פורסם בראשונה: 20.03.2011
עדכון אחרון: 12.06.2013
  • ד"ר דין עד־אל ד"ר דין עד־אל

חיסול עודפים - ניתוח לשאיבת שומן

לקריאה נוחה
ניתוח לשאיבת שומן מתאים במיוחד למי שסובל מהצטברויות של שומנים במקומות מסוימים בגוף. הוא אינו מהווה פתרון לאנשים שסובלים מעודף משקל משמעותי.
אישה מודדת את הגוף עם סנטימטר

מתי עושים ניתוח לשאיבת שומן?

אנשים מחליטים בדרך כלל לעבור ניתוח לשאיבת שומן משיקולים אסתטיים: כאשר הם רוצים להיראות יפים יותר וחטובים יותר.

ניתוח לשאיבת שומן אומנם מוריד עומסים מהגוף, אך חשוב לזכור שהשמנה באה לידי ביטוי גם ביתר שומנים בדם (היפרליפידמיה), והמצב הזה אינו משתנה גם אם שואבים שומן, אך לא עוברים לאחר מכן לניהול אורח חיים בריא.

ניתוח לשאיבת שומן מתאים במיוחד למי שסובל מהצטברויות של שומנים במקומות מסוימים בגוף. המקומות שבהם מצטבר בדרך כלל שומן אצל נשים הם צידי הירכיים, המותניות והבטן תחתונה. לעיתים יש מצבורי שומן גם בזרועות, בברכיים ובירכיים הפנימיות - ומקומות אלה מתאימים לשאיבת שומן.

שאיבת שומן אינה פתרון לאנשים שסובלים מעודף משקל משמעותי, שכן שאיבת כמות גדולה של שומן בבת אחת מגדילה את הסיכון לסיבוכים. אחד הפתרונות לאנשים כאלה הוא ניתוח לקיצור קיבה (ניתוח בריאטרי).

נוסף על כך יש לזכור שאומנם גם ללא אימוץ אורח חיים בריא לא יצוצו תאי שומן חדשים באזור שבו נעשתה שאיבת שומן, אך תאי שומן במקומות אחרים יתחילו לתפוח. זאת הסיבה שמנותחים שעברו שאיבת שומן ולא מקפידים על דיאטה ועל אורח חיים בריא מתלוננים שהם מתחילים לתפוח במקומות שמעולם לא השמינו לפני הניתוח.

ההסבר לכך: אנחנו נולדים עם מספר קבוע של תאי שומן. אלה תופחים או מתכווצים בהתאם למאזן הקלוריות שלנו. תאי שומן שנשאבו אינם נוצרים מחדש, ולכן את עודפי הקלוריות צוברים תאי שומן שנשארו במקומות אחרים.

לפרטים נוספים ולקביעת פגישת ייעוץ לחץ/י כאן>>

באיזה גיל אפשר לעשות את הניתוח?

מומלץ לעשות את הניתוח כל עוד העור גמיש, שכן לאחר שהוא מאבד את גמישותו, עלולה שאיבת השומן להותיר אותו רפוי ומדולדל. אצל רוב בני האדם שומר העור על גמישותו עד גיל 40, ורק לאחר מכן הוא מאבד את התכונה הזאת.

עור הבטן של יולדת צעירה, למשל, חוזר לעצמו ללא שום קושי למרות המתיחה העצומה שעבר במהלך ההריון. לעומת זאת העור של יולדת מבוגרת מתקשה לחזור לעצמו ונותר לעיתים רפוי ומדולדל.

עם זאת גיל 40 אינו בבחינת מחסום: ישנם רבים שהעור שלהם שומר על גמישותו גם לאחר מכן וגם אם העור כבר אינו גמיש ניתן לעבור ניתוח לשאיבת שומן, אלא שאז יש גם לסלק את עודפי העור הרפויים שנותרו. זהו הליך פשוט למדי, אך הוא מותיר אחריו צלקות אחדות.

אילו הכנות יש לעשות לקראת הניתוח?

לפני הניתוח יש להקפיד על צום מלא (ללא שתייה) במשך שש שעות. כשבועיים לפני הניתוח יש להפסיק לעשן ולשתות אלכוהול וכן יש להפסיק להפסיק ליטול ויטמינים, תוספי מזון ומדללי דם (כגון אספירין וקומדין). חשוב להתקלח באופן יסודי לפני הניתוח ולהקפיד לסבן היטב את האזורים שמהם מתוכננת שאיבת השומן. הכנה נוספת שבדרך כלל נדרשים לעשות היא רכישת מחוך (חגורת לחץ) שיולבש על האזור המנותח בתום הניתוח.

הרדמה - כל מה שצריך לדעת

מהי הרדמה?

הרדמה היא אמצעי למניעת כאבים בעת ניתוח באמצעות מתן חומרים שמורידים את סף הכאב, מרגיעים ומשתקים את תנועת השרירים. בצורה זו מבטיחים שלא תרגיש כל כאב במהלך הניתוח.

באיזו שיטה ירדימו אותי?

אם שאיבת השומן היא נקודתית - למשל מהסנטר בלבד - נהוג להסתפק בהרדמה מקומית. אולם אם שאיבת השומן היא נרחבת - על פני שטח גדול או מכמה מקומות בעת ובעונה אחת - נהוג להרדים את המנותח בהרדמה כללית. אם שואבים שומן רק מאזור המותניים ומטה נהוג להיעזר בהרדמה אזורית.

יש מנתחים ומנותחים שמעדיפים בכל מקרה הרדמה כללית, אולם הדרך הזאת אינה מומלצת משום שהרדמה כללית כרוכה בסיכונים רבים יותר מאשר סוגי ההרדמה האחרים, וגם ההתאוששות ממנה ממושכת יותר. כלל הזהב הוא להעדיף תמיד את ההרדמה החלשה יותר - ככל שהדבר ניתן: הרדמה מקומית בטוחה יותר מהרדמה אזורית, והרדמה אזורית בטוחה יותר מהרדמה כללית.

מה עליי לספר לרופא המרדים לפני ההרדמה?

יש לספר לו כל פרט חשוב מההיסטוריה הרפואית: על מחלות ועל ניתוחים שהיו בעבר, על תרופות שנוטלים ועל רגישות לתרופות.

האם אפגש עם הרופא המרדים לפני הניתוח?

כמה ימים לפני הניתוח יבדוק אותך הרופא המרדים במרפאת טרום הרדמה. זה הזמן גם לשאול אותו על כל נושא שמטריד אותך בקשר להרדמה. אנשים רבים חוששים מההרדמה לניתוח. הרופא המרדים יוכל לענות לך על כל שאלה בנושא הזה ולהפיג את חששותיך. ממש לפני הניתוח יבדוק אותך הרופא המרדים פעם נוספת.


מה יעשו לי בניתוח?

לפני הניתוח משרטט המנתח על גופו של המנותח את השטח שממנו יישאב השומן. בזמן השרטוט על המנותח לעמוד, שכן בעת שכיבה "נשפך" השומן לצדדים, והדבר עלול לגרום לרישום שגוי של גבולות הניתוח. 

לאחר מכן מושכב המנותח, ולאחר שהאזור שממנו נשאב השומן מורדם, מוחדרות צינוריות מתכת דקות לתוך חתכים זעירים שנעשו בעור, ודרכם נשאב השומן לתוך כלי איסוף שקוף שעליו סימוני מדידה. אלה מאפשרים למנתח לראות כל הזמן כמה שומן נשאב.

ניתוח שאיבת שומן כרוך בעבודה פיזית קשה של המנתח, שכן הוא צריך לעסות כל הזמן את האזור שממנו נשאב השומן כדי להחיש את פירוקה של רקמת השומן ואת שאיבתה החוצה. המנתח יכול להקל לעצמו את המלאכה באמצעות החדרת מים פיזיולוגיים למקום השאיבה. המים מסייעים לפירוק השומן, אך מלאכת השאיבה מתארכת בשיטה הזאת ונמשכת בין ארבע לחמש שעות.

בעבר נעשה שימוש גם בהליך שבמסגרתו הומס השומן באמצעות גלי אולטרסאונד ורק לאחר מכן נשאב, אך כיום כמעט שאין משתמשים בשיטה הזאת. הסיבה: יש רופאים שסבורים שבשיטה הזו לא כל תוצרי השומן המומס נשאבים החוצה והמרכיבים שנשארים כוללים רדיקלים חופשיים שעלולים במשך השנים לגרום למחלות רבות, ובהן סרטן.

כמות השומן המרבית הנשאבת במהלך הניתוח היא כשניים עד שלושה קילוגרמים. אם רוצים לשאוב כמות שומן גדולה יותר, עושים זאת בשניים או שלושה שלבים, ובין ניתוח לניתוח צריכים להפריד כמה חודשים.

כמה זמן נמשך הניתוח?

ניתוח שאיבת שומן נמשך לרוב בין שעה לשעתיים. משך הניתוח תלוי במספר האזורים שמהם שואבים שומן ובשיטת השאיבה.

איך ארגיש לאחר הניתוח ולמה לצפות?

לאחר הניתוח אין צורך באשפוז לשם השגחה. האזור שממנו נשאב השומן נותר נפוח ובצקתי במהלך השבוע הראשון שלאחר הניתוח, ולעיתים קרובות מופיעים עליו "סימנים כחולים" (המעידים על שטפי דם תת־עוריים).

כדי להוריד את הנפיחות במהירות יש להקפיד על חבישת לחץ של האזור המנותח. אם שאיבת השומן הייתה בבטן או בירכיים, מלבישים עליהן בתום הניתוח מחוך הדוק. את המחוך משאירים למשך כשבועיים, והוא מסייע לעיצוב המקום שנותח. לאחר כמה ימים אפשר להסיר אותו כדי להתרחץ, אך לאחר הרחצה יש ללבוש אותו שוב.

אם שאיבת השומן הייתה בגפיים התחתונות, מפעילים לחץ על המקום המנותח באמצעות חבישת גרביים אלסטיים במשך שבועיים לפחות.

האזור שנותח גם כואב לעיתים קרובות. בדרך כלל הכאבים אינם עזים (הם דומים לכאבים של התכווצויות שרירים), וניתן להתגבר עליהם באמצעות משככי כאבים שמצויים בכל בית כמו אופטלגין ואקמול. אסור להשתמש במשחות או בכדורים שמכילים אספירין וכן אסור להשתמש בנוגדי דלקות או בסטרואידים. אם הכאבים חזקים, ניתן לבקש מהרופאים משככי כאבים חזקים יותר.

לעיתים מופיעות הפרשות מהחתכים שדרכם נשאב השומן, ולכן יש מנתחים שנוהגים להשאיר בחתכים האלה צינוריות ניקוז למשך כמה ימים.

לאחר שאיבת שומן עלולים המנותחים לחוש גם כבדות, נפיחות ואי־נוחות. תחושות הכבדות והאי־נוחות חולפות בהדרגה ונעלמות לגמרי לאחר כחודש, אך תחושת הנפיחות עלולה להישאר עוד כמה חודשים - עד חצי שנה.

מהם הסיבוכים האפשריים של הניתוח?

ירידה בהמוגלובין
כשבוחנים את הסיכונים של ניתוח לשאיבת שומן יש להבדיל בין שאיבת שומן קטנה במצבורי שומן ממוקדים (למשל בסנטר) לבין שאיבות שומן גדולות מאזורים נרחבים (למשל, מהירכיים ומהבטן). שאיבת שומן קטנה וממוקדת נחשבת לניתוח קל, שתוצאותיו טובות, והסיבוכים האפשריים שלו נדירים מאוד וקלים. לעומת זאת, שאיבות שומן נרחבות עלולות לגרום הן לבעיות באזורים שמהם נשאב השומן והן לבעיות במערכות גוף אחרות.

הסיכון הרב בשאיבת שומן נרחבת נובע, בין היתר, מירידה ברמת ההמוגלובין בדם בעקבות הניתוח (ההמוגלובין הוא מולקולה המורכבת מברזל ומחלבון. תפקידו הוא לשאת את החמצן מהריאות לרקמות הגוף). כדי להתגבר על הבעיה הזאת עשוי הרופא להורות על נטילת כדורי ברזל לאחר הניתוח.

ערעור מאזן הנוזלים
סיכון חמור נוסף הטמון בשאיבת שומן נרחבת הוא ערעור מאזן הנוזלים בגוף. הסיבה: יחד עם תאי השומן נשאבות גם כמויות לא מבוטלות של מים. בעבר התפרסמו מקרים שבהם מתו בני אדם תוך כדי ניתוחים לשאיבת שומן. בירורים העלו שכל מקרי המוות אירעו בעקבות שאיבה של יותר מחמישה קילוגרמים של שומן בבת אחת. לכן לא נהוג כיום לשאוב יותר מאשר שניים־שלושה קילוגרמים של שומן בניתוח אחד.

אובדן תחושה
סיבוכים נוספים שעלולים להתרחש בעקבות ניתוח לשאיבת שומן הם זיהומים, דימומים, אובדן תחושה באזורים שבהם נעשו החתכים או לחלופין רגישות יתר, קשיי ריפוי של החתכים, בצקות והיווצרות כתמים על העור. התופעות האלה אמורות לחלוף בתום שבוע לכל היותר.

אכזבה
סיבוך נוסף הוא שתוצאות הניתוח יהיו מאכזבות: למשל, חוסר סימטרייה בין הירכיים המנותחות או חוסר הומוגניות של העור באזור שממנו נשאב השומן.

נשים ששואבות שומן מאזורים עתירי צלוליט (עור שיש בו הרבה שקעים וגומות) מסתכנות בהחרפת התופעה. הסיבה: העור באזורי צלוליט אינו גמיש, ובעקבות שאיבת השומן הוא עלול לשקוע עוד יותר לתוך המקום שהתפנה.

בכל מקרה אם מופיעים התסמינים הבאים יש לפנות מיד לרופא: חום גבוה (יותר מ־38 מעלות), קוצר נשימה, אדמומיות רבה באזור שנותח, דימומים או חולשה קיצונית.

האם יהיו עליי הגבלות לאחר הניתוח?

כשבוע לאחר הניתוח ניתן לחזור לעבודה (אך יש להמשיך בחבישות הלחץ של האזורים המנותחים). פעילות ספורטיבית אסורה במשך שלושה עד ארבעה שבועות לאחר הניתוח.

מתי "אחזור לעצמי"?

את המראה החדש של הגוף - שלמענו נעשה הניתוח לשאיבת שומן - אי־אפשר לראות מיד לאחר הניתוח, שכן האזורים המנותחים נשארים תפוחים במשך זמן מה. רק לאחר כמה שבועות מתחיל להיחשף המראה החדש של הגוף, ואילו את המראה הסופי ניתן לראות רק לאחר כשלושה חודשים - כשחולפת כל הנפיחות באזור המנותח.

ד"ר דין עד־אל הוא מנהל מחלקת הכירורגיה הפלסטית והכוויות במרכז הרפואי רבין ובבית החולים שניידר לילדים, מקבוצת כללית.

לפרטים נוספים ולקביעת פגישת ייעוץ ללא התחייבות לחץ/י כאן>>

 

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל