חיפוש

dsdsdsd
מטופל יושב מול רופא ונוגע באף שלו

ניתוח אף - לא רק למי שסולד

ניתוח אף הוא אחד הניתוחים הנפוצים ביותר, ונעשה מסיבות אסתטיות ורפואיות. לפני ההליך, חשוב להיפגש עם המנתח על מנת להציג בפניו את הציפיות ולשמוע כיצד הוא ממליץ לעצב את האף מחדש. לאחר החלמה של כעשרה ימים, ניתן לחזור בהדרגה לפעילות מלאה, עם אף חדש ומראה משודרג

ד"ר עמוס לויאב, ד"ר דין עד־אל

מתי עושים ניתוח אף?

ניתוח אף נעשה בדרך כלל משיקולים אסתטיים ולא משיקולים רפואיים, וההחלטה לבצע אותה היא לרוב החלטה אישית: אנשים רבים אינם מרוצים מגודל האף שלהם ומצורתו והם מבקשים לשנותו.

עם זאת, כל ניתוח פלסטי הוא הליך ניתוחי רפואי שטומן בחובו גם סיכונים. חשוב לשקול אותו בכובד ראש ולהבין מאיפה בא הרצון לניתוח: האם הוא נובע מצורך אמיתי, או מהשפעת חברים, שכנים, דימויים ציבוריים ופרסומות וכדומה. חשוב לבדוק אם באמת יש צורך אובייקטיבי בניתוח, או שאולי הוא רק נועד למילוי חסכים אחרים שלא קשורים למצוקה אמיתית. במקרים כאלה כדאי לשקול פנייה לייעוץ פסיכולוגי אישי.

מאיזה גיל ניתן לעשות ניתוח אף?

ניתוח אף בכללית אסתטיקה מומלץ לעשות רק לאחר שהאף הגיע לגודלו המרבי. אצל בנות זה קורה בגיל 16 ואצל בנים בגיל 17.

ניתוחי אף הם בין הניתוחים הנפוצים ביותר בקרב צעירים ובני נוער, וכיום יש עלייה ניכרת גם במספר הגברים שעושים אותו. אבל העובדה שמדובר בניתוח קל לא אומרת בהכרח שמדובר בניתוח פשוט. ניתוח פלסטי באף דורש מיומנות וניסיון רב של המנתח - ולעיתים יש צורך לעשות במקביל גם ניתוח בסנטר.

האם לניתוח אף יש לעיתים סיבות רפואיות?

כן. הסיבה הרפואית העיקרית לניתוחי אף היא הפרעה בדרכי האוויר שמקשה על הנשימה דרך האף. ברוב המקרים ניתוח ליישור מחיצת האף יפתור את הבעיה - גם ללא התערבות המשנה את צורת האף. סיבה רפואית נוספת לניתוח אף היא עיוות משמעותי באף בעקבות חבלה.

​למה כללית אסתטיקה?

כי בעולם של היום, יש המון גופים שמציעים טיפולים וניתוחים אסתטיים.

לכללית אסתטיקה יש צוות רחב של רופאים ומנתחים פלסטיים מובילים. רק רופא אסתטי או כירורג מומחה בפלסטיקה ואסתטיקה, מיומן ובעל ניסיון עשיר, יכול להפחית בצורה ניכרת את הסיכוי לסיבוכים בכל טיפול כירוגי או פלסטי.

לכללית אסתטיקה שורה של יתרונות רפואיים ואחרים:

  • גב חזק של גוף רפואי
  • רשת מרפאות בפריסה ארצית
  • בתי חולים פרטיים ברמה הגבוהה ביותר
  • פיקוח מלא ואחריות כללית
  • ציוד בתקן בינלאומי FDA/CE
לאתר כללית אסתטיקה

למעבר לאתר כללית אסטתיקה

אילו הכנות יש לעשות לקראת הניתוח?

מאחר שניתוח אף נעשה לרוב משיקולים אסתטיים, יש להיפגש לקראתו עם המנתח כדי להציג לו את הציפיות ולשמוע ממנו עד כמה ניתן להשיגן. בפגישת ההכנה בוחן המנתח את הפרופורציות של האף כדי להמליץ כיצד לעצבו מחדש ובודק אם קיימת בעיה כלשהי במחיצת האף שעלולה לגרום בעקבות הניתוח לבעיה בזרימת האוויר.

לקראת הניתוח יש לעשות גם בדיקות דם ובדיקה של דרכי הנשימה העליונות. שבועיים לפני הניתוח יש להפסיק לעשן ולהפסיק ליטול תרופות מדללות דם כמו קומדין ואספירין. כמו כן יש לדווח מראש לרופא המנתח על ויטמינים שנוהגים ליטול באופן קבוע, וייתכן שייאסר השימוש בהם עד הניתוח.

לניתוח עצמו יש להגיע לאחר ניקוי יסודי של הפנים וחפיפה של השיער.

הרדמה - כל מה שחשוב לדעת

מהי הרדמה?

הרדמה היא אמצעי למניעת כאבים בעת ניתוח באמצעות מתן חומרים שמורידים את סף הכאב, מרגיעים ומשתקים את תנועת השרירים. באופן הזה מבטיחים שלא יורגש כל כאב במהלך הניתוח.

באיזו שיטה ירדימו אותי?

ניתוח אף עושים בדרך כלל בהרדמה כללית, אולם ניתן לעשות אותו גם בטשטוש בלבד בתוספת הרדמה מקומית.

מה עליי לספר לרופא המרדים לפני ההרדמה?

יש לספר לו כל פרט חשוב מההיסטוריה הרפואית: על מחלות ועל ניתוחים שהיו בעבר, על תרופות שנוטלים ועל רגישות לתרופות.

האם אפגש עם הרופא המרדים לפני הניתוח?

כאשר הניתוח מבוצע בהרדמה מלאה, כמה ימים לפני הניתוח יבדוק אותך הרופא המרדים במרפאת טרום הרדמה. זה הזמן גם לשאול אותו על כל נושא שמטריד אותך בקשר להרדמה. אנשים רבים חוששים מההרדמה לניתוח. הרופא המרדים יוכל לענות לך על כל שאלה בנושא הזה ולהפיג את החששות. ממש לפני הניתוח יבדוק אותך הרופא המרדים פעם נוספת.

מה יעשו לי בניתוח?

ישנן שתי שיטות לניתוח אף: השיטה הסגורה, ללא חתכים חיצוניים, והשיטה הפתוחה, באמצעות חתך חיצוני זעיר בבסיס האף, בין הנחיריים.

בשיטה הסגורה, שהיא הנפוצה יותר, עושה הרופא המנתח חתכים פנימיים בחלל האף, כך שהצלקות שנוצרות הן פנימיות בלבד, ולא ניתן להבחין בהן. בשיטה הפתוחה עושה הרופא המנתח חתך קטן בבסיס האף ונותרת צלקת חיצונית קטנה, אך זו הולכת ונעלמת במשך הזמן. בשיטה הפתוחה משתמשים רק במקרה שמדובר בניתוח סבוך ומורכב.

בשתי השיטות חושפים בניתוח את שלד האף - את העצמות ואת הסחוסים - ומשנים אותם בהתאם לצורך. חשיפת השלד מושגת באמצעות יצירת רווח בין העור לבין העצם והסחוס. לאחר החשיפה יכול המנתח לעצב את השלד כדי שתתקבל התוצאה שאליה שואפים המנותחים. לשם כך מוריד הרופא המנתח את רקמת הסחוס באמצעות שיוף, שובר במידת הצורך את העצם ומזיז אותה או מוסיף במקומות הנחוצים סחוס (שנלקח בדרך כלל ממקומות אחרים באף).

בתום העיצוב מחדש של האף משיב הרופא המנתח את העור למקומו. לרוב נעשה שימוש בתפרים מסיסים, כך שאין צורך להוציא אותם לאחר תהליך ההחלמה.

בשתי השיטות יוצר המנתח רווח בין השלד לבין העור. עם זאת, בשיטה הפתוחה נוצר רווח גדול, יחסית, בין העור למסגרת האף, ואילו בשיטה הסגורה נוצר רווח קטנטן - מה שמחייב את המנתח לעבוד בתוך החלל הצר שנוצר באמצעות מכשירים זעירים.
בתום ההליך מקבעים את האף באמצעות סד גבס. מטרתו היא לאפשר לאף לגבש ולחזק את המראה החדש שלו. לעיתים גם שמים בנחיריים מעין טמפונים לייצוב המבנה החדש של האף וגם כדי לספוג דם במקרה הצורך.

כמה זמן נמשך הניתוח?

בין שעה לשעתיים, ולרוב יש להישאר באשפוז במשך יממה לשם השגחה.

איך ארגיש ביום הראשון לאחר הניתוח?

לאחר הניתוח נתון האף בתוך סד גבס, והיממות הראשונות אינן נוחות עקב נפיחות וקשיי נשימה. מיד לאחר ההתאוששות חשים גם כאבים, אך הם נסבלים, ואפשר לשכך אותם בקלות באמצעות משככי כאבים רגילים. אחרי הניתוח ייתכנו גם שטפי דם בעיניים או "פנסים" כהים. אחרי שבוע מורידים את הגבס, ובאותו השלב כבר כמעט שאין סימנים כחולים.

לאחר הניתוח ייתכנו גם תחושת גירוד באף, רגישות יתר, שינויים בקול והפרשות נוזלים - אך כל אלה חולפים לרוב בתוך כמה ימים ולכל המאוחר בתוך כמה שבועות.

מהם הסיבוכים האפשריים של הניתוח?

לאחר הניתוח עלולים המנותחים לסבול גם מחוסר תחושה באף, מאובדן זמני של חוש הריח ומהפרעות בנשימה בגלל מחיצת אף עקומה, בגלל הגדלת הקונכיות באף או בגלל ניתוח מרחיק לכת מדי באף.

לרוב, כל ניסיון לתקן יותר מדי את האף עלול להתבטא במראה שמבליט מאוד את היותו "אף מנותח". במקרים יוצאי דופן ממש עלול ניתוח יתר לגרום לעיוות במראה ("תסמונת מייקל ג'קסון") ולבעיות רפואיות.

סיבוכים קשים, כמו דימום משמעותי וזיהום, הם אירועים נדירים ביותר, אך יש להביא אותם בחשבון.

חשוב לדעת: כ־5% מניתוחי האף דורשים ניתוח תיקון נוסף - לשיפור התוצאות האסתטיות או להסדרת הבעיה שנוצרה בזרימת האוויר לאף. הבעיה בזרימת האויר לאף נוצרת בדרך כלל בעקבות ניתוח להצרת נחיריים. ניתוחי תיקון נעשים כשנה לאחר הניתוח הראשון - לאחר שצורתו החדשה של האף התגבשה סופית.

בכל מקרה על המנתח להדריך אותך לפני הניתוח בנוגע לתופעות הלוואי האפשריות. המנתח גם ינחה אותך בנוגע לתסמינים שעלולים להתפתח לאחר הניתוח ומחייבים תשומת לב מיידית ופנייה לרופא.

האם יהיו עליי מגבלות לאחר הניתוח?

במשך שבועיים לאחר הניתוח אסור להרכיב משקפיים על גשר האף, וכן יש להימנע מקינוח האף. כמו כן מומלץ להימנע מחשיפה משמעותית לשמש במשך שלושה עד ארבעה חודשים לאחר הניתוח.

מתי "אחזור לעצמי"?

10 ימים לאחר הניתוח ניתן לחזור לפעילות רגילה. לפעילות מאומצת ניתן לחזור שלושה שבועות לאחר הניתוח. עם זאת, את המראה הסופי והקבוע של האף ניתן יהיה לראות רק כשנה לאחר הניתוח. הסיבה: אומנם הנפיחות הגדולה שנוצרת בעקבות הניתוח נעלמת לאחר ימים אחדים, אך נפיחות מסוימת נשארת זמן רב לאחר הניתוח - לעיתים עד שנה.


ד"ר עמוס לויאב הוא מומחה בכירורגיה פלסטית, הרופא הראשי של רשת כללית אסתטיקה ויושב ראש האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש