מי צריך דיאטנית
عربي|Русский|English
Français|Español|Português
mushlam
מצטרפים לכלליתחיילים בכלליתכללית סמיילדרך חייםרפואה משלימהכללית אסתטיקהכללית חו"ל
חיפוש שירותיםרופאיםמרפאותבתי מרקחתרפואה דחופהמטפלים תומכי רפואהבתי חולים
איתור כתבות ומדריכים:
  

מי צריך דיאטנית?

תזונה מתאימה עוזרת לשמור על רמות סוכר תקינות בדם ויכולה למנוע או לעכב את סיבוכי הסוכרת. בקשו מהרופא הפנייה לייעוץ עם דיאטנית קלינית,שתעזור לכם להרכיב תפריט מאוזן ובריא

מיכל גילאון
פורסם בראשונה:  20.08.2006
עדכון אחרון:  10.09.2008
לתשומת לבך, השימוש באפשרויות השונות של "פייסבוק" עשוי לשתף את המידע שלך עם אחרים

הטיפול בסוכרת כולל שלושה מרכיבים: תזונה, פעילות גופנית ותרופות. השניים הראשונים הם חובה והשלישי ניתן רק במידת הצורך.

לטיפול התזונתי בסוכרת חשיבות רבה. תזונה מתאימה עוזרת לשמור על רמות סוכר תקינות בדם ויכולה למנוע או לעכב את סיבוכי הסוכרת. התזונה המומלצת לסוכרתיים נכונה ומתאימה לכלל האוכלוסייה, גם לאלו שאינם סוכרתיים. תזונה נכונה משמעה התאמה איכותית וכמותית של התפריט, הן לצורכי הגוף והן לסדר היום האישי. הייעוץ המקצועי בנושא התזונה ניתן לסוכרתיים על ידי דיאטנית קלינית.טיפול תזונתי הוא חלק מסל שירותי הבריאות, אך מחייב הפנייה מרופא.

אם קיים עודף משקל, הטיפול התזונתי בסוכרת מכוון גם לירידה במשקל כדי להגיע למשקל גוף רצוי ולשמירה עליו לאורך זמן. שמירה על משקל גוף רצוי משפרת בין היתר את ניצול האינסולין המופרש על ידי הגוף. כך הוא מפחית,לעתים, את הצורך בתרופות. 

מטרות הטיפול התזונתי בסוכרת הן:
שמירה על רמות סוכר אופטימליות בדם על ידי השגת איזון בין הדיאטה,הפעילות הגופנית והטיפול התרופתי אם קיים. בסוכרת מסוג 1 התאמה בין הדיאטה והפעילות הגופנית למינוני האינסולין. 
שמירה על משקל גוף תקין וירידה במשקל (אם צריך).
מניעה וטיפול בסיבוכים קצרי טווח (היפוגליקמיה והיפרגליקמיה) וארוכי טווח (מחלות לב וכלי דם, נפרופתיה ונוירופתיה), כמו השגת רמות אופטימליות של שומני הדם ואיזון לחץ הדם.
שיפור הבריאות הכללית על ידי תפריט מאוזן והקניית הרגלי אכילה נכונים.- התאמה למצבים מיוחדים כמו הריון והנקה,וכן למצבי מחלה שונים הדורשים התאמה תזונתית מיוחדת.
הבטחת גדילה והתפתחות תקינות של ילדים ומתבגרים.  

ההמלצות התזונתיות לסוכרת השתנו פעמים רבות במשך השנים.כיום קיים דמיון רב בין ההמלצות התזונתיות של הארגונים השונים בעולם. ההמלצות הנוכחיות משקפות את הקונצנזוס העולמי, המתייחס לעקרונות ולמטרות הטיפול התזונתי במחלה.
עקרונות אלה תומכים בכך שהטיפול בסוכרת הוא מאמץ קבוצתי מתמשך של המטופל והצוות הרפואי, כאשר למטופל תפקיד מרכזי בהיענות לטיפול התזונתי ובהחלטות הרפואיות.

ההמלצות שמות דגש על ניטור מטבולי כללי ומתמשך, והתאמה תזונתית כחלק מהטיפול המקיף בסוכרת. לכן חשוב מאוד להתייעץ באופן אישי עם דיאטנית קלינית המטפלת בסוכרת
הדיאטניות הן אנשי המקצוע המוסמכים לתת ייעוץ תזונתי. הן המעודכנות ביותר ומכירות את כל שיטות הטיפול ואת כל הדיאטות האפשריות. ההבנה המדעית והניסיון הטיפולי שלהן הם השילוב המנצח ליצירת דיאטה בריאה ויעילה בעבורך.

מה עושה הדיאטנית?
הדיאטניות מפרידות בין עובדות לבדיות, בין הרגלי אכילה בריאים לדיאטות מסוכנות ועוזרות לתרגם את מדע התזונה לבחירות בריאות של מזון. הדיאטנית קובעת את הדרישות התזונתיות שלך תוך התחשבות בגורמים רבים ביניהם:גיל, מין, משקל, איזון הסוכרת, תוצאות בדיקות סוכר עצמיות, מידת הפעילות הגופנית, טיפול באינסולין ו/או בתרופות נוספות, מדידות לחץ דם, רמות השומנים בדם והימצאות סיבוכי הסוכרת. 

לפני שהיא נותנת המלצות לשיפור התזונה שלך, הדיאטנית לוקחת בחשבון את   הגורמים החשובים לך, את דפוסי האכילה שלך, את סדר היום והאילוצים בעבודה וואת המזונות האהובים עליך. כדי שדיאטה תצליח היא צריכה להיות תפורה במיוחד  בעבורך בהתאמה אישית. רוב האנשים יודעים ששינויים בהרגלי האכילה שלהם והגברת הפעילות הגופנית גורמים להם להרגיש נהדר. אבל הם גם יודעים שקשה להתמיד בשינויים הללו ללא מוטיבציה מתמשכת. רוב האנשים זקוקים למסגרת קבועה.

דיאטנית היא בעצם "מאמנת תזונה" שמעודדת, מזכירה את הדברים החשובים ומדריכה בכיוונים הנכונים.דיאטנית קלינית, שמתמחה בטיפול בסוכרת, יכולה   ללמד אותך איך המזון שאכלת משפיע על רמות הסוכר בדם ואיך להתאים את הטיפול התרופתי לתזונה. למשל,כיצד לחלק את הפחמימות במשך היום בהתאם לתרופות או למינוני האינסולין שלך. לדיאטנית יש תפקיד חשוב בטיפול במשאבת אינסולין והיא יכולה להדריך אותך בקביעת מינוני האינסולין בהתאם לסוג ולכמות המזון שאכלת. יחד אתך, הדיאטנית מזהה את הצרכים התזונתיים ומתמקדת בשינויים הדרושים לאורך זמן. שינויים פשוטים, כמו אימוץ מזונות חדשים לתפריט, שיפור מתכונים ולימוד טכניקות בישול חדשות (ובכלל, אכילה בבית במקום בחוץ)יכולים להיות משמעותיים מאוד מבחינת תרומתם למשקל, לאיזון הסוכרת ולבריאות הכללית  לאורך זמן. 

מיכל גילאון היא דיאטנית קלינית במרכז שניידר לרפואת ילדים, מקבוצת כללית

מי צריך דיאטנית?
לתשומת לבך, השימוש באפשרויות השונות של "פייסבוק" עשוי לשתף את המידע שלך עם אחרים

כתבות נוספות בערוץ:

בוקר טוב לדגנים

אתם ממהרים לעבודה ומדלגים על ארוחת הבוקר? חוקרים טוענים כי ויתור על ארוחה עשירה בדגנים, עלול להזיק לבריאות הלב ולגרום לכם לגדל רקמות שומניות סביב קו המותניים 
בוקר טוב לדגנים

איזון תזונתי: היתרונות הגדולים של הסיבים

למה כדאי להוסיף סיבים לתפריט? הם מעכבים את ספיגת הסוכר בדם לאחר הארוחה, הם יוצרים תחושת שובע ומלאות באופן זה הסיבים מסייעים לשמירה או להפחתת המשקל   
איזון תזונתי: היתרונות הגדולים של הסיבים

הקשר בין קפה לסוכרת

אתם שותים שלוש כוסות קפה ביום? חוקרים מקליפורניה טוענים שהודות לקפאין את מקטינים בצורה משמעותית את הסיכון לחלות בסוכרת 
הקשר בין קפה לסוכרת

אומגה 3 מורידה את הסיכון לסוכרת בקרב ילדים

חוקרים מצאו יתרון נוסף לאומגה 3:  מפריעה לאנזימים שמשחקים תפקיד בתהליך הדלקתי, שהוא גורם אפשרי לסוכרת נעורים 
אומגה 3 מורידה את הסיכון לסוכרת בקרב ילדים

10 כללי זהב לתזונה המומלצת בסוכרת

תזונה נכונה היא הדרך הנכונה להתמודדות יומיומית עם הסוכרת ולשמירה על איזון. המדריך המלא לבניית תפריט בריא לסוכרתיים 
10 כללי זהב לתזונה המומלצת בסוכרת
שירותים
מידע
יצירת קשר עם כללית