חיפוש

dsdsdsd
מורידים פרופיל: ניתוח להקטנת חזה

ניתוח להקטנת חזה

חזה גדול נחשב לסמל הנשיות, אבל כשהוא גדול מאוד זה מקשה על חיי היומיום ולכן רבות בוחרות להקטין. קחו בחשבון ששד שהוקטן אינו שומר על מבנהו החדש לנצח, אלא משתנה בעקבות הריונות, הזדקנות ושינוי קיצוני במשקל

ד"ר דין עד־אל

ד"ר דין עד־אל

​מתי עושים ניתוח להקטנת חזה?

אף שחזה נחשב לסמל הנשיות, הרי חזה גדול מאוד במקרים מקשה על חיי היומיום. הבעיות הרפואיות המלוות שדיים גדולים הן אלה:

• שדיים נפולים בגלל משקלם הרב. תוצאת לוואי של צניחת השדיים היא שעור השדיים נמתח יתר על המידה.

• כאבים כרוניים בגב, בצוואר ובכתפיים.

• יציבה לקויה כתוצאה מהפגיעה בעמוד השדרה.

פריחה מתמדת באזור הכפל התחתון של השד.

• קושי בעיסוק בספורט או פעילות גופנית.

• חריצים עמוקים בכתפיים בגלל רצועות החזיות.

• קושי חברתי

באיזה גיל אפשר לעשות ניתוח להקטנת חזה?

ניתוח להקטנת חזה בכללית אסתטיקה ניתן לעשות בכל גיל, אך הרופאים ממליצים לרוב להמתין עד שהשדיים סיימו להתפתח, מה שקורה בסביבות גיל 18.

למה כללית אסתטיקה?

כי בעולם של היום, יש המון גופים שמציעים טיפולים וניתוחים אסתטיים.

לכללית אסתטיקה יש צוות רחב של רופאים ומנתחים פלסטיים מובילים. רק רופא אסתטי או כירורג מומחה בפלסטיקה ואסתטיקה, מיומן ובעל ניסיון עשיר, יכול להפחית בצורה ניכרת את הסיכוי לסיבוכים בכל טיפול כירוגי או פלסטי.

לכללית אסתטיקה שורה של יתרונות רפואיים ואחרים:

  • גב חזק של גוף רפואי
  • רשת מרפאות בפריסה ארצית
  • בתי חולים פרטיים ברמה הגבוהה ביותר
  • פיקוח מלא ואחריות כללית
  • ציוד בתקן בינלאומי FDA/CE
לאתר כללית אסתטיקה

למעבר לאתר כללית אסטתיקה

אילו הכנות יש לעשות לקראת הניתוח?

לאחר שהחלטת לעבור ניתוח להקטנת חזה, יהיה עלייך להיפגש עם הרופא המנתח ולהציג לו את רצונותייך, לאיזה גודל את רוצה להקטין את שדייך.

גודלו הרצוי של השד מותאם בדרך כלל למבנה הגוף שלך, ולא תמיד ניתן או רצוי להשיג תוצאות שחורגות מכך. במהלך הפגישה יבדוק אותך הרופא המנתח, ימדוד את שדייך, יסביר לך כיצד נעשה הניתוח, לאילו תוצאות את יכולה לצפות בעקבות הניתוח ומהם הסיכונים הכרוכים בו.

מאחר שבמהלך הניתוח מקובל גם להקטין את העטרה שמסביב לפטמה ולשנות את המיקום של הפטמה, ייתכן שהרופא ישאל אותך אם יש לך רצון מסוים בסוגיות האלה.

הרופא גם ישלח אותך לעשות סדרה של בדיקות לקראת הניתוח. אלה כוללות כמעט תמיד בדיקת דם, צילום חזה ואק"ג. במקרים מסוימים אף עשוי הרופא לבקש ממך לעשות בדיקות אולטרסאונד שדיים וממוגרפיה.

אם את מעשנת, תצטרכי להפסיק לעשן שלושה שבועות לפני הניתוח. כמו כן אסור לעשן גם שלושה שבועות לאחר הניתוח. אם את לוקחת תרופות לדילול האדם (כמו אספירין או קומדין), יש להפסיק ליטול אותן כשבועיים לפני הניתוח.

במשך שש השעות שלפני הניתוח יהיה עלייך להיות בצום.

אם את נמצאת בקבוצת סיכון (למשל, אם יש לך בעיה בקרישת הדם) עשוי הרופא לבקש ממך זמן מה לפני הניתוח לתת מנת דם. זו תישמר בעבורך למקרה שתזדקקי לעירוי דם במהלך הניתוח.

הרדמה - כל מה שחשוב לדעת

מהי הרדמה?

הרדמה היא אמצעי למניעת כאבים בעת ניתוח באמצעות מתן חומרים שמורידים את סף הכאב, מרגיעים ומשתקים את תנועת השרירים. באופן הזה מבטיחים שלא תרגישי כל כאב במהלך הניתוח.

באיזו שיטה ירדימו אותי?

ניתוח להקטנת חזה נעשה בדרך כלל בהרדמה כללית.

מה חשוב לספר לרופא המרדים?

יש לספר לרופא המרדים כל פרט מההיסטוריה הרפואית: על מחלות ועל ניתוחים שהיו בעבר, על תרופות שנוטלים ועל רגישות לתרופות.

האם אפגש עם הרופא המרדים לפני הניתוח?

כמה ימים לפני הניתוח יבדוק אותך הרופא המרדים במרפאת טרום הרדמה. זה הזמן גם לשאול אותו על כל נושא שמטריד אותך בקשר להרדמה. אנשים רבים חוששים מההרדמה לניתוח. הרופא המרדים יוכל לענות לך על כל שאלה בנושא הזה ולהפיג את חששותייך. ממש לפני הניתוח יבדוק אותך הרופא המרדים פעם נוספת.

מה יעשו לי בניתוח?

בניתוח עושה הרופא חתך מסביב לעטרה ולאחר מכן הוא עושה חתך נוסף בחלקו התחתון של השד - מהחתך שמסביב לעטרה ועד לקפל השד. אם מדובר בשד גדול מאוד, עושה הרופא חתך נוסף לאורך קפל השד.

לאחר השלמת החתכים מרים הרופא את העטרה ואת הפטמה, מסיר רקמות עור ושומן מהשד ככל שנדרש ולבסוף מהדק את השד בצורתו החדשה, מחזיר את העטרה ואת הפטמה למקומן וסוגר את כל החתכים באמצעות תפרים.

שילוב ניתוחים:

הרמת חזה עם הקטנת חזה או עם הגדלת חזה

ניתן לשלב בין ניתוח להרמת חזה לבין ניתוחים פלסטיים אחרים של החזה: הגדלה או הקטנה.

כך, למשל, אם הסיבה לחזה הנפול היא ממדיו הגדולים, עשוי המנתח להמליץ לא להסתפק רק בניתוח להרמת החזה אלא לעשות במקביל גם ניתוח להקטנתו. הרמת שד גדול מאוד עלולה להניב תוצאות לטווח הקצר בלבד: השד הכבד ייכנע עד מהרה לכוח המשיכה ושוב יהיה נפול.

לעומת זאת הרמת חזה קטן עלולה להוליד אכזבה גדולה. הסיבה: חזה קטן שהורם נראה לעיתים קטן יותר מכפי שהיה בצורתו הנפולה. לכן לאישה בעלת חזה קטן ונפול עשוי המנתח להמליץ לא להסתפק רק בניתוח להרמת חזה אלא להוסיף לו גם ניתוח להגדלת חזה.

לעיתים רוצות נשים לפתור בעיה של חזה נפול באמצעות הגדלתו. גם הפתרון הזה עלול לאכזב: חזה נפול שהוגדל נותר נפול, ולהשגת התוצאה הרצויה יש גם להרימו. 

כמה זמן נמשך הניתוח?

בין שעתיים לארבע שעות.

איך ארגיש ביום הראשון לאחר הניתוח ולמה לצפות?

בימים הראשונים לאחר הניתוח את עלולה לחוש כאבים בחזה, ואזור התפרים עלול להיות אדום ונפוח.

לרוב עוצמת הכאבים אינה רבה, וניתן להתגבר עליהם באמצעות משככי כאבים קלים כמו אקמול ואופטלגין. אם הניתוח נעשה באמצעות חתך ארוך (גם לאורך קפל השד), הוא יהיה כרוך בכאבים רבים יותר מאשר ניתוח שנעשה באמצעות חתך קצר. אם הכאבים חזקים, ניתן לבקש מהרופא משככי כאבים חזקים יותר.

לעיתים קרובות סובלים לאחר הניתוח גם מעור יבש. על הבעיה הזאת אפשר להתגבר בעזרת קרם לחות רגיל, אך יש להקפיד לא למרוח אותו על החתכים שטרם הגלידו והחלימו.

מהמראה החדש של השדיים ניתן להתרשם זמן קצר לאחר הניתוח, אך כדי לראות את צורתם הסופית יש לחכות בין שלושה לשישה חודשים - עד שתיעלם הנפיחות שבעקבות הניתוח, והחתכים יחלימו.

מהם הסיבוכים האפשריים של הניתוח?

מאחר שמדובר בניתוח שנעשה בהרדמה מלאה, מתלווים אליו כל סיכוני ההרדמה. מעבר לכך טמונים בו סיכונים שהם ספציפיים לסוג הניתוח הזה:

• אחד הסיבוכים הנדירים ביותר והקשים ביותר הוא התפתחות נמק בעטרה או בפטמה או בשתיהן. הסיבוך הזה נגרם כתוצאה מניתוק צינורות הדם המזינים את הפטמה ואת העטרה, והוא נפוץ יותר בקרב נשים מעשנות, בקרב נשים שסובלות מבעיות שונות בכלי הדם ובקרב נשים בעלות חזה גדול במיוחד.

הפתרון לסיבוך הזה הוא שחזור של העטרה ושל הפטמה. השחזור לרוב מוצלח מבחינת המראה, אולם פטמה ועטרה משוחזרות אינן חשות בגירויים, ולכן מדובר בפגיעה של ממש ביכולת ההנאה בעת קיום יחסי מין. גם לא ניתן להיניק באמצעות פטמה משוחזרת.

התחושה חוזרת לעיתים כמה חודשים לאחר הניתוח ולעיתים רחוקות היא אובדת לנצח. לחלופין גם ייתכן ההפך הגמור בעקבות הניתוח: רגישות יתר של הפטמה ושל העטרה. 

• יש להימנע מהנקה אחרי ניתוח להקטנת חזה.

• בעקבות הניתוח ייתכנו דימומים, שטפי דם, זיהומים (דלקות), פצעים שאינם מחלימים ונפיחות של האזור המנותח.

• לעיתים נותרות בעקבות הניתוח צלקות בולטות, ולעיתים הן הולכות ונעלמות בהדרגה. לרוע המזל אי־אפשר לדעת מראש כיצד יחלימו הצלקות, וזהו אחד ההימורים שהמנותחות לוקחות על עצמן. עם זאת ידוע בוודאות שמעשנות סובלות יותר: הצלקות שלהן בדרך כלל גדולות יותר, רחבות יותר, בולטות יותר ובאופן כללי נראות פחות טוב.

• אובדן הסימטרייה בשדיים: לא תמיד מצליחים המנתחים להגיע לתוצאה זהה בשני השדיים, והתוצאה עלולה להיות הבדלי גודל וגובה בין השדיים. אם ההבדלים גדולים ובולטים לעין, יש לשקול ניתוח חוזר לתיקון הפגמים.

כל אחת מהתופעות הבאות לאחר הניתוח מחייבת פנייה מיידית לרופא המנתח: כאבים חריגים, נפיחות יוצאת דופן, שינוי בצורת השד, פצעים והפרשות. מומלץ להשוות כל הזמן בין השדיים כדי לעמוד על תופעות חריגות.

האם יהיו עליי הגבלות לאחר הניתוח?

אישה שעוברת ניתוח להקטנת חזה נשארת בדרך כלל באשפוז במשך 24 שעות, ואם אין סיבוכים, היא משוחררת למחרת הניתוח. אולם במשך השבועות הראשונים לאחר הניתוח מוטלות עליה הגבלות אלה:

• ביומיים הראשונים לאחר הניתוח צריך אזור הניתוח להיות חבוש בתחבושת אלסטית. לאחר מכן יש ללבוש במשך חודש חזיית ספורט, שאותה לובשים גם במהלך שנת הלילה.

• מגבלה משמעותית עלולה להיגרם בשל הכאבים. אלה צפויים להיות מטרידים במיוחד בימים שלאחר הניתוח, אך עלולים לצוץ גם שבועות אחדים לאחר הניתוח - במיוחד לאחר מאמץ פיזי או תנועות חדות. גם המחזור הראשון שלאחר הניתוח עלול להיות מלוּוה בכאבים בגלל הגידול בנפח החזה. כדי להתגבר על הכאבים ניתן להיעזר במשככי כאבים פשוטים. אם אלה אינם מביאים להקלה אפשר לבקש מהרופא משככי כאבים חזקים יותר. 

• הגבלה על הפעילות עלולה להיגרם לאחר ניתוח להקטנת חזה בגלל הפרשות מהפטמה או מחתכי הניתוח. מהסיבה הזאת ישנם רופאים שמשאירים בשד למשך כיומיים צינורית לניקוז ההפרשות מהשד. למרות ההפרשות האלה נוטה עור השד להתייבש מאוד לאחר הניתוח. קרם לחות פותר את הבעיה, אך יש להקפיד שלא למרוח אותו על חתכי הניתוח.

• אם הכאבים וההפרשות הם בגדר הנסבל, הרי כבר למחרת הניתוח ניתן בדרך כלל לחזור לפעילות שגרתית - כולל עבודה משרדית - אך יש להימנע ממאמצים פיזיים לפחות במשך חודש לאחר הניתוח. במיוחד יש להימנע מפעילות שכרוכה בטלטול קיצוני של השדיים, למשל ריצה ממושכת או קפיצות. גם לאחר חודש אסור לחזור בבת אחת לפעילות מאומצת, אלא יש לעשות זאת באופן הדרגתי.

• יש להימנע מהפעלת לחץ על השדיים. לכן אסור לישון על הבטן, ויש להימנע במשך כחודש מפעילות מינית שכרוכה במגע עם השדיים. ישנם אף רופאים שאוסרים כליל על קיום מגע מיני במשך השבוע הראשון שלאחר הניתוח מחשש שייווצר גודש בשדיים. 

• אסור לחשוף את השדיים לשמש, ובמיוחד יש להימנע מחשיפת הצלקות לשמש. קרני השמש גורמות לשני סוגי נזקים: הן מעכבות את תהליך ההחלמה, והן עלולות לגרום להתכהות (פיגמנטציה) של הצלקות.

• אסור להרים משאות כבדים לגובה (למשל להניח ספרים במדפים גבוהים) מחשש שעור השדיים יימתח, והתפרים ייפתחו.

• יש להימנע מעישון במשך כחודש לאחר הניתוח, שכן עשן הסיגריות פוגע בתהליך ההחלמה.

מתי "אחזור לעצמי"?

כמה שבועות לאחר הניתוח להקטנת חזה צפויה הנפיחות בשדיים להיעלם ברובה, אך את התוצאה הסופית ניתן לראות רק בין שלושה חודשים לחצי שנה ממועד הניתוח.

עם היעלמות הנפיחות גם נעלמות הגבלות התנועה למיניהן, אך יש להביא בחשבון שהניתוח מותיר אחריו צלקות, וחשוב לדעת - ולהבין - שהצלקות לעולם אינן נעלמות כליל. יש נשים שמחלימות טוב יותר מאשר אחרות, ואצלן יהיו הצלקות בולטות פחות.

כמו כן יש לזכור ששד שהוקטן אינו שומר על מבנהו החדש לנצח, אלא משתנה בעקבות הריונות והזדקנות ובעקבות ירידה דרסטית או עלייה דרסטית במשקל.

ד"ר עמוס לויאב הוא מומחה בכירורגיה פלסטית, הרופא הראשי של רשת כללית אסתטיקה ויושב ראש האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש