פורסם בראשונה: 24.05.2011
עדכון אחרון: 09.12.2012

  • ד"ר דנה פלורנטין ד"ר דנה פלורנטין

דלקת בדרכי השתן: כל מה שצריך לדעת

מהם הגורמים לדלקת בדרכי השתן? מהם הסימנים לדלקת? איך אפשר לטפל בה? מה משך הטיפול? למה היא תמיד חוזרת? ואיך אפשר למנוע אותה? ד"ר דנה פלורנטין עם כל התשובות

מה זו בכלל דלקת בדרכי השתן?

דלקת בדרכי השתן (ציסטיטיס בלועזית, Cystitis) נגרמת על ידי זיהום חיידקי בדרכי השתן, בדרך כלל בשלפוחית השתן.

ממה מורכבת מערכת השתן?

מהכליות, מהשופכנים – המובילים שתן מהכליות אל שלפוחית השתן, משלפוחית השתן ומהשופכה - המובילה את השתן מהשלפוחית החוצה.

מהם הסימנים שעלולים להתפרש כדלקת בדרכי השתן?

צריבה, תכיפות ודחיפות במתן שתן נגרמים בעקבות התגובה הדלקתית של ציפוי שלפוחית השתן לאחר פלישת החיידקים אליה.

זו תופעה שכיחה?

בעיקר אצל ילדות קטנות, אצל נערות עם התחלת קיום יחסי מין ואצל נשים מבוגרות לאחר המנופאוזה.

סך הכל כחמישית מכלל הנשים סובלות לפחות פעם בשנה מאי נוחות בדרכי השתן!

מה עם גברים?

בגברים הבעיה שכיחה בעיקר בגיל מבוגר בעקבות אצירת שתן על רקע הגדלת הערמונית - שארית השתן שנשארת בשלפוחית מהווה קרקע מצוינת לשגשוג חיידקים.

איך זה קורה?

השתן, כאשר הוא מופרש מהכליות, הוא סטרילי עד שהוא מגיע לשופכה המובילה אותו מהשלפוחית החוצה. חיידקים יכולים להגיע לדרכי השתן על ידי עלייה לשופכה מפי הטבעת, או באופן נדיר בהרבה, דרך זרם הדם. החיידקים הגורמים לדלקת הם ממשפחת הגרם שליליים, החיידק הנפוץ ביותר נקרא אי קולי.

מה זה החיידק הזה?

חיידק האי קולי נמצא בדרך כלל במערכת העיכול, ובנשים הוא יכול לנדוד דרך פי הטבעת אל הנרתיק ואל השופכה, ומשם לשלפוחית. בנשים השופכה קצרה הרבה יותר מאצל גברים (בשניים-שלושה סנטימטרים), ולכן אצל נשים הדרך לנדידת החיידקים מפי הטבעת אל שלפוחית השתן קצרה יחסית.

לידיעתך - במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים לחצי​ כאן>>

ואצל גברים?

בגברים, לעומת זאת, השופכה ארוכה יותר ולכן לחיידקים קשה להגיע אל שלפוחית השתן מפי הטבעת. בדרך כלל כאשר יש זיהום בדרכי השתן אצל גברים החיידקים מגיעים דרך הדם, ומתיישבים על שאריות השתן בשלפוחית, שמהווה בשבילם קרקע מזון.

ישנם מקרים של פגמים מולדים במבנה מערכת השתן שמקלים על החיידקים לחדור, כמו ריפלוקס של השסתומים המחברים בין השופכנים לשלפוחית השתן.

איך מתגוננים מפני החיידקים?

זרימה חופשית של שתן, נפח גדול של שתן, ריקון מלא של השלפוחית ותפקוד חיסוני מיטבי, הם אמצעי הגנה חשובים כנגד חיידקים. לגוף יש מנגנוני הגנה רבים כנגד צמיחת חיידקים בדרכי השתן:
זרימת השתן נוטה לשטוף חיידקים.
• לפני השטח של השלפוחית יש תכונות אנטי חיידקיות.
• ה-PH (חומציות השתן, או במקרה זה- הבסיסיות) של השתן מעכב צמיחה של חיידקים.
• הנוזל בערמונית מכיל חומרים אנטי חיידקיים רבים.
• הגוף מפריש כתגובה לפלישת חיידקים כדוריות דם לבנות ועוד חומרי דלקת אחרים.

מה לגבי שירותים ציבוריים?

מאוד קשה להידבק בדלקת בדרכי השתן בשירותים ציבוריים.

איך יודעים שמדובר בדלקת בדרכי השתן?

האבחנה היא קלינית בעיקרה ומתבססת על הופעת צריבה, תכיפות ודחיפות במתן שתן.

סימנים נוספים:
• תחושה שהשלפוחית לא מתרוקנת לגמרי.
• הטלת כמויות קטנות של שתן.
• צורך בלתי פוסק למתן שתן.
• שתן עכור.
• שינוי בריח השתן.
• הופעת דימום בשתן.

הסימנים דומים אצל גברים ונשים?

כן.

כאשר מופיעים גם חום, כאבי גב תחתון וצמרמורות עולה החשד שהדלקת הגיעה לכליות.

יש בדיקות לאישור האבחנה?

ניתן לאשר את האבחנה על ידי תרבית שתן, המדגימה צמיחה של חיידק. בתרבית שתן ניתן לקבל גם את הרגישות של החיידק לסוגי אנטיביוטיקה שונים.

גם בבדיקת שתן לכללית (בדיקה מיקרוסקופית של נוזל השתן) ניתן למצוא סימנים המעידים על דלקת בדרכי השתן - לויקוציטים (תאי דם לבנים), אריטרוציטים (תאי דם אדומים), וניטריטים (תוצר פירוק של חיידקים).
למי שסובל מדלקות חוזרות בדרכי שתן מומלץ לעבור בירור הדמייתי בשאלה של מום מבני (בדרך כלל מומלץ לבצע בדיקת סונר כליות)

מה הטיפול?

הטיפול בדלקת דרכי שתן הוא אנטיביוטי בעיקרו. לרוב מתחילים בטיפול אנטיביוטי אמפירי, מאחר והתשובה עד להגעת התרבית (אם נלקחת תרבית) לוקחת מספר ימים.

לאחר שיש צמיחה של חיידק בתרבית ניתן לוודא שאכן הטיפול שניתן הוא סוג האנטיביוטיקה המתאים, ושהחיידק אכן רגיש אליה לפי תשובת התרבית. ניתן לתת גם טיפול סימפטומטי להקלה על הדלקת, לדוגמה תרופה שנקראת סדורל - משנה את חומציות השתן ובכך מקלה על הצריבה, התכיפות והדחיפות, אולם תרופה זו איננה הורגת את החיידקים, ולכן נוטלים אותה לפי הצורך, ובנוסף לטיפול האנטיביוטי (ולא במקום).

כמה זמן נמשך הטיפול?

משך הטיפול שונה ממקרה למקרה: בנשים צעירות ניתן להסתפק בשלושה ימי טיפול בלבד. בנשים מבוגרות עם דלקות חוזרות הטיפול בדרך כלל ניתן לשבוע, ובגברים הטיפול ניתן למשך שבעה עד עשרה ימים.

חשוב מאוד לשתות הרבה, מכיוון שהנוזלים מסייעים לשטוף את כל המערכת.

ואם לא אקח טיפול, מה יקרה לי?

דלקת בדרכי שתן שאיננה מטופלת יכולה לעיתים להסתבך לדלקת בכליות, המתבטאת בחום גבוה, צמרמורות, בחילות והקאות, בנוסף לתלונות של צריבה, תכיפות ודחיפות במתן שתן.

אוּ-אה.

דלקות חוזרות בכליות יכולות לגרום להצטלקויות בכליות, ולפגוע בתפקוד הכלייתי, ולכן בהופעת דלקת בדרכי השתן מומלץ לא לחכות ולהתחיל טיפול אנטיביוטי מיד לאחר האבחנה.

הטיפול בדלקת בכליות לפעמים מצריך אשפוז ומתן של אנטיביוטיקה דרך הווריד.

למה זה קורה לי כל הזמן?

דלקות חוזרות בדרכי השתן יכולות לנבוע ממספר גורמים:

• בנשים מבוגרות, בגלל חוסר באסטרוגן, רירית הנרתיק הופכת להיות דקה, מה שמאפשר חדירה של חיידקים דרך חתכים בלתי נראים בעור.
הפיתרון: מתן תכשירים המכילים אסטרוגן באופן קבוע, ומחזירים לרירית הנרתיק את ההגנה הטבעית שלה.

• לפעמים חוסר היגיינה יכולה לגרום לדלקות חוזרות - חשוב לנגב את פי הטבעת היטב לאחר כל יציאה מאחר והדלקת נגרמת עקב חיידקים שמגיעים לשלפוחית מפי הטבעת.
הפתרון: לשמור על היגיינה ולהקפיד לנגב מהנרתיק אחורה לכיוון פי הטבעת ולא להיפך.

• לפעמים יש קשר בין הופעת דלקת בדרכי השתן לבין קיום יחסי מין. בזמן החדירה הרירית של הנרתיק עלולה להיפצע ודרך החתכים של העור (שלא בהכרח רואים או מרגישים אותם) עלולים לחדור חיידקים.
הפיתרון: למרוח ג'ל הגנה על הנרתיק על בסיס מים לפני קיום יחסי מין (לדוגמה KY ג'ל, הנקנה ללא מרשם). טיפ סבתא שעובד לא רע הוא לתת שתן לאחר קיום יחסי מין - זה שוטף את החיידקים החוצה.

נשים שמשתמשות בדיאפרגמה חשופות יותר לפתח דלקת בדרכי השתן, וכן חומרים קוטלי זרע עלולים להגביר את סכנת ההידבקות: הם הורגים את החיידקים הידידותיים בנרתיק, שמונעים מחיידקי האי-קולי להתרבות.
הפתרון: במקרים עקשניים ניתן גם להשתמש בטיפול אנטיביוטי מונע לפני כל יחסי מין.

• מומים במערכת השתן (כמו הרפלוקס שהוזכר לעיל), אבנים בכליות המשמשים קרקע נוחה לגידול חיידקים, או בעיות אחרות הגורמות לאצירת שתן (כגון הגדלה של בלוטת הערמונית).
הפיתרון: טיפול בגורם הראשוני- לדוגמה ניתוח לתיקון הרפלוקס (פגם מולד בשסתומים הגורם לשתן לחזור אחורנית מהשלפוחית לעבר השופכנים), או טיפול בהגדלת הערמונית, וכו'.

• גם מצבים סיסטמיים מסוימים מעלים את הסיכון לדלקת בדרכי השתן, כגון הריון, סוכרת ומחלות כרוניות אחרות, שיכולות שמחלישות את מערכת החיסון.
הפתרון:
מאחר ונשים בהריון הסובלות מדלקת בדרכי השתן נמצאות בסיכון מוגבר ללידה מוקדמת, או ללידת תינוקות במשקל נמוך, מומלץ לבדוק אצל נשים בהריון תרבית שתן פעם בטרימסטר, ולטפל באנטיביוטיקה אם התרבית יצאה חיובית, ללא קשר אם יש תסמינים קליניים או לא.

• לפעמים הסיבה היא פשוט גנטית, התאים של מערכת השתן הם כאלה שלחיידקים הגורמים לדלקות בדרכי השתן קל להיצמד אליהם ולגרום לדלקת.

טיפים למניעת דלקות חוזרות בדרכי השתן:

• ללבוש תחתונים מכותנה. תחתונים העשויים מניילון או מחומרים סינתטיים אחרים גורמים לאזור הנרתיק להישאר חם ולח - סביבה שמעודדת התרבות חיידקים

• שתייה מרובה, לפחות שמונה כוסות ליום, שוטפת את כל מערכת השתן ומוציאה חיידקים החוצה.

• נטילת חמוציות באופן קבוע משנה את חומציות השתן לרמה שמקשה על ההישרדות של החיידקים.

• גם שתיית מיץ אוכמניות (מומלץ כוס ליום) משנה גם היא את חומציות השתן. (החיידקים אוהבים סביבה בסיסית, וברקע שהשתן נהפך לחומצי יותר הם מתקשים לשרוד).

הערה: הסתייגות קלה לגבי גברים הסובלים מהגדלה של בלוטת הערמונית - שיטה זו לא הוכחה כיעילה.

לידיעתך - במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים לחצי​ כאן>>