חיפוש

dsdsdsd
אפשר להגדיל? ניתוח להגדלת חזה

ניתוח להגדלת חזה

הגדלת חזה נעשית באמצעות הכנסת שתלי סיליקון לשד. ניתן לבצע את הניתוח רק אחרי שהשד הגיע לגודלו הסופי בסביבות גיל 17. לפני הניתוח תתייעצי עם הרופא על סוג השתל, צורת השתל, דרך הכנסתו לשד ואופן מיקומו

ד"ר עמוס לויאב

ד"ר עמוס לויאב

הגדלת חזה נעשית בדרך כלל משיקולים אסתטיים ולא משיקולים רפואיים, וההחלטה לבצע אותה היא לרוב החלטה אישית.

נשים רוצות לעבור ניתוח להגדלת חזה משיקולים שונים - אסתטיים כמו: שד לא מפותח, שד שהתרוקן, שדיים לא סימטריים. לעיתים הדרישה לניתוח באה משיקולים חברתיים, השפעות של חברים ושל כלי התקשורת, צילומי אינסטגרם ושיקולים פסיכולוגיים כמו למשל, בעיה בדימוי העצמי.

לא פעם קורה שהמנתח הפלסטי מתקשה להבין מדוע האישה שלפנים מתעקשת לנתח חזה שנראה היטב ובגודל תקין.

לכן, אם המנתח שלך אומר לך שלדעתו הניתוח להגדלת החזה מיותר, מומלץ שתבררי בינך לבין עצמך מהן הסיבות האמיתיות שבגללן את מעוניינת בו. האם הוא משמש מענה למצוקות שאינן קשורות עם אסתטיקה ועם הופעה חיצונית? לא פעם מתברר למנתחים בתחום הרפואה האסתטית ששיחה עם פסיכולוג היא הפתרון הנכון ולא ניתוח להגדלת חזה.

ניתוח הגדלת חזה לא עושים בדרך כלל לפני גיל 17, שכן רק אז מגיע החזה לגודלו הסופי.

למה כללית אסתטיקה?

כי בעולם של היום, יש המון גופים שמציעים טיפולים וניתוחים אסתטיים.

לכללית אסתטיקה יש צוות רחב של רופאים ומנתחים פלסטיים מובילים. רק רופא אסתטי או כירורג מומחה בפלסטיקה ואסתטיקה, מיומן ובעל ניסיון עשיר, יכול להפחית בצורה ניכרת את הסיכוי לסיבוכים בכל טיפול כירוגי או פלסטי.

לכללית אסתטיקה שורה של יתרונות רפואיים ואחרים:

  • גב חזק של גוף רפואי
  • רשת מרפאות בפריסה ארצית
  • בתי חולים פרטיים ברמה הגבוהה ביותר
  • פיקוח מלא ואחריות כללית
  • ציוד בתקן בינלאומי FDA/CE
לאתר כללית אסתטיקה

למעבר לאתר כללית אסטתיקה

את החזה מגדילים באמצעות הכנסת שתלי סיליקון לשד. את השתלים ניתן להכניס דרך חתך מתחת לשד, דרך חתך מסביב לפטמה או דרך חתך בבית השחי. בתוך השד ניתן למקם את השתלים מעל לשריר או מתחת לשריר.

יש שני סוגי שתלים: שתלים עגולים ושתלים בעלי מראה "טיפתי" (הקרויים גם "שתלים אנטומיים"). השתלים יכולים להיות גבוהים וצרים ("בפרופיל גבוה") או שטוחים ורחבים ("בפרופיל נמוך").

השתלים שונים אלה מאלה ברמת הצמיגיות שלהם. את מידת הצמיגיות של השתל בוחרת האישה לפי רצונה ובעצה אחת עם הרופא שלה. המנתח יסייע לך בקבלת ההחלטות, והוא יתרגם את רצונותייך לדרך הפעולה הטובה ביותר.

שמעתי שיש גם שתלים ובהם מי מלח
בעבר נהגו להחדיר גם שתלים המלאים במי מלח, אך כיום השיטה הזאת מקובלת פחות, כיוון שמשיגים באמצעותה תוצאות פחות טובות.

אם את בת 45 ומעלה יש לעבור בדיקת ממוגרפיה. את הרופא שעושה את בדיקת הממוגרפיה יש ליידע על הכוונה לעבור ניתוח להגדלת חזה. הפניה לבדיקת ממוגרפיה מבקשים מרופא המשפחה. באותה ההזדמנות כדאי להתייעץ איתו או איתה בנוגע לניתוח להגדלת חזה.

הרדמה - כל מה שחשוב לדעת

הרדמה היא אמצעי למניעת כאבים בעת ניתוח באמצעות מתן חומרים שמורידים את סף הכאב, מרגיעים ומשתקים את תנועת השרירים. בצורה זו מבטיחים שלא תרגיש כל כאב במהלך הניתוח.

באמצעות הרדמה כללית הדורשת הנשמה.

יש לספר לו כל פרט חשוב מההיסטוריה הרפואית: על מחלות ועל ניתוחים שהיו בעבר, על תרופות שנוטלים ועל רגישות לתרופות.

ביום הניתוח או כמה ימים לפניו, יבדוק אותך הרופא המרדים במרפאת טרום הרדמה. זה הזמן גם לשאול אותו על כל נושא שמטריד אותך בקשר להרדמה. אנשים רבים חוששים מההרדמה לניתוח. הרופא המרדים יוכל לענות לך על כל שאלה בנושא הזה ולהפיג את החששות שלך.

תחילה עושה המנתח חתך ולאחר מכן הוא יוצר כיס שאליו מוכנס השתל. מיקום השתל תלוי במבנה גופה של האישה המנותחת: אצל נשים רזות עם שד קטן מקובל להכניס את השתל מתחת לשריר בית החזה כדי שהשתל יבלוט פחות. אצל נשים יותר מלאות או עם שד נפול מעט נהוג למקם את השתל מעל לשריר החזה.

לאחר הכנסת השתל תופרים את החתך שנעשה בעור וברקמה. לא נהוג לחבוש את השדיים לאחר הניתוח, ובמקום זאת תתבקשי ללכת במשך כמה שבועות בחזייה מיוחדת (חזייה ניתוחית) או בחזיית ספורט.

הניתוח נמשך כשעה ונעשה לרוב בהרדמה כללית.

ניתן לשלב בין ניתוח להרמת חזה לבין ניתוחים פלסטיים אחרים של החזה: הגדלה או הקטנה.

כך, למשל, אם הסיבה לחזה הנפול היא ממדיו הגדולים, עשוי המנתח להמליץ לא להסתפק רק בניתוח להרמת החזה אלא לעשות במקביל גם ניתוח להקטנתו. הרמת שד גדול מאוד עלולה להניב תוצאות לטווח הקצר בלבד: השד הכבד ייכנע עד מהרה לכוח המשיכה ושוב יהיה נפול.

לעומת זאת הרמת חזה קטן עלולה להוליד אכזבה גדולה. הסיבה: חזה קטן שהורם נראה לעיתים קטן יותר מכפי שהיה בצורתו הנפולה. לכן לאישה בעלת חזה קטן ונפול עשוי המנתח להמליץ לא להסתפק רק בניתוח להרמת חזה אלא להוסיף לו גם ניתוח להגדלת חזה.

לעיתים רוצות נשים לפתור בעיה של חזה נפול באמצעות הגדלתו. גם הפתרון הזה עלול לאכזב: חזה נפול שהוגדל נותר נפול, ולהשגת התוצאה הרצויה יש גם להרימו.

הרגשתך לאחר הניתוח תלויה במידה רבה בסוג הניתוח שתעברי. הגדלת חזה שבה השתל מונח מתחת לשריר ("הגדלה תת־שרירית") נחשבת לניתוח מורכב יותר, והכאבים אחריו חזקים יותר.

תחושה נוספת שיש להביא בחשבון היא אכזבה. הסיבה: לעיתים השדיים אינם מקבלים מראה יפה מיד לאחר ניתוח שבו השתל מונח מתחת לשריר. במקרים רבים נראים השדיים קטנים יותר מכפי שיהיו בסופו של דבר. למעשה, חולפים כשלושה חודשים עד שהחזה מגיע לגודלו הסופי ומקבל את המראה המבוקש.

לעיתים רחוקות עלולים להיגרם סיבוכים מקומיים שבאים לידי ביטוי בהתקשות מסוימת של השדיים, בתחושה של קפלים או בצניחה של השדיים.

יש להביא בחשבון כי קיימת דליפה מיקרוסקופית של סיליקון ג'ל דרך דופן מעטפת המשתל. ידוע לי כי הועלו חשדות בדבר הקשר בין סיליקון ג'ל  והחספוס של מעטפת המשתל לבין התפתחות מיני סרטן שונים, ומחלות ריאומטיות או של מערכת החיסון. ייתכן ומשתל הסיליקון מעלה במידה קטנה, באחוז מסוים של נשים, את הסיכון לפתח מחלות ריאומטיות כמו פיברומיאלגיה או אחרות. כמו כן, קיים סיכון מוגבר במקצת, אצל נשים עם משתלי חזה מחוספסים, לחלות בלימפומה Non Hodgkins נדירה מסוג Anaplastic Large Cell Lymphoma ALCL. 

התופעה העיקרית במקרים אלו הייתה הצטברות נוזלים מאוחרת, לעיתים לאחר שנים, סביב המשתלים. זהו גידול נדיר ביותר וקל לטיפול, הוצאת השתלים והרקמה סביבם הנקראת קופסית (קפסולה), פותרת ברוב המקרים את הבעיה. אם עולה חשד למקרה כזה, ואם מתפתחים תסמינים יוצאי דופן הקשורים למשתלי השדיים שבגופך  יש לפנות למנתח. 

דליפה

דליפה של השתל היא אירוע נדיר מאוד בשתלים המודרניים. עם זאת, יש מנתחים שממליצים להחליף שתל סיליקון מדי 15-10 שנים, אך בדרך כלל אין בכך צורך - במיוחד אם השתלים אינם גורמים לבעיות. אין עדויות רפואיות לכך ששתלי סיליקון גורמים למחלות הפוגעות בגוף או שהם מגבירים את השכיחות של סרטן השד. בשנים האחרונות יש דיווחים על מקרים בודדים של סרטן בלוטות הלימפה אצל נשים עם שתלי סיליקון.

בשנות ה־90 של המאה ה־20 הורה מִנהל המזון והתרופות של ארצות־הברית (FDA) להפסיק את השימוש בשתלי הסיליקון מחשש להיותם מסרטנים. אולם מחקרים אפידמיולוגיים שנעשו לאחר פרסום ההוראה של ה־FDA לא העלו שום קשר נסיבתי בין שתלי סיליקון לסרטן השד.

עם זאת יש לדעת שהשתלים מפריעים לעיתים לעשות בדיקת ממוגרפיה, שכן הם עלולים להסתיר אזורים מסוימים בשדיים. לכן לפני בדיקת ממוגרפיה יש ליידע את הבודק או את הבודקת בנוגע להימצאותם של השתלים - מה שיחייב אותם לעשות בדיקה מדוקדקת יותר מהרגיל. אם מתברר שלמרות כל המאמצים נותרו שטחים בלתי מכוסים בבדיקה, ניתן להתגבר על הבעיה באמצעות בדיקות אולטרסאונד שדיים או MRI. בבדיקות האלה אין משמעות לנוכחות השתלים.

צניחה
נשים שבחרו בשתלים גדולים במיוחד עלולות לסבול זמן מה לאחר הניתוח מצניחת שדיים. לרוב הצניחה תהיה קלה ותורגש רק בקושי, אולם אם מדובר בצניחה של ממש, ניתן לתקן אותה באמצעות ניתוח להרמת חזה.

הפרעה בתחושה
נשים רבות מתלוננות שלאחר ניתוח להגדלת חזה משתנות התחושות בשדיים - במיוחד בפטמות ובחתכים שדרכם הוכנסו השתלים. השינוי עשוי לנוע בין אובדן של התחושה לבין רגישות יתר. בדרך כלל מדובר בתופעה שחולפת מאליה בתוך כמה חודשים, והתחושות חוזרות להיות כפי שהיו לפני הניתוח. במקרים נדירים חוזרות התחושות רק לאחר שנה או יותר, ובמקרים נדירים עוד יותר התחושות לעולם אינן חוזרות להיות כפי שהיו - במיוחד באזור הפטמות. משמעות הדבר: אובדן קבוע של התחושה בפטמה או רגישות יתר קבועה בפטמה.

התקשות
הסיבוך הנפוץ ביותר בעקבות ניתוח להגדלת שדיים הוא התקשות או התכווצות של קופסית השד, כלומר של מעטפת השד. התחושה הזאת נגרמת משום שהגוף יוצר מעטפת מסביב לשתל - כמו מסביב לכל גוף זר שחודר לתוכו. המעטפת הזאת עלולה להתעבות, להתקשות או להתכווץ. התוצאה עלולה להיות התקשות של השד ותחושת אי־נוחות.

התקשות של השד עלולה להופיע זמן קצר לאחר הניתוח או חודשים רבים אחריו. במקרים של התקשות חמורה ייתכן שתידרש התערבות כירורגית שבה יוציאו את השתלים, ירחיבו את הכיסים שבהם הם יושבים ולאחר מכן יחזירו את השתלים למקומם.

פגיעה ביכולת ההנקה
סיבוכים אפשריים נוספים של ניתוח להגדלת חזה הם תזוזה של השתל בתוך השד - מה שעלול לעוות את צורת השד (הפתרון: התערבות כירורגית), פטמות בולטות (הפתרונות: ללכת עם חזייה או להשתמש במדבקות מיוחדות), הצטלקות לא תקינה של החתכים שדרכם הוכנסו השתלים והופעה של קפלים בעור השד.

אם בעקבות הניתוח להגדלת חזה מופיעים כאבים, נפיחות ורגישות יוצאי דופן, קשיי נשימה, פצעים, דלקת, חום או שינוי חריג בצורת השדיים - יש לפנות מיד לרופא.

במשך חודש לאחר הניתוח יהיה עלייך ללבוש חזיית ספורט ולהימנע משכיבה על הבטן. בשבועות הראשונים שאחרי הניתוח מומלץ להימנע מפעילות הכרוכה בטלטול קיצוני של השדיים, למשל ריצה ממושכת או קפיצות בחדר הכושר. רוב המנותחות יקבלו אנטיביוטיקה למשך כמה ימים כדי למנוע אפשרות של התפתחות זיהומים.

ימים ספורים לאחר הניתוח ניתן לחזור לעבודה ולפעילות שגרתית, אולם מי שעובדת בעבודה פיזית צריכה בדרך כלל להמתין זמן רב יותר - כשבועיים. 

ישנם סיבוכים - כמו אובדן הרגישות בשדיים או רגישות יתר בשדיים - שחולפים רק לאחר שנה או אף שנה וחצי. לעיתים הם לא חולפים כלל, אך זהו באמת סיבוך נדיר מאוד.


ד"ר עמוס לויאב הוא מומחה בכירורגיה פלסטית, הרופא הראשי של רשת כללית אסתטיקה ויושב ראש האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש