• בקשות למרפאה בקשות למרפאה
  • תור ללא סיסמה תור ללא סיסמה
  • תוצאות בדיקות תוצאות בדיקות
  • חיפוש שירותים חיפוש שירותים
  • רופא און־ליין רופא און־ליין
  • תשלום חוב מהיר תשלום חוב מהיר
  • רפואה דחופה רפואה דחופה
  • כללית מושלם כללית מושלם

פורסם בראשונה: 06.07.2008
עדכון אחרון: 08.11.2012

  • ד"ר דותן קידר
  • שלומית רוזן

ריטלין: מדריך למשתמש

משפחת כדורי הריטלין כוללת שתי קבוצות עיקריות הנבדלות זו מזו במשך פעולתן. איך ממירים בין סוגי הריטלין השונים כדי לקבל השפעה מיטבית ואיזו תרופה מתאימה לי?

ריטלין היא תרופה ממשפחת המעוררים והיא נמצאת בשוק הישראלי השתי צורות עיקריות: האחת, ריטלין רגיל,  פעילה  במשך ארבע שעות ואילו השנייה כוללת בתוכה שלוש תרופות המשחררות את החומר הפעיל בצורה מושהית ומאפשרות תפקוד טוב יותר למשך זמן ארוך יותר. אין אפשרות לרכוש אף אחד מסוגי הריטלין ללא מרשם רופא, אך ניתן כיום לקבל מרשם עבור התרופה מרופא המשפחה, כך שאין צורך לבקר אצל רופא מומחה.

שלוש התרופות הן:

ריטלין לשחרור איטי (Ritalin SR, Methylphenidate Hydrochloride).

ריטלין בעל פעולה ארוכת טווח (Ritalin LA)

קונצרטה (Concerta, Methylphenidate Hydrochloride)

מה זה ה־SR הזה בריטלין SR?

ראשי־תיבות באנגלית של המיליםSlow Release  (שחרור איטי). זו תרופה ישנה יחסית, עם יותר תופעות־לוואי הפועלת שש עד שמונה שעות.

מה זה ה־LA הזה בריטלין LA?

ראשי־תיבות באנגלית של המיליםLong Acting  (טווח־פעולה ממושך). משך הזמן היעיל של פעולת התרופה הוא כשמונה עד תשע שעות.

וקונצרטה?

קונצרטה היא תרופה חכמה, המשחררת את הריטלין בשחרור איטי ועדין ופועלת במשך 12 שעות.

מה ההבדלים בין סוגי הריטלין וקונצרטה?

ההבדלים בין התרופות, פרט למשך פעולתן, מתבטאים בעיקר בתופעות־הלוואי. ריטלין SR נחשב גס יותר וגורם יותר תופעות־לוואי ואילו שתי האחרות, ריטלין LA וקונצרטה, עדינות יותר באופן משמעותי. ריטלין, באופן כללי, מפחית את התיאבון והעייפות בשעות השפעתו, ולכן גם עם התרופות העדינות יותר חשוב לשים לב מתי נוטלים את התרופה, וכדאי לא לקחת אותה לפני השינה.

מה לגבי אוכל בתקופת השימוש בכדורי ריטלין?

כדאי לקחת בחשבון, שלפחות בהתחלת הטיפול בריטלין התיאבון יפחת, ועל כן מומלץ לקחת את התרופה ביחד עם אוכל.

ההחלטה על סוג הריטלין בו משתמשים נובעת ממשך הזמן שבו רוצים בהשפעה המועילה של התרופה. המחשבה הרפואית היום גורסת שרצוי טיפול המכסה את רוב שעות היום, כיוון שהפרעת קשב פוגעת בפעילויות רבות ולא רק בלימודים כפי שנהוג היה לחשוב.

איך ממירים בין סוגי הריטלין  לקבלת השפעה מיטבית?

מתייעצים עם הרופא או הרופאה המטפלים ומסתייעים בטבלה זו:

 

 ריטלין​ ריטלין SR ​ ריטלין LA​קונצרטה
משך השפעה:
4 שעות​
משך השפעה:
8 שעות​
 משך השפעה:
8 עד 9 שעות​
משך השפעה:
12 שעות​
יחידת הבסיס להשוואה: 10 מ"ג.*
 
*בהתאמה למשקל הגוף ולמידת ההשפעה.​
 20 מ"ג ריטלין SR =
8 מ"ג
ריטלין רגיל.​

 20 מ"ג ריטלין LA
= 8 מ"ג ריטלין רגיל.

30 מ"ג ריטלין LA = 12.5 מ"ג ריטלין רגיל.

40 מ"ג ריטלין LA = 16 מ"ג ריטלין רגיל. ​

 18 מ"ג קונצרטה = 5 מ"ג ריטלין רגיל.

36 מ"ג קונצרטה = 10
מ"ג ריטלין רגיל.

54 מ"ג קונצרטה = 15
מ"ג ריטלין רגיל.​

  
 כיום לא ניתן לקחת יותר מ־60 מיליגרם ריטלין ביום. להרבה אנשים ונשים זה לא מספיק, ועל כן, כיום, ההנחיה המגבילה הזו עומדת להשתנות, כך שהמינון המותר יהיה 90 מיליגרם ביום. במקרים מיוחדים ניתן להגיש בקשה לאישור על גבי טופס 29 ג', שאותו ממלאים הרופא או הרופאה המטפלים – והוא מוגש לאישור משרד הבריאות.

האם כללית משתתפת במימון ריטלין?

יש עזרה במימון, אך לא לכל התכשירים במידה שווה. ריטלין רגיל וריטלין SR הן שתי תרופות שנמצאות בסל הבריאות. קונצרטה וריטלין LA אינן נמצאות בסל הבריאות. לקוחות כללית מושלם זכאים להשתתפות של 55% במחיר קונצרטה.

אפשר להשתמש בריטלין במקרה של תסמונת טורט?

בניגוד לעבר, מקובל לטפל בריטלין גם במי שסובלים מתסמונת טורט (תסמונת הגורמת לטיקים אי־רצוניים באברי הגוף). כיום נהוג לתת ריטלין גם לסובלים מטורט, תוך המלצה לפקוח עין על הטיקים. ההערכה היא שלא תחול החמרה או שיופיע גל קצר של טיקים שייעלם בהמשך. לאחר היעלמות הגל הקצר של הטיקים, איכות החיים צפויה להשתפר משמעותית.

האם ריטלין מגביר טיקים?

הסיבות העיקריות לטיקים (מעבר לנטייה מולדת) הן עייפות ולחץ. לכן, הרופאים סבורים כיום שגם אם הריטלין יעורר את הטיקים בהתחלה, בהמשך הטיקים דווקא יירגעו, כיוון שצפויים פחות עייפות ופחות מתח באופן כללי. בבעלי תסמונת טורט ניתן לטפל בכל סוגי הריטלין. קונצרטה וריטלין LA נחשבים עדינים יותר ולכן מעוררים פחות טיקים.

אפשר ליטול ריטלין במקביל להנקה?

לא ידועה כל תופעת־לוואי מנטילת ריטלין בזמן הנקה. עם זאת, אין מספיק מחקרים בנושא, כיוון שקשה מאוד לקבל אישור למחקר מעין זה בבני־אדם וכל המידע המחקרי הקיים בנושא נלקח ממחקרים על חולדות וחיות מעבדה אחרות. לא תמצאו רופא או רופאה שימליצו על נטילת ריטלין בזמן ההנקה, מכיוון שאין מידע רפואי מוסמך ומבוסס שעליו ניתן להסתמך.

ד"ר דותן קידר הוא רופא במרכז לקשב ולהפרעות קשב וריכוז במרכז לבריאות הנפש גהה, מקבוצת כללית, ומנהל־משותף של פורום הפרעות הקשב

שלומית רוזן היא עובדת סוציאלית ומתאמת המחקר במרכז לקשב ולהפרעות קשב וריכוז במרכז לבריאות הנפש גהה מקבוצת כללית  ומנהלת־משותפת בפורום הפרעות הקשב

חשוב לדעת
בדרך להיות הורים?

בואו לראות מה מגיע לכם בכללית מושלם

ניוזלטר כללית
רוצה לקבל את הניוזלטר השבועי שלנו?
אני מסכים לקבל הודעות במייל