חיפוש

dsdsdsd
ניתוח מתיחת פנים או מיני־ניתוח

להיראות צעיר לנצח - מתיחת פנים

ככל שאנחנו מתבגרים, העור נעשה דק ורפוי. בהתאם למידת הרפיון ניתן לבחור בניתוח למתיחת פנים או במיני־ניתוח. בניגוד לעבר, אז רק מתחו את הפנים והתוצאה הייתה לא טבעית, היום גם מותחים וגם מרימים

ד"ר עמוס לויאב, ד"ר שרית כהן

מתי עושים ניתוח למתיחת פנים?

ניתוח מתיחת פנים ניתן לעשות בעקבות צניחה של רקמות הפנים והצוואר, ככל שמתבגרים.

צניחת הרקמות והיווצרות עודפי העור הן תוצאה של שינויים מבניים מורכבים שמתחוללים ברקמות הפנים ככל שאנו מתבגרים:

• עם השנים הולכים ומתמעטים סיבי הקולגן והאלסטין ואיכותם יורדת, וכתוצאה מכך מתחוללים שינויים במרקם של עור הפנים ובאיכותו: העור נעשה דק, רפוי ולא גמיש. התוצאה: עודפי עור בקדמת האוזן וכן מתחת לקו הלסת ובצוואר.

• התרופפות הרצועות התומכות, שמקבעות את העור לרקמות התת־עוריות, גורמת לצניחת רקמות הפנים כלפי מטה ולעבר מרכז הפנים. התוצאה: הופעת קפלי עור - למשל בין האף לפה ובין הפה לסנטר.

• דלדול השומן התת־עורי וצניחתו כלפי מטה תורמים לאובדן הנפח באזור של עצמות הלחיים ויוצרים מראה פנים מוארך ומלבני שאופייני לפנים מבוגרות (פנים צעירות - לעומת זאת - הן מלאות באזור של עצמות הלחיים, והמבנה שלהן הוא מעוגל יותר).

• דלדול העצמות וספיגתן באזור הלסת תורמים למראה השלדי שאופייני לאנשים מבוגרים.

אילו סוגי ניתוחים יש למתיחת פנים?

ניתוחי מתיחת פנים מתחלקים לשני סוגים עיקריים - "מיני מתיחת פנים" ומתיחת פנים מלאה.

במתיחת פנים מלאה מהדקים את רקמת החיבור העוטפת את שרירי הפנים (הקרויה Superficial Muscular Aponeurotic System או SMAS), האחראית למראה הנפול והמבוגר של הפנים, מסירים את עודפי העור ולעיתים אף מוסיפים שומן עצמי כדי להוסיף נפח שאבד עם השנים. הניתוח - "פיסול הפנים" - בלשונם של המנתחים הפלסטיים, מאפשר מראה אסתטי וצעיר יותר של הפנים.

כשעור הפנים רפוי רק במידה מועטה, והרפיון הוא רק במרכז הפנים ולא בצוואר (זהו לרוב מצב העניינים בקבוצת הגיל הצעירה יחסית - אצל גברים ונשים בשנות ה־40 לחייהם) הפתרון המקובל הוא "מיני מתיחת פנים" (Mini Cheek Lift), כלומר ניתוח למתיחת פנים באמצעות ניתוח שכולל חתך אחד בלבד בקדמת האוזן.

​למה כללית אסתטיקה?

כי בעולם של היום, יש המון גופים שמציעים טיפולים וניתוחים אסתטיים.

לכללית אסתטיקה יש צוות רחב של רופאים ומנתחים פלסטיים מובילים. רק רופא אסתטי או כירורג מומחה בפלסטיקה ואסתטיקה, מיומן ובעל ניסיון עשיר, יכול להפחית בצורה ניכרת את הסיכוי לסיבוכים בכל טיפול כירוגי או פלסטי.

לכללית אסתטיקה שורה של יתרונות רפואיים ואחרים:

  • גב חזק של גוף רפואי
  • רשת מרפאות בפריסה ארצית
  • בתי חולים פרטיים ברמה הגבוהה ביותר
  • פיקוח מלא ואחריות כללית
  • ציוד בתקן בינלאומי FDA/CE
לאתר כללית אסתטיקה

למעבר לאתר כללית אסטתיקה

אילו הכנות יש לעשות לקראת הניתוח?

תוצאת הניתוח תלויה במידה רבה במקצועיותו של המנתח. לכן קודם כול יש לבחור מנתח בזהירות ובקפדנות.

בפגישת הייעוץ יבדוק המנתח את עוביו של עור הפנים, את מרקמו, את גמישותו, את מבנה הפנים, את מיקום הקמטים ואת עומקם, את מיתרי הצוואר ואת מידת הפיזור של השומן התת־עורי בפנים ובצוואר.

בהתחשב בגיל המנותח ועל פי ההיסטוריה הרפואית יקבע המנתח הפלסטי את טכניקת הניתוח שתאפשר להשיג תוצאות אופטימליות.

לפני הניתוח ידרוש ממך המנתח לעשות כמה בדיקות כגון בדיקות דם (ספירת דם, תפקודי קרישה, כימיה), אק"ג (למטופלים מגיל 40 ויותר) וצילום חזה. לעיתים יש צורך בבדיקות נוספות - בהתאם להיסטוריה הרפואית שלך - ובהן בדיקת עיניים.

שלושה שבועות לפני הניתוח ושבועיים אחריו יש להפסיק לעשן, שכן העישון מסכן את אספקת הדם ומגדיל את הסיכון לסיבוכים.

שבועיים לפני הניתוח יש להפסיק נטילת תרופות נוגדות קרישה כמו אספירין, נוגדי דלקת שאינם סטרואידים, ויטמין E ותוספי מזון כמו גינקו־בילובה, ג'ינסנג ואומגה 3.

מי שצובעים את השיער יצטרכו להימנע מכך במשך חודש אחד לפחות לאחר הניתוח.

שמונה שעות לפני הניתוח יש להימנע מאכילה (כולל קפה ומיצים), וארבע שעות לפני הניתוח יש להימנע משתיית מים.

הרדמה - כל מה שחשוב לדעת

מהי הרדמה?

הרדמה היא אמצעי למניעת כאבים בעת ניתוח באמצעות מתן חומרים שמורידים את סף הכאב, מרגיעים ומשתקים את תנועת השרירים. בדרך הזאת מבטיחים שלא יורגש כל כאב במהלך הניתוח.

באיזו שיטה ירדימו אותי?

ניתוח למתיחת פנים עושים בדרך כלל בהרדמה כללית. עם זאת, במקרים מסוימים ניתן לעשות את הניתוח בהרדמה מקומית או בהרדמה אזורית במשולב עם הזרקת חומרי הרגעה לווריד.

מה עליי לספר לרופא המרדים לפני ההרדמה?

יש לספר לו כל פרט חשוב מההיסטוריה הרפואית: על מחלות ועל ניתוחים שהיו בעבר, על תרופות שנוטלים ועל רגישות לתרופות.

האם אפגש עם הרופא המרדים לפני הניתוח?

אם הניתוח ייעשה בהרדמה מלאה, תתקיים פגישה עם המרדים לפני הניתוח. בהזדמנות הזאת ניתן לשאול אותו שאלות בנוגע להרדמה.

מה יעשו לי בניתוח?

במהלך הניתוח מפריד המנתח את העור מרקמות הפנים והצוואר. חתכי הגישה מוסווים בקו השיער, לאורך קדמת האוזן אל תוך החלק המרכזי של האוזן (ניתוח רטרו־רגלי), חובקים את התנוך ומתעקלים מאחורי האוזן לתוך קו השיער האחורי.

לאחר ההפרדה מהדק המנתח את רקמת החיבור שנמצאת מתחת לעור ועוטפת את שרירי הפנים (שכבת ה־SMAS) בהתאם למבנה הספציפי ולתכנון המוקדם. לעיתים מסיר המנתח באופן חלקי אשת שכבת ה־SMAS.

אם ישנה הצטברות של שומן בצוואר נעשית שאיבת שומן. אם קיימים מיתרים אורכיים בצוואר, מהדק המנתח את השרירים במרכז הצוואר בצורת ערסל  דרך חתך תת־סנטרי במשולב עם הידוק צידי של שרירי הצוואר. עודפי עור מוסרים באופן שמרני. באופן הזה ניתן להשיג מראה פנים ומראה צוואר צעירים יותר וקו לסת מוגדר יותר.

בסיום הניתוח - בהתאם לצורך - מוזרק שומן עצמי לעיצוב הלחי, למילוי חריצים בין האף לפה, למילוי השקע בקו הלסת ואף לעיבוי השפתיים. הזרקת שומן עצמי מאפשרת להשיב נפח שאבד עם השנים ולתת מענה תלת־ממדי כולל ומושלם להצערת הפנים.

את השומן "קוצרים" בדרך כלל מהבטן תחתונה ומהחלקים הפנימיים של הירכיים. נוכחות של תאי גזע ברקמת השומן המוזרקת מאפשרת לה לעודד ייצור של כלי דם ולשפר את הספקת הדם ואף להחליף תאים שניזוקו ובכך לחדש רקמות.

הניתוחים להצערת פנים התפתחו מאוד בעשורים האחרונים. בעבר התמקד הטיפול רק ברפיון העור, והפתרון היה מתיחת פנים - גישה מכנית שמטרתה הייתה רק למתוח את עור הפנים. התוצאה הייתה מראה מתוח מדי, מראה "מנותח", לא טבעי ולעיתים חסר הבעה.

הודות להתקדמות המדעית שהושגה בהבנת האנטומיה של רקמות הפנים, בהבנת השינויים האנטומיים שמתרחשים בפנים עם השנים ובהבנת קווי הכוח (הווקטורים) שלפיהם צונחות הרקמות בפנים, גובשה השיטה המודרנית להצערת הפנים. על פי השיטה הזאת לא רק מותחים את רקמות הפנים והצוואר אלא גם מרימים אותן.

מאחר שכיום מתייחסים לפנים כאל מכלול אחד ולא מסתפקים רק במתיחה  של עור הפנים, נהוג לשלב בניתוח למתיחת הפנים גם ניתוחים משלימים כמו הרמת גבות, הרמת עפעפיים, עיבוי שפתיים והזרקת שומן עצמי. באמצעות הגישה הכוללת הזאת מצליחים להשיג תוצאה מיטבית: מראה אסתטי, טבעי וצעיר יותר של הפנים.

כמה זמן נמשך הניתוח?

משך הניתוח נע בין שעתיים לחמש שעות - בהתאם להיקפו ולמרכיביו. לאחר הניתוח נשארים להשגחה בבית החולים למשך לילה אחד.

איך ארגיש בימים הראשונים לאחר הניתוח?

לאחר הניתוח לא חשים, לרוב, כאבים הודות למשככי הכאבים שמקבלים בהתאם להוראת המנתח.

בימים הראשונים שלאחר הניתוח עלולים לחוש אי־נוחות - בעיקר באזור הצוואר וקו הלסת - בעקבות הידוק שרירי הצוואר. כמו כן עלולה להיות ירידה בתחושה בעור הפנים הסמוך לאוזניים, בלחיים ובצוואר העליון. התחושה הזאת של אי־נוחות חולפת בדרך כלל לאחר כמה שבועות.

לאחר הניתוח מופיעות בדרך כלל נפיחויות ודיסקולרציה (סימנים כחולים מנוקדים) על הפנים, לעיתים בפיזור לא סימטרי אופייני. אך כל אלה חולפים לאחר ימים ספורים. מומלץ לשכב בראש מורם ולהקפיד על צוואר זקוף ולא מורכן כדי להחיש את התהליך של נסיגת הנפיחויות והבצקת.

כמו כן מומלץ לחפוף ראש ולנקות בעדינות במים ובסבון את קווי התפר מדי יום החל מהיום שלאחר הניתוח כדי להחיש את תהליך הריפוי.

יום לאחר הניתוח מוציאים בדרך כלל את צינוריות הניקוז (נקזים) ולאחר כשבוע מוציאים את התפרים.

שטפי הדם ייספגו בהדרגה במהלך השבועיים שלאחר הניתוח, ועד להיעלמותם המוחלטת ניתן להסוותם באמצעות איפור.

מהם הסיבוכים האפשריים של הניתוח?

כמו לכל ניתוח גם למתיחת פנים עלולים להתלוות סיבוכים, אם כי אלה נדירים:

• המטומה (דימום תת־עורי). גילוי מוקדם מאפשר לטפל בדימום כך שלא ייוותרו עקבות. דימום מצטבר שגורם לכאבים ולתחושת אי־נוחות מצריך ניקוז כדי למנוע נמק בעור.

• זיהומים בניתוחים למתיחת פנים הם נדירים מאוד. שכיחותם היא פחות מ־1%.

• הופעת צלקות מעובות תיתכן בעיקר אצל מנותחים בעלי גוון עור כהה.

• נמק של העור. גורמי הסיכון להופעת הנמק הם מתיחת יתר של העור, המטומה שלא אובחנה, חבישה מהודקת ועישון כבד.

• פגיעה בעצב של שריר הגבה - מה שעלול לגרום לצניחת גבה (הסיבוך הזה קורה בפחות מ־1% מהניתוחים). לרוב הפגיעה היא זמנית וחולפת בתוך חודשיים עד שישה חודשים.

• פגיעה בעצב של שרירי השפה התחתונה - מה שעלול לגרום לאסימטריה של הפה. לרוב זהו סיבוך זמני שחולף בתוך שישה חודשים אצל 80% מהסובלים ממנו.

האם יהיו עליי מגבלות לאחר הניתוח?

במהלך תקופת ההחלמה (שנמשכת בין שבוע לשבועיים) יש להימנע מפעילות גופנית מאומצת, מהרכנת ראש, מחשיפה לשמש ומעישון.

מתי "אחזור לעצמי"?

משך ההחלמה תלוי בסוג הניתוח ומשתנה ממנותח למנותח. לאחר "מיני מתיחת פנים" יש צורך בתקופת החלמה קצרה שנמשכת לכל היותר שבוע. לאחר מתיחת פנים מלאה - כולל הצוואר - ההחלמה ממושכת יותר ונעה בין 10 ימים לשבועיים.

לכמה זמן נשמרות תוצאות הניתוח, והאם ניתן לחזור עליו?

ניתוח מלא למתיחת פנים וצוואר "מוריד" שנים ומקנה מראה צעיר ואסתטי יותר לפרק זמן שנע בין חמש שנים ל־15 שנים. הניסיון מלמד שאצל מנותחים בעלי עור דק נשמרות תוצאות הניתוח למשך זמן רב יותר. אורח חיים בריא, הימנעות מחשיפה לשמש ומעישון יתרמו לשימור התוצאה האסתטית למשך זמן רב יותר.

עם זאת, ניתוח למתיחת פנים אינו עוצר את השעון הביולוגי. גם לאחר הניתוח נמשך התהליך של התבגרות הפנים.

בעקבות העלייה במודעות לאסתטיקה ניכרת מגמה של עלייה במספרם של העושים ניתוחים למתיחת פנים ובמקביל ניכרת ירידה בגיליהם ובמספר הפעמים שבהם מנותחים חוזרים ועוברים ניתוח מתיחת פנים.


ד"ר עמוס לויאב הוא מומחה בכירורגיה פלסטית, הרופא הראשי של רשת כללית אסתטיקה ויושב ראש האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית

ד"ר שרית כהן היא מומחית בכירורגיה פלסטית ואסתטית, עוסקת בהדרכת רופאים בטיפולים אסתטיים, ומתמחה בפיסול פנים במגוון טכניקות חדשניות, ניתוחיות ולא-ניתוחיות

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש