, אך מחייבים אישפוז לשם אבחון והשגחה.

מתי אפשר להחזיר את הילד לגן או לבית הספר?

אפשר להחזיר את הילד לחברת ילדים 24 שעות לאחר שהחום חלף ולאחר שהרגשתו הכללית של הילד השתפרה, ולא מופיעים נגעים חדשים בעור או בפה.

לידיעתך – במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים לחץ/י​ כאן

 
ד"ר יורם בלשר הוא מומחה ברפואת ילדים בקבוצת כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

כללית מושלם מציגה

הנחה בבדיקה לאבחון הפרעות קשב וריכוז

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל