חיפוש

dsdsdsd
איש עם צלקות אקנה

צלקות אקנה בגיל ההתבגרות: איך נפטרים מהן?

אקנה היא מחלה שכיחה בקרב מתבגרים, אך לעיתים הפצעונים גם משאירים אחריהם צלקות. למרבה המזל, הטיפול בצלקות אקנה הוא פשוט, מהיר ואינו מכאיב

ד"ר מיכאל שוחט, ד"ר עמוס לויאב

מהן צלקות אקנה ומתי מטפלים בהן?

רוב בני הנוער סובלים לאורך גיל ההתבגרות מאקנה - פצעונים ופצעי בגרות. פצעים אלה נוצרים כתוצאה מפעילות הורמונלית מוגברת היוצרת הפרשת יתר של בלוטת החלב ובהמשך גם דלקת.

האזורים המועדים לסבול מהתופעה הם אלה שעשירים בבלוטות החלב: המצח, האף, הלחיים והסנטר. בנוסף יש מי שסובלים מאקנה במפתח החזה (במחשוף) ובגב.

הבעיה לא נעצרת בגיל ההתבגרות.10%-5% מהאוכלוסייה, בעיקר נשים, סובלים מאקנה גם בגילים מבוגרים יותר. במקרים מעטים מתפרץ אקנה גם אצל נשים בהריון.

מקרים חמורים של אקנה שלא טופלו כראוי עלולים להשאיר בפנים עקבות בצורת צלקות שקועות הנראות כחטטים. במקרים נדירים יותר נוצרות גם צלקות בולטות, בעיקר באזורי החזה והגב. בגילים מבוגרים מתווספים לצלקות קמטוטים אשר עלולים להעמיק את הצלקת עוד יותר ולפגוע במראה הפנים.

עד לפני זמן לא רב, הפתרון העיקרי לטיפול בצלקות כתוצאה מאקנה היה פילינג כימי בדרגות שונות, בהתאם לחומרת המצב. מאחר שמדובר במקרים אלה בצלקות שקועות, הכוונה היא בדרך כלל לפילינג עמוק המצריך טיפול בחומצות חזקות.

פרוצדורה זו נעשית בחדר ניתוח, עם הכנה מוקדמת מראש של מריחת משחות לאורך זמן. ההחלמה מפילינג בדרגות אלה ארוכה. בסוף התהליך, הצלקות אינן נעלמות לחלוטין אולם ניכר שיפור במראה העור. לכהי עור לא תמיד מומלץ לעבור את הטיפול מחשש לפיגמנטציה.

לאחרונה, נכנסו לשימוש במרפאות כללית אסתטיקה שתי טכנולוגיות ייעודיות חדשניות המשמשות לשיפור צלקות האקנה, באמצעות חימום או קילוף. לעומת הפילינג הכימי שמצריך טיפול בכל אזור הפנים, בטיפול באמצעות הטכנולוגיות החדישות מדובר בטיפול ממוקד, יותר פשוט ופחות כואב. 

למה כללית אסתטיקה?

כי בעולם של היום, יש המון גופים שמציעים טיפולים וניתוחים אסתטיים.

לכללית אסתטיקה יש צוות רחב של רופאים ומנתחים פלסטיים מובילים. רק רופא אסתטי או כירורג מומחה בפלסטיקה ואסתטיקה, מיומן ובעל ניסיון עשיר, יכול להפחית בצורה ניכרת את הסיכוי לסיבוכים בכל טיפול כירוגי או פלסטי.

לכללית אסתטיקה שורה של יתרונות רפואיים ואחרים:

  • גב חזק של גוף רפואי
  • רשת מרפאות בפריסה ארצית
  • בתי חולים פרטיים ברמה הגבוהה ביותר
  • פיקוח מלא ואחריות כללית
  • ציוד בתקן בינלאומי FDA/CE

למעבר לאתר כללית אסתטיקה

מה יעשו לי בטיפול?

הטיפול בצלקות האקנה נעשה בשתי דרכים: חימום או קילוף. בטכנולוגיית החימום מדובר במכשיר הפועל על גלי רדיו ובטכנולוגיית הקילוף מדובר במכשיר הפועל על לייזר. שתי הדרכים קלות לתפעול ומבטיחות טיפול שאינו כואב והחלמה קצרה וקלה המשפרת את איכות החיים של המטופל.

טכנולוגיה לחימום העור:
מדובר בטכנולוגיית NON ABLEATIV כלומר, מחממת, ולא מקלפת.

ידית המכשיר חודרת את האפידרמיס (שכבת העור העליונה) בצורה ממוקדת באמצעות גלי רדיו או לייזר בדיוק באזור הצלקת, ומגיעה לדרמיס – שכבת העור האמצעית. הגלים מחממים את האזור שמתחת לצלקת בלי להרוס או לפגום בפני העור.

החימום נעשה בצורה מדויקת ויוצר קונוסים, מעין עמודות זעירות של חום (הנמדדות במיקרונים), רק במקום הפגוע.

החימום מעודד את תאי העור לייצר קולגן היוצר מילוי לצלקת, משטח אותה ומשפר את המראה ואת מרקם העור סביבה. בעת הטיפול המטופל חש חמימות באזור הצלקת, אולם אין מדובר בטיפול צורב או כואב.

טכנולוגיה לקילוף העור:
נקראת ABLEATIV , טכנולוגיה מקלפת. מדובר במכשיר השולח קרן לייזר אשר בדומה לפילינג מקלף בעדינות את האפידרמיס (השכבה העליונה של העור). טיפול זה מבוצע במקרים שבהם מרקם העור אינו אחיד והצלקות יותר עמוקות. בטכנולוגיה זו אין די בחימום העור ויצירת קולגן, אלא יש גם לקלף את השכבה העליונה ולהביא לחידושה.

שתי הפעולות, החימום והקילוף, נעשות בצורה משולבת: חימום מבפנים באזור השכבה האמצעית של העור (הדרמיס) וקילוף מבחוץ, על פני העור (באפידרמיס).

כמה זמן נמשך הטיפול?

טכנולוגיה לחימום העור
הטיפול נפרש על פני 6-3 טיפולים, אחת לחודש, בהתאם למצב הצלקת.

טכנולוגיה לקילוף העור
הטיפול מתקיים אחת לחודש, לאורך שלושה מפגשים לערך. כיוון שהידית עוברת על פני העור בצורה של פיקסלים או רשת (שתי וערב), ניתן לעבור נקודתית על המקומות הזקוקים לשיפור בלבד ואין צורך לעבור על כל חלקי הפנים.

באיזה גיל אפשר לעשות את הטיפול?

מגיל 18, אבל רק אחרי שהפצעים עברו לחלוטין.

אילו הכנות יש לעשות לקראת הטיפול?

טכנולוגיה לחימום העור
אין צורך בהכנות או בטיפול מקדים.

טכנולוגיה לקילוף העור
אין צורך בהכנה למעט מקרים שבהם יש נטייה קשה להיפר־פיגמנטציה. במקרה זה ניתן לבצע הכנה לטיפול על ידי מריחה של קרם הבהרה כמה שבועות לפני התחלת הטיפול.

איך ארגיש לאחר הטיפול ולמה לצפות?

הטיפול אינו מעלים את הצלקות לחלוטין והצלחתו תלויה בעומק הצלקות וברוחבן, אולם אפשר להגיע ל-80-60 אחוזי שיפור במראה הצלקות ובמרקם הכללי של העור. לאחר הטיפול בטכנולוגיית החימום־קילוף העור הופך פחות שומני והנקבוביות שהיו פתוחות וגדולות מתכווצות.

אין בכך הבטחה כי הטיפול ימנע התפתחות פצעונים בעתיד, אולם בהחלט מורגשת הטבה באקנה הפעיל.
טכנולוגיה לחימום העור
כיוון שמדובר בטיפול נקודתי לעומק העור, ההחלמה ממש כמו הטיפול קלה ואורכת מספר ימים עד שבוע. במקום נוצרת אדמומיות, ותו לא. אין פצע או עור חשוף ורגיש כמו בשימוש בפילינג, אין מניעה להיחשף לשמש למעט בימים שלאחר הטיפול (עד לחלוף האדמומיות).

טכנולוגיה לקילוף העור
ההחלמה מהירה ואורכת מספר ימים בלבד.

מהם הסיבוכים האפשריים של הטיפול?

במטופלים כהי עור תיתכן הופעה של פיגמנטציה שניתנת לטיפול במריחה של קרם הבהרה מקומי.

האם יהיו עליי הגבלות לאחר הטיפול?

בזמן שהעור אדמומי יש להימנע מחשיפה ממושכת לשמש.

מתי "אחזור לעצמי"?

תוך כמה ימים.

אילו זכויות מגיעות לי לאחר טיפול בצלקות אקנה?

ניתן לחזור לעבודה למחרת הטיפול. אם נדרשים עוד יום־יומיים ניתן לפנות לרופא המטפל לקבלת ימי מחלה.

ד"ר מיכאל שוחט הוא מומחה ברפואת עור

ד"ר עמוס לויאב הוא מומחה בכירורגיה פלסטית, הרופא הראשי של רשת כללית אסתטיקה ויושב ראש האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש