חיפוש

dsdsdsd
בחורה מתקפלת מכאב בטן

איך להקל על מחלות מעי דלקתיות

תזונה מתאימה, בתוספת צמחי מרפא, ולעיתים גם היפנוזה, מסייעים לסובלים מקוליטיס ומקרוהן, שנתפסות ברפואה המשלימה כמחלות הנובעות ממצבים של מתח מתמשך

ד"ר מוטי לוי

ד"ר מוטי לוי

מה זה?

המונח מחלות מעי דלקתיות (BD – Inflammatory Bowel Disease) מתייחס בעיקר למחלת  קרוהן ולדלקת כיבית של המעי (קוליטיס). המחלות מופיעות בדרך כלל בגילאים צעירים של  15-30, ולפי נתונים אחרונים בגיל אף מוקדם יותר.

קוליטיס כיבית של המעי הגס (Ulcerative Colitis) היא מחלה דלקתית שבה נוצרת דלקת ברירית המעי הגס. הדלקת גורמת לפצעים (כיבים) שטחיים שאינם חודרים לשכבות העמוקות של דופן המעי. המחלה מתחילה כמעט תמיד ברקטום ומתפשטת בהדרגה כלפי מעלה לאורך המעי הגס. קוליטיס כיבית לא גורמת לפגיעה במעי הדק אולם מעלה את הסיכון לסרטן.

מחלת קרוהן (Crohn’s Disease) היא מחלת מעי דלקתית אשר חודרת גם לשכבות העמוקות של דופן המעי ויכולה ליצור חיבורים פתולוגיים בין לולאות המעי, או בין המעי לאיברים אחרים (פיסטולות). היא יכולה להופיע בכל חלקי מערכת העיכול, מהפה ועד לפי הטבעת, ללא רצף וללא המשכיות, כך שניתן לראות אזורים בריאים ואזורים נגועים לסירוגין.


לא שומרים בבטן - הרפואה המשלימה להתמודדות עם קרוהן וקוליטיס

רפואה משלימה לקרוהן וקוליטיס

למדריך המלא באתר כללית רפואה משלימה

ממה זה נגרם?

אין תשובה ברורה לסיבת המחלה. ההערכה המקובלת היא שמדובר במחלה אוטואימונית, כלומר מחלה שבה מערכת החיסון תוקפת בטעות רקמות גוף תקינות - במקרה הזה את הדופן של מערכת העיכול. נמצא קשר בחלק מהמקרים לחלבוני חלב או לזיהום במעיים אך זו לא הסיבה למחלה אלא טריגר להופעתה. ישנו גם מרכיב תורשתי מסוים וקיים קשר הדוק למצבי לחץ אשר מגבירים את תדירות ההתקפים ואת חומרתם.

ההסתכלות ההוליסטית על מחלות דלקתיות של מערכת העיכול  מציבה במקום ראשון כסיבה למחלה מצבי מתח מתמשכים. לכן, אין זה מפליא שבמדינות מתועשות אחוז החולים גבוה בהרבה ביחס למדינות לא מפותחות.
אורח החיים המערבי, המתבסס על שעות עבודה ארוכות, מטלות מרובות, לחץ שמתחיל כבר בכיתות הנמוכות בבית הספר והולך ומתעצם בהמשך, אורח חיים מנותק מהטבע ומהריתמוסים של יום־לילה ותזונה קלוקלת גורמים לעלייה משמעותית בתחלואה במחלה זו.

מהם התסמינים?

מצבים של קוליטיס מתאפיינים  בשלשול דמי, בגירוי תמידי הגורם צורך להטיל צואה ללא יציאה משמעותית ובהתכווצויות בבטן.

מחלת קרוהן מתאפיינת בעיקר בכאבי בטן, בשלשול, בחוסר תיאבון, בחום, בחולשה ובעייפות. לעיתים יופיעו גם כאבים ונפיחות בבטן (בחלקם בשל היצרויות של המעי).

בשני המצבים יסבלו החולים מאיבוד משקל, ובחלק מהמקרים מופיעה גם פגיעה באיברים אחרים, כמו מפרקים, עיניים ועוד.

מהו הטיפול הקונבנציונלי?

תרופות אנטי־דלקתיות, סטרואידים, תרופות שמדכאות את מערכת החיסון, תרופות ביולוגיות, תרופות נגד שלשול, דיאטות מותאמות וניתוחים.

מהו הטיפול המשלים?

נטורופתיה
בקרב כל הסובלים מבעיות מעיים, חשוב לדעת ממה כדאי להימנע: לא לצרוך קפאין, אלכוהול, מזון חריף ומתובל במיוחד וטבק, הנחשבים למגרים של רירית המעי. כמו כן, מומלץ להימנע ממזונות מתועשים מאוד המכילים בדרך כלל חומרים משפרי טעם ואחרים העשויים לגרום גירויים. כדאי להימנע לפחות לזמן מסוים ממוצרי חלב בשל החשד לקשר בין חלבוני החלב לתגובה הדלקתית המתפתחת במעיים.

לסובלים משלשולים מומלץ לשתות הרבה על מנת לשמור על מאזן נוזלים תקין ולאכול מזונות המאטים את פעילות המעיים, כמו אורז, צנימים ואבקת חרובים. המשלשלים סובלים בדרך כלל מדילול בכמות החיידקים "הטובים" במעיים, חיידקים פרוביוטים. כדאי  להיעזר בכמוסות טבעיות המכילות חיידקים פרוביוטים בריכוז גבוה.

הנטורופת עשוי להוסיף כמוסות או טיפות צמחים בעלי השפעה מרגיעה כמו קמומיל, סקוטלריה, ולעיתים מנטה שלה השפעה מרגיעה ומפחיתה גזים. גם קרח עשוי לסייע.

חומצות שומן מסוג אומגה 3 יכולות לעזור מאוד לצמצום הדלקת. חומצת האמינו גלוטמין מסייעת בבניית רירית המעי וגם היא מומלצת בחלק מהמקרים.

היפנוזה רפואית
בהסתכלות הוליסטית, טראומות שלא טופלו כיאות שוקעות לגוף ויכולות ליצור מצבי מחלה שונים. אנשים שעברו טראומות או שנמצאים ברמות מתח גבוהות לאורך זמן יכולים להסתייע בהיפנוזה על מנת לשחרר לחצים ולפוגג טראומות ובכך להקל על התסמינים.

זה כואב?

הטיפולים אינם כואבים.

כמה זמן נמשך הטיפול?

סדרת הטיפולים הנטורופתיים נמשכת מספר חודשים, לעיתים יותר, תלוי בחומרת המחלה.

היפנוזה היא טיפול קצר מועד – עד 12 מפגשים טיפוליים.

איזה מידע למסור למטפל בפגישה הראשונה?

מסור לנטורופת מידע על אורח החיים שלך, ההרגלים, הצרכים, הבעיות שמהן אתה סובל, מחלות רקע ותפקוד כל מערכות הגוף שלך.

בהיפנוזה – מסור למטפל את סיבת הפנייה, ההיסטוריה הרפואית שלך, אילו שיטות עבדו בעבר ואילו לא, תרופות שקיבלת והתגובה להן, טיפולים פסיכולוגיים שעברת, מה החושים הדומיננטיים שלך ואיך אתה מרגיש בנוגע לפחד לאבד שליטה.

מתי אוכל לצפות לשיפור במצבי?

ניתן לראות שיפור כחודש וחצי עד חודשיים לאחר תחילת הטיפול הנטורופתי.
להיפנוזה יש אנשים שמגיבים מהר ולא זקוקים ליותר מטיפול אחד או שניים, ויש שזקוקים ליותר.

האם הטיפול מתאים לילדים?

הטיפול הנטורופתי מתאים לילדים. היפנוזה מתאימה לילדים בגיל בית ספר שכבר יש להם חשיבה מופשטת ובתנאי שהם מוכנים לשתף פעולה.

למי הטיפול לא מתאים?

מומלץ להתייעץ עם רופא (MD) אשר מתמצא גם בתחום הרפואה המשלימה, כדי לבדוק כל מקרה לגופו ולהתוות תוכנית טיפול אישית.

בטיפול הנטורופתי חלק מצמחי המרפא אינם מתאימים לחולים עם בעיית כבד קשה, חולים המשתמשים בדיאליזה וחולים עם מחלת כליות משמעותית.

הטיפול בהיפנוזה אינו מתאים לאנשים הסובלים ממחלת נפש חריפה, מפיגור או מאוטיזם. גם אנשים המשתמשים בסמים, אלימים או אובדניים לא יוכלו להיעזר בטיפול. בכל מצב שבו יש בעיה מוחית שפוגעת בחשיבה המופשטת, ההיפנוזה לא תעזור.

האם עלולות להיות לטיפול תופעות לוואי?

בדרך כלל לא. לעיתים נדירות מאוד יכולה להיות רגישות לאחד הצמחים שבהם משתמש הנטורופת.

האם ניתן למנוע מחלות מעי דלקתיות?

אורח חיים רגוע ותזונה בריאה יכולים לצמצם את חומרת המחלה בחלק מהמקרים.

ד"ר מוטי לוי הוא הרופא הראשי של רשת מרפאות כללית רפואה משלימה

 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש