חיפוש

dsdsdsd
בחזה מורם: ניתוח להרמת חזה

ניתוח להרמת חזה

בניגוד למה שמקובל לחשוב, צניחת שדיים אינה נגרמת רק בגלל הריונות והנקות. לעיתים מדובר בתוצאה של הזדקנות העור, לעיתים בגלל שהשדיים גדולים וכבדים ולפעמים בגלל דיאטות קיצוניות. בכל מקרה רצוי לעשות את הניתוח לאחר שהסתיים פרק הלידות בחייך

ד"ר דין עד־אל, ד"ר עמוס לויאב

מתי עושים ניתוח להרמת חזה?

ניתוח להרמת חזה נעשה משיקולי אסתטיקה בלבד, ואין בו שום צורך רפואי. באמצעות הניתוח מבקשות נשים רבות להחזיר לעצמן את מראה החזה כפי שהיה להן בצעירותן, לפני שילדו והניקו.

חשוב לדעת, שצניחת שדיים אינה נגרמת רק בגלל הריונות והנקות, כפי שרבים טועים לחשוב. לעיתים מדובר בתוצאה של הזדקנות העור ושל אובדן האלסטיות שלו, ולעיתים נובע הדבר משדיים גדולים וכבדים, מדיאטות קיצוניות חוזרות ונשנות ("דיאטות כסאח") או מסיבות תורשתיות.

ניתוח להרמת חזה רצוי לעשות לאחר שהסתיים פרק הלידות שכן לידה והנקה עלולות לפגוע בתוצאותיו.

אילו הכנות יש לעשות לקראת הניתוח?

לפני שאת מחליטה לעשות ניתוח להרמת חזה עלייך קודם כול לבחון באופן אובייקטיבי אם השדיים שלך אכן נפולים. המדד הוא מיקומה של הפטמה ביחס לקפל התת־שדי, כלומר ביחס לקפל התחתון שבו מתחבר השד לחזה. אם הפטמה נמוכה יותר מהקפל הזה אכן מדובר בשד נפול.

לאחר שהחלטת לעשות את הניתוח עלייך להיפגש עם מנתח פלסטי. גם הוא יבדוק קודם כול אם יש צורך בניתוח לפי "מדד הפטמה" ולפי מדידות נוספות של השדיים. בפגישה תתבקשי לומר מהן ציפיותייך מהניתוח, ואילו המנתח יסביר לך כיצד נעשה הניתוח, לאילו תוצאות ניתן לצפות ממנו ומהם הסיכונים הכרוכים בו.

למה כללית אסתטיקה?

כי בעולם של היום, יש המון גופים שמציעים טיפולים וניתוחים אסתטיים.

לכללית אסתטיקה יש צוות רחב של רופאים ומנתחים פלסטיים מובילים. רק רופא אסתטי או כירורג מומחה בפלסטיקה ואסתטיקה, מיומן ובעל ניסיון עשיר, יכול להפחית בצורה ניכרת את הסיכוי לסיבוכים בכל טיפול כירוגי או פלסטי.

לכללית אסתטיקה שורה של יתרונות רפואיים ואחרים:

  • גב חזק של גוף רפואי
  • רשת מרפאות בפריסה ארצית
  • בתי חולים פרטיים ברמה הגבוהה ביותר
  • פיקוח מלא ואחריות כללית
  • ציוד בתקן בינלאומי FDA/CE
לאתר כללית אסתטיקה

למעבר לאתר כללית אסטתיקה

לפני הניתוח תידרשי לעשות בדיקות דם. ייתכן שגם תישלחי לעשות ממוגרפיה, צילום חזה ובדיקת אק"ג. על כך יחליט הרופא בהתאם למצבך. כמו כן אסור לעשות דיאטה חריפה בשבועות שלפני הניתוח כדי לא לפגוע בתהליך ההחלמה.

כשבועיים לפני הניתוח יש להפסיק לעשן ולהפסיק נטילה של כדורים לדילול דם כמו אספירין וקומדין. כמו כן אסור להיחשף לשמש.

אסור לעבור את הניתוח בעת מחזור או בעת מחלה - אפילו לא מחלה קלה כמו הצטננות - ואסור לעבור את הניתוח בבטן מלאה. יש להגיע אליו לאחר צום של שמונה שעות.

הרדמה - כל מה שחשוב לדעת

מהי הרדמה?

הרדמה היא אמצעי למניעת כאבים בעת ניתוח באמצעות מתן חומרים שמורידים את סף הכאב, מרגיעים ומשתקים את תנועת השרירים. באופן הזה מבטיחים שלא תרגישי כל כאב במהלך הניתוח.

באיזו שיטה ירדימו אותי?

לרוב באמצעות הרדמה כללית הדורשת הנשמה. אולם אם המנתח יגיע למסקנה שניתן לעשות את הניתוח באמצעות חתכים מעטים וקטנים, הוא עשוי להסתפק בהרדמה מקומית בתוספת טשטוש (ככל שהחזה גדול יותר, וצריך להסיר יותר עודפי עור - כך החתכים יהיו גדולים יותר, ארוכים יותר ומכאיבים יותר).

מה לספר לרופא המרדים לפני ההרדמה?

יש לספר לו כל פרט חשוב מההיסטוריה הרפואית: על מחלות ועל ניתוחים שהיו בעבר, על תרופות שנוטלים, על רגישות לתרופות.

האם אפגש עם הרופא המרדים?

כמה ימים לפני הניתוח יבדוק אותך הרופא המרדים במרפאת טרום הרדמה. זה הזמן גם לשאול אותו על כל נושא שמטריד אותך בקשר להרדמה. אנשים רבים חוששים מההרדמה לניתוח. הרופא המרדים יוכל לענות לך על כל שאלה בנושא הזה ולהפיג את חששותייך. ממש לפני הניתוח יבדוק אותך הרופא המרדים פעם נוספת.

מה יעשו לי בניתוח?

יש להבדיל בין ניתוח להרמת חזה שנפול רק במקצת לבין ניתוח להרמת חזה שהוא נפול מאוד. ניתוח להרמת חזה שהוא נפול רק במקצת נעשה באמצעות חתכים קצרים ומעטים יותר, ולכן ניתן להסתפק בו לרוב בהרדמה מקומית.

במקרה כזה המנתח עושה חתך מסביב לעטרת הפטמה, אוסף את העור הרפוי באופן שמרים את חלקו התחתון של השד, מוודא שהפטמה ניצבת במקומה הטבעי (בערך מול אמצע הזרוע), מסיר את עודפי העור ותופר את החתך שמסביב לעטרת הפטמה. לאחר ניתוח להרמת חזה שנעשה באופן הזה נותרת רק צלקת אחת: מסביב לעטרת הפטמה.

אם מדובר בחזה שנפול באופן משמעותי יותר, אי־אפשר להסתפק רק בחתך מסביב לעטרת הפטמה, אלא יש להוסיף לו חתך מעטרת הפטמה כלפי מטה, עד לקפל שמתחת לשד וזאת כדי שהמנתח יוכל להדק בצורה טובה יותר את מעטפת העור שמסביב לשד. ניתוח כזה מותיר אחריו שתי צלקות: מסביב לפטמה ולאורך השד. 

שילוב ניתוחים: הרמת חזה עם הקטנת חזה או עם הגדלת חזה

ניתן לשלב בין ניתוח להרמת חזה לבין ניתוחים פלסטיים אחרים של החזה: הגדלה או הקטנה.

כך, למשל, אם הסיבה לחזה הנפול היא ממדיו הגדולים, עשוי המנתח להמליץ לא להסתפק רק בניתוח להרמת החזה אלא לעשות במקביל גם ניתוח להקטנתו. הרמת שד גדול מאוד עלולה להניב תוצאות לטווח הקצר בלבד: השד הכבד ייכנע עד מהרה לכוח המשיכה ושוב יהיה נפול.

לעומת זאת הרמת חזה קטן עלולה להוליד אכזבה גדולה. הסיבה: חזה קטן שהורם נראה לעיתים קטן יותר מכפי שהיה בצורתו הנפולה. לכן לאישה בעלת חזה קטן ונפול עשוי המנתח להמליץ לא להסתפק רק בניתוח להרמת חזה אלא להוסיף לו גם ניתוח להגדלת חזה.

לעיתים רוצות נשים לפתור בעיה של חזה נפול באמצעות הגדלתו. גם הפתרון הזה עלול לאכזב: חזה נפול שהוגדל נותר נפול, ולהשגת התוצאה הרצויה יש גם להרימו.

כמה זמן נמשך ניתוח להרמת חזה?

ניתוח להרמת חזה נמשך בין שעה וחצי לשלוש שעות - בהתאם למידת המורכבות שלו.

מה ארגיש אחרי הניתוח ולמה עליי לצפות?

בימים הראשונים לאחר הניתוח עלולים לחוש כאבים בחזה, ואזור התפרים עלול להיות אדום ונפוח. בדרך כלל, עוצמת הכאבים אינה רבה, וניתן להתגבר עליהם באמצעות משככי כאבים קלים כמו אקמול ואופטלגין. מובן שאם לא מסתפקים רק בניתוח להרמת שדיים אלא עושים במקביל גם ניתוח להגדלת שדיים או להקטנת שדיים, גדלה עוצמת הכאבים שחשים, ולעיתים יש צורך לבקש מהרופא משככי כאבים חזקים יותר.

לעיתים קרובות סובלים לאחר הניתוח גם מעור יבש. על הבעיה הזאת אפשר להתגבר בעזרת קרם לחות רגיל, אך יש להקפיד לא למרוח אותו על החתכים שטרם הגלידו והחלימו.

מהמראה החדש של השדיים ניתן להתרשם זמן קצר לאחר הניתוח, אך כדי לראות את צורתם הסופית יש לחכות כשלושה חודשים.

מהם הסיבוכים האפשריים של הניתוח?

מאחר שמדובר בניתוח שנעשה בהרדמה מלאה, מתלווים אליו כל סיכוני ההרדמה. מעבר לכך טמונים בו סיכונים שהם ספציפיים לסוג הניתוח הזה:

• אחד הסיבוכים הנדירים ביותר והקשים ביותר הוא התפתחות נמק בעטרה או בפטמה או בשתיהן. הסיבוך הזה שכיח יותר בקרב מעשנות כבדות, בקרב נשים שסובלות מבעיות בכלי הדם ובקרב נשים בעלות חזה גדול במיוחד. סיבוך כזה עלול לחייב ניתוח לשחזור העטרה והפטמה שנפגעו בנמק. פטמה משוחזרת היא נטולת תחושה, ואי־אפשר להניק באמצעותה.

• דימום מסיבי, שטפי דם, זיהומים (דלקות), פצעים שאינם מחלימים במקום שנותח, נפיחות של האזור המנותח.

• אובדן תחושה או רגישות יתר בפטמה. לעיתים חוזרת התחושה הרגילה כמה חודשים לאחר הניתוח ולעיתים רחוקות היא אובדת לנצח.

• פגיעה ביכולת ההנקה. זה אומנם סיבוך נדיר מאוד - לרוב ניתן להיניק בעקבות ניתוח להרמת חזה - אולם יש להביא אותו בחשבון.

• הצטלקות של החתכים שנעשו במהלך הניתוח להרמת השדיים. לעיתים נותרות הצלקות מכוערות ובולטות, ולעיתים הן הולכות ונעלמות. לרוע המזל אי־אפשר לדעת מראש כיצד יחלימו הצלקות, וזהו אחד ההימורים שהמנותחות לוקחות על עצמן. עם זאת ידוע בוודאות שמעשנות סובלות יותר: הצלקות שלהן בדרך כלל גדולות יותר, רחבות יותר, בולטות יותר ובאופן כללי מכוערות יותר.

• אובדן הסימטרייה בשדיים. לא תמיד מצליחים המנתחים להגיע לתוצאה זהה בשני השדיים, והתוצאה עלולה להיות הבדלי גודל וגובה בין השדיים. אם ההבדלים גדולים ובולטים לעין, יש לשקול ניתוח חוזר לתיקון הפגמים.

כל אחת מהתופעות הבאות לאחר הניתוח מחייבת פנייה מיידית לרופא המנתח: כאבים חריגים, נפיחות יוצאת דופן, שינוי בצורת השד, פצעים והפרשות. מומלץ להשוות כל הזמן בין השדיים כדי לעמוד על תופעות חריגות.

האם יהיו עליי הגבלות לאחר הניתוח?

שעות ספורות לאחר ניתוח להרמת שדיים כבר ניתן לחזור הביתה (אם מדובר בניתוח משולב הכולל גם הגדלת חזה או הקטנת חזה, יש לעיתים צורך באשפוז של לילה אחד). אולם בשבועות הראשונים לאחר הניתוח מוטלות על המנותחות לא מעט הגבלות:

• בימים הראשונים לאחר הניתוח צריך אזור הניתוח להיות חבוש בתחבושת אלסטית. לאחר מכן יש ללבוש במשך חודש חזיית ספורט. אין להסיר את החזייה גם במהלך שנת הלילה.

• כבר למחרת הניתוח ניתן בדרך כלל לחזור לפעילות שגרתית, אך יש להימנע ממאמצים פיזיים לפחות במשך חודש לאחר הניתוח. במיוחד יש להימנע מפעילות שכרוכה בטלטול קיצוני של השדיים, למשל ריצה ממושכת או קפיצות.

• יש להימנע מהפעלת לחץ על השדיים. לכן אסור לישון על הבטן, ויש להימנע במשך כחודש מפעילות מינית שכרוכה במגע עם השדיים. ישנם אף רופאים שאוסרים כליל על קיום מגע מיני במשך השבוע הראשון שלאחר הניתוח מחשש שייווצר גודש בשדיים.

• אסור לחשוף את השדיים לשמש, ובמיוחד יש להימנע מחשיפת הצלקות לשמש. קרני השמש גורמות לשני נזקים: הן מעכבות את תהליך ההחלמה, והן עלולות לגרום להתכהות (פיגמנטציה) של הצלקות.

• אסור להרים משאות כבדים לגובה (למשל להניח ספרים במדפים גבוהים) מחשש שעור השדיים יימתח, והתפרים ייפתחו.

• יש להימנע מעישון במשך כחודש לאחר הניתוח, שכן עשן הסיגריות פוגע בתהליך ההחלמה.

מתי "אחזור לעצמי"?

הביתה חוזרים בדרך כלל כבר ביום הניתוח; לעבודה ניתן לחזור בתוך כשבוע, ועד אז גם חולפים בדרך כלל הכאבים. לפעילות ספורטיבית מאומצת ניתן לשוב לאחר כחודש.

את תוצאותיו החיוביות של של הניתוח ניתן להתחיל לראות כשלושה חודשים לאחר הניתוח.

באופן כללי, ככל שהשד המנותח קטן יותר - כך יישמרו תוצאות הניתוח זמן רב יותר. מי שיש להן שדיים גדולים יזדקקו בדרך כלל לניתוח נוסף בתוך כמה שנים.


ד"ר דין עד־אל הוא מנהל מחלקת הכירורגיה הפלסטית והכוויות במרכז הרפואי רבין ובבית החולים שניידר לילדים

ד"ר עמוס לויאב הוא מומחה בכירורגיה פלסטית, הרופא הראשי של רשת כללית אסתטיקה ויושב ראש האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש