חיפוש

dsdsdsd
מקטינים את החזה הגברי - מגדילים את הדימוי העצמי

מקטינים את החזה הגברי - מגדילים את הדימוי העצמי

​צמיחת חזה נשי אצל בני נוער וגברים, גינקומסטיה, גורמת לעיתים לבעיות בדימוי העצמי ולקשיים חברתיים. לפעמים התופעה חולפת מעצמה, – לרוב, מגיל ההתבגרות והלאה, יש צורך בניתוח

ד"ר עמוס לויאב, ד"ר אייל קליש

מהי גינקומסטיה ומתי מטפלים בה?

ניתוח גינקומסטיה (גינקו - נשי, מסטיה - שד) נעשה אצל גברים המצמחים חזה נשי, תופעה הגורמת לבעיות דימוי עצמי ובעיות חברתיות. מדובר בתוספת נפח בחזה הגברי המורכבת מרקמת שד, שומן או משניהם גם יחד. ב־85% מהמקרים הסיבה להיווצרות החזה הנשי בנערים ובגברים אינה ברורה, ובחלק מהמקרים הבעיה חולפת מעצמה.

גינקומסטיה קיימת בשלוש קבוצות גילאים:

תינוקות
בגילאים אלה מצויים עדיין הורמונים נשיים במחזור הדם של התינוקות, מה שעלול לעורר אצל תינוקות זכרים צמיחת חזה קלה שחולפת מעצמה.

בני נוער
בגילאי 10־12 מתחילה ההתבגרות המינית אצל בנים. בגילאים אלה לעיתים מתפתחת רקמת שד מתחת לפטמה שיוצרת מראה המזכיר את התפתחות החזה הנשי. במקרים רבים התופעה חולפת מעצמה. הבעיה בגילאים אלה היא בעיקר פסיכולוגית - הנערים סובלים סבל חברתי רב, נמנעים מבילוי בים, בבריכה או השתתפות בשיעורי ספורט, הם לובשים כמה שכבות של חולצות גם בשיא החום כדי שהחזה לא יבלוט ומסגלים לעצמם יציבה עקומה וכתפיים שמוטות כדי לטשטש את התופעה.

מבוגרים
תופעת צמיחת החזה הנשי בקרב גברים בוגרים עשויה להתרחש עקב השמנת יתר, השפעה של תרופות, השפעה הורמונלית או סיבות שלא תמיד ידועות.

באיזה גיל אפשר לעשות את הניתוח?

ניתן לנתח נערים מגיל 16. מאחר שבקרב בני הנוער החזה הנשי נעלם מעצמו במקרים רבים, הנערים נשלחים לבדיקה ולהערכה אנדוקרינולוגית ולאחר מכן אפשר לשקול טיפול ניתוחי בכללית אסתטיקה.

למה כללית אסתטיקה?

כי בעולם של היום, יש המון גופים שמציעים טיפולים וניתוחים אסתטיים.

לכללית אסתטיקה יש צוות רחב של רופאים ומנתחים פלסטיים מובילים. רק רופא אסתטי או כירורג מומחה בפלסטיקה ואסתטיקה, מיומן ובעל ניסיון עשיר, יכול להפחית בצורה ניכרת את הסיכוי לסיבוכים בכל טיפול כירוגי או פלסטי.

לכללית אסתטיקה שורה של יתרונות רפואיים ואחרים:

  • גב חזק של גוף רפואי
  • רשת מרפאות בפריסה ארצית
  • בתי חולים פרטיים ברמה הגבוהה ביותר
  • פיקוח מלא ואחריות כללית
  • ציוד בתקן בינלאומי FDA/CE
לאתר כללית אסתטיקה

למעבר לאתר כללית אסטתיקה

אילו הכנות יש לעשות לקראת הניתוח?

בדיקה גופנית כללית ובדיקות דם, בדיקת אנדוקרינולוג ובדיקות הורמונליות.

כיצד מטפלים בצמיחת חזה גברי?

ההחלטה על צורת הטיפול מתקבלת בהתאם לבדיקת הרופא והמלצתו ובהתאם לנתונים הפיזיים של המטופל:

שאיבת שומן - שאיבה מהאזור של השד שבו ממוקם עודף רקמת שומן.
ניתוח פתוח.

מסלקים את עודפי רקמת השד שלא נשאבת. יוצרים חתך קשתי או חצי קשתי תחתון במעבר בין העטרה (החלק הכהה סביב הפטמה) לעור, שדרכו מגיעים לרקמת השד ומסירים את העודף.

גינקומסטיה בקרב בני נוער מורכבת בדרך כלל מרקמת שד עודפת שהמרקם שלה קשה יותר מרקמת שומן. רקמה זו אינה ניתנת לשאיבה. על כן, הסרת עודף רקמת השד בנערים מצריכה בדרך כלל ניתוח פתוח.

בקרב גברים בוגרים, כיוון שמדובר בעיקר בעודפי שומן, הטיפול קל יותר ונעשה בדרך כלל באמצעות שאיבה שלאחריה הנפח שיצר השומן קטן לממדים נורמליים.

במקרים שבהם הנער או הגבר סובלים מגינקומסטיה מעורבת של שומן ורקמת שד, הטיפול משלב שאיבת שומן וניתוח פתוח שבו מוציאים את רקמת השד העודפת שלא נשאבה.

ברוב המקרים העור מתכווץ וחוזר למקומו ללא טיפול לאחר הוצאת רקמת השד- הן לאחר שאיבה והן לאחר ניתוח פתוח. במקרים שבהם מדובר בעודף עור גדול ובשד תלוי, הניתוח מורכב יותר משום שהוא דורש כריתה של העור העודף ומיקום הפטמה מחדש, בדומה לניתוח הקטנת חזה אצל נשים.

באיזו שיטה ירדימו אותי?

שני סוגי הניתוחים – שאיבת שומן וניתוח פתוח - מבוצעים לרוב בהרדמה כללית.

כמה זמן נמשך הניתוח?

שאיבת שומן - שעה־שעה וחצי.
ניתוח פתוח - שעתיים עד שעתיים וחצי.

מה ארגיש אחרי הניתוח ולמה ניתן לצפות?

כאבים בינוניים הניתנים לטיפול במשככי כאבים, ייתכנו שטפי דם באזור הניתוח שחולפים מעצמם.

בשאיבת שומן
המטופל נשאר להשגחה של מספר שעות ומשתחרר הביתה עם תחבושת היקפית אלסטית או חגורת גב אלסטית שתלווה אותו לאורך 3־4 שבועות.

בניתוח פתוח
התוצאה מהירה, והצלקות הנותרות עדינות מאוד וכמעט לא מורגשות. המנותח עלול לסבול מחוסר תחושה זמנית בחזה ובפטמות שנעלמת לאחר ההחלמה או נשארת לצמיתות במקרים נדירים. בדומה לטיפול בשאיבה המנותח חוזר הביתה עם תחבושת היקפית אלסטית או חגורת גב אלסטית למשך חודש ולאחר מכן אפשר לחזור לפעילות רגילה.

מהם הסיבוכים האפשריים של הטיפולים בחזה הגברי?

הסיבוכים הם נדירים מאוד: דימום, זיהום, א־סימטריה, כריתת יתר או כריתה מועטה מידי, שינוי תחושה בפטמה, צלקות לא מוצלחות, נמק של פטמה.

האם יהיו עליי הגבלות לאחר הניתוח?

לאחר הניתוח יש להימנע מפעילות מאומצת ומספורט למשך כחודש.

מתי "אחזור לעצמי"?

תוך שבוע עד 10 ימים מהניתוח.

ד"ר עמוס לויאב הוא מומחה בכירורגיה פלסטית, הרופא הראשי של רשת כללית אסתטיקה ויושב ראש האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית

ד"ר איל קליש הוא מומחה בכירורגיה פלסטית ואסתטית ברשת מרפאות כללית אסתטיקה ומומחה בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז רפואי רבין ובבית החולים לילדים שניידר

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש