פורסם בראשונה: 06.07.2008
עדכון אחרון: 29.09.2014

  • ד"ר איריס מנור ד"ר איריס מנור
  • שלומית רוזן שלומית רוזן

ריטלין: מדריך למשתמש

משפחת כדורי הריטלין כוללת שתי קבוצות עיקריות הנבדלות זו מזו במשך פעולתן. איך ממירים בין סוגי הריטלין השונים כדי לקבל השפעה מיטבית, ואיזו תרופה מתאימה לי?

בקיצור

1. רופא מומחה חייב להיות הראשון שרושם ריטלין. עם זאת, כיום יש רופאי ילדים ורופאי משפחה שעברו הכשרה מיוחדת והם רשאים להיות הרושמים הראשונים של התרופה.

2. הדעה המקובלת כיום היא כי רצוי להעניק טיפול בריטלין שמשפיע במשך רוב שעות היום. הסיבה לכך היא שהפרעת קשב פוגעת בפעילויות רבות ולא רק בלימודים.

3. לא ידועה כל תופעת לוואי מנטילת ריטלין בזמן ההנקה. עם זאת, לא תמצאו רופא שימליץ על נטילת ריטלין בזמן ההנקה, מכיוון שאין מידע רפואי מוסמך ומבוסס שעליו ניתן להישען.

מתילפנידט (ריטלין) היא תרופה ממשפחת המעוררים שנמצאת בשוק הישראלי בשתי צורות עיקריות: האחת, ריטלין רגיל, פעילה במשך ארבע שעות, ואילו האחרת כוללת שלושה תכשירים, שההבדל ביניהם הוא אופן השחרור של החומר הפעיל. שלושת התכשירים האלה מאפשרים תפקוד טוב יותר למשך זמן ארוך יותר.

אין אפשרות לרכוש אף אחד מסוגי הריטלין ללא מרשם רופא, ורופא מומחה חייב להיות הראשון שרושם את התרופה. עם זאת יש לציין כי כיום יש רופאי ילדים ורופאי משפחה שעברו הכשרה מיוחדת והם רשאים להיות הרושמים הראשונים של התרופה.

שלוש התרופות הן:

ריטלין לשחרור איטי (Ritalin SR, Methylphenidate Hydrochloride)
ריטלין בעל פעולה ארוכת טווח (Ritalin LA)
קונצרטה (Concerta, Methylphenidate Hydrochloride)

מהי המשמעות של SR בריטלין SR?

אלה ראשי התיבות באנגלית של המילים Slow Release (שחרור איטי). זו תרופה ישנה יחסית, שעלולות להיות לה יותר תופעות לוואי. היא פועלת 6 עד 8 שעות.

מהי המשמעות של LA בריטלין LA?

אלה ראשי התיבות באנגלית של המילים Long Acting (בעל פעולה ממושכת). משך הפעולה של ריטלין LA הוא כ־8 שעות. לילדים שמתקשים לבלוע תרופות ניתן לפתוח את הקפסולה ולפזר את הכדוריות שבתוכה על מעדן או על כל מזון צמיגי אחר.

וקונצרטה?

קונצרטה היא תרופה בעלת מנגנון פעולה מיוחד שגורם לשחרור מדורג ואיטי של הריטלין. הודות למנגנון הפעולה הזה נמשכת השפעת התרופה 12 שעות.

מהם ההבדלים בין סוגי הריטלין והקונצרטה?

התרופות נבדלות זו מזו לא רק במשך פעולתן אלא גם בתופעות הלוואי שלהן. ריטלין SR נחשב לתרופה גסה יותר שגורמת ליותר תופעות לוואי, ואילו שתי התרופות האחרות, ריטלין LA וקונצרטה, נחשבות לעדינות יותר באופן משמעותי.

ריטלין, באופן כללי, מפחית את התיאבון ואת העייפות, ולכן גם כשמדובר בתרופות העדינות יותר, יש לשים לב מתי נוטלים אותן. בכל מקרה אסור לקחת אותן לפני השינה.

מה בנוגע לאוכל בתקופת השימוש בריטלין?

יש להביא בחשבון שלפחות בהתחלת הטיפול בריטלין התיאבון יפחת, ולכן מומלץ לקחת את התרופה יחד עם אוכל.

הקריטריון העיקרי לבחירת סוג הריטלין הוא משך הפעולה הרצוי לנו. עם זאת יש לציין שהדעה המקובלת כיום בקרב הרופאים היא כי רצוי להעניק טיפול שמשפיע במשך רוב שעות היום. הסיבה לכך היא שהפרעת קשב פוגעת בפעילויות רבות ולא רק בלימודים, כפי שנהוג היה לחשוב בעבר.

איך ממירים בין סוגי הריטלין לקבלת השפעה מיטבית?

מתייעצים עם הרופא המטפל ומסתייעים בטבלה שלהלן: 

 ריטלין​ ריטלין SR ​ ריטלין LA​קונצרטה

משך ההשפעה:
4 שעות​

משך
ההשפעה:

8 שעות​

 משך ההשפעה:
8 עד 9 שעות​

משך ההשפעה:
12 שעות

יחידת הבסיס להשוואה: 10 מ"ג
 

20 מ"ג
ריטלין SR הם שווי ערך ל־8 מ"ג של ריטלין רגיל​

20 מ"ג ריטלין LA הם שווי ערך ל־8 מ"ג ריטלין רגיל.

30 מ"ג ריטלין LA הם שווי ערך ל־12.5 מ"ג ריטלין רגיל

40 מ"ג ריטלין LA הם שווי ערך ל־16 מ"ג ריטלין רגיל​

18 מ"ג קונצרטה הם שווי ערך ל־5 מ"ג ריטלין רגיל

36 מ"ג קונצרטה הם שווי ערך ל־10
מ"ג ריטלין רגיל

54 מ"ג קונצרטה הם שווי ערך ל־15
מ"ג ריטלין רגיל​


מינון של יותר מ־90 מ"ג ריטלין ביום מוגדר כיום "חריג". להרבה אנשים זה לא מספיק, ולכן  במקרים מיוחדים ניתן להגיש בקשה לאישור מינון חריג. את הבקשה מגישים באמצעות טופס 29 ג'. ממלא אותו הרופא המטפל, והוא מוגש לאישורו של משרד הבריאות.

האם כללית משתתפת במימון ריטלין?

יש עזרה במימון, אך לא לכל התכשירים במידה שווה. ריטלין רגיל וריטלין SR נמצאים בסל הבריאות. קונצרטה וריטלין LA אינם נמצאים בסל הבריאות. לקוחות כללית מושלם זכאים להשתתפות בשיעור של 55% ממחיר הקונצרטה.

אפשר להשתמש בריטלין במקרה של תסמונת טורט?

בניגוד לעבר, כיום מקובל לטפל באמצעות ריטלין גם במי שסובלים מתסמונת טורט (תסמונת הגורמת לטיקים אי־רצוניים באיברי הגוף). לעיתים גורם הריטלין להופעת גל קצר של טיקים, אך הוא נעלם בהמשך, ולאחר מכן צפויה איכות החיים להשתפר משמעותית.

האם ריטלין מגביר טיקים?

הסיבות העיקריות לטיקים (מעבר לנטייה מולדת) הן עייפות ולחץ. לכן סבורים כיום הרופאים שגם אם הריטלין יעורר את הטיקים בהתחלה, בהמשך הטיקים דווקא יירגעו, כיוון שצפויים פחות עייפות ופחות מתח באופן כללי. בבעלי תסמונת טורט ניתן לטפל בכל סוגי הריטלין. קונצרטה וריטלין LA נחשבים עדינים יותר ולכן מעוררים פחות טיקים.

אפשר ליטול ריטלין במקביל להנקה?

לא ידועה כל תופעת לוואי מנטילת ריטלין בזמן ההנקה. עם זאת, אין די מחקרים בנושא, כיוון שקשה מאוד לקבל אישור למחקר מעין זה בבני אדם, וכל המידע שקיים כיום בנושא הזה נלקח ממחקרים על חולדות ועל חיות מעבדה אחרות. לא תמצאו רופא שימליץ על נטילת ריטלין בזמן ההנקה, מכיוון שאין מידע רפואי מוסמך ומבוסס שעליו ניתן להישען.

ד"ר איריס מנור היא פסיכיאטרית לילדים ומנהלת המרכז לקשב וריכוז במרכז במרכז בריאות הנפש גהה, מקבוצת  כללית

שלומית רוזן היא עובדת סוציאלית ומתאמת המחקר במרכז לקשב ולהפרעות קשב וריכוז במרכז לבריאות הנפש גהה מקבוצת כללית 

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

כללית מושלם מציגה

הנחה בבדיקה לאבחון הפרעות קשב וריכוז

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל