חיפוש

dsdsdsd
הזעת יתר בלילה

תקופת יובש: כל הדרכים לנצח את הזעת היתר בקיץ הקרוב

מתביישים ללחוץ ידיים לאנשים בכל עונה שהיא לא החורף? תמיד יש לכם חולצה להחלפה בתיק? בואו נבין למה בדיוק אתם מזיעים יותר מאחרים ונכיר את כל השיטות לטיפול בבעיה – כולל אחת שמבטיחה מהפך של ממש תוך עשר דקות בלבד

ד"ר רון פישל

ד"ר רון פישל

אנשים בתקופת הקיץ מתחלקים לשניים: אלו שפעם בכמה זמן מנגבים כמה טיפות זיעה מהמצח ואלו שנראים כמעט בכל רגע נתון כאילו הם הרגע השלימו ריצת מרתון מפרכת.

הזעה היא פעולה חיונית שעוזרת לצנן את הגוף ומונעת ביעילות רבה התחממות יתר שלו. עם זאת, בחלק מהמקרים המנגנון הזה מופעל יותר מדי, מה שגורם ללא מעט מבוכה, עצבים ולעיתים אף בעיות בתפקוד השוטף. למה זה קורה? האם זה מעיד במשהו על הבריאות שלנו ואיך אפשר לטפל בזה? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת בשביל קיץ יבש ונעים יותר:

למה אני מזיע יותר מאחרים והאם זה מסוכן?

הזעה מוגדרת כ"הזעת יתר" כשאנשים מזיעים בצורה לא פרופורציונלית ביחס לפעילות הגופנית שהם מבצעים או לטמפרטורה בחוץ. המצב הזה בולט יותר אצל גברים אבל מורגש גם אצל לא מעט נשים ובאופן כללי נחשב נפוץ למדי.

יש גורמים רבים ומגוונים פשריים שיכולים להוביל להזעת יתר. ההערכה היא שכרבע מהמקרים נובעים ממקור משפחתי – פשוט מכיוון שהנטייה להזעת יתר עוברת במשפחה. אולם יש מקרים שבהם ההזעה המוגברת נובעת ממצבים רפואיים חריגים או משימוש בתרופות מסוימות. גם גורמים כמו לחץ נפשי, השמנת יתר, הריון או שינויים הורמונליים בגיל ההתבגרות או המעבר יכולים לגרום להפעלה מוגברת ולא רצויה של בלוטות הזיעה.

הזעת יתר בלילה: מחייבת בירור מעמיק

בספרות הרפואית, הזעת יתר מוגדרת כמצב של ייצור זיעה מוגבר ונקודתי באזורים מסוימים בגוף. למרות זאת חלק מהאנשים סובלים מהזעה מוגברת בלילה בכל אזורי הגוף – שאינה מוגדרת כ"הזעת יתר" באופן רשמי אך יכולה להעיד על מצבים רפואיים מורכבים יותר שמסתתרים מתחת לפני השטח.

הזעת יתר בלילה יכולה להעיד על מחלה אוטואימונית שבה הגוף תוקף את עצמו או אפילו על סרטן במקרים נדירים. לכן במצב כזה מומלץ להיוועץ עם רופא כדי לברר את המקור לתופעה, אבל חשוב להרגיע ולהגיד שבמקרים רבים ההזעה אינה מעידה כלל על בעיה רפואית משמעותית. אם אתם סובלים מהעת יתר בלילה פנו להתייעצות עם רופא המשפחה שלכם או עם רופא מומחה של כללית אסתטיקה.

טיפול בהזעת יתר בהזרקות: 10 דקות ואתם בחוץ

בשנים האחרונות נרשמת פופולריות הולכת וגדלה לטיפול בהזעת יתר באמצעות הזרקת חומר בשם בוטוליניום טוקסין (המוכר יותר בשמות מסחריים כמו אסאומין, דיספורט ובוטוקס) לבית השחי וכן לכפות הידיים או הרגליים.

הטיפול נחשב יעיל ביותר בהפסקת ההזעה המוגברת, בלי להפסיק לחלוטין את ההזעה השגרתית שמצננת את הגוף. זה טיפול שעושים ללא הרדמה, בעזרת חומר מאלחש בלבד, והסיכון לסיבוכים ותופעות לוואי במסגרת טיפול שכזה נחשב נמוך. את ההזרקות מבצעים בעזרת מחט עדינה ביותר. מעל לכל היתרון הגדול בטיפול הזה הוא אחוזי ההצלחה שלו: בכ־95% מהמקרים ההזרקות מצליחות להפחית את ההזעה במידה ניכרת. ב־75% אחוזים מהמקרים הזעת היתר נעלמת לחלוטין.

ההליך גם נחשב קצר ביותר – בדרך כלל לא יותר מעשר דקות בלבד ובסופו כבר ניתן לשוב לפעילות שגרתית. בסוף הטיפול ייתכן כי תרגישו נפיחות, רגישות או חולשה קלה באזור הטיפול – אך התופעות האלו צפויות לחלוף תוך זמן קצר.

כדאי לזכור שתוצאות הטיפול מחזיקות לתקופה של בין חצי שנה לתשעה חודשים ולכן מומלץ לבצע אותו בתחילת הקיץ או אף פעמיים בשנה במידת הצורך.

אל תזיעו בגלל זה!

טיפול להזעת יתר

לפרטים על טיפול להזעת יתר בכללית אסתטיקה ולקביעת פגישת ייעוץ עם רופא מומחה

טיפולים נוספים להזעת יתר

ישנן גם דרכים נוספות להתגבר על התופעה הנפוצה והמביכה והן כוללות בין היתר:

ניתוח לטיפול בהזעת יתר – ניתן לטפל בהזעה מוגברת גם באמצעות ניתוח ל"ניתוק" העצב שגורם להזעת יתר. כך למעשה מסירים את הגירוי שגורם להפעלה מאומצת של בלוטות ההזעה והטיפול בדרך כלל פותר את הבעיה לצמיתות.

הניתוח, חשוב להדגיש, לא מפסיק את ההזעה לגמרי, אלא מתמקד בהפרעה שגורמת להזעה המוגברת בלבד. במצבים מסוימים הוא עלול לגרום למצב של "הזעה מפצה" – שבו הזעת יתר מופיעה באזור סמוך לזה של העצב שנותק כדי לפצות על הפסקת הפעילות שלו.

טיפול בהזעה בטכנולוגיית גלי קול אנשים שסובלים מהזעת יתר יכולים להיעזר במכשירים לשימוש ביתי שמבוססים על גלי קול במטרה לדכא את בלוטות הזיעה. הטיפול מתאים לאזור בית השחי בלבד ונחשב יעיל ביותר אם מתמידים בו. כדאי לקחת בחשבון שעלות הטיפול גבוהה והוא יכול להיות לא נעים ואף כואב.

טיפול בהזעה בעזרת זרם חשמלי – עוד סוג של מכשירים לשימוש ביתי כולל טכנולוגיה של זרם חשמלי עדין להפחתת ההזעה בכפות הרגליים או הידיים. זהו טיפול יעיל, אך הוא דורש שימוש יומיומי כדי ליהנות מהתוצאות שלו. הניסיון מלמד שמטופלים רבים מתקשים להתמיד בו וחשוב לקחת זאת בחשבון.

תרופות – יש תרופות מסוימות שיכולות לדכא לתקופה קצרה את פעילות מערכת העצבים הסימפתטית שגורמת בין היתר להזעה מוגברת. התרופות תורמות לשיפור השלווה, להפגת חרדה וגם, כפועל יצא מכך, להפחתת הזעת יתר שנובעת מלחץ נפשי. חשוב לזכור שתרופות אלו יכולות לגרום לתופעות לוואי ויש ליטול אותן בהתאם להחלטת הרופא ותחת מעקב צמוד.

תכשירים מקומיים לטיפול בהזעת יתר – למי שסובלים מהזעת יתר ולא רוצים לבצע טיפולים מורכבים לשיפור המצב, ניתן בהחלט להיעזר גם בדיאודורנטים אנטי פרספירנטים ובתכשירים נוספים שיכולים לדכא באופן זמני את בלוטות ההזעה. זכרו כי התכשירים האלו משפיעים רק לכמה שעות ואינם נחשבים כמובן לפתרון ארוך טווח.


ד"ר רון פישל הוא מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית ברשת "כללית אסתטיקה"

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש