חיפוש

dsdsdsd
הכל אודות בוטולינום טוקסין וחומרי מילוי

הכל אודות בוטולינום טוקסין וחומרי מילוי

מה זה בוטולינום טוקסין, מה ההבדל בינו לבין חומרי מילוי, מתי אפשר להתחיל ומתי כבר מאוחר מדי, מדוע גברים צריכים להזריק יותר, מה הקשר בין הזרקות לטיפולי שיניים ומה ההבדל בין בוטוקס לדיספורט?

ד"ר מיכאל שוחט, ד"ר עמוס לויאב

מה זה בוטולינום טוקסין?

בוטולינום טוקסין הוא רעלן, חלבון שמיוצר על ידי חיידק, החוסם את שחרור החומר הגורם לגירוי עצבי באזור מסוים בקוטר של 2-1 ס"מ מסביב לאזור ההזרקה. השריר שאינו מקבל את הגירוי, מפסיק לזוז ולהתכווץ. לאחר תקופה של 6-4 חודשים מתפוגגת השפעת הבוטולינום טוקסין והשריר חוזר לעבוד כמקודם.

כיוון שמדובר בחלבון זר לגוף, קיימת אפשרות ש-5% מהאוכלוסייה יפתחו נוגדנים לבוטולינום טוקסין והוא לא ישפיע עליהם. דבר זה עלול לקרות כאשר מתבצעות הזרקות חוזרות של בוטולינום טוקסין במרווחים קצרים של כמה שבועות (בדרך כלל ניתן לבצע תיקון שבועיים לאחר הטיפול אם התוצאה לא אופטימלית). במקרה זה, נחשף המטופל ליותר מדי חלבון, מה שעלול ליצור אצלו נוגדנים. לכן, רצוי להזריק את הכמות הנכונה ולא להגזים.

מה זה דיספורט ומה זה בוטוקס?

בעולם מוכרים שני סוגי בוטולינום טוקסין - אחד מיוצר בארה"ב תחת שם המותג "בוטוקס" והשני מיוצר באירופה ונקרא "דיספורט". ככלל, מדובר בשני חומרים זהים עם ניואנסים קטנים ביניהם כיוון שהם מיוצרים בחברות שונות, אך לשניהם אותה תכלית ואותה תוצאה. כל רופא משתמש בחומר המועדף עליו, כאשר לעיתים מטופלת מגיבה טוב יותר לאחד מהחומרים.

מהם חומרי מילוי?

מדובר בעיקר בחומצה היאלורונית, המשמשת למילוי נפחים ושקעים בפנים. החומצה מיוצרת בהנדסה גנטית על ידי חיידק, אולם הרכב החומצה זהה לזה שבני האדם מייצרים בגוף ועל כן אינה נחשבת חומר זר לגוף.

למה כללית אסתטיקה?

כי בעולם של היום, יש המון גופים שמציעים טיפולים וניתוחים אסתטיים.

לכללית אסתטיקה יש צוות רחב של רופאים ומנתחים פלסטיים מובילים. רק רופא אסתטי או כירורג מומחה בפלסטיקה ואסתטיקה, מיומן ובעל ניסיון עשיר, יכול להפחית בצורה ניכרת את הסיכוי לסיבוכים בכל טיפול כירוגי או פלסטי.

לכללית אסתטיקה שורה של יתרונות רפואיים ואחרים:

  • גב חזק של גוף רפואי
  • רשת מרפאות בפריסה ארצית
  • בתי חולים פרטיים ברמה הגבוהה ביותר
  • פיקוח מלא ואחריות כללית
  • ציוד בתקן בינלאומי FDA/CE
לאתר כללית אסתטיקה

למעבר לאתר כללית אסטתיקה

מה ההבדל בין חומר סמיך יותר או פחות?

כאשר מבקשים לפסל לחיים ששקעו, לעבות את אזור העפעפיים התחתונים או ליצור נפח ומראה של הרמה - משתמשים בחומר מילוי מעט יותר סמיך שאותו מזריקים עמוק יותר למניעת היווצרות גבשושיות.

באזור השפתיים משתמשים בחומר פחות סמיך כדי להותיר אותן עדינות ולהימנע מיצירת מראה מנופח ולא טבעי - על הזרקות למילוי שפתיים בכללית אסתטיקה

מה ההבדל בין בוטולינום טוקסין לבין חומרי מילוי?

מדובר בשני חומרים שונים שגם מטרתם שונה. בוטולינום טוקסין פועל על קמטים פעילים שנוצרים כתוצאה מהתכווצות השרירים באזור העליון של הפנים - בין הגבות, בצידי העיניים ובמצח. רק במקרים מיוחדים אפשר להזריק בוטוקס גם מעל השפה העליונה לשיפור "קמטי הברקוד", הקמטים האנכיים שמעל השפה. כדי לא לפגום ביכולת הדיבור ובלעיסה יש להזריק כמות קטנה ובזהירות רבה.

הטיפול בקמטים בחלק התחתון של הפנים, שם כמות הקמטים הפעילים קטנה וניכר בעיקר איבוד נפח עם השנים, נעשה באמצעות חומרי מילוי, כלומר חומצה היאלורונית שמחזירה את המילוי ו"מפסלת" את הפנים. החומצה ההיאלורונית אינה גורמת להחלשה ולשיתוק של פעולת השרירים ולכן אפשר להזריק אותה גם סביב השפה.

מהו הגיל שבו כדאי להתחיל בטיפולים?

הממוצע להתחלת הטיפול בוטולינום טוקסין הוא סביב גיל 35, ובחומרי מילוי - 40-35. כמובן שמדובר גם בגנטיקה ובמצב הפנים - אם קיימים קמטים שחורצים חריצים עמוקים בפנים ומורגשת נפילה, אפשר להתחיל מעט לפני כן ולשמר את המצב הקיים.

באיזה גיל מאוחר מדי להזרקות?

עורן של נשים בנות 65 ומעלה, בעיקר כאלה שמעולם לא עברו טיפולי הזרקת בוטוקס וחומרי מילוי, הופך דק ושקוף עם השנים, ניכרת צניחה מעבר לקו הלסת והקמטים כבר עמוקים מדי. במקרים כאלה תתאים רק אופציית הניתוח למתיחת פנים. אם הנשים עברו טיפולים משקמים ומטפחים לפני כן, יש סיכויים גבוהים שההזרקות ידחו את מועד הניתוח.

האם הטיפול מתאים לכל אחד?

הטיפול מתאים לכל אדם, למעט כאלה הסובלים ממחלות עור ומי שמקבל תרופות הכוללות סטרואידים.

האם מראה הפנים משתנה לאחר טיפול?

במידה מסוימת. כדי ליצור הרמה ולשנות את המראה בדומה לתוצאות של ניתוח מתיחת פנים, יש צורך בכמויות גדולות של חומר. חומרי המילוי דוחים את הצורך בניתוח בכמה שנים ויוצרים הרמה אשר משפרת את "מראה האגס" המתרחש עם השנים ומאופיין בשקיעה של החלק האמצעי כלפי מטה, ומחזירה לפנים את "מראה התפוח" האופייני לגילאים צעירים.

מה קודם למה – טיפול פילינג או הזרקות ומה הקשר לטיפולי שיניים?

מי שמעוניין בטיפול כולל, עדיף שיתחיל עם פילינג ואחרי שטיפל במרקם העור יעבור להזרקות בוטולינום טוקסין וחומרי מילוי. כך גם במקרים שבהם יש לעבור טיפולי שיניים מסיביים, כמו השתלות או כתרים. ראשית, טפלו בשיניים ורק לאחר מכן עברו להזרקות ולמילוי. רק במקרים של כתמים וצלקות - מומלץ להזריק בוטולינום טוקסין לפני הטיפול שכן החומר מרפה את השרירים, מה שמקל על הלייזר לעבור על הקמטים והכתמים. בכל מקרה מומלץ להתייעץ תחילה עם הרופא המטפל.

מהם השימושים הנוספים שיש לבוטוקס ולחומרי המילוי?

השימוש בבוטולינום טוקסין החל בכוונה למנוע התכווצויות ספסטיות של שרירים בקרב ילדים ומבוגרים הסובלים משיתוק מוחין וספסטיות. כיום משתמשים בבוטולינום טוקסין כמונע הזעת יתר ומקל על מיגרנה קשה.

בחומרי המילוי משתמשים לפיסול פנים במקרים שיש צורך בשחזור של עצמות הלחיים, האף או הסנטר (למשל לאחר תאונות או במקרים של עיוותים).

ניתן להזריק חומצה היאלורונית לאזור החזה לטשטוש קמטוטים ולשיפור מראה המחשוף וכן ולאזור גב כף היד בגילאים מבוגרים להחזרת נפח. ניתן גם להשתמש לצורך הגדלת חזה זמנית (לאירוע מיוחד) או אסימטריה, וכן לעיצוב העכוז.

אלו פיתוחים עתידיים יש בתחום?

כיום שוקדים בחברות שונות על פיתוח קרם או משחה מבוססי בוטולינום טוקסין. אמנם בוטולינום טוקסין צריך לחדור את עומק העור ולהגיע לשריר, אולם החוקרים סבורים כי באזורים שבהם העור דק, כמו בצידי העיניים, יוכל הקרם "להחליק" בין התאים ולהגיע לשריר בלי שיהיה צריך להזריק אותו.

ד"ר מיכאל שוחט הוא מומחה ברפואת עור ומנהל תחום רפואת העור האסתטית ברשת מרפאות כללית אסתטיקה.

ד"ר עמוס לויאב הוא מומחה בכירורגיה פלסטית, הרופא הראשי של רשת כללית אסתטיקה ויושב ראש האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש