חיפוש

dsdsdsd
איך תדעו אם הפלסטיקאי שלכם מומחה או מתחזה?

איך תדעו אם הפלסטיקאי שלכם מומחה או מתחזה?

פתאום כבר לא כיף להסתכל במראה: פה קמטים, שם רפוס, פגעי הזמן או הבריאות עשו את שלהם ונראה שאין מנוס מניתוח פלסטי. האמנם? ולמי לגשת? איך בוחרים מנתח וממה להיזהר?

ד"ר עמוס לויאב

ד"ר עמוס לויאב

​זה מתחיל בקמט עמוק ועקשן, סנטר כפול, עור מדולדל אחרי דיאטה – או פגם אסתטי אחר שמציק לכם שנים והגיע הזמן לטפל בו. עכשיו רק מתחיל כאב הראש: איך בוחרים מנתח פלסטי? המלצות של חברים? מודעות בעיתונים? מה באמת צריך לברר עליו לפני שמחליטים? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת כדי להחליט נכון:

"מנתח פלסטי", מה זה בעצם?

לא, אין שום קשר לפלסטיק... מדובר בכירורגיה של הצורה: אם תרצו, כירורגיה צורנית. כל המנתחים שמבצעים ניתוחים במסגרת כללית אסתטיקה, מחזיקים בתעודת רופא מומחה בכירורגיה פלסטית.

מה חובה לעבור כדי להיות הבעלים הגאה של תעודה כזו?

כאן מגיע הקטע שאתם חייבים לוודא על הרופא שלכם, לפני שתסכימו לניתוח. האם הוא עבר את המסלול הבא, והצליח בו?

מנתח פלסטי מסיים 6 שנים בבית־ספר לרפואה, ולאחר מכן מבצע שנה של סטאז'. אז, אחרי 7 שנים, הוא מקבל תעודת רופא כללי ורישיון לעסוק ברפואה בישראל. אבל זו רק חצי הדרך: כעת מחכות לו עוד 6 שנים של התמחות לפני שיזכה בתואר רופא מומחה. מה זה כולל? תכנית ההתמחות בכירורגיה פלסטית (שנקבעת על־ידי המועצה המדעית של ההסתדרות הרפואית) היא מורכבת, ארוכה ומחייבת, ומחולקת לכמה תחומים:
• טראומה וכוויות.
• כירורגיה משחזרת לאחר טראומה או פגיעה ניתוחית באיבר עקב סרטן כמו סרטן השד.
• מומים מולדים כמו חסר באפרכסת, שפה שסועה ועוד.
• טיפול בסרטן העור לסוגיו.
• כירורגיה אסתטית – הזרקות לפנים וטיפול בהזעת יתר, קילוף של עור הפנים, הרמת מצח/מתיחת גבות, מתיחת עפעפיים, מתיחת פנים וצוואר, הגדלת/הקטנת סנטר, הגדלה/ הרמה/ הקטנה של השד, טיפול בפטמות שקועות, מתיחת בטן, מתיחת ירכיים, שאיבת שומן, וניתוחים לטיפול אסתטי אחרי ירידה מאסיבית במשקל.

זהו? עכשיו הוא כשיר לנתח?

ממש לא. ראשית, מחכות לו בחינת התמחות בכתב: שלב א' בכירורגיה כללית, שלב א' בכירורגיה פלסטית, ושלב ב'. האחרונה היא בחינה בעל־פה, בפני 3 ועדות שונות ועצמאיות.

כעת מחויב המתמחה לבצע מספר מינימום של ניתוחים בכל אחת מהקטגוריות שנלמדו, ולהגיש רשימה מפורטת של הניתוחים שביצע למועצה המדעית, כדי להיות זכאי לקבלת תעודת מומחה ממשרד הבריאות.

וגם זה עוד לא סוף הדרך: לאחר סיום ההתמחות וקבלת תואר מומחה, רוב הרופאים עוברים שנה או שנתיים של השתלמות נוספת, בדרך כלל בחו"ל, בתחומי הפעילות השונים.

השלים, למד, ביצע, עבר. עכשיו נגמר?

תלוי איפה הוא עובד. בכללית אסתטיקה המומחים עוברים הערכה תקופתית של הביצועים שלהם, האם יש תלונות נגד רופא מסוים, ומה מהות התלונות. מדובר ברשת מרפאות ארצית – אולי היחידה שמאפשרת להחליף רופא במידת הצורך - עם הגב החזק של שירותי בריאות כללית.

אז לפני שרצים למנתח הראשון שנקרה בדרכנו, ומפקידים בידיו את האוצר היקר הזה – הגוף שלנו – חשוב לעצור לרגע ולזכור שניתוח הוא הליך רפואי, שטומן בחובו גם סיכונים. אל תתפתו לחתום על הסכמה בלי לבחון ולבחור היטב אצל מי ואיפה תעברו אותו.

בדקתי, בחרתי, הגעתי לרופא. מה עכשיו?

במהלך הפגישה עם הרופא מומלץ לבחון את מידת הפתיחות והאמינות שלו. מה זה רופא אמין? כזה שיתאר בפניכם את המציאות האמיתית: את הליך ההחלמה, את הקשיים והמגבלות הצפויים ואת הסיבוכים שעלולים להיגרם מהניתוח. מנתח טוב אמור לשמש לכם כ"מראה", שדרכה תבינו, קודם כל, אם הצורך שלכם בניתוח הוא אכן אמיתי. בהצלחה!

ד"ר עמוס לויאב הוא מומחה בכירורגיה פלסטית, רופא ראשי ברשת מרפאות כללית אסתטיקה ויו"ר האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש