חיפוש

dsdsdsd
אישה בלי חולצה בדיקור

דיקור סיני: לעורר את הצ'י

דיקור לאורך ערוצי האנרגיה בגוף שלנו משפיע על הצ'י, אנרגיית החיים, ומפעיל את הגוף כך שירפא את עצמו

בני מרמור

מהי שיטת הדיקור הסיני?

השם הלועזי לדיקור סיני, אקופונקטורה (Acupuncture), מורכב מהמילים הלטיניות Acus (מחט) ו-Pungere (לדקור). עדויות לשימוש בדיקור סיני קיימות כבר משנת 1751 לפנה"ס, אך שיטת הטיפול הזאת קיבלה תאוצה בסביבות שנת 200 לפנה"ס. באותה תקופה הרופאים בסין שיכללו את השיטה ומיפו את ערוצי האנרגיה ונקודות הדיקור המסייעים לאזן בין הגוף לבין הנפש.

רוצים לדעת עוד על טיפולים משלימים לילדים?

איך מטפלים בלדקות אוזניים, מה עושים כדי למנוע אלרגיות ואילו פתרונות יש להתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז? מדריך שלם על טיפול משלים

לאתר כללית רפואה משלימה
לפרטים נוספים ולקביעת פגישת ייעוץ עם רופא >>

על פי התיאוריה הסינית, האנרגיה המניעה את כל התהליכים ביקום היא אנרגיית החיים, צ'י. הצ'י זורם בערוצים קבועים לאורך הגוף ולרוחבו. לערוצים אלו קוראים מרדיאנים. לאורך המרידיאנים קיימות נקודות שדרכן ניתן להשפיע על הצ'י. גירוי בנקודה, על ידי החדרת מחט או עיסוי, מתחיל תהליך בהתאם למצב המטופל, לאופי הנקודה ושילוב שאר הנקודות המגורות. בתהליך זה הגוף מטפל בעצמו ומשקם את תפקוד איבריו והקשר ביניהם.

המדע המודרני מראה לנו את תגובת הגוף לדיקור דרך הדמיה ותמונת הדם. ניתן לראות שינויים בהרכב הכימי בדם וכן תגובה של מערכת העצבים. אבל לא ידוע מהו המנגנון שפועל מרגע החדרת המחט ועד לשינויים המתבצעים בגוף.

איך זה עובד?

השלב הראשון של הטיפול הוא האבחון. תהליך האבחון נעשה על ידי התבוננות במטופל, תשאול מקיף וממוקד בתלונה העיקרית, מדידת דופק ואזורי רפלקס נוספים (כמו בטן) ובדיקה של האזור הבעייתי.

בשלב הבא בונים אסטרטגיה טיפולית, כלומר מה אנחנו רוצים לעשות על פי סדר עדיפויות, ומציעים בהתאם לכך תוכנית טיפול. התוכנית ממליצה על מספר המפגשים והסמיכות ביניהם.

הטיפול נעשה באמצעות מחטים דקות, סטריליות חד־פעמיות. המטפל מחדיר את המחטים למספר נקודות לאורך המרידיאנים. כדי להשפיע על המצב של מערכת בגוף או של איברים בגוף.

בדרך כלל, בוחרים כמה נקודות שיש ביניהן קשר או שהן תומכות בפעולה של אחת או חלק מהנקודות הנוספות. במקרה של כאבי בטן, למשל, לא חייבים לדקור בבטן. הרבה פעמים דיקור בגב או בנקודות על פני הידיים או הרגליים עוזר בצורה הכי אפקטיבית, בגלל שהמרידיאן שעליו ממוקמות הנקודות שנדקרו בסופו של דבר עובר בבטן או מגיע לקיבה.

זה כואב?

הדיקור הסיני מבוצע באמצעות מחטים דקות בעובי של שערה. הדקירה כמעט שאיננה מורגשת.

כמה זמן נמשך הטיפול?

מפגש טיפולי נמשך 45-30 דקות, כשהדיקור עצמו מתבצע למשך 25-5 דקות בהתאם למצב המטופל. מטופלים חלשים ישהו זמן קצר עם המחטים. מדוע? בזמן השהייה עם המחטים מערכות הגוף נמצאות בתהליך אקטיבי של שיקום הגוף, תהליך שדורש אנרגיה. אצל מטופלים חלשים כמות האנרגיה הזמינה נמוכה, על כן הגירוי אמור להיות קצר כדי לא להתיש את הגוף.

במצבים כרוניים קובעים בדרך כלל סדרה של 10 טיפולים אחת לשבוע. במצבים אקוטיים קובעים 3-2 מפגשים בשבוע. עם שיפור מצב המטופל מרווחים את המפגשים. לאחר מכן מומלץ להישאר בטיפול תחזוקה של פעם בחודש לאורך השנה.

איזה מידע למסור למטפל בפגישה הראשונה?

מסור למטפל את כל הפרטים הרלוונטיים הקשורים למצב בריאותך – ההיסטוריה הרפואית, בדיקות והדמיות. ברוב המצבים ניתן לטפל גם ללא מסמכים, אבל בהמשך מומלץ מאוד, ואף במצבים מסוימים חייבים, להשלים את תמונת המצב במסמכים רפואיים.

לאילו מצבים בריאותיים השיטה יכולה לעזור?

מחקרים מערביים הוכיחו יעילות של הדיקור בכמה תחומים, כמו מגוון רחב של מצבי כאב - כאבי ראש, כאבי שרירים, כאבי גב - פריון הגבר והאישה, תסמונת קדם וסתית תופעות גיל המעבר, תמיכה במצבים אונקולוגיים ועוד.

ניתן להשיג שיפור רב גם בטיפול במחלות מטבוליות שונות כמו מעי רגיש, השמנה, וסוכרת, במצבי אלרגיה שונים, בדלקות בדרכי השתן ועוד.

מתי אוכל לצפות לשיפור במצב?

ככל שהצ'י שלך חזק יותר, ככל שאתה צעיר יותר וככל שהבעיה אקוטית יותר - כך הפרוגנוזה (סיכויי ההחלמה) תהיה טובה יותר.

במצבים קלים ניתן להסתפק בסדרה של כ-5 טיפולים. במצבים קשים יותר יש צורך ב-20-8 מפגשים.

למי הטיפול לא מתאים?

דיקור אינו מתאים לאנשים הסובלים מפוביה למחטים. למטופלים עם קוצב לב אסור להשתמש באלקטרו־אקופונקטורה. במצבים כאלה ניתן לעבור לשיטות אחרות של הרפואה הסינית, כמו טווינא וצמחי מרפא.

האם עלולות להיות לטיפול תופעות לוואי?

הדקירה נעשית במחטים סטריליות וחד־פעמיות כדי למנוע סיכונים. לעיתים גורם הדיקור לדימום תת־עורי נקודתי ("סימן כחול" קטן), כאב בנקודת הדיקור ובאנשים שיותר חרדים ממחטים - תחושת סחרחורת או אי־נוחות כללית.

לאחר ובמהלך כל טיפול אפשר לחוש רוגע, חולשה קלה, עייפות או התכנסות פנימית, על כן יש תחילה לשכב על הצד במשך חצי דקה לפחות, לשבת ורק לאחר מכן להתארגן ליציאה. מומלץ מאוד לשתות מים (לא קרים), כדי להזין את הגוף לאחר שהתאמץ בטיפול. במשך שעה לאחר הטיפול כדאי לא לאמץ את הגוף, ולאט לאט לחזור לשגרה.

בני מרמור Dipl. C.M. I.A.TCM הוא רכז תחום רפואה סינית ברשת מרפאות כללית רפואה משלימה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש