פורסם בראשונה: 22.06.2006
עדכון אחרון: 19.03.2017

תסמונת קדם וסתית: דגל אדום

לקריאה נוחה
80% מהנשים סובלות מהתסמונת הקדם וסתית. הן עצבניות, מרגישות גודש בחזה, הורסות את הדיאטה וצורחות על בן הזוג. טיפים לשיפור איכות החיים בימים הנוראים
תסמונת קדם וסתית

בקיצור

1.

סובלת מ־PMS? את לא לבד. הרבה מאד נשים סובלות מהתופעה, רובן חווות תסמינים קלים ו־5% סובלות כל כך שהן נאלצות להיעדר מהלימודים או מהעבודה.

2.

מה מרגישים? התופעות הנפוצות הן: גודש בשדיים, עייפות או בעיות שינה, כאבי בטן, כאבי שרירים ופרקים, שינויים קיצוניים במצבי הרוח ועוד.

3.

איך אפשר להקל על התסמינים? בעזרת גלולות למניעת הריון, כדורים נגד דיכאון, כדורים משתנים, פעילות גופנית, שינויים תזונתיים ועוד.

את מתוחה ועצבנית, פותחת בלי הפסקה את המקרר ומחפשת לאכול "משהו טוב", יש לך גודש בחזה ואם לא די בכך - חצ'קון מעצבן הופיע לו לפתע בקצה האף.

כן, את לפני מחזור והגוף שלך מניף דגל אדום. בשפה הרפואית מדברים על התסמונת הקדם וסתית ובאנגלית היא נקראתPMS (premenstrual syndrome).  

התסמונת הזאת מוכרת כמעט לכל אישה כ"ימים הנוראים" שלפני המחזור וגם בני הזוג שלנו, שנאלצים לסבול אותנו בימים האלה, משתדלים ללכת על קצות אצבעות. מדובר בשינויים גופניים ונפשיים לפני הווסת, והם משתנים מאישה לאישה וממחזור למחזור. עוצמת השינויים יכולה להיות קלה מאוד או אפילו לא מורגשת, אך היא גם עלולה לפגוע באופן משמעותי באיכות החיים.  

האם התסמונת נפוצה?  

מאוד. רוב הנשים סובלות מהתופעה. אצל רובן מדובר בתופעה קלה שאינה מצריכה טיפול, אולם אצל כ־5% מהנשים ההשפעה כה חזקה, עד שהן נאלצות להיעדר מהעבודה או מבית הספר.  

מה מרגישים?  

תוארו עשרות תסמינים שונים שיכולים להופיע בימים שלפני הווסת. הנה כמה מהנפוצים שבהם:

 1. מלאות וגודש בשדיים.  

 2. עייפות והפרעות בשינה.

3. כאבי בטן והרגשת אי נוחות בבטן, עצירות או שלשולים.

 4. בחילות. 

 5. כאבי ראש.

 6. שינויים בתיאבון או רצון עז לרוקן את המקרר.

 7. הרגשת כבדות ומלאות.

8. בצקות, עלייה במשקל, לפעמים בליווי מיעוט במתן שתן.  

9. כאבי שרירים או כאבי פרקים.

10. מתח נפשי, עצבנות, שינויים קיצוניים במצב רוח, או התקפי בכי, חרדה או דיכאון, קשיי ריכוז וזיכרון, הופעת אקנה, עור שומני.

11. שינויים בשיער.  

נראה לך שאת סובלת מהתסמונת הקדם וסתית?   

כדאי לפנות לרופא לאחר שניהלת מעקב מסודר לאורך מספר מחזורים. אפשר להשתמש בלוח שנה ולרשום את כל התסמינים שאת חווה ובאיזה יום. אם תפני לעזרה רפואית (לחצי כאן לזימון תור לרופא המשפחה או לרופא הנשים שלך), מידע זה יקל מאוד על ההחלטות הרפואיות.

​גלולת היום שאחרי

מה חשוב שתדעי עליה?
"גלולת היום שאחרי": כל ההסברים, בלי חששות

ממה זה נגרם?  

לא נמצאה סיבה ברורה אחת ויחידה הגורמת לתסמונת. ישנן מספר תאוריות המנסות להסביר את הופעת התסמינים בסמוך לקבלת הווסת, בין התאוריות המובילות ניתן למנות תארויות אשר תולות את התסמונת בשינויים הורמונליים, שינויים ברמת חומרים כימיים שונים בגוף המשפעים על המוח ועוד. אנו גם מזהים מרכיב גנטי לתסמונת, כך כאשר האמא או האחות סובלת מהתסמונת, הסיכוי לסבול ממנה גדל, וכנראה שמדובר בשילוב של נטייה גנטית עם סיבות נוספות הגורמים לתסמונת. 

איך אפשר להקל על תסמיני התסמונת?  

כיוון שאנו לא יודעים בוודאות מה גורם לתסמונת הרי ישנם גם טיפולים רבים ושונים שמטרתם להקל על הסבל בימים הבעיתיים:

1. גלולות למניעת הריון: גלולות למניעת הריון מנטרלות את השינויים ההורמונלים הטבעיים, מונעות ביוץ ומפחיתות את עוצמת התסמונת הקדם וסתית.

2. תרופות נוגדות דיכאון (תרופות מקבוצת ה־SSRI): תרופות ממשפחה זו מעלות את רמת הסרוטונין במוח, משפרות את ההרגשה הכללית ומפחיתות מעוצמת התסמינים. יש הנותנים את התרופה רק בתקופה סביב המחזור ויש כאלה שנותנים אותה קבוע.

3. תרופות המפחיתות נוזלים: אם התלונה העיקרית נובעת מאצירת נוזלים ניתן לטפל בתכשירים המפחיתים אצירת נוזלים על ידי הגוף.

4. פעילות גופנית: פעילות גופנית מעלה את רמת הסרוטונין והאנדרופינים במוח. מי שמתעמלת בקביעות חווה פחות רגשות של כעס ועצב. הפעילות הגופנית גם מורידה מתח נפשי. רצוי להתעמל לפחות שלוש פעמים בשבוע במשך חצי שעה לפחות. מומלץ לעסוק בפעילות אירובית, שגורמת לעליית הדופק לאורך זמן: הליכה, רכיבה על אופניים, ריצה, שחייה.   

5. שינוים תזונתיים: מדובר על שינוי בתבנית התזונה כמו הפסקת צריכת אלכוהול, קפאין, סוכר, מלח, טבק ותבלינים שונים. יש התומכים בתוספת של מינרלים וויטמינים שונים לתזונה.

6. טיפולים פסיכולוגיים: ישנן עדויות על עזרה ניכרת באמצעות טיפול פסיכולוגי, טיפולים התנהגותיים, לימוד דרכי התמודדות, הרפיה וכדומה.

7. רפואה משלימה: רפלקסולוגיה, יוגה, מדיטציה.

טיפול ברפואה משלימה

לסיכום מדובר על תסמונת בעלת פנים רבות הן מבחינת התסמינים והן מבחינת העוצמה שלהם. הסיבות לתסמונת לא לגמרי ידועות, אך ישנם טיפולים שונים ומגוונים בעלי דרגות יעילות שונות. יש להתאים לכל אישה את הטיפול המתאים לה לפי המצב שלה ואופי התסמונת הקדם וסתית.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית. היא מומחית ברפואת משפחה ומנהלת את פורום בריאות המשפחה של אתר כללית

פרופ' יואב פלד הוא רופא בכיר במחלקת נשים במרכז רפואי רבין ומנהל את מרפאת גיל המעבר במקום. הוא מנהל את המרכז לבריאת האישה של כללית בהוד השרון וחבר בסגל האקדמי של הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל־אביב

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

​כללית מושלם מעניקה לך הנחה לבדיקת PAP

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל